iWant

Apple News jsou kvalitní zpravodajská čtečka. Můžete je vyzkoušet i u nás

iWant

Čtečka zpráv od kalifornské společnosti Apple News není žádná novinka. Aplikace byla představena s příchodem iOS 9 už v roce 2015. News nahradily starší aplikaci Kiosek, avšak dosud marně čekáme na oficiální představení a podporu v České republice (zatím jsou dostupné jen v USA, Austrálii a Velké Británii). News však celkem snadno lze dostat i do českého iPhonu, stačí jen v nastavení změnit region.

Pamatuji si, že již před dvěma lety jsem News okamžitě vyzkoušel, ale velmi brzy jsem aplikaci zase opustil a region změnil zpět na Českou republiku. Aplikace mě nějak výrazně nezaujala ani svým obsahem, ani funkcemi. Situace se ale změnila a nedávno jsem si na News opět vzpomněl a řekl jsem si, že bych mohl zkusit, co je nového.

Věděl jsem, že stačí jen v Nastavení > Obecné > Jazyk a oblast v regionu změnit Českou republiku na nějakou zemi, kde jsou již News podporované. Nastavený region přitom zařízení říká, jaké jednotky a měnu má v aplikacích používat. Z toho důvodu jsem záměrně jako region zvolil Velkou Británii namísto USA. V Mapách se mi i po nastavení stále zobrazují kilometry.

applenews2

Kdybych dal USA, měl bych trasu nastavenou v mílích. Jediné, na co jsem si musel zvyknout, jsou libry, například na dálnici D1 se mi ukazuje, kolik stojí dálniční známka, v britské měně. Každý si musí zvážit, zda mu za podobná omezení News stojí. Nejvíce to však musíte zvažovat co se týče obsahu, jelikož v News zatím logicky nejsou žádná česká média. Aplikaci tak ocení především ti uživatelé, jimž nevadí číst zahraniční texty v angličtině.

iPhone mám jinak i nadále v češtině s českým Apple ID, víc se nemění, a v případě přenastaveného regionu mohu News s klidem používat. Navíc se mi v aplikace Wallet zobrazilo i Apple Pay, ale to pochopitelně využít bohužel stále nemohu.

Svěží design a zajímavé funkce

Musím říct, že Apple na aplikaci News výrazně zapracoval a v posledních dvou letech ji vyladil k mnohem lepšímu uživatelského zážitku. Zaujalo mě, že i za tu dobu si aplikace stále pamatuje mé nastavené kanály a zprávy, které chci odebírat. Také jsem si okamžitě všiml, že v aplikaci přibylo mnoho nových zpravodajských webů z celého světa. Některé z nich však stále nelze používat, tedy číst si obsah, například z The New Yorker. Ten zkrátka u nás dostupný není, ani když nastavíte region na Spojené státy.

Tak či tak lze v News nalézt stovky mediálních domů, webů či blogů. Aplikace se po designové stránce podobá dalším službám od kalifornské společnosti, například Apple Music. Je evidentní, že se Apple snaží design a funkce sjednotit. Z toho důvodu naleznete v News spodní lištu, kde se nachází pět záložek – For You, Favorites, Explore, Search a Saved. Již z názvů je patrné, k čemu jaké funkce slouží.

applenews3

Jako domovská stránka slouží záložka For You. Zde se vám zobrazuje a pravidelně aktualizuje obsah ze všech kanálů, které odebíráte. Při každém spuštění tu naleznete čerstvé zprávy, které jsou přehledně členěny od těch nejzajímavějších až po odebírané kategorie. V horním řádku dokonce můžete spatřit náznak českého jazyka v podobě dne a data včetně mini předpovědi počasí. U každého článku pak můžete využít všechny ovládací prvky, na které jste v iOS zvyklí.

Podpora 3D Touch a haptické odezvy

Pokud používáte iPhone s 3D Touch, zkuste si na článek zatlačit. Rázem se vám zobrazí náhled a po mírném přejetí prstem směrem vzhůru můžete článek olajkovat, uložit na pozdější přečtení, sdílet nebo zrušit odebírání daného kanálu. U každé zprávy také můžete využít švihání doprava a doleva. Zobrazí se vám opět podobná nabídka, tedy like, sdílení nebo uložení. Všimněte si, že při švihání funguje i haptická odezva, což už ale začíná být u aplikací Applu standard.

Zprávy, jež chcete sledovat, můžete ovlivnit v sekci Favorites. V ní můžete rychle přejít na daný kanál a prolistovat se novými zprávami a jejich sekcemi. Rychle zde také můžete ovlivnit nastavení notifikací. Během používání mi totiž několikrát denně chodí upozornění, že mé oblíbené weby vydaly nové články. V sekci Explore naopak můžete vyhledávat skrze různé kategorie a hledat tak nové zdroje. Líbí se mi, že podobně jako u Apple Music, tak i zde mi News předhazují nové weby podle toho, co již sleduji.

Kategorie zaměřené na obsah

Aplikaci jsem si vyladil k obrazu svému a zaměřil ji primárně na svět Applu. V Explore se mi tak často zobrazují témata spojená se světem technologií. Nechybí ani tématické bloky, které shromaždují o dané věci všechny články, například iPhone, iPad, iOS či Mobile Apps. Když začnu tuto sekci odebírat, dostanu speciálně zaměřený obsah, což není na škodu. Často si chci přečíst novinky jen a pouze kolem iPadu Pro a tímto způsobem se dostanu k nejlepším zprávám.

V News také velmi dobře funguje vyhledávání pomocí různých klíčových slov. Články, které se mi líbí, si mohu uložit a později se k nim kdykoliv vrátit. V aplikaci přitom nenarazíte na jedinou obtěžující reklamu. Vše se nese v duchu čistého a jednoduchého designu, který je zaměřen na obsah a text. Snadno si také můžete například zvětšit písmo a celkově se mi texty v aplikaci velmi dobře čtou. News patří mezi vyspělé čtečky, které je radost používat.

Veškerý obsah v aplikaci je zcela zdarma. Myslím si, že je velká škoda, že kalifornská společnost News ještě oficiálně nespustila v České republice. Nic vám však nebrání v tom, abyste je už dnes začali používat. Třešničkou na dortu je pak rozšíření pro Safari, kdy si můžete jakýkoliv podporovaný zahraniční článek z webového prohlížeče otevřít v News.

Koho zpravodajství zajímá a holduje zahraničním médiím, doporučuji mu News vyzkoušet, jelikož to není vůbec složité a mnoha z v vás se tato jablečná čtečka může zalíbit. Jakmile ale změníte region zpět na Českou republiku, aplikace zmizí.

 • Jiří Brož

  Apple pay šikovnou kličkou a s minimalizací nákladů je využívat i u nás.
  Není to na placení velkých částek ale na MHD a drobné nákupy je to perfektní.
  A narozdíl od čtečky můžete mít svůj domácí region.

  https://youtu.be/tJJnK3RaHmk

  • jenom prosba účet je založen v jaké zemi a bance. předem dík.

   • Jiří Brož

    Já používám Monese a Boon, zaujala mě ale služba kterou popsal kolega – swissbankers.

  • Zdenek

   Myslím, že na Apple pay není potřeba žádná klička (alespoň já jsem žádnou nedělal), pouze stačí mít podporovanou kartu resp. banku. Na regionu to imho nezáleží. Používám předplacenou kartu https://www.swissbankers.ch/ a můžu doporučit. Region mám ČR.

   • Jiří Brož

    Dobrý den, koukal jsem na Vámi doporučovanou předplacenou kartu. Bez trvalého bydliště ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku asi není možné službu získat že?

    • Zdenek

     Abych pravdu řekl, tak si nepamatuji, že bych toto nějak dokládal, myslím, že stačila jen Švýcarská adresa. Zkusím ještě dohledat, jestli bylo nutné posílat např. pracovní povolení.

     • Jiří Brož

      A klíčová otázka zní: opravdu na dané adrese pobýváte?

      • Zdenek

       To samozřejmě ano. Ale dokládat ji nebylo třeba (kromě toho, že jsem schopen vybrat schránku :-) ).

       • Jiří Brož

        Rozumím, to je právě můj problém. Schránku tam nemám i když bych rád. Takže anglická cesta je pro mě zatím nejschůdnější.

  • Pavel Pacák

   Zahraniční karty tady s Apple Pay fungují od doby, kdy v daných zemích Apple službu spustil. Takže tohle není žádná novinka ;-)