iWant

iWant

Adobe Flash CS5 jako nástroj pro tvorbu iPhone aplikací

iWant

Adobe Flash Professional CS5 umožní uživatelům vytvářet iPhone aplikace pomocí známého Action Script. Takto vytvořené aplikace se poté budou prodávat klasicky v AppStore. Neznamená to ale, že by byl Flash v iPhone nově podporovaný a my bychom si mohli prohlížet Flash stránky v Safari.

Nový nástroj pro tvorbu aplikací ale uvítá určitě velká spousta vývojářů a profitovat z toho budeme samozřejmě i my uživatelé. Existuje mnoho Adobe Air aplikací, které teď nově půjdou s minimálními úpravami a opravdu snadno zkompilovat pro potřeby iPhone. Stejným způsobem půjdou zkompilovat i web stránky.

Flash nevytvořil prostředí, v kterém by iPhone aplikace běžela, ale takto vytvořená aplikace se přímo zkompiluje jako běžná nativní iPhone aplikace. Distribuce bude probíhat klasicky přes Appstore a uživatel vlastně ani žádný rozdíl nepozná. Pro distribuci aplikací na Appstore tak bude muset vývojář zaplatit běžný roční poplatek Applu a aplikace budou podléhat klasickému schvalovacímu procesu. Určitě bychom ale mohli zaznamenat vlnu nových zajímavých aplikací.

Osobně bych jako uživatel jeden rozdíl očekával. Takto napsané aplikace budou podle mého daleko hůře optimalizovány než ty napsané v Xcode a mohly by tak být více naročné i na baterii.

Co se týče Flashe v Safari, tak v  této oblasti se prozatím nic nemění a osobně jsem bez Flashe v prohlížeči i spokojenější. Pokud se ale přecijen někdy Flash v Safari objeví, tak doufám, že zde bude i tlačítko na vypnutí.

Na stránce Adobe Labs si můžete přečíst o trošku více informací a podívat se zde můžete i na demonstrační video. Nechybí zde ani odkaz na několik aplikací vytvořených v Adobe Flash CS5, ale tyto aplikace se nenachází v českém Appstore. Pokud jste si ale vytvořili US účet, tak tyto aplikace samozřejmě můžete vyzkoušet.