iWant

iWant

Apple Watch + AirPods: Až společně jsou magické

iWant

V poslední době poslouchám stále stejnou větu: „Apple již není inovativní.“ Lidé si myslí, že kalifornská společnost musí zákonitě každý rok přijít s něčím revolučním, výjimečným, co nám zkrátka změní život, jako například iPod či iPhone. Podle mě Apple stále patří mezi inovativní společnosti, ale okruh jeho zájmů se rozšířil a často jde o detaily, které však každoročně vylepšuje.

Za přelomové minimálně z vlastní zkušenosti považuji například 3D Touch, haptickou odezvu u iPhonu nebo Touch Bar u MacBooku Pro. Za poslední roky nicméně nejvíce můj běžný den ovlivnily hodinky Apple Watch a bezdrátová sluchátka AirPods. Obě zařízení fungují sami o sobě na výbornou, ale teprve dohromady zcela mění mé původní uživatelské návyky a zvyklosti.

Dříve bylo absolutně nemyslitelné, abych po domě či kanceláři chodil bez iPhonu. Práce novináře obnáší to, že telefon musím mít neustále u sebe, kdyby se něco dělo, zvlášť když v daný den máte službu. Telefon máte zkrátka neustále u ucha, protože řešíte všechno možné.

iPhone jsem tak měl vždy u sebe nejen v práci, ale i doma nebo venku na zahradě. Podstatnou část těchto denních rutin změnily hodinky Watch. Najednou jsem dokázal rychlý telefonát vyřídit přes ně, nadiktoval jsem snadno odpověď na zprávu nebo e-mail… Před Vánoci navíc do tohoto nastavení vstoupily ještě AirPody a celé workflow se opět proměnilo. A proměnilo se „kouzelně“.

airpods

Aktuálně můj běžný den vypadá následovně. Každé ráno odcházím z domu s nasazenými Watch a v uších mám AirPody. Při cestě do práce obvykle poslouchám hudbu na Apple Music nebo podcasty v Overcastu. V případě, že mi někdo volá, už vůbec nepotřebuji mít v ruce iPhone, ale stačí mi právě Watch a AirPody. Na hodinkách jednak zkontroluji, kdo mi volá, a když následně hovor přijmu, okamžitě ho přesměruji do sluchátek.

Při příchodu do redakce odkládám iPhone na stůl a sluchátka i nadále zůstávají v uších. Bez problémů se během dne mohu volně pohybovat po okolí a všechny hovory odbavit skrze sluchátka. U AirPodů také často vyvolám asistentku Siri a zadávám ji jednoduché úkoly, například ať zavolá ženě nebo nastaví připomínku.

Díky Watch mám pak neustálý přehled o tom, co se děje uvnitř telefonu, který nemusím mít ani fyzicky k dispozici. V případě, že jde o neodkladné záležitosti, mohu odepsat a směle pokračovat dál. Při takovém workflow je však důležité myslet na to, abych měl Watch dobře nastavené, protože se z nich velmi snadno může stát rušivý a nežádoucí element.

Touto otázkou se zabývala ve svém článku na Techpinion také Carolina Milanesiová, podle níž mnoho lidí očekávalo od Apple Watch přelomový produkt, jenže v praxi se ukázalo, že Apple víceméně jen vylepšil stávající nositelnou elektroniku, než aby přišel s něčím revolučním.

Situace před Watch však byla často rozporuplná. Existovaly hodinky, které uměly přijímat notifikace z telefonu, mohli jste si na nich přečíst zprávy nebo se podívat, jaké bude počasí, ale obvykle nešlo o produkty, které to celé zabalily do kompaktního obalu a nabídly navíc třeba ještě telefonování a další jednoduchou komunikaci. Applu se ve Watch podařilo všechno tohle skloubit do uživatelsky velice přijatelné podoby, která dokáže pozitivně ovlivňovat naší produktivitu.

Pokud Watch a AirPody spojíte dohromady, dostanete naprosto „magický“ zážitek.

Jak Milanesiová trefně popisuje, lidé často stále neví, k čemu jsou Watch vlastně dobré. I pro uživatele, kteří již nosí jablečné hodinky déle, není jednoduché popsat, jak přesně vlastně Watch používají a jaké jim to přináší benefity, ale ve finále je pro ně důležité, že si najdou ten správný způsob, jak produkt efektivně využít.

Není to tak dávno, co si Watch pořídil můj táta. Dodnes za mnou chodí a ptá se mě na základní informace a možnosti použití. Stále dokola mu přitom radím, ať si především pro začátek vyčlení čas a nastaví chování hodinek dle svých priorit, což se týká zejména toho, jaké aplikace a oznámení mu budou na zápěstí chodit. Těžko dávat nějaké univerzální rady, protože nakonec jsou Watch skutečně osobním produktem, který může dvou lidem pomáhat na úplně jiném principu.

Přesto lze však vypíchnout několik jednoduchých bodů, jež se budou hodit při soužití s Apple Watch většině uživatelů:

 • Omezte notifikace jen na ty nejdůležitější aplikace. Nemá smysl si nechat posílat informace o tom, že vaše vozidlo v Real Racing je opět připravené na závod.
 • Na Watch mám permanentně vypnutý zvuk, zapnuté mám pouze vibrace.
 • Když něco píšu/dělám, používám režim Nerušit – dovolají se mi pouze lidé, které mám v oblíbených.
 • Když chci být zcela mimo dosah, používám režim letadlo. Hodinky ukazují pouze čas, nic se do nich nedostane.
 • Neinstalujte si do Watch aplikace, které nikdy nepoužijete. V mnoha případech si vystačím s těmi systémovými.
 • Přemýšlejte o tom, kdy hodinky nabíjíte. Watch nemusí být připojené v zásuvce celou noc, někdy je stačí dát do zásuvky ráno po probuzení před odchodem do práce, nebo naopak při příchodu do kanceláře.
 • S Watch lze již i spát – zkuste aplikace AutoSleep nebo Pillow.
 • Používejte diktování, funguje již více než dobře i v českém jazyce.
 • Watch používám i při řízení pro navigaci pomocí Apple Map nebo vyřizování hovorů (přímo přes Watch nebo AirPody).
 • Nahrajte si do hodinek hudbu. Můžete ji pak poslouchat přes AirPody bez nutnosti mít u sebe iPhone (ideální kombinace na sport).
 • Nejpoužívanější aplikace na Watch mějte uložené v Docku. Spustí se rychleji a jsou neustále v pohotovosti.

Podobné tipy a triky doporučoval v případě iPhonu a soustředění také Petr Mára. Ve videu ukazuje, jak chytře používá Oznamovací centrum, jak si nastavuje notifikace nebo kdy zapíná režim Nerušit. Pro jeho soustředění, kdy nechce být rušen, je například klíčové, že mu žádné zařízení nevydává žádné zvuky, maximálně vibruje, a třeba do Watch se mu dostávají jen oznámení o hovorech, zprávách nebo kalendáři. Ostatní oznámení se mu shlukují v iPhonu, kde je pak hromadně odbavuje.

Vrátím se ale zpět k AirPodům a Watch, protože pokud právě tyto dva relativně nenápadné produkty (pokud to srovnáme například se zásahem iPhonů) spojíte dohromady, dostanete naprosto „magický“ zážitek, který plyne z dokonalého propojení nejen mezi sebou, ale v rámci celého ekosystému.

V oblasti nositelných produktů to může být od Applu teprve začátek, neustále se mluví o rozšířené nebo virtuální realitě, což mi hned žene do hlavy myšlenky, jaké další možnosti by to mohlo přinést… Už teď vám ale dokáží Watch v kombinaci s AirPody zcela proměnit a především zefektivnit život. Obě zařízení můžete používat zvlášť, ale teprve společně přináší ono kouzlo.