iWant

AirDrop konečně funguje stoprocentně a je radost ho používat

iWant

Nezdá se to, ale AirDrop je tu s námi už skoro šest let. Služba, díky které je velmi snadné přenášet soubory mezi Macy a iOS zařízeními, byla představena už v létě 2011 a od té doby ušla pořádný kus cesty. Jako takový se sice AirDrop nezměnil, ale významně se zlepšila jeho spolehlivost. A to je u podobné funkce klíčové.

Musím přiznat, že jen málo funkcí na Macu nebo v iOS bylo za poslední roky tolik frustrujících, když nefungovaly, jak měly, jako právě AirDrop. Myšlenka maximálně snadného a rychlého přenosu dat mezi zařízeními, což může připomínat dávné přenosy přes Bluetooth, byla skvělá, ale uživatel často narážel na problém, že AirDrop prostě nefungoval.

Pokud mělo být poslání fotky jednoduché a rychlé, nebylo možné, abyste nekonečné vteřiny čekali, jestli se vám vůbec objeví bublina adresáta. A když se teda nakonec neobjevila, tak dlouze řešit, kde je problém – jestli ve Wi-Fi, v Bluetooth nebo někde, kde to vlastně ani nikdy nezjistíte a nevyřešíte.

AirDrop navíc ve svých začátcích uměl přenos buď jen mezi dvěma Macy nebo jen mezi dvěma iOS zařízeními, nikoliv napříč. I proto přišla v roce 2013 česká aplikace Instashare, která to umožnila. A co víc, ve většině případů fungovala mnohem spolehlivěji než systémový AirDrop.

airdrop-share

Zdálo se, jako by softwarovým inženýrům Applu, kteří měli na starosti OS X (dnes již macOS), bylo tristní fungování AirDropu lhostejné. V posledních měsících jsem ovšem začal pozorovat, že se něco změnilo. Chvíli mi to nedocházelo, ale pak jsem si to uvědomil: AirDrop konečně funguje tak, jak měl od začátku.

Ta myšlenka je skutečně dobrá. Prakticky všechno, co můžete nějakým způsobem sdílet, lze poslat i přes AirDrop. Ten není omezen ani velikostí, takže jestli si chcete poslat 5GB film, poslužte si. Přenos, využívající spojení přes Wi-Fi a Bluetooth, je navíc velmi rychlý. Pryč jsou doby, kdy bylo rychlejší poslat si fotku „složitěji“ přes iMessage, protože AirDrop nefungoval.

Je to relativně malý detail, ale měl jsem potřebu ho zmínit, ať už se na opravu AirDropu vývojáři v Applu zaměřovali přímo, nebo ne. Osobně nerad používám funkce, u nichž nemám záruku stoprocentní spolehlivosti. I proto jsem před lety dlouho používal právě zmíněný Instashare, přestože na systémovou integraci to pochopitelně nemělo.

V iOS 10 je AirDrop pevnou součástí nabídky sdílení a pokud jste ho dosud příliš nevyužívali, doporučuji se k němu vrátit. Z mé zkušenosti totiž konečně funguje spolehlivě. V iPhonu ani iPadu obvykle nenajdete rychlejší prostředek pro sdílení odkazů, kontaktů, aplikací, fotek, písniček nebo jiných dokumentů.

Jak přesně AirDrop funguje, co je třeba zapnout a jaké zařízení musíte mít, jsme již na Jablíčkáři popsali, a tak není třeba to znovu opakovat. V iOS je vše jednoduché, na Macu mám ještě trochu výhrady k tomu, že je AirDrop součástí bočního panelu Finderu a odesílání souborů je tak občas trochu krkolomné, ale hlavní je, že funguje. Navíc když se i na Macu naučíte používat tlačítko pro sdílení, jako je v iOS (což se já stále nemůžu naučit), bude to i s AirDropem snazší.