Zavřít reklamu
iWant

Apple začne publikovat své poznatky ohledně umělé inteligence. Pomůže mu to při vývoji

iWant

Pokud někde mezi sebou technologičtí rivalové vcelku otevřené sdílejí data a dosažené poznatky, jedná se o sféru umělé inteligence, jež se díky vzájemné spolupráce mnohem rychleji posouvá kupředu. Nyní se k nim zřejmě připojí také Apple, který dosud zůstával stranou, protože se obvykle snaží držet své iniciativy v tajnosti. Kalifornská firma chce spolupracovat s externími odborníky a akademickými pracovníky po celém světě a i díky tomu získat do svých týmů další experty.

Informaci prozradil na odborné konferenci NIPS, kde se rozebírá například problematika strojového účení a neurovědy, Russ Salakhutdin, šéf výzkumu umělé inteligence v Applu. Podle zveřejněných záběrů prezentace od lidí, jež nechtějí být kvůli citlivosti daného tématu jmenováni, lze vyčíst, že Apple pracuje na stejných technologiích jako konkurence, jen prozatím v tajnosti. Jde například o rozpoznávání a zpracovávání obrázků, předpovídání uživatelského chování a událostí ve skutečném světě, modelování jazyků pro hlasové asistenty a snaha o to, jak řešit nejisté situace, když algoritmy nemohou nabídnout sebevědomé rozhodnutí.

Prozatím se Apple v této oblasti výrazněji a veřejně profiloval jen v rámci hlasové asistentky Siri, kterou postupně vylepšuje a rozšiřuje, ale konkurence má často ještě o něco lepší řešení. Především Google nebo Microsoft se nesoustředí jen na hlasové asistentky, ale také další výše zmíněné technologie, o nichž otevřeně hovoří.

Apple by měl nyní začít svůj výzkum a vývoj umělé inteligence začít taktéž sdílet, a tak je možné, že se alespoň rámcově dozvíme, na čem v Cupertinu pracují. Pro jinak velice tajnůstkářský Apple se rozhodně jedná o poměrně velký krok, který mu má pomoci v konkurenčním boji i dalším vývoji vlastních technologií. S otevřením vývoje má Apple větší šanci přilákat klíčové odborníky.

Dále se také během konference hovořilo například o metodě LiDAR, což je dálkové měření vzdálenosti pomocí laseru, a zmíněném předvídání fyzických událostí, které jsou klíčové pro vývoj autonomních technologií pro automobily. Apple tyto metody demonstroval právě na obrázcích s auty, byť podle přítomných nikdy konkrétně o vlastních projektech v této oblasti nemluvil. Tento týden se každopádně dostal na povrch dopis adresovaný americkým úřadům pro bezpečnost provozu, v němž kalifornská firma snahy přiznává.

Vzhledem ke stále větší otevřenosti Applu a obecně rychle se rozvíjející oblasti umělé inteligence a s tím spojených technologií, bude jistě velice zajímavé sledovat další vývoj v rámci celého trhu. Na zmíněné konferenci bylo také řečeno, že algoritmus pro rozpoznávání obrazu má již nyní Apple až dvakrát rychlejší než Google, ale uvidíme, co to bude znamenat v praxi.

Zdroj: Business Insider, Quartz