iWant

Apple Watch jsou v ukazování času čtyřikrát přesnější než iPhone

iWant

Den, kdy jsme slavili Silvestr a těšili se na rok 2016, je za námi. K tomuto dni samozřejmě patří i tradiční odpočítávání, kdy onen nový rok nastane. Poslední vteřiny do dalšího roku se sledují jak na televizních kanálech, tak i na klasických hodinách v domácnosti. A samozřejmě i na mobilních telefonech. Možností je spousty, ale pokud máte na ruce Apple Watch, pak si můžete být jisti, že příchod nového roku nebo kterýkoliv jiný časový údaj zjistíte nejpřesněji.

„Ti, kteří vlastní Apple Watch, budou mít nejpřesnější informace o tom, kdy nastane nový rok,“ sdělil před jeho příchodem veřejnosti technologický viceprezident Applu Kevin Lynch, který je považován za jednoho z hlavních architektů jablečných hodinek. Ty ve třetím kvartálu roku 2015 dosáhly zisku jedné miliardy amerických dolarů.

V rozhovoru pro Mashable Lynch řekl, že Watch disponují nevídanou časovou přesností s odkazem na situaci, že jakmile budeme v ruce držet dvoje tyto hodinky, jednotlivá vteřinová ručička bude běžet souběžně s maximální přesností.

wwdc2015-kevin-lynch

Apple vynaložil dostatečné úsilí, aby chytré hodinky byly, co se týče času, co nejpřesnější. Přesnost hodinek totiž není pouze problémem natahovacích mechanických typů. Digitální systémy se občas potýkají s takzvaným „zkreslením času“, což znamená, že signály, které by měly být doručovány současně, nefungují tak, jak by správně měly.

To zapříčiní situaci, že se vždy bude jednotlivá zařízení malinko lišit v ukazování časových údajů. Tým z kalifornského Cupertina ovšem tento problém vyřešil elegantně, a to způsobem, že všechny systémy budou vycházet z jednoho centralizovaného serveru.

„Nejprve jsme zajistili vlastní síťové časové servery po celém světě,“ uvedl Lynch. Apple se zaměřil na 15 NTP (Network Type Protocol) serverů na celé Zemi, jež se o jednu jednotku liší od hodin atomových. Všechny tyto servery jsou uloženy v budovách s GPS anténami, které komunikují s GPS satelity obíhajících kolem Země. Uvedené GPS satelity jsou napojeny na jeden hlavní systém, zajišťující maximální časovou přesnost.

Signál ze serverů poté komunikuje s iPhonem pomocí internetové sítě a to se promítá do Apple Watch na základě Bluetooth propojení těchto dvou zařízení. „I přes tento chytrý způsob se musíme potýkat s časovými prodlevami,“ řekl Lynch s dodatkem, že někdy je zapotřebí lidský zásah.

„Opravdu jsme věnovali dostatečnou pozornost samotné časové přesnosti Apple Watch, a proto jsou až čtyřikrát přesnější než iPhone,“ vyřkl Lynch s ohledem na to, že tyto chytré hodinky jsou především určeny pro jiný účel.

K tomuto tématu se vyjádřil i šéfredaktor aBlogtoWatch a expert na hodinky Ariel Adams. „Apple sice tvrdí, že jeho přesnost je pozoruhodná, ovšem je to zcela logické a nijak inovativní vzhledem k tomu, že vše funguje na základě GPS signálů ze satelitů či sítě,“ shrnul Adams pro Mashable. Dále také dodal, že na světě existují společnosti jako Bathys a Hoptroff, jež poskytují hodinky se zabudovaným čipem atomových hodin a mohou se právem charakterizovat jako nepřesnější na světě.

I přes očividné vyvrácení oné „inovativní časové přesnosti Watch“, je Adams hrdým uživatelem tohoto zařízení. „V roce 2015 nepřišly žádné jiné hodinky, které bych si chválil více než Apple Watch,“ prohlásil Adams a dodal, že je to vskutku krásné a působivé zařízení.

Jistě se najdou experti a kritici, kteří nebudou s Applem příliš souhlasit, ovšem pokud Lynch a celá kalifornská společnost má pravdu, všichni majitelé těchto přelomových chytrých hodinek budou odpočítávat poslední sekundy do nového roku a jakoukoliv jinou událost současně.

Zdroj: Mashable