iWant

Apple čelí žalobě za porušování patentů na dotykovou technologii

iWant

Apple je znovu hnán před soud, znovu kvůli sporům o patenty. Podle společnosti Immersion se dopustil porušení jejích tří patentů, které si nárokují na využívání speciální dotykové technologie. Výkonný ředitel Immersion ve svém oficiálním prohlášení sdělil, že společnost si své duševní vlastnictví musí neodbytně chránit.

Společnost Immersion Corporation světu představila dotykovou hmatovou (haptickou) technologii, která se vyznačuje především vibrační odezvou. Na technologii si samozřejmě nárokuje výhradní právo k užívání a podle nejnovějších informací byly tři patenty porušeny právě Applem a také americkou telekomunikační společností AT&T.

Na základě podané žaloby ze strany Immersion se jedná o patenty zaměřující se na systém haptické odezvy s uloženými efekty (č. 8 619 051) a metodu a zařízení poskytující hmatovou odezvu (č. 8 773 365), které se údajně nachází v iPhonech 6s/6s Plus, 6/6 Plus a ve všech verzích hodinek Watch. Nejnovější iPhony porušují také patent pod číslem 8 659 571, který obsahuje systém interaktivního modelu se sdílenou odezvou v mobilních zařízeních.

Touto technologií disponují jablečná přenosná zařízení již nějakou dobu a to například ve formě pro upozornění na hovor či přijatou zprávu, avšak před představením Apple Watch v roce 2014 vzali inženýři celý princip do svých rukou a světu předsatvili pokročilejší verzi technologie pod názvem „Taptic Engine“. Na to navázali vývojem funkcí Force Touch a 3D Touch, jež mají také těžit z původního patentu od Immersion. Podle dostupných informací žaloba míří právě k této záležitosti.

„I když jsme potěšeni tím, že průmysl chápe hodnotu naší haptické technologie a implementuje ji do svých produktů, je pro nás nesmírně důležité chránit naše duševní vlastnictví při jeho porušení ze stran jiných společností. I nadále si chceme zachovávat náš ekosystém, který jsme vybudovali a do kterého jsme tuto technologii, do níž investujeme k neustálému zlepšení, nasadili,“ sdělil výkonný ředitel společnosti Immersion Victor Viegas, který mimo jiné směřoval toto prohlášení na adresu Applu.

Žaloba byla nicméně podána také na AT&T, ale zatím není zcela jasné, jak patenty tato telekomunikační firma porušila. Ve Spojených státech sice iPhony prodává, nicméně to i mnoho dalších společností, které Immersion do své žaloby nezahrnulo.

Zdroj: Apple Insider