iWant

10 důvodů, proč jsem za Apple Watch rád

iWant

Apple Watch jsem koupil před rokem a půl v San Francisku a od té doby je skoro nesundám z ruky. Mnohokrát mi někdo položil otázku, jak jsem s nimi spokojený, zda za to stojí a jestli bych si je koupil znovu. Tady je mých 10 hlavních důvodů, proč jsem za Apple Watch rád.

Buzení pomocí vibrace

Pro mě velmi příjemný přechod z buzení zvukem. Neřešíte, jakou máte nastavenou melodii a už se vám nestane, že si svojí oblíbenou písničku zhnusíte tím, že se vás každé ráno pokouší dostat z postele.

Další obrovský benefit je, že zbytečně nevzbudíte svého partnera ležícího vedle vás.

Frekvence použití: denně

Odepsání na zprávu

Nestíháte a někdo na vás čeká. Samou netrpělivostí (nebo nejistotou, zda vůbec dorazíte) vám napíše zprávu. Vy i během hektické cesty rovnou odkliknete jednu z přednastavených zpráv. Od nové verze watchOS můžete dokonce odepsat i „čmáranicí“. To nemá chybu.

Frekvence použití: několikrát za měsíc

Hovory

Vlastně ani nevím, jak můj telefon zní. Od té doby, co mám hodinky, mi vibrace ruky prozradí volání i příchozí zprávy. Když jsem na schůzce a nemůžu mluvit, rovnou hovor ze zápěstí típnu s odpovědí, že se ozvu později.

Frekvence použití: několikrát za týden

Telefonování přímo přes hodinky

V tísni se hodí i možnost telefonovat rovnou z hodinek. Není to pohodlné, ale použil jsem to v momentě, když jsem řídil a potřeboval jsem jen jednou větou reagovat.

Frekvence použití: sporadicky, ale v ten moment se to velmi hodí

Další schůzka

Rychlým pohledem na hodinky se dozvím, kdy a také kde mám další schůzku. Přišel mi někdo na pohovor a já hned vím, do které zasedačky ho mám vzít. Nebo jsem na obědě a zakecal jsem se. Mrknutím na zápěstí okamžitě vím, kdy musím být zpátky ve firmě.

Frekvence použití: několikrát denně

Apple Watch porada

Ovládání audia

Spotify, podcasty nebo audioknihy mi denně zkracují cestu do/z práce. Často se mi stává, že se nad něčím zamyslím a myšlenky mi utečou někam pryč. Možnost z hodinek vrátit podcast o 30 sekund zpět je k nezaplacení. Stejně pohodlná je regulace hlasitosti, aniž byste tasili mobil z kapsy, třeba při přechodu z/do tramvaje. Nebo když běháte a Discover Weekly na Spotify se s výběrem zrovna moc netrefilo, přepnete si na další song velmi snadno.

Frekvence použití: denně

Jak dneska bude?

Krom toho, že mě hodinky budí, jsou součástí i mé ranní rutiny. Oblékám se na základě rychlého kouknutí na předpověď, jak bude a jestli bude pršet, eventuálně rovnou balím deštník.

Frekvence použití: denně

Pohyb

Vždycky potěší, když splním denní plán 10 000 kroků. Nedá se sice říct, že by mě to vyloženě motivovalo k většímu pohybu, ale když vím, že jsem ten den dost chodil, koukám se na přibližnou vzdálenost, a pak ze sebe mám dobrý pocit. V novém watchOS se navíc můžete porovnávat a vyzývat s kamarády.

Frekvence použití: cca jednou týdně

Časový posun

Pokud spolupracujete s lidmi, kteří jsou na druhé straně světa nebo aspoň v jiném časovém pásmu, nebo cestujete a chcete vědět, kolik je doma, nemusíte přičítat a odečítat hodiny.

Frekvence použití: párkrát týdně

Odemknutí Macu pomocí hodinek

S novým watchOS se odemykání/zamykání Macu pouze příchodem/odchodem stalo další příjemnou záležitostí. Už nemusíte několikrát denně zadávat heslo. Jen mě trošku mrzí, že tím ztrácí na významu aplikace MacID, kterou jsem dosud používal.

Frekvence použití: několikrát denně

apple-watch-face-detail

Vyvrácení mýtů

Baterka nic nevydrží

V normálním provozu vydrží hodinky na živu dva dny. Naše děti budou mít asi úsměv na tváři, až jim jednou budeme vyprávět veselé historky, jak jsme se přizpůsobovali my technologiím a hledali zásuvku, abychom si dobili telefon/hodinky/notebook.

Už od začátku mám vypěstovanou rutinu, kdy hodinky dobíjím, a funguje to perfektně: když přijdu domů z práce, než jdu spát a ráno, když jdu do sprchy. Za celou dobu se mi hodinky vybily asi jen dvakrát.

Hodinky nic nevydrží

S hodinkami spím. Párkrát se mi povedlo nepříjemně s nimi třísknout o stůj, stěnu, dveře, auto… a drží. Stále na nich není ani škrábanec (klepu na dřevo). Když se zapotím při běhání, velmi snadno pásky sundám a omyji vodou. V nandavání velmi rychle získáte takový grif, že je nandáte za sekundu. Pásek stále drží a ještě se mi nestalo, že by mi spadly z ruky.

Pořád vás otravují notifikace

Ze začátku vám opravdu brní každý e-mail, každá notifikace z každé aplikace. Ale je to stejné jako na telefonu, po odladění notifikací to stojí za to. Je to na vás. Jaké si to uděláš, takové to máš. Navíc všechno utiší rychlé přepnutí hodinek do režimu Nerušit.

Jaké to má nevýhody?

Opravdu je to tak sluníčkové? Jednu velkou nevýhodu v tom vidím. Pokud se s Apple Watch nenaučíte žít a na schůzkách a při rozhovorech koukáte na hodinky i v situacích, kdy byste je měli ignorovat, velmi často působíte dojmem, že se nudíte nebo že už chcete odejít.

Čtení nonverbálního gesta „kouknutí se na hodinky“ už je v lidech tak zakořeněné, že si musíte dávat opravdu pozor, v jaké situaci na ně koukáte. Těžko se pak vysvětluje, že vám jen přišla notifikace nebo zpráva.

Přesto je ale zřejmé, že jsem za Apple Watch opravdu rád. Už jsem si na ně natolik zvykl, že pokud bych o ně přišel nebo se rozbily, byl bych nucený si koupit další. Zároveň je ale jasné, že nejsou pro každého. Pokud máte rádi serepetičky, neradi zbytečně plýtváte svým časem a k tomu všemu máte iPhone, jsou pro vás jako dělané.

Autor: Dalibor Pulkert, šéf mobilní divize Etnetera a.s.