iWant

Apple Watch + AirPods: Až společně jsou magické

iWant

V poslední době poslouchám stále stejnou větu: „Apple již není inovativní.“ Lidé si myslí, že kalifornská společnost musí zákonitě každý rok přijít s něčím revolučním, výjimečným, co nám zkrátka změní život, jako například iPod či iPhone. Podle mě Apple stále patří mezi inovativní společnosti, ale okruh jeho zájmů se rozšířil a často jde o detaily, které však každoročně vylepšuje.

Za přelomové minimálně z vlastní zkušenosti považuji například 3D Touch, haptickou odezvu u iPhonu nebo Touch Bar u MacBooku Pro. Za poslední roky nicméně nejvíce můj běžný den ovlivnily hodinky Apple Watch a bezdrátová sluchátka AirPods. Obě zařízení fungují sami o sobě na výbornou, ale teprve dohromady zcela mění mé původní uživatelské návyky a zvyklosti.

Dříve bylo absolutně nemyslitelné, abych po domě či kanceláři chodil bez iPhonu. Práce novináře obnáší to, že telefon musím mít neustále u sebe, kdyby se něco dělo, zvlášť když v daný den máte službu. Telefon máte zkrátka neustále u ucha, protože řešíte všechno možné.

iPhone jsem tak měl vždy u sebe nejen v práci, ale i doma nebo venku na zahradě. Podstatnou část těchto denních rutin změnily hodinky Watch. Najednou jsem dokázal rychlý telefonát vyřídit přes ně, nadiktoval jsem snadno odpověď na zprávu nebo e-mail… Před Vánoci navíc do tohoto nastavení vstoupily ještě AirPody a celé workflow se opět proměnilo. A proměnilo se „kouzelně“.

airpods

Aktuálně můj běžný den vypadá následovně. Každé ráno odcházím z domu s nasazenými Watch a v uších mám AirPody. Při cestě do práce obvykle poslouchám hudbu na Apple Music nebo podcasty v Overcastu. V případě, že mi někdo volá, už vůbec nepotřebuji mít v ruce iPhone, ale stačí mi právě Watch a AirPody. Na hodinkách jednak zkontroluji, kdo mi volá, a když následně hovor přijmu, okamžitě ho přesměruji do sluchátek.

Při příchodu do redakce odkládám iPhone na stůl a sluchátka i nadále zůstávají v uších. Bez problémů se během dne mohu volně pohybovat po okolí a všechny hovory odbavit skrze sluchátka. U AirPodů také často vyvolám asistentku Siri a zadávám ji jednoduché úkoly, například ať zavolá ženě nebo nastaví připomínku.

Díky Watch mám pak neustálý přehled o tom, co se děje uvnitř telefonu, který nemusím mít ani fyzicky k dispozici. V případě, že jde o neodkladné záležitosti, mohu odepsat a směle pokračovat dál. Při takovém workflow je však důležité myslet na to, abych měl Watch dobře nastavené, protože se z nich velmi snadno může stát rušivý a nežádoucí element.

Touto otázkou se zabývala ve svém článku na Techpinion také Carolina Milanesiová, podle níž mnoho lidí očekávalo od Apple Watch přelomový produkt, jenže v praxi se ukázalo, že Apple víceméně jen vylepšil stávající nositelnou elektroniku, než aby přišel s něčím revolučním.

Situace před Watch však byla často rozporuplná. Existovaly hodinky, které uměly přijímat notifikace z telefonu, mohli jste si na nich přečíst zprávy nebo se podívat, jaké bude počasí, ale obvykle nešlo o produkty, které to celé zabalily do kompaktního obalu a nabídly navíc třeba ještě telefonování a další jednoduchou komunikaci. Applu se ve Watch podařilo všechno tohle skloubit do uživatelsky velice přijatelné podoby, která dokáže pozitivně ovlivňovat naší produktivitu.

Pokud Watch a AirPody spojíte dohromady, dostanete naprosto „magický“ zážitek.

Jak Milanesiová trefně popisuje, lidé často stále neví, k čemu jsou Watch vlastně dobré. I pro uživatele, kteří již nosí jablečné hodinky déle, není jednoduché popsat, jak přesně vlastně Watch používají a jaké jim to přináší benefity, ale ve finále je pro ně důležité, že si najdou ten správný způsob, jak produkt efektivně využít.

Není to tak dávno, co si Watch pořídil můj táta. Dodnes za mnou chodí a ptá se mě na základní informace a možnosti použití. Stále dokola mu přitom radím, ať si především pro začátek vyčlení čas a nastaví chování hodinek dle svých priorit, což se týká zejména toho, jaké aplikace a oznámení mu budou na zápěstí chodit. Těžko dávat nějaké univerzální rady, protože nakonec jsou Watch skutečně osobním produktem, který může dvou lidem pomáhat na úplně jiném principu.

Přesto lze však vypíchnout několik jednoduchých bodů, jež se budou hodit při soužití s Apple Watch většině uživatelů:

 • Omezte notifikace jen na ty nejdůležitější aplikace. Nemá smysl si nechat posílat informace o tom, že vaše vozidlo v Real Racing je opět připravené na závod.
 • Na Watch mám permanentně vypnutý zvuk, zapnuté mám pouze vibrace.
 • Když něco píšu/dělám, používám režim Nerušit – dovolají se mi pouze lidé, které mám v oblíbených.
 • Když chci být zcela mimo dosah, používám režim letadlo. Hodinky ukazují pouze čas, nic se do nich nedostane.
 • Neinstalujte si do Watch aplikace, které nikdy nepoužijete. V mnoha případech si vystačím s těmi systémovými.
 • Přemýšlejte o tom, kdy hodinky nabíjíte. Watch nemusí být připojené v zásuvce celou noc, někdy je stačí dát do zásuvky ráno po probuzení před odchodem do práce, nebo naopak při příchodu do kanceláře.
 • S Watch lze již i spát – zkuste aplikace AutoSleep nebo Pillow.
 • Používejte diktování, funguje již více než dobře i v českém jazyce.
 • Watch používám i při řízení pro navigaci pomocí Apple Map nebo vyřizování hovorů (přímo přes Watch nebo AirPody).
 • Nahrajte si do hodinek hudbu. Můžete ji pak poslouchat přes AirPody bez nutnosti mít u sebe iPhone (ideální kombinace na sport).
 • Nejpoužívanější aplikace na Watch mějte uložené v Docku. Spustí se rychleji a jsou neustále v pohotovosti.

Podobné tipy a triky doporučoval v případě iPhonu a soustředění také Petr Mára. Ve videu ukazuje, jak chytře používá Oznamovací centrum, jak si nastavuje notifikace nebo kdy zapíná režim Nerušit. Pro jeho soustředění, kdy nechce být rušen, je například klíčové, že mu žádné zařízení nevydává žádné zvuky, maximálně vibruje, a třeba do Watch se mu dostávají jen oznámení o hovorech, zprávách nebo kalendáři. Ostatní oznámení se mu shlukují v iPhonu, kde je pak hromadně odbavuje.

Vrátím se ale zpět k AirPodům a Watch, protože pokud právě tyto dva relativně nenápadné produkty (pokud to srovnáme například se zásahem iPhonů) spojíte dohromady, dostanete naprosto „magický“ zážitek, který plyne z dokonalého propojení nejen mezi sebou, ale v rámci celého ekosystému.

V oblasti nositelných produktů to může být od Applu teprve začátek, neustále se mluví o rozšířené nebo virtuální realitě, což mi hned žene do hlavy myšlenky, jaké další možnosti by to mohlo přinést… Už teď vám ale dokáží Watch v kombinaci s AirPody zcela proměnit a především zefektivnit život. Obě zařízení můžete používat zvlášť, ale teprve společně přináší ono kouzlo.

 • Martin Vymětal

  Dobrý den, mluvíte o 3D touch, jako o inovaci. K čemu používáte 3D touch na trackpadu? Ke kterým úkonům? Jak vám zjednodušuje život? Děkuji za konkrétní inspiraci.

  • Ondřej Holzman

   3D Touch je jen na iPhonu, pokud se nemýlím. Na Macu je Force Touch a ten příliš využití zatím bohužel nemá.

   • Dalibor

    Asi jako na iPhonu. Většina akcí, co udělám s 3D Touch, je na více kroků nebo aspoň zdlouhavější než odbavení obyčejným dotykem. Typicky třeba otevření mailu, nechápu reálný význam 3D Touch na této akci, stejně jako na 90 % jiných. Faktem je, že dnes již účelné inovace moc nepřicházejí, jen se hledá, čím ještě uživatele na chvíli zaujmout.

    A 3D Touch vs. Force Touch je jen různé názvosloví, prakticky je to stejný princip.

    • Zkusím modelový příklad: Přijde vám SMS zpráva. Co je rychlejší? Otevřít telefon, kliknout na zprávy, otevřít daného člověka a odpovědět. Nebo – na zamčené obrazovce využít 3D Touch, kliknout na odpovědět a psát? Stejný postup mohu využít v případě Twitteru a dalších messengerů. Pokud jde o emaily, tak díky 3D Touch si email přečtu a opět si mohu vybrat co s ním budu dělat.
     Díky 3D Touch mohu také rychle kdekoliv zapnout multitasking, nemusím 2x klikat na Home tlačítko, ale jen na levém okraji obrazovky zatlačím a mohu přepnout appku. 3D Touch využiji u fotografií či k rychlému otevření nové zálozky v Safari/Chrome, atd…
     Podle mě je 3D Touch přelomové a nejde jen o chvilkové zaujetí uživatele.

     • Když už je řeč o force touch. Dá se na iphone SE(kterej ho samozřejmě nemá) nastavit síla diody? Pokud vím, tak se to dělá právě přes něj…

     • Dalibor

      3D Touch u většiny akcí nedělá nic jiného, než že zdvojuje možnost jejich provedení. Co se týká rychlé odpovědi z homescreenu, tak to je funkce tuším od iOS 10 a není vázána na 3D Touch. Zařízení bez něj mohou použít swipe a rychlost dosažení toho samého je minimálně totožná. Takže opět jen zdvojení, jiný postup k dosažení stejného výsledku. A když to zmiňujete, zrovna tato fukce u řady aplikací dost hapruje, holt jako je u iOS už běžně zvykem.

      Zobrazení multitaskingu přitlačením na okraji – zlouhavější a ne tak pohodlné a stoprocentní jako dvojklik na home button, tím spíše někde v mumraji mezi lidmi. Mám 6s a používám to minimálně.

      Chci se ale naučit otevírat tlakem tu záložku v Safari, protože to jsem asi neobjevil. Tak pokud dáte vědět…

      • Stačí jen přitlačit na ikonu Safari nebo Chrome a vybrat panel/anonymní panel, záložky, atd…

       • Dalibor

        Jo vy myslíte z homescreenu, já myslel z prostředí aplikace. Tyhle shortcuty jsou asi to jediné, co tak 3D touch dokáže reálně zrychlit, na druhou stranu jsem si je z nějakých důvodů moc neoblíbil. V iOS 10 navíc Apple roztříštil jejich podobu na 2 vyrianty (klasika jen s odkazy + monstózní nabídka s případným widgetem), trochu chaos.

        • Kamil Salajka

         Zkuste mrknout na video od Petra Máry odkazované v článku. soustředí tam pozornost na lepší využití notifikační centra, včetně 3D.

 • Jakub Vlček

  No nevím. Mít celý den v uších sluchátka mi přijde (píp). Mít celý den telefon v kapse mi přijde normálnější, a nejspíš i zdravější.

 • Martin Vymětal

  „Situace před Watch však byla často rozporuplná. Existovaly hodinky, které uměly přijímat notifikace z telefonu, mohli jste si na nich přečíst zprávy nebo se podívat, jaké bude počasí, ale obvykle nešlo o produkty, které to celé zabalily do kompaktního obalu a nabídly navíc třeba ještě telefonování a další jednoduchou komunikaci.“

  Myslím, že jste zcela opominul Samsung Gear, hodinky, které vyšly před AW a navíc fungovaly nezávisle na telefonu a měly zároveň klávesnici. Určitě nebyly a nejsou tak úspěšné jako AW, ale prvenství myslím patří jim. To, že se pohybujeme (včetně mě) v komunitě jablečných lidí neznamená, že někdo to neudělal první nebo lépe, než Apple.

 • Mr.Crow

  Ten pocit, když si chcete oboje pořídit, ale AirPody jsou mi k ničemu, když poslouchám hudbu z iPodu nano a aWatch taky, protože bych je mohl nosit jen o víkendu, protože v práci bych je rozmlátil :D

 • Nevím co to má společného s AirPods. Nejsou to náhodou vaše první BT sluchátka? Mám jedny od Sony a kromě toho, že jsem za ně dal asi tak o 3000 méně je jejich použití naprosto identické jako popisujete. Navíc jsou spojený k sobě, takže je jak trubka nemusím mít celej den v uchu, ale mám je na krku a do uší si je cpu jen když je třeba. Nemluvě o tom, že je možné je nabíjet a při tom poslouchat hudbu….

 • Martin Topinka

  Je nějaké povědomí o tom, jak moc zdravotně bezpečné je mít Bluetooth 12 hodin denně v uších? Chápu, že to je jen radio, že to je low range, ale zas to má člověk v uchu (ok, ta anténa asi míří z ucha ven, ale stejně..)

  • AirPody samozřejmě i z uší vyndávám. Bylo to myšleno tak, že když vím, že mě čeká několik hovorů, tak je v uších nechávám, poslouchám hudbu, ale normálně je i dám dolů. :-) Ale k vaší otázce – je to asi stejné, jako když řidiči nosí pernamentě u ucha zapnuté handsfree a to bychom mohli měřit i to, zda neškodí neustále měření tepu z AW, hrudních pásů a fitness náramků…

   • Martin Topinka

    Na jakem principu meri AW tep? Fitbit tam ma akorat svitici diodu.

    Jisty Dr Joel Moskowitz z UC Berkeley tvrdi, ze to moc bezpecny neni. Ale jak smerodatne to je, buhvi…

    Pri poslechu hudby to snad moc nevysila, ale funguje to jen jako prijimaci antena, ne?

    • Jakub Vlček

     Výzkumy na bezpečnost měřáků tepu nikdo seriózně nedělal. Pokud jde o přesnost, ta se srovnává s měřením hridním pásem, a u zařížení se dost liší. AW jsou na tom každopádně dobře – patří k nejpřesnějším.

     • Martin Topinka

      ja se ptal na bluetooth v uchu, ne na skodlivost merice tepu, ten je vicemene neskodny, je to jen zelene svetlo, ktere ti sviti na kuzi. Zelena se v krvi absorbuje a AW meri, stejne jako treba fitbit, kolik se toho zeleneho svetla odrazi.

   • Martin Topinka

    Podle me spojit dohromady, zda neskodi neustale mereni tepu a mit vysilac v uchu, je naprosta kra(pico)vina. AW meri tep stejne jako fitbit, sviti na kuzi zelenym svetlem a meri, kolik se ho odrazi. Krev odrazi cervenou a absorbuje zelenou. To je jako rict, ze koukat na zelenou louku muze byt skodlive. Oproti tomu i Apple v tech license agreements nekde na strane 216 (vymyslim si) pise, ze mas drzet telefon aspon pul cm od ucha, pokud nechces dostavat davku zareni vyssi nez je norma. iPhone ma clovek u uchu treba 30 minut a zvlast treba pres audio face time dostava drsnou davku. Jak to skodi nebo ne se presne nevi. Bluetooth v uchu je vyrazne min, ale zas to tam ma clovek treba pul dne a posloucha hudbu. Pevne doufam, ze to pak funguje vic jako reciever nez transmitter, ale jak airpody komunikuji s hodinkama, nebo iphonem, jsem nenasel.

 • RP

  „Na hodinkách jednak zkontroluji, kdo mi volá, a když následně hovor přijmu, okamžitě ho přesměruji do sluchátek.“

  Muzu se zeptat jak se da predat hovor z hodinek do iPhone aniz bych musel na iPhone sahnout?

 • Michal

  Zdravím mám takový dotaz AW2 pokud bych je použil bez iPhonu k jízdě na kole zaznamenají trasu nebo ne?
  Druhý dotaz – na iPhone aplikace zdraví – měří mi chůzi v pohodě, ale nemohu nastavit měření jízdy na kole – mělo by to vycucnout data ze sportovních appek ale app zdraví nenabídne žádné propojení ani neukáže že mám aplikaci Runtastic Road Bike Pro. Nevíte někdo jak ty aplikace propojit?

 • Jenda

  Nic proti, ale když si dám já do uší pecky, tak je mi to po chvilce nepříjemné. Představa, že bych je měl v uších několik hodin je moje noční můra. Nějaké záření do hlavy moc neřeším. Vzhledem k tomu, co je kolem nás v éteru, milion Wifi, každej ji má doma, routery mnohdy u hlavy, nabíječky apod., tak kdyby to bylo jen trochu škodlivý, tak bychom museli mít všichni nádory jak kokosový ořechy.