iWant

Aplikace PhotoScan od Googlu snadno zdigitalizuje staré fotky

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 418 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 443

Další zajímavou aplikaci pro iPhone představil Google. Jedná se o šikovný doplněk k jeho Photos, ale jde používat i zcela nezávisle. Díky aplikaci PhotoScan můžete velice jednoduše zdigitalizovat staré papírové fotografie.

Postupů, jak dostat starší fotografie do počítače, je více. Nabízí se například tradiční skener, se kterým ovšem může být celý proces velice zdlouhavý. Proto Google přichází s aplikací PhotoScan, která pro digitalizaci starých fotek využívá zařízení, které máme neustále po ruce – mobilní telefon.

Možná vás napadne, že k převedení papírové fotky do digitální podoby vám stačí běžný fotoaparát, jakým iPhone disponuje, jenže s ním nejsou výsledky vždy tak dobré. Fotky mají často odlesky, navíc nejsou oříznuté a tak dále. Google celý tento proces vylepšil a zautomatizoval.

[twentytwenty] photoscan01 photoscan2

[/twentytwenty]

 

V aplikaci PhotoScan nejprve zaměříte celou fotografii a zmáčknete spoušť. Místo vyfocení si ale jen PhotoScan celou fotku zpracuje a následně na ní zobrazí čtyři body, které musíte zaměřit. Aplikace si je sama vyfotí a následně pomocí chytrých algoritmů vytvoří ideální sken papírové fotografie.

PhotoScan fotku automaticky ořízne, otočí a ze čtyř záběrů poskládá co nejlepší finální produkt, vždy pokud možno bez odlesků, které jsou hlavním kamenem úrazu. Celý proces zabere jen pár vteřin a je hotovo. Naskenovanou fotku si pak můžete uložit buď do knihovny nebo rovnou nahrát do Google Photos, pokud je používáte.

Skenování zatím rozhodně není bez chyb. Ne každou fotografii dokáže PhotoScan složit bezchybně a občas musíte skenování absolvovat vícekrát, ale zejména v odstraňování odlesků během našeho testování odváděla aplikace Googlu velmi dobrou práci. Na přiložených fotografiích můžete vidět, že fotka pořízená Fotoaparátem iPhonu 7 Plus je ostřejší a má o něco lepší barvy, ale PhotoScan zase zcela odstraní odlesk. Obě fotografie byly pořizovány na stejném místě ve stejných světelných podmínkách.

Vývojáři Googlu tak jistě ještě mají na čem pracovat, ale pokud se budou jejich algoritmy neustále zlepšovat, může být PhotoScan skutečně efektivním skenerem starých fotografií, protože jejich digitalizace je tímto způsobem opravdu rychlá.

 • chuan

  chtelo by to porovnat s naskenovanou fotkou a ne s tou prisernou fotkou vyfocenou s iphonem kde jsou odlesky okna hlavy a pdobne a pak ukazat jak znicenou fotku vylepsi photoscan. kdyz chci neco zdigitalizovat tak to delam snad jen jednou a chci, aby vysledek byl co nejlepsi a na to je rozhodne lepsi scaner. nedela odlesky ktere je pak potreba retusovat…

  • jj

   trochu hraběcí rada, nemyslíte? … ne každý má vždy po ruce scanner … ne každý toho digitalizuje tolik, aby stálo za to jej pořizovat … ne všude je k dispozici scanner. Přestože mám k dispozici špičkový fotoscanner a jistě po něm sáhnu pokud budu doma v klidu u kafíčka digitalizovat ještě nějaké papírové fotky nebo jiné podobné archivní materiály, tak je paráda, že někdo udělal alternativu, kterou jde použít pohotově kdekoliv a kýmkoliv. udělat kloudnou reprodukci fotky ale třeba i obrazu nebo plakátu v terénu bez vybavení doteď moc uspokojivě nešlo (nejen problém odlesků, ale třeba i nerovnoměrnosti osvitu, deformace, úhel pohledu/perspektiva, stíny …. Ted to nějak může jít …

   • chuan

    Ja nepsal ze ta aplikace neni dobra a ze nenajde sve uplatneni. Je mi nepripadne fer srovnani se scanerem bez toho abych ukazal rozdil. Mohlo by to pomoc v rozhodovani lidem co si chteji neco zdigitalizovat a nevedi jestli maji radeji ten scaner radeji dojet koupit.

 • Jenda

  Aplikace zatím k ničemu. Výsledek je horší, než normální ofocení aplikací fotoaparát. Pozastavují se nad tím uživatelé i na jiných místech. Já jsem to hned odinstaloval.