iWant

Apple již nebude vyvíjet Aperture, nahradí ho aplikace Photos

iWant

Na vývojářské konferenci WWDC 2014 Apple ukázal novou aplikaci Photos, která má sjednotit software pro správu a úpravu fotek na iOS a OS X. Sjednocení demonstroval například přenášením jednotlivých nastavení a úprav u fotografií, kde se změny okamžitě projeví na všech zařízeních. Jelikož se nejedná o software přímo určený pro profesionály, fotografové spoléhající na software Applu budou pravděpodobně velmi zklamaní. Apple vidí budoucnost v aplikaci Photos a nebude dále vyvíjet profesionální software Aperture.

Aperture

Potvrdil to jeden ze softwarových inženýrů serveru The Loop: „Až uvedeme novou aplikaci Photos a iCloud Photo Library umožňující uživatelům bezpečně ukládat všechny fotografie v iCloudu a přistupovat k nim odkudkoliv, vývoj Aperture bude ukončen. Jakmile Photos pro OS X příští rok vyjde, uživatelé budou moci přenést své existující knihovny Aperture do Photos na tomto operačním systému.“

Fotografové se tak již nedočkají aktualizované verze Aperture na rozdíl od střihačů videí a hudebníků s Final Cut Pro X a Logic Pro X. Místo toho budou muset využít jiného softwaru, například Adobe Lightroom. Aplikace Photos má mimo jiné nahradit i iPhoto, Apple tak příští rok bude patrně nabízet jen jedinou aplikaci pro správu a úpravu fotek. Osud Final Cutu a Logicu Pro nicméně zpečetěn není. Apple bude nadále pokračovat ve vývoji svého profesionálního softwaru, pouze Aperture už nebude mezi něj patřit. Aplikace tak končí svou devítiletou pouť. První verzi Apple prodával ještě jako krabicovou za 499 dolarů, aktuální verze Aperture je nabízena v Mac App Store za 79 dolarů.

Zdroj: The Loop