iWant

Apple naznačil, že iPhonu s USB-C se nikdy nedočkáme. Budoucnost je hlavně bezdrátová

iWant

Mnoho povyku vyvolala včerejší zpráva, že Apple plánuje nasadit nový a menší typ konektoru pro iPhony a iPady. Nakonec se ukázalo, že šlo pouze o zmínku o novém využití již dlouho zavedeného osmipinového Ultra Accessory Connectoru (UAC) a že se žádná nová zdířka v iPhonech neobjeví.

Mnoho však může UAC naznačit o možném nasazení USB-C do iPhonů, které se nabízelo v souvislosti s agresivním nasazením tohoto rozhraní například do nových MacBooků Pro. Lightning se však patrně z iPhonů nikam nechystá. Ultra Accessory Connector, který byl před lety například ve fotoaparátech, má totiž naopak usnadnit spolupráci obou zmíněných rozhraní.

USB-C sice teprve startuje, ale i když by se nikdy nemělo objevit v iPhonech nebo iPadech, očekává se, že se stane standardem minimálně u konkurenčních telefonů s Androidem. A jelikož i mnozí jejich výrobci se chystají odstranit po vzoru Applu 3,5mm jack, řeší se, jak se budou připojovat sluchátka (pokud to nebude bezdrátově).

A právě tady vstupuje do hry UAC, který bude fungovat jako prostředník mezi kabely, aby bylo možné sluchátka připojit k zařízení s Lightningem, USB-C, USB-A nebo klidně klasickým 3,5mm sluchátkových jackem. Bude k tomu pochopitelně nutné využít adaptéry, ale UAC převodem zajistí, že zvuk bude možné přenášet s jakýmkoliv portem.

cables

Vlad Savov pak na The Verge vysvětluje, jak se tato skutečnost týká iPhonu a USB-C:

Proč je tohle důležité s ohledem na jediný zbývající port v iPhonu, je jednoduché: pokud by Apple plánoval přejít ve svých mobilních zařízení na USB-C, neobtěžoval by se vytvářením standardu pro UAC v rámci programu Made for iPhone. Prostě by jen vyměnil porty.

Situace už rozhodně nebude tak snadná, jako když drtivá většina zařízení měla klasický sluchátkový jack, a uživatel tak nemusel řešit, jaká sluchátka si zrovna bere do ruky a k jakému zařízení je připojuje. UAC ale může být alespoň dočasnou berličkou, než se naplno rozjede trh s bezdrátovými sluchátky, na něž Apple jednoznačně sází.

Následující měsíce navíc s velkou pravděpodobností ukáží, že podobně nesmýšlí jen Apple. Objevuje se stále více mobilních zařízení bez sluchátkového jacku, protože v bezdrátovou budoucnost věří většina hráčů. U Applu pak už v tomto ohledu můžeme jen doufat, že se letos konečně dočkáme také bezdrátového nabíjení. Nutnost jakéhokoliv portu na iPhonu pak bude zase o něco menší.