iWant

Apple vydává knihu Designed by Apple in California, mapující 20letou historii svého designu

iWant

Nečekaně a velice netradiční produkt dnes vytáhl z rukávu Apple. Kalifornská firma ohlásila, že začne prodávat první vlastní knihu, která ponese název „Designed by Apple in California“ a bude mapovat dvacetiletou historii jablečného designu. Kniha je zároveň věnována zesnulému Stevu Jobsovi.

Kniha obsahuje 450 fotografií starších i nových produktů Applu, od iMacu z roku 1998 po Pencil z roku 2015, a také zachycuje materiály a výrobní procesy, které tyto produkty provázejí.

„Je to kniha s velice málo slovy. Je o našich produktech, jejich fyzikální podstatě a jak jsou vyráběny,“ píše v předmluvě šéfdesignér Applu Jony Ive, jehož tým na se na knize, která vyjde ve dvou velikostech a je vyrobena z materiálů té nejvyšší kvality, podílel.

Mnoho z produktů jsme museli najít a koupit.

„Když někdy řešíme určitý problém, ohlédneme se zpět a podíváme se, jak jsme podobné problémy řešili v minulosti,“ vysvětluje Jony Ive v rozhovoru pro magazín Wallpaper*, proč se nová kniha pro Apple netradičně ohlíží zpět, nikoliv do budoucnosti. „Ale protože jsme byli tak pohlcení prací na současných a budoucích projektech, zjistili jsme, že nemáme fyzický katalog produktů.“

„Proto jsme zhruba před osmi lety ucítili povinnost to napravit a vybudovat archiv produktů. Mnoho z nich, které v knize najdete, jsme museli najít a koupit. Je to trochu ostuda, ale byla to oblast, o kterou jsme se příliš nezajímali,“ dodává úsměvnou „historku z focení“ Ive.

Až na jedinou výjimku nafotil produkty pro knihu „Designed by Apple in California“ fotograf Andrew Zuckerman. „Do knihy jsme fotili každý produkt znovu. A jak ten projekt trval dlouho, museli jsme některé dřívější fotky pořídit znovu, protože fotografické technologie se změnily a vyvinuly. Nové fotky pak vypadaly lépe než ty staré, takže jsme museli fotit znovu, aby byla celá kniha perfektně konzistentní,“ prozradil Ive a potvrdil tak až fanatický důraz Applu na detail.

Jediná fotografie, kterou nevyfotil Andrew Zuckerman, zachycuje raketoplán Endeavour a Apple si ji půjčil od NASA. Iveův tým si totiž všiml, že na přístrojové desce raketoplánu leží iPod, který je přes sklo vidět, a natolik se mu zalíbila, že ji použil. O nové knize a obecně designovém procesu Jony Ive hovoří také v přiloženém videu.

 

Apple bude výhradním distributorem knihy a prodávat ji bude jen ve vybraných zemích, mezi nimiž Česká republika chybí. V prodeji ale bude například v Německu. Menší vydání stojí 199 dolarů (5 tisíc korun), větší o sto dolarů více (7500 korun).

Zdroj: Apple