Angela Ahrendtsová vnímá prodejce v Apple Storech jako manažery. I proto jich většinu udržela

apple-store-employee

Šéfka Apple Storů Angela Ahrendtsová, která kvůli Applu v roce 2014 opustila post výkonné ředitelky módní značky Burberry, v rozhovoru s Rickem Tetzelim z Fast Company prozradila informace týkající se kultury v kalifornské firmě. Pod vedením Ahrendtsové se Applu v roce 2015 v oblasti maloobchodu podařilo udržet rekordní počet zaměstnanců (81 procent), což je historicky nejvyšší číslo. Možná za tím stojí i fakt, jak uznávaná manažerka své podřízené bere.

„Nekoukám se na ně jako na prodejce. Koukám se na ně jako na manažery firmy, kteří působí na naše zákazníky produkty, jež Jony Ive se svým týmem roky vyvíjel,“ vysvětluje Ahrendtsová, jejíž přesný titul je senior viceprezidentka maloobchodů a online prodeje. „Někdo ty produkty musí zákazníkům co nejlepším způsobem prodat.“

Během svých prvních šesti měsíců v Applu, kdy navštívila přes 40 různých Apple Storů, 55letá držitelka Řádu britského impéria pochopila, proč je tato kalifornská společnost jedna z nejúspěšnějších. Její zaměstnanci ji totiž vnímají jinak.

angela-ahrendts

Jsou hrdí na to, že se mohou podílet na růstu jedné z nejvlivnějších firem, a respektují pevně ukotvenou kulturu, která byla nastavena již za Steva Jobse. Dle slov Ahrendtsové je kultura natolik silná, že výstižná slova jako „pýcha, ochrana a hodnoty“ jsou naprosto specifická a zaměstnanci je plně uznávají.

„Ta firma byla vytvořena také z důvodu, aby změnila lidem životy, a bude tímto směrem pokračovat, pokud se i nadále budou dodržovat její základy, hodnoty a mentalita. To je jádro celého Applu,“ prohlásila Ahrendtsová. „Celá kultura společnosti je založena na těchto aspektech a naší odpovědností je, abychom ji dovedli do takového stádia, kdy bude lepší než v časech, kdy jsme ji založili,“ citovala Ahrendtsová svého současného šéfa, výkonného ředitele Applu Tima Cooka.

Pro nezasvěcené to zřejmě nebude příliš jasné, ale dle šéfky Apple Storů, která strávila s týmem jistý čas, je kultura daleko hlubší, než si kdokoliv dokáže představit. A to nejen v ústředí společnosti, ale i mezi pracovníky po celém světě. Vnímání zákazníků a cit pro jedinečné jednání je DNA Applu, který si mimo jiné na tomto aspektu buduje své jméno.

Při rozhovoru pro stejný magazín v listopadu minulého roku, kdy veřejnosti poskytla hlubší porozumění fungování Apple Storů a prozradila jisté budoucí ambice, zmínila, že Apple je relativně „flat“ společností, tedy takovým typem organizace, kde nejvyšší management zpravidla přímo komunikuje s nejnižšími posty a také i se zákazníky. K této skutečnosti přidala i informace, že pro komunikaci se svým personálem využívá především e-mail, což není při jejím postavení zcela běžné.

Zdroj: Fast Company

 • Michal

  Jo to je přesně to co tvrdím.
  Když jdete do Apple Storu setkáte se s ochotou, chutí a profesionálním vystupováním a je jedno jak jste oblečeni, co kupujete, nebo se jdete jen na něco podívat.
  Naproti tomu české obchody iStyle, iWant…. fungují na jiných principech – jak do 2 minut nezamáváš balíkem dostaneš arogantním způsobem zdělení, že mi jsme někdo a ty nás jen obtěžuješ.
  Netvrdím, že se to týká všech zaměstnanců, ale je to velmi časté. Tohle se vám v opravdu značkovém obchodě nikdy nestane.
  Proto nakupuji jen od Apple.

  • Tom

   Vystiženo ze 100 % :)