iWant

Adobe Flash CS5 jako nástroj pro tvorbu iPhone aplikací

iWant

Adobe Flash Professional CS5 umožní uživatelům vytvářet iPhone aplikace pomocí známého Action Script. Takto vytvořené aplikace se poté budou prodávat klasicky v AppStore. Neznamená to ale, že by byl Flash v iPhone nově podporovaný a my bychom si mohli prohlížet Flash stránky v Safari.

Nový nástroj pro tvorbu aplikací ale uvítá určitě velká spousta vývojářů a profitovat z toho budeme samozřejmě i my uživatelé. Existuje mnoho Adobe Air aplikací, které teď nově půjdou s minimálními úpravami a opravdu snadno zkompilovat pro potřeby iPhone. Stejným způsobem půjdou zkompilovat i web stránky.

Flash nevytvořil prostředí, v kterém by iPhone aplikace běžela, ale takto vytvořená aplikace se přímo zkompiluje jako běžná nativní iPhone aplikace. Distribuce bude probíhat klasicky přes Appstore a uživatel vlastně ani žádný rozdíl nepozná. Pro distribuci aplikací na Appstore tak bude muset vývojář zaplatit běžný roční poplatek Applu a aplikace budou podléhat klasickému schvalovacímu procesu. Určitě bychom ale mohli zaznamenat vlnu nových zajímavých aplikací.

Osobně bych jako uživatel jeden rozdíl očekával. Takto napsané aplikace budou podle mého daleko hůře optimalizovány než ty napsané v Xcode a mohly by tak být více naročné i na baterii.

Co se týče Flashe v Safari, tak v  této oblasti se prozatím nic nemění a osobně jsem bez Flashe v prohlížeči i spokojenější. Pokud se ale přecijen někdy Flash v Safari objeví, tak doufám, že zde bude i tlačítko na vypnutí.

Na stránce Adobe Labs si můžete přečíst o trošku více informací a podívat se zde můžete i na demonstrační video. Nechybí zde ani odkaz na několik aplikací vytvořených v Adobe Flash CS5, ale tyto aplikace se nenachází v českém Appstore. Pokud jste si ale vytvořili US účet, tak tyto aplikace samozřejmě můžete vyzkoušet.

 • titan4

  Já se spíš obávám toho, aby se AppStore ještě víc nezahltil primitivními aplikacemi a hrami ve Flashi.

 • No ono i něco navrhnout ve Photoshopu není jednoduchý. Takže se neobávám, že by se kvůli Adobe Flashi CS5 zahltil App Store zbytečnými aplikacemi.

 • meap

  Podle mě naroste počet her v App Store, to bude celkem zásadní nárůst, protože Flash je k tomu jak dělaný.

  Stejně tak naroste množství balastu, protože se přeci jen vývoj pro iPhone usnadní. Céčko může být a je pro spoustu programátorů nepřekonatelný problém z mnoha důvodů.

  No a pak je samozřejmě již zmíněná optimalizace, náročnost na baterii apod. To byl také důvod proč Apple nedal Garbage Collector na iPhone.

 • Oriesko

  Mam presne stejnou obavu…. hromady shitoznich apps, kdejaky jeliman si bude chtit namastit kaspu na kdejake blbine (snad aspon ten upload do AppStore bude vyzadovat Mac, coz by to mohlo aspon trochu vyselektovat), neverim, ze se vzdycky vsechno korektne zkompiluje, schvalovaci proces se protahne i pro ty dobre Apps… no proste zatim vidim mnohem vic zaporu, nez pozitiv.

 • xMort

  Pro mě je hlavní problém s vývojem, že nevlastním Mac. Takhle budu moct zkusit nějakou aplikaci konečně vyrobit. S Flexem a ActionScriptem lehce umím a zdokonalit se v něm bude rozhodně lehčí, než učit se C nebo XCode z kterého neumím ani řádku (normálně totiž dělám věci v Javě).

 • titan4

  Jedna věc je C ale i pro mě jako člověka, který C víceménně zná, byl Objective-C svoji syntaxí a přístupem k OOP celkem studená sprcha.

  A jak psal Oriesko. Tohle přinese další obrovské navýšení počtu submitted aplikací a nechci vidět jaký to bude mít dopad na už teď pomalý schvalovací proces.

 • Adam

  Tak to je hodně zajímavé. Dokonce bude možné použít iphone API pro akcelerometr, geolokaci atp. Balast se ovšem zvýší, jsem zvědav, jestli na to bude Apple nějak reagovat. Každopádně věřím, že časem narazíme na pár pěkných aplikací, které by bez Flashe nevznikly.

 • konecne je to tu. Pre mna by bol idealny Xcode na win ale ani toto nevyzera ako zly napad. A ja si myslim ze by apple nemal obmedzovat ludi vo vyvoji aplikacii.