Zavřít reklamu
iWant

Apple dostal v Německu zákaz prodeje některých iPhonů. Opět je na vině spor s Qualcommem

iWant

Společnost Qualcomm ve čtvrtek vítězně odešla z druhého soudního jednání s Applem v Německu. Jedním z výsledků soudního sporu je zákaz prodeje některých starších modelů iPhonů v německých obchodech. Qualcomm ve sporu tvrdí, že Apple porušuje jeho hardwarový patent. Navzdory tomu, že verdikt ještě není definitivní, budou skutečně některé modely iPhonů staženy z německého trhu.

O zákaz prodeje iPhonů se Qualcomm pokoušel i v Číně, zde ale Apple přikročil pouze k jistým změnám v iOS, aby nařízení vyhověl. Německý soud uznal, že iPhony osazené čipy od společností Intel a Quorvo skutečně porušují jeden z patentů Qualcommu. Patent souvisí s funkcí, která pomáhá šetřit baterii při odesílání a přijímání bezdrátového signálu. Apple se brání tvrzením, že Qualcomm brání hospodářské soutěži, a obviňuje svého protivníka z ilegálního jednání v zájmu zachování jeho vlastního monopolu na modemové čipy.

Dílčí německé vítězství Qualcommu by teoreticky mohlo v oblasti prodeje znamenat pro Apple ztrátu několika milionů iPhonů ze stovek milionů každoročně prodaných kusů. V průběhu odvolacího období by podle prohlášení Applu měly být z patnácti německých obchodů modely iPhone 7 a iPhone 8. Modely iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR budou i nadále k dostání. Apple ve svém prohlášení dále uvedl, že je rozsudkem zklamán a má v plánu se odvolat. Dodal, že kromě zmíněných 15 maloobchodních prodejen budou v dalších 4300 lokacích napříč Německem všechny modely iPhonů stále dostupné.

Zdroj: Reuters