iWant

Apple by v zájmu zlepšování služeb mohl uvolnit svou striktní politiku ochrany soukromí

iWant

Jen málokdo zpochybní, že co se týče ochrany soukromí a dat svých uživatelů, zachází Apple mezi technologickou špičkou nejdále a obecně je v tomto ohledu velmi důvěryhodný. Nastupující umělá inteligence, hlasoví asistenti a další služby se ovšem bez efektivního sběru dat neobejdou a Apple čelí narůstajícímu tlaku od konkurence.

Rozdíl mezi Applem a konkurencí, kterou tu představují zejména Google, Amazon nebo Facebook, je jednoduchý. Apple se snaží sbírat zásadně méně dat a pokud už tak činí, probíhá vše v naprosté anonymitě, aby žádné informace nemohly být propojeny s konkrétním uživatelem. Ostatní mají naopak na sběru dat alespoň částečně založený svůj byznys.

Google o svých uživatelích sbírá velké množství různých dat, které pak přeprodává dál, například pro lepší cílení reklamy apod. To je ovšem známá realita, s níž jsou všichni obeznámeni. Nyní je důležitější, že do hry vstupují služby, u nichž je sběr dat klíčový ne pro zisk, ale především pro neustálé zlepšování daného produktu.

Nejvíce trendy jsou aktuálně různí hlasoví a virtuální asistenti jako Siri od Applu, Alexa od Amazonu nebo Assistant od Googlu a klíčové pro to, aby se neustále zlepšovaly jejich funkce a poskytovali co možná nejlepší odezvu na uživatelovy příkazy a dotazy, musí sbírat a analyzovat data, ideálně jejich co největší vzorek. A tady právě přichází na řadu zmíněná ochrana uživatelských dat.

Velmi dobrou analýzu na toto téma napsal Ben Bajarin pro Tech.pinions, který s ohledem na důraz na soukromí hodnotí služby Applu a porovnává je s konkurencí, která naopak tento aspekt tolik neřeší.

Apple používá informace o nás, aby vytvářel lepší produkty a služby. Nemáme ale ponětí, kolik informací je sbíráno a analyzováno. Potíž je v tom, že služby Applu se zlepšují (nebo je to minimálně často takový pocit) mnohem pomaleji než služby ostatních firem, které sbírají a analyzují více dat o chování uživatelů, jako Google, Facebook a Amazon. Není pochyb o tom, že Siri má stále náskok v podpoře více jazyků a integraci napříč všemi zařízeními Applu, kde má konkurence stále své limity. Přesto je třeba uznat, že Google Assistant a Alexa od Amazonu jsou v porovnání se Siri v mnoha ohledech stejně pokročilí a srovnatelní (nikdo z nich zatím není perfektní nebo bez chyb). Google Assistant i Amazon Alexa jsou na trhu necelý rok, zatímco Siri už pět let. Navzdory technickému rozvoji v oblasti strojového učení a zpracování přirozeného jazyka, z čehož Google a Amazon během těch čtyř let těžili, nemám pochyb o tom, že jejich masivní datové soubory o chování uživatelů byly užitečné při krmení jejich backendového enginu, aby dosáhli z pohledu strojové inteligence téměř stejné úrovně jako Siri.

Z pohledu českého uživatele se konkrétně téma hlasových asistentů, kteří jsou ve Spojených státech na vzestupu, hodnotí velmi složitě. Ani Siri, ani Alexa, ani Assistant nerozumí češtině a jejich užití je u nás jen velmi omezené. Problém, na nějž Bajarin naráží, se ovšem netýká pouze těchto virtuálních asistentů, ale také celé řady dalších služeb.

Proaktivní část iOS (a Siri) se neustále učí našemu chování, aby nám pak mohla v daných momentech předložit co možná nejlepší doporučení, ale výsledky nejsou vždy nejlepší. Sám Bajarin přiznává, že přestože je na iOS od roku 2007, tak když pár měsíců používal Android, operační systém Googlu se jeho návykům učil mnohem rychleji a ve finále fungoval lépe než proaktivní iOS a Siri.

Zkušenosti se tu pochopitelně mohou různit, ale to, že Apple zkrátka sbírá mnohem méně dat než konkurence a ještě s nimi následně trochu jinak pracuje, je fakt, který Apple znevýhodňuje, a je otázka, jak k tomu kalifornská firma do budoucna přistoupí.

Možná bych dokonce preferoval, kdyby Apple místo svého postoje, že sbírá jen nejmenší nutné množství dat a také tyto data univerzálně anonymizuje, jednoduše řekl, „věřte nám se svými daty, my je uchováme v bezpečí a díky tomu vám dodáme kvalitnější produkty a služby“.

Bajarin tu naráží na velmi aktuální diskuzi, kdy se někteří uživatelé snaží firmám jako Google a jejich službám co nejvíce vyhýbat (místo Googlu používají vyhledávač DuckDuckGo atd.), aby jejich data zůstala co možná nejvíce a bezpečně skryta. Jiní uživatelé se naopak části svého soukromí vzdají, i právě ve prospěch zlepšení zážitku z používaných služeb.

V tomto případě zcela souhlasím s Bajarinem, že by jistě mnoho uživatelů nemělo problém s tím, kdyby Applu dobrovolně odevzdali větší množství dat, kdyby za to dostali lepší služby. Jistě i kvůli efektivnějšímu sběru dat Apple v iOS 10 představil koncept diferenčního soukromí a je otázka, jaký bude mít na další vývoj vliv.

Celá problematika se netýká jen virtuálních asistentů, o nichž se mluví nejvíce. Například v případě Map používám výhradně služeb Googlu, protože nejen že v rámci České republiky fungují mnohem lépe než mapy od Applu, ale zároveň se také neustále učí a předkládají mi obvykle to, co skutečně potřebuji nebo mě zajímá.

Jsem ochotný přijmout kompromis, že o mě ví Google o něco víc, když za to dostanu lepší službu. Nedává mi v dnešní době smysl schovávat se do ulity a pokoušet se podobnému sběru dat vyhýbat, když nastupující služby jsou právě na analýze vašeho chování založené. Pokud nebudete ochotní svá data sdílet, nemůžete očekávat tu nejlepší zkušenost, byť se Apple snaží poskytnout komplexní zážitek i těm, kteří s ním odmítají cokoliv sdílet. Fungování takových služeb se pak ale nutně musí míjet účinkem.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak se budou v dalších letech všechny služby u hlavních zmíněných hráčů vyvíjet, ale pokud by měl Apple třeba jen částečně svůj postoj k soukromí a sběru dat přehodnotit či upravit, aby byl konkurenceschopný, bude z toho nakonec profitovat on sám, celý trh i uživatel. I kdyby to nakonec nabídl třeba jen jako volitelnou možnost a nadále tvrdě prosazoval maximální ochranu uživatele.

Zdroj: Techpinions
 • Anonym

  Tak to v žádném případě! Autore, ty jsi upadl na hlavičku. Jednou z hlavnich výhod Applu je právě důsledná ochrana dat uživatele. Vážně, tenhle článek se nepovedl ale vůbec. Pokud ty hodláš zbavit se svého soukromí, ok. Je to tvoje věc… Nemluv ale za ostatní a nesnaž se jim nakukat, jak je to skvělé.

  Mít soukromí, znamená mít možnost výběru, která data pustím a která ne. Google, MS se na uživatele naprosto vykašlali, přesto jsou jejich umělí asistenti a další služby horší než Siri atd. Ale i kdyby nakrásně tyto jejich služby horší nebyly, pořád to není důvod pro v článku uvedené argumenty. Soukromí je velmi cenná komodita, nehodlám ji jen tak dávat korporaci na podnose, ať už je to stupidní google, MS nebo třeba Facebook.

  • Vaclav

   presne tak

   • doufám že  nepodlehne

  • Lukas

   Souhlasím, i když bych nebyl hned tak agresivní. :-) Problém dnešních médií, a to včetně zpravodajských serverů o technice, je ten, že často veřejné mínění spíš sama aktivně utvářejí, místo aby vycházela z nějakého, které v době psaní článku už existovalo. Často nám média pasivně, podprahově podsouvají údajné problémy nebo konflikty, ke kterým zatím vůbec nedochází nebo nejsou ani zdaleka v takové fázi, jak se to daný článek snaží prezentovat, a to jen na základě toho, že dneska je v ´módě hlavně mít názor, za každou cenu, na všechno, i když o daném tématu třeba vůbec nic nevím, i když to třeba vůbec není důležité, i když to třeba nikdo jiný zrovna neřeší, protože kdybych zrovna já konkrétně svůj názor teď nevyjádřil, tak by se přece rozpadl svět. :-) Z toho vznikají veškeré selfie generace a podobné fenomény, ale to už taky odbočuju a dělám přesně to, o čem mluvím. :-)

   Možná toho Bajarina do napsání takového článku natlačil právě někdo z Googlu, Amazonu, Facebooku, Microsoftu nebo podobné společnosti, komu vadí, že v technologickém světě ještě pořád existuje určitá poučená část široké zákaznické veřejnosti, která proti fenoménu big dat protestuje. Diferenční soukromí je skvělá cesta a dejme jí čas, aby se projevila, protože i kdyby nakrásně Apple skutečně potřeboval sbírat kvantitativně větší vzorky dat, aby mohl svoje AI služby zlepšovat, k ničemu přece nepotřebuje svazovat je s konkrétním uživatelem. Přijde mi, že Apple má svoje naprosto neotřesitelné, klidové postavení, vůbec o nic mu v téhle oblasti nejde, ale ze všech stran se nás pořád snaží někdo přesvědčit, že mu ujíždí vlak, Siri je proti konkurenci neschopná, a pokud to Apple rychle nedožene, ztratí příležitost. Ale proboha jakou? K čemu potřebuje chytřejší Siri nebo nějaké zařízení typu Amazon Echo? Vždyť pro něj je Siri víceméně okrajovou sférou a všichni hlasoví asistenti jsou spíš stejně nablýskaná hračka s cílem vyvolat dojem než mít praktický užitek. A navíc ona se postupně zlepšuje. Jen tomu prostě nevěnují tolik času, úsilí a třeba i lidských zdrojů jako ostatní hráči na trhu.

   Kdyby Apple přestal ctít soukromí uživatelů, ztratil by pro mě jednu ze tří hlavních, klíčových hodnot, kvůli kterým mi dává smysl oproti konkurenci. Ty druhé dvě jsou přístupnost (konkrétně VoiceOver) a ekosystém optimalizovaný pro spolupráci proprietárního softwaru a hardwaru. Veškerá ta údajná omezenost, která z toho vyplývá, je pro mě zárukou kvality, stability a spolehlivosti. Ať si každý, komu filozofie Applu nevyhovuje, klidně používá Android a Windows 10, já to přece nikomu neberu ani nehaním, ale ať se nám nikdo nesnaží podsouvat pocit, že je Apple v něčem horší nebo sto let za opicema jenom proto, že jako jediný nerejžuje těžký prachy na soukromí uživatelů!

   • sevším co jste napsal souhlasím a neuměl bych to napsat lépe, děkuji

   • N2by

    Je mozny ze ten clanek kazdej chape trochu jinak. Podle meho tvrdi, ze kdyz u Applu zaskrtnu schranuj moje data, tak budu mit lepsi vyhledavani, nebo jine sluzby. Ale neznamena to, ze tvuje udaje bude davat nekomu dalsimu, ze je bude zneuzivat pro komerci nebo ze je da verejne ke stazeni atp… Proste budou nekde u Applu a vyhodnoceni ti pomuze.
    Takze se k nim ve vysledku nemusi dostat (jinak nez strojove) ani Apple a CIA :-).

   • N2by

    Podle meho nazoru co das na Interenet je verejne (vice ci mene). Co delas pro to, aby jsi to soukromi na Internetu opravdu mel, kdyz je to pro tebe tak dulezite?
    Mas vlastni OS? Kodujes si vlastni browser? Nepouzivas jine programy na tvem OS? Nemas zadne registrace na Interentu? Nepouzivas v browseru zadne pluginy? Pouzivas antivir? Delas rozbor site a odelsanych paketu? Nepouzivas verejne Wifi? Atp…

  • N2by

   Vsechno co das na Interent uz neni soukrome, to je zakladni pravidlo. Plati uplne u vseho, drive nebo pozdeji :-).

  • N2by

   Škoda, že seš anonym, rád bych si na to téma pokecal :-).

 • Martin Topinka

  Sbírání méně dat Applem je spíš jeho neschopnost, než záměr – prostě Apple nemá vyhledávač. A bez toho „big“ to opravdu moc nejde, protože na složitý vzorec chování je potřeba mraky dat. Nerozporuji, že tím jde soukromí do pr*ele…

 • Petr Šourek

  Pokud by Siri v našem rodném jazyce znamenala, abychom se vzdali soukromí… Budu se Siri dosmrti mluvit Anglicky…

  • Martin Topinka

   Siri v češtině a soukromí spolu souvisí jen okrajově.

 • Martin Topinka

  Siri ma do umělé inteligence hodně daleko, v angličtině. V podstatě parsuje řeč a snaží se najít match s nějakým ze vzorů, které predepsali programátoři.

 • JK

  Nevím co článek řeší, protože dnes už to tak přeci je. Akorát je rozdíl v tom, že Apple defaultně má zaškrtnuto neodesílat, nikoho nikam nenuti a je tedy na každém zda bude odesílat, tak konkurence dělá pravý opak a kolikrát ani nevíme, že něco posíláme. Mám raději přístup Applu a občas jim něco sám odešlu.

 • Petr

  Jen naivní blázen si může myslet že Apple je jinej jako ostatní firmy, shromáždovani údajů je velký byznys a všichni co používají apple a jejich iCloud a Aplikace jim vědomě či nevědomě tyto informace zasílají neboli poskytují ať máte zaškrtnuté okénko poslat nebo neposlat jak tady dole někdo zmiňoval, vědí o vás všechno, kde se pohybujete váš zdravotní stav jak vypadáte mají nahraný váš hlas a tak bych mohl pokračovat donekonečna kde utrácíte jaké stránky navštěvujete atd.

 • Jiří Brož

  No velký bratr by nad článkem zaplesal ! Za sebe můžu říci že soukromí a zabezpečení u firmy Apple u mě zůstává jako jeden z hlavních tahounů. Ze zkušeností svého okolí vím že Apple data nevydává ani na úřední žádosti a to mi v dnešní době přijde jako velký rozdíl oproti konkurenci která informace prodává jak na běžícím páse.

 • Tomáš Čech

  A jaké „lepší služby“ si představujete? Že když do sms napíšu, že přemýšlím o novém autu, tak aby mě telefon podstrkoval reklamy auto-prodejců a bazarů? Aby když se jednou podívám na stránku s kočárky, mě od té doby chodily mailem reklamy na kočárky od firmy, která si u Google zaplatila reklamu?
  Ne. O nic takového nemám zájem.
  Siri funguje dostatečně. Vytočí mě hovor, spustí aplikaci. Najde na mapě přátele. Spočítá matematický příklad. Nastaví budík, připomínku. Atd. Viz reklama.
  Vůbec nemám zapotřebí, aby mě někdo lezl do soukromí!
  Když něco chci najít, tak si to hledám sám. Ne, že se umělá inteligence rozhodne mě vyhovět i ve věcech, které po ní nechci, ale chce to ten, kdo třeba Googlu platí za reklamu.
  Natož za cenu omezení soukromí! Vůbec!