iWant

iWant

Apple by v zájmu zlepšování služeb mohl uvolnit svou striktní politiku ochrany soukromí

iWant

Jen málokdo zpochybní, že co se týče ochrany soukromí a dat svých uživatelů, zachází Apple mezi technologickou špičkou nejdále a obecně je v tomto ohledu velmi důvěryhodný. Nastupující umělá inteligence, hlasoví asistenti a další služby se ovšem bez efektivního sběru dat neobejdou a Apple čelí narůstajícímu tlaku od konkurence.

Rozdíl mezi Applem a konkurencí, kterou tu představují zejména Google, Amazon nebo Facebook, je jednoduchý. Apple se snaží sbírat zásadně méně dat a pokud už tak činí, probíhá vše v naprosté anonymitě, aby žádné informace nemohly být propojeny s konkrétním uživatelem. Ostatní mají naopak na sběru dat alespoň částečně založený svůj byznys.

Google o svých uživatelích sbírá velké množství různých dat, které pak přeprodává dál, například pro lepší cílení reklamy apod. To je ovšem známá realita, s níž jsou všichni obeznámeni. Nyní je důležitější, že do hry vstupují služby, u nichž je sběr dat klíčový ne pro zisk, ale především pro neustálé zlepšování daného produktu.

Nejvíce trendy jsou aktuálně různí hlasoví a virtuální asistenti jako Siri od Applu, Alexa od Amazonu nebo Assistant od Googlu a klíčové pro to, aby se neustále zlepšovaly jejich funkce a poskytovali co možná nejlepší odezvu na uživatelovy příkazy a dotazy, musí sbírat a analyzovat data, ideálně jejich co největší vzorek. A tady právě přichází na řadu zmíněná ochrana uživatelských dat.

Velmi dobrou analýzu na toto téma napsal Ben Bajarin pro Tech.pinions, který s ohledem na důraz na soukromí hodnotí služby Applu a porovnává je s konkurencí, která naopak tento aspekt tolik neřeší.

Apple používá informace o nás, aby vytvářel lepší produkty a služby. Nemáme ale ponětí, kolik informací je sbíráno a analyzováno. Potíž je v tom, že služby Applu se zlepšují (nebo je to minimálně často takový pocit) mnohem pomaleji než služby ostatních firem, které sbírají a analyzují více dat o chování uživatelů, jako Google, Facebook a Amazon. Není pochyb o tom, že Siri má stále náskok v podpoře více jazyků a integraci napříč všemi zařízeními Applu, kde má konkurence stále své limity. Přesto je třeba uznat, že Google Assistant a Alexa od Amazonu jsou v porovnání se Siri v mnoha ohledech stejně pokročilí a srovnatelní (nikdo z nich zatím není perfektní nebo bez chyb). Google Assistant i Amazon Alexa jsou na trhu necelý rok, zatímco Siri už pět let. Navzdory technickému rozvoji v oblasti strojového učení a zpracování přirozeného jazyka, z čehož Google a Amazon během těch čtyř let těžili, nemám pochyb o tom, že jejich masivní datové soubory o chování uživatelů byly užitečné při krmení jejich backendového enginu, aby dosáhli z pohledu strojové inteligence téměř stejné úrovně jako Siri.

Z pohledu českého uživatele se konkrétně téma hlasových asistentů, kteří jsou ve Spojených státech na vzestupu, hodnotí velmi složitě. Ani Siri, ani Alexa, ani Assistant nerozumí češtině a jejich užití je u nás jen velmi omezené. Problém, na nějž Bajarin naráží, se ovšem netýká pouze těchto virtuálních asistentů, ale také celé řady dalších služeb.

Proaktivní část iOS (a Siri) se neustále učí našemu chování, aby nám pak mohla v daných momentech předložit co možná nejlepší doporučení, ale výsledky nejsou vždy nejlepší. Sám Bajarin přiznává, že přestože je na iOS od roku 2007, tak když pár měsíců používal Android, operační systém Googlu se jeho návykům učil mnohem rychleji a ve finále fungoval lépe než proaktivní iOS a Siri.

Zkušenosti se tu pochopitelně mohou různit, ale to, že Apple zkrátka sbírá mnohem méně dat než konkurence a ještě s nimi následně trochu jinak pracuje, je fakt, který Apple znevýhodňuje, a je otázka, jak k tomu kalifornská firma do budoucna přistoupí.

Možná bych dokonce preferoval, kdyby Apple místo svého postoje, že sbírá jen nejmenší nutné množství dat a také tyto data univerzálně anonymizuje, jednoduše řekl, „věřte nám se svými daty, my je uchováme v bezpečí a díky tomu vám dodáme kvalitnější produkty a služby“.

Bajarin tu naráží na velmi aktuální diskuzi, kdy se někteří uživatelé snaží firmám jako Google a jejich službám co nejvíce vyhýbat (místo Googlu používají vyhledávač DuckDuckGo atd.), aby jejich data zůstala co možná nejvíce a bezpečně skryta. Jiní uživatelé se naopak části svého soukromí vzdají, i právě ve prospěch zlepšení zážitku z používaných služeb.

V tomto případě zcela souhlasím s Bajarinem, že by jistě mnoho uživatelů nemělo problém s tím, kdyby Applu dobrovolně odevzdali větší množství dat, kdyby za to dostali lepší služby. Jistě i kvůli efektivnějšímu sběru dat Apple v iOS 10 představil koncept diferenčního soukromí a je otázka, jaký bude mít na další vývoj vliv.

Celá problematika se netýká jen virtuálních asistentů, o nichž se mluví nejvíce. Například v případě Map používám výhradně služeb Googlu, protože nejen že v rámci České republiky fungují mnohem lépe než mapy od Applu, ale zároveň se také neustále učí a předkládají mi obvykle to, co skutečně potřebuji nebo mě zajímá.

Jsem ochotný přijmout kompromis, že o mě ví Google o něco víc, když za to dostanu lepší službu. Nedává mi v dnešní době smysl schovávat se do ulity a pokoušet se podobnému sběru dat vyhýbat, když nastupující služby jsou právě na analýze vašeho chování založené. Pokud nebudete ochotní svá data sdílet, nemůžete očekávat tu nejlepší zkušenost, byť se Apple snaží poskytnout komplexní zážitek i těm, kteří s ním odmítají cokoliv sdílet. Fungování takových služeb se pak ale nutně musí míjet účinkem.

Bude velmi zajímavé sledovat, jak se budou v dalších letech všechny služby u hlavních zmíněných hráčů vyvíjet, ale pokud by měl Apple třeba jen částečně svůj postoj k soukromí a sběru dat přehodnotit či upravit, aby byl konkurenceschopný, bude z toho nakonec profitovat on sám, celý trh i uživatel. I kdyby to nakonec nabídl třeba jen jako volitelnou možnost a nadále tvrdě prosazoval maximální ochranu uživatele.

Zdroj: Techpinions