iWant

Apple krouží kolem McLarenu a Lit Motors. Zajímají ho technologie pro auta

iWant

V médiích se opět začala probírat automobilová iniciativa Applu. Kalifornská firma totiž měla projevit zájem o výrobce luxusních aut, britský McLaren. Majitel stáje Formule 1 sice takové spekulace oficiálně odmítl, ale přesto se jedná o velice zajímavou informaci. Navíc když se dále mluví v souvislosti s možnou akvizicí Applem také o startupu Lit Motors, který disponuje solidními technologiemi pro samořídící vozidla.

Se zprávou ohledně zainteresovanosti Applu do výrobce luxusních a sportovních aut McLarenu přišel deník Financial Times s odkazem na své zdroje. Britská společnost tuto informace vzápětí popřela s tím, že „aktuálně nevede žádnou diskuzi ohledně případné investice či akvizice“. Tím však McLaren nepopřel potenciální minulá nebo budoucí jednání. Financial TimesThe New York Times, které o zájmu Applu o akvizici či investici do McLarenu také informovaly, své zprávy i po oficiálním popření podpořily.

Zároveň se ihned objevily komentáře, proč by mohla být pro Apple spolupráce se známým výrobcem superaut velice zajímavá s ohledem na jeho stále tajný automobilový projekt. Kalifornský gigant by mohl těžit z předností, na kterých si McLaren zakládá. Jedná se především o světoznámé jméno, exkluzivní klientelu a technologicky vyspělý výzkumný a vývojářský program.

mclaren1

Tyto tři aspekty by pro Cookovu firmu byly zcela stěžejní, a to hned z několika důvodů. „McLaren má zkušenosti s prvotřídními zákazníky, kteří dělají rozdíly mezi dobrou a velmi dobrou stránkou věcí. Z tohoto hlediska by byl McLaren pro Apple velice nápomocný pro automobilovou sféru,“ uvedl pro magazín Bloomberg analytik společnosti William Blair & Co. Anil Doradla.

Zřejmě nejdůležitější složkou je centrum pro výzkum a vývoj. Ikona z anglického Wokingu disponuje širokým zázemím, kde se soustřeďuje na pohonné komponenty, kontrolní systémy, korigování dodavatelských vztahů, experimentování s pokročilými materiály jako hliník či karbonové kompozity a vlákna. Dále má také zkušenosti s aerodynamickými prvky. Pro Apple by taková akvizice znamenala získání potřebného know-how a řadu expertů, pomocí kterých by svou iniciativu mohla významně posunout.

Nutno dodat, že McLaren má také zkušenosti s elektrickými vozy (hyperauto P1) a systémy pro rekuperaci kinetické energie, které se využívají u baterií ve vozech Formule 1. Britská automobilka by se tedy mohla stát cenným prvkem pro tajný projekt pod označením „Titan“, v rámci kterého Apple zkoumá možnosti, jak by mohl zasáhnout do automobilového světa.

Ač by tedy mohla mít spolupráce Applu s McLarenem několik rozměrů, pro Apple by v tuto chvíli byla zřejmě zásadní především z hlediska zkušeností a technologií, jimiž Britové mimo jiné i pod hlavičkou McLaren Technology Group a tisíci zaměstnanci disponují.

mclaren3

Právě z hlediska získávání technologií a důležitého know-how se projednává i akvizice Lit Motors, sanfranciského startupu, který se specializuje na výrobu dvoukolových motocyklů a snaží se jej stylizovat do podoby klasického auta. O tom informoval deník The New York Times na základě svých nejmenovaných zdrojů.

Lit Motors má v repertoáru zajímavé technologie, které zahrnují i samořídící senzory. Právě takové prvky by mohl Apple použít při vývoji svého autonomního vozidla, ke kterému se dílny pod vedením Boba Mansfielda nejspíš chystají. I v tomto případě se nechtějí tvůrci iPhonů ztotožňovat s výsledným produktem od tohoto startupu, nýbrž využít jejich technologického zázemí, odborné pomoci a potřebného know-how.

Zatím není známé, kam se celá tato situace posune za pár měsíců, respektive let. Podle různých informací by měl mít Apple své první vozidlo (ať už samořídící či nikoliv) připravené na rok 2020, podle jiných mnohem později. Navíc nyní ještě možná ani v Applu úplně nevědí, kam se svým projektem nakonec zamíří.

Zdroj: Financial Times, The New York Times, The Verge