iWant

AirPods nejsou jen sluchátka. Budou klíčovou součástí ekosystému Applu

iWant

Bezdrátová sluchátka AirPods obvykle nevyvolávají neutrální emoce, uživatelé si je buď okamžitě zamilují, nebo je z různých důvodů odmítají. Pro Apple ovšem rozhodně představují úspěch, i proto, že se na ně nadále čeká šest týdnů, a především pokládají základy pro něco mnohem většího, než jsou jen sluchátka jako taková.

Na AirPody se zatím pohlíží především jako na klasická sluchátka pro poslech hudby, na nástupce drátových EarPodů. Pochopitelně že je jiná cenovka, že kvůli tomu nejsou přibalené u každého iPhonu, ale v principu to jsou pořád sluchátka.

Kdo již AirPody používá, jistě mi dá za pravdu, že obyčejná sluchátka to rozhodně nejsou, ale mluvím teď spíše o obecném vnímání. Pro Apple je nicméně klíčové, že prvními AirPody vstoupil do zcela nové oblasti wearables, přičemž trh s nimi začíná stále významněji ovládat.

Ve svém textu „Nový lídr ve wearables“ o tom na blogu Above Avalon píše Neil Cybart:

Trh s wearables se rychle proměňuje v souboj platforem. Vítězi budou ty firmy, které nabídnou větší sortiment nositelných zařízení. Apple Watch, AirPods a sluchátka Beats s čipem W1 reprezentují wearable platformu Applu. (…) trh s nositelnými produkty je nejlepší chápat jako oddělené bitvy o několik pozic: zápěstí, uši, oči a tělo (např. oblečení). V tuto chvíli jsou připravené pro masový trh jen produkty pro zápěstí a uši. Další souboje o oči a tělo zůstávají vzhledem k designovým a technologickým překážkám R&D projekty.

Apple je v současnosti jediná firma, která významněji hraje minimálně ve dvou oblastech wearables (zápěstí a uši). Mnozí podceňují výhody spojené s tímto typem kontroly nad platformou s nositelnými produkty. Podobně jako silná věrnost a vysoká spokojenost vyústily v minimální ředění základny uživatelů iPhonů, spokojení uživatelé Apple Watch si mnohem pravděpodobněji koupí AirPods a obráceně. Jakmile si uživatelé osvojí kompletní sadu nositelných produktů, Applu jeho současná základna s více než 800 miliony lidmi neuškodí.

Když se dnes řekne wearables, či chcete-li nositelná zařízení, většina si automaticky představí chytrý náramek nebo hodinky. Jak ovšem podotýká Cybart, to je jen velmi omezený pohled. Prozatím je však zapříčiněn tím, že tu ještě ona kompletní sada wearables není.

V souvislosti s tímto trhem se v poslední době nejčastěji píše o tom, jak Fitbit stále více bojuje především sám se sebou a snaží se najít nějaký udržitelný byznys model, jak pokračovat s chytrými fitness náramky dál. V tu chvíli pak pochopitelně přichází zmínka o tom, že ho Apple se svými Watch velmi rychle dohání, ale co už se tolik neřeší, je fakt, že kalifornský gigant smýšlí ve větším a zbrojí právě i na dalších frontách.

Abychom konkurenci úplně nekřivdili, na zápěstí a také do uší zároveň se již vydal také Samsung, ale ani jeho hodinky, ani bezdrátová sluchátka Gear IconX se neprosadila zdaleka tak jako Apple Watch a AirPods. Apple si tak víceméně hned od začátku (i když se často mluvilo o tom, že jeho hodinky přišly proti konkurenci dost pozdě) buduje silnou pozici, aby maximálně podpořil a rozšířil svůj ekosystém.

Už jsme na Jablíčkáři popisovali, jak teprve kombinace Watch a AirPods přináší magický zážitek. Oba produkty lze používat samostatně (respektive s iPhonem), ale když je spojíte dohromady, objevíte benefity jablečného ekosystému a skvěle spolupracujících produktů. Na tom chce Apple vybudovat svou „nositelnou“ platformu a částečně i v této oblasti se zřejmě dočkáme jeho další velké novinky.

Augmented-reality-AR

Současný výkonný ředitel Applu Tim Cook už dlouho mluví o rozšířené realitě jako technologii, které hodně věří. Zatímco zájem médií se točí zejména kolem reality virtuální, v laboratořích Applu se pravděpodobně velmi usilovně pracuje na nasazení rozšířené reality (AR – augmented reality), která je jednak připravenější a pro člověka zatím mnohem snáze uchopitelná a použitelná v běžném životě.

Mark Gurman dnes v Bloombergu píše, že AR bude skutečně „další velkou věcí Applu“:

Apple pracuje na několika AR produktech, včetně digitálních brýlí, jež by se bezdrátově připojovaly k iPhonu a zobrazovaly obsah – filmy, mapy a další. Zatímco brýle jsou ale ještě daleko, v iPhonu by se funkce spojené s AR mohly objevit dříve.

(…)

Projektu se nyní věnují stovky inženýrů, včetně některých z týmu kolem fotoaparátu v iPhonu, kteří pracují na funkcích spojených s AR pro iPhone. Jedna z funkcí, kterou Apple testuje, je schopnost zachytit obrázek a pak později změnit hloubku fotografie nebo konkrétních objektů; další by oddělila objekt na obrázku, například lidskou hlavu, a umožnila by ho otočit o 180 stupňů.

Brýle se v souvislosti s AR a Applem zmiňují stále častěji, ale těch se podle všeho jako další wearable oblasti, do níž firma vstoupí, v nejbližší době nedočkáme. Už jen významnější využití iPhonu pro rozšířenou realitu však bude znamenat důležitý krok Applu v posílení vlastního ekosystému, s přesahem do Watch i AirPodů.

Hodinky i bezdrátová sluchátka jsou vlastně takovými malými počítači, které dokáží být dohromady – ve spojení s iPhonem – nesmírně silní. Proto je třeba na AirPody pohlížet ne jako na drahá sluchátka pro poslech hudby, ale vlastně jako na vcelku dostupné počítače pro uši. Nad cenovou politikou se ostatně obšírněji zamyslel opět Neil Cybart:

Po třech měsících s AirPody se jedno zjištění týká cenové politiky. Je zřejmé, že Apple AirPody podceňuje. Přestože se může toto prohlášení zdát zvláštní vzhledem k tomu, že v krabičce u každého iPhonu jsou přibalené EarPody, AirPody nejsou jen tak ledajaká sluchátka. Kombinace akcelerometrů, optických senzorů, nového čipu W1 a dobře navržené nabíjecí krabičky z AirPodů dělají druhý nositelný produkt Applu. AirPody jsou počítače pro uši.

Cybart pak jablečná sluchátka porovnává s přímou konkurencí – tedy stejně skutečně bezdrátovými sluchátky, jako jsou například Bragi Dash, Samsung Gear IconX, Motorola VerveOnes a další: AirPody za 169 dolarů patří jednoznačně mezi nejlevnější sluchátka v této kategorii. Co je pak zajímavé, že velmi podobně na tom jsou v rámci své kategorie také Apple Watch.

 

Důvodů, proč může Apple nabízet některé produkty levněji než konkurence, což rozhodně nebývalo zvykem, může být více, ovšem nejdůležitější na tom je, že tak nečiní i přesto, že by mohl. Agresivní cenovou politikou může hned od začátku budovat silnou základu také na poli wearables a využít další šroubek, jak upevnit uživatele ve svém ekosystému.

Do budoucna tak bude zajímavé sledovat dvě věci: jak rychle dokáže Apple nasadit rozšířenou realitu, jakožto další nový „produkt“, a na druhé straně to, jak bude rozšiřovat nositelnou platformu. Dočkáme se dalších, prémiových verzí AirPodů? Pronikne AR i do nich?