iWant

Apple opět zintenzivňuje snahy o výběr peněz na boj proti AIDS

iWant

Dnes, 1. prosince, je už 29. Světový den boje proti AIDS. Pro Apple to mimo jiné znamená převlečení jablek v 400 Apple Storech do barev Bonovy kapmaně (RED).

Kampaň (RED), shromažďující prostředky pro boj s AIDS, spustil zpěvák U2 spolu s Bobbym Shriverem v roce 2006 a v tomtéž roce se k ní připojil také Apple. Za deset let bylo v jejím rámci vybráno 350 milionů dolarů a zítřejší Světový den AIDS toto číslo jistě značně zvýší.

Apple k tomuto cíli představil několik nových produktů a akcí. Produkty, z jejichž prodeje je část zisků věnována boji proti AIDS, jsou rozeznatelné podle červené barvy a přídomku „Product (RED)“ v názvu. Mezi ty nové patří kryt s baterií pro iPhone 7, kožený obal pro iPhone SE, přenosný reproduktor Beats Pill+ a bezdrátová sluchátka Beats Solo3.

red2016_3

Kromě toho Apple za každou platbu na apple.com nebo v Apple storu provedenou prostřednictvím Apple Pay mezi prvním a šestým prosincem daruje jeden dolar do celkové výše jednoho milionu dolarů. Prakticky totéž slíbila banka Bank of America – tedy dolar za každou platbu skrze Apple Pay do výše jednoho milionu dolarů. Navíc, na iTunes je dostupné kompilační album skupiny The Killers, Don’t Waste Your Wishes. Veškerý zisk z prodejů v rámci Spojených států bude věnován organizaci the Global Fund, která mezi jinými pomáhá při boji s AIDS (tato organizace operuje také z prostředky získanými v kampani (RED)).

Do akce se zapojili také tvůrci aplikací – věnovány budou např. veškeré zisky z plateb v rámci aplikace  provedených na Světový den boje proti AIDS u Angry Birds a Clash of Titans. Část zisků (prostřednictvím prodeje speciálních balíčků) věnují také tvůrci Tuber Simulatoru, Farm Heroes Saga, Plants vs. Zombies Heroes, FIFA Mobile a mnoha dalších her. Je jich plná hlavní (a červená) strana App Storu.

red2016_2

Plán Applu pro (RED) je letos největší za celou dobu, co se v ní angažuje. Tim Cook řekl, že byl „navržen tak, aby obsáhnul zákazníky všemi možnými cestami, které se nás dotýkají“.

Kampaň (RED) byla jedním z prvních příkladů tzv. kreativního kapitalismu, jehož myšlenka spočívá v dobročinných iniciativách organizovaných korporacemi dělícími se o svůj (ne nutně finanční) kapitál. Cook tyto myšlenky komentoval slovy: „Můj pohled, jehož odlišnost od jiných, je takový, že, stejně jako lidé, by také korporace měly mít hodnoty […] Jednou z našich v Applu je myšlenka, že součástí skvělé firmy je zanechávání světa v lepším stavu, než byl, když do něj přišla.“

Zdroj: Apple, Buzzfeed