iWant

Apple ukazuje, jak jeho pomocné technologie dokáží měnit lidské životy

iWant

Jestli za něco mohou Apple pochválit univerzálně všichni, je to jednoznačně jeho přístup k pomocným technologiím a lidem s různými zdravotními postiženími. Právě jim totiž produkty Applu dokáží zcela změnit život k lepšímu. S jablečnými technologiemi mohou často fungovat stejně jako zdraví jedinci.

Vzhledem k tomu, že na 18. květen připadá Světový den asistivních technologií (GAAD), rozhodl se Apple své snahy v této oblasti opět připomenout, a to formou sedmi krátkých videomedailonků. V nich ukazuje lidi, kteří s vlastním postižením „bojují“ s iPhonem, iPadem nebo Watch v ruce a díky tomu překonávají své handikepy.

Jsou to právě lidé s postižením, kteří často dokáží z iPhonu nebo iPadu tzv. vymáčknout mnohem víc než kterýkoliv jiný běžný uživatel, protože využívají asistivní funkce a technologie, jež posouvají ovládání těchto produktů na jinou úroveň. Apple ukazuje, jak dokáže pomoci nevidomým, neslyšícím či lidem upoutaným na invalidní vozík a paradoxně jak jednoduché pro ně využívání iPhonu je.

„Vidíme přístupnost jako základní lidské právo,“ uvedla pro Mashable Sarah Herrlingerová, senior manažerka globálních asisistivních iniciativ Applu. „Chceme, aby stále více a více lidí nevidělo jen to, co děláme, ale zároveň si uvědomilo důležitost přístupnosti obecně.“ Asistivní funkce přichází jako součást každého produktu Applu a jablečná firma v tomto ohledu nemá konkurenci. Pro lidi s handikapem jsou iPhony a iPady zcela jednoznačnou volbou.

Níže přikládáme všech sedm příběhů, jak technologie Applu pomáhají v reálném světě.

Carlos Vazquez

Carlos je hlavní zpěvák, bubeník a PR manažer v jeho metalové skupině Distartica. Za použití VoiceOveru a clony obrazovky na iPhonu dokáže objednat taxi, pořídit fotku a napsat zprávu o novém albu své kapely, zatímco obrazovka jeho iPhonu zůstává černá.

Ian Mackay

Ian je nadšenec do přírody a ptáků. Se Siri v iPhonu si může přehrávat zpěv ptáků nebo přes FaceTime hovořit s přáteli. Díky Switch Control je schopný zachytit skvělou fotku vodopádu.

Meera Phillipsová

Meera je teenagerka, která miluje fotbal a vtipy. Na iPadu používá TouchChat, aby se mohla mluvit s přáteli a rodinou a občas použít i nějaký vtípek.

Andrea Dalzellová

Andrea je zástupce komunity postižených, pro zaznamenání cviků na invalidním vozíku používá Apple Watch a následně se o své výkony dělí s přátelí.

Patrick Lafayette

Patrick je DJ a producent s vášní pro hudbu a skvělé jídlo. Díky VoiceOveru se může snadno projevovat v jeho domácím studiu s Logic Pro X a v kuchyni s TapTapSee.

Shane Rakowská

Shane na střední škole vede hudební kapelu a sbor a používá při tom naslouchátka pro iPhone, aby mohla slyšet každý tón.

Todd Stabelfeldt

Todd je výkonný ředitel technologické konzultační firmy a prominentní člen komunity kvadruplegiků. Se Siri, Switch Control a aplikací Domácnost si může otevřít dveře, přizpůsobit světla a vytvořit hudební playlist.

  • Daniel

    Díky za článek, zase mám širší „rozhled“.
    Popravdě bych uvítal i článek s podrobnějším rozebrání jednotlivých funkcí „zpřístupnění“. Většina asi ani nemá páru co tam je a jak to může pomoci.
    Sám jsem se s tím setkal až teď a to čirou náhodou. Vypomáhám občas starším lidem s iPadem a naposledy u velkého jsem se zarazil a koukal jsem že vše má jiné fonty takové „tučnější“. Porovnal jsem se svými a můj to neměl. Dotyčný s nastavením nic nedělal a tak jsem pátral a objevil že v nastavení>obecné>zpřístupnění je zaškrtnuto tučný text. A jediné co mě napadlo je že s poslední aktualizací asi vzal systém v úvahu věk a automaticky to zaškrtl. Na první pohled banalita ale pro dotyčnou osobu spása.