iWant

Apple opět zintenzivňuje snahy o výběr peněz na boj proti AIDS

iWant

Dnes, 1. prosince, je už 29. Světový den boje proti AIDS. Pro Apple to mimo jiné znamená převlečení jablek v 400 Apple Storech do barev Bonovy kapmaně (RED).

Kampaň (RED), shromažďující prostředky pro boj s AIDS, spustil zpěvák U2 spolu s Bobbym Shriverem v roce 2006 a v tomtéž roce se k ní připojil také Apple. Za deset let bylo v jejím rámci vybráno 350 milionů dolarů a zítřejší Světový den AIDS toto číslo jistě značně zvýší.

Apple k tomuto cíli představil několik nových produktů a akcí. Produkty, z jejichž prodeje je část zisků věnována boji proti AIDS, jsou rozeznatelné podle červené barvy a přídomku „Product (RED)“ v názvu. Mezi ty nové patří kryt s baterií pro iPhone 7, kožený obal pro iPhone SE, přenosný reproduktor Beats Pill+ a bezdrátová sluchátka Beats Solo3.

red2016_3

Kromě toho Apple za každou platbu na apple.com nebo v Apple storu provedenou prostřednictvím Apple Pay mezi prvním a šestým prosincem daruje jeden dolar do celkové výše jednoho milionu dolarů. Prakticky totéž slíbila banka Bank of America – tedy dolar za každou platbu skrze Apple Pay do výše jednoho milionu dolarů. Navíc, na iTunes je dostupné kompilační album skupiny The Killers, Don’t Waste Your Wishes. Veškerý zisk z prodejů v rámci Spojených států bude věnován organizaci the Global Fund, která mezi jinými pomáhá při boji s AIDS (tato organizace operuje také z prostředky získanými v kampani (RED)).

Do akce se zapojili také tvůrci aplikací – věnovány budou např. veškeré zisky z plateb v rámci aplikace  provedených na Světový den boje proti AIDS u Angry Birds a Clash of Titans. Část zisků (prostřednictvím prodeje speciálních balíčků) věnují také tvůrci Tuber Simulatoru, Farm Heroes Saga, Plants vs. Zombies Heroes, FIFA Mobile a mnoha dalších her. Je jich plná hlavní (a červená) strana App Storu.

red2016_2

Plán Applu pro (RED) je letos největší za celou dobu, co se v ní angažuje. Tim Cook řekl, že byl „navržen tak, aby obsáhnul zákazníky všemi možnými cestami, které se nás dotýkají“.

Kampaň (RED) byla jedním z prvních příkladů tzv. kreativního kapitalismu, jehož myšlenka spočívá v dobročinných iniciativách organizovaných korporacemi dělícími se o svůj (ne nutně finanční) kapitál. Cook tyto myšlenky komentoval slovy: „Můj pohled, jehož odlišnost od jiných, je takový, že, stejně jako lidé, by také korporace měly mít hodnoty […] Jednou z našich v Applu je myšlenka, že součástí skvělé firmy je zanechávání světa v lepším stavu, než byl, když do něj přišla.“

Zdroj: Apple, Buzzfeed
 • zgercik

  nevenuje apple ale zakaznici

 • Mr.Crow

  Proč nedělají všechny ty redukce a dongly v (RED) verzi, z toho by bylo teď a do budoucna peněz ;)

 • Rotunda Křen

  Jasně, Apple podporuje charitu. Ještě mi řekněte že na zemi přitáli marťani. Dyť to stejnak platí ti zákazníci, ale bude to vypadat jako dar od slavného Eplu

 • Jiří Brož

  Me by jen zajímalo kolik zákazníků kupé produkty teď protože se jim líbí, nebo proto aby podpořili samotný program (RED).

 • kotot

  me s tim vybiranim penez serou. Chapu ze je buzik, ale tohle at si dela Apple sam za sebe. Za Jobse to bylo adekvatni a minimalisticke, ted je to vsude.

 • DDT

  To je presne,co Cook z Applu udelal. Politicky angazovanou firmu, ktera vic nez na inovace mysli na gender a equality a samozrejme,protoze hlavni pricinou epidemie HIV jsou buqvice,tak na AIDS. Chvalihodna iniciativa, ovsem, pokud by chlapci s duhovou vlajkou mene stridali partnery, udelali by pro svetovou situaci s AIDS vic, nez vsechny akce product(RED) dohromady.
  Z Applu mame neolevicovou korporaci, dost levicovou na vsechny diversity nesmysly, ale zase ne tak moc levicovou pri zvysovani cen za produkty. Klasicka ukazka dvojiho metru dnesnich tzv. novych levicaku.

  • Tomáš Chlebek

   Neříkám, že tím padají Vaše ostatní argumenty, ale Apple se do (RED) kampaně zapojil v roce 2006 – tedy pět let předtím, než se Tim Cook stal CEO.

   • kk

    no ale nakej patek uz v applu byl (8 let), treba to tam protlacil on a ted to jen tlaci vic :]