iWant

iWant

Apple žaluje Qualcomm o 1 miliardu dolarů. Napovídá to také o LTE v MacBooku

iWant

Apple minulý týden podal žalobu na Qualcomm, svého dodavatele síťových čipů, a žádá po něm jednu miliardu dolarů. Jde o vcelku složitý případ, týkající se bezdrátových technologií, licenčních poplatků a dohod mezi Qualcommem a jeho klienty, ale také ukazuje, proč například MacBooky nemají LTE.

Qualcomm má většinu příjmů založenou na výrobě čipů a licenčních poplatcích, jichž má ve svém portfóliu tisíce. Na patentovém trhu je Qualcomm lídr v oblasti 3G i 4G technologií, které jsou různou měrou využívány ve většině mobilních zařízení.

Od Qualcommu si tak výrobci nekupují jen čipy jako takové, ale zároveň mu musí platit ještě za to, že mohou užívat jeho technologie, jež jsou pro fungování mobilních sítí obvykle nezbytné. Rozhodující v této fázi je pak fakt, že Qualcomm vypočítává licenční poplatky na základě celkové hodnoty zařízení, v němž se jeho technologie nachází.

Čím dražší iPhony, tím více peněz pro Qualcomm

To v případě Applu znamená, že čím bude jeho iPhone nebo iPad dražší, tím větší poplatek mu Qualcomm naúčtuje. Jakékoliv inovace, jako jsou třeba Touch ID nebo nové kamery, které přidávají na hodnotě telefonu, pak tedy nutně zvyšují i poplatek, který musí Apple Qualcommu odvést. A často tedy také cenu produktu pro koncového zákazníka.

Qualcomm nicméně svého postavení využívá tak, že odběratelům, kteří vedle jeho technologií použijí ve svých produktech také jeho čipy, nabídne jistou finanční kompenzaci, aby neplatili „dvakrát“. A tady se dostáváme k tomu, proč Apple mimo jiné žaluje Qualcomm o jednu miliardu dolarů.

qualcomm-royalty-model

Podle Applu přestal Qualcomm loni na podzim tento „čtvrtletní rabat“ hradit a nyní tak Applu dluží právě jednu miliardu dolarů. Zmíněný rabat je nicméně podle všeho vázán na další smluvní podmínky, mezi kterými je i to, že klienti Qualcommu na oplátku nebudou spolupracovat při případném vyšetřování proti němu.

Apple ovšem loni začal spolupracovat s americkou obchodní komisí FTC, jež se jala praktiky Qualcommu vyšetřovat, a tak Qualcomm přestal Applu rabat vyplácet. Podobné vyšetřování se nedávno proti Qualcommu vedlo také v Jižní Koreji, kde mu byla vyměřena pokuta 853 milionů dolarů za porušování antimonopolního zákona a omezování konkurence v přístupu k jeho patentům.

Poplatky za miliardy

V posledních pěti letech byl Qualcomm jediným dodavatel Applu, ale jakmile vypršela exkluzivní smlouva, rozhodl se Apple poohlédnout také jinde. Zhruba v polovině iPhonů 7 a 7 Plus se proto nachází podobné bezdrátové čipy od Intelu. Qualcomm ovšem své poplatky žádá i tak, protože předpokládá, že jakýkoliv bezdrátový čip využívá mnoho jeho patentů.

Na velmi výnosnou strategii Qualcommu s licenčními poplatky ovšem nyní po Jižní Koreji útočí také americká FTC a Apple, což se obří firmě ze San Diega nelíbí. Byznys s licenčními poplatky je totiž mnohem ziskovější než například výroba čipů. Zatímco divize licenčních poplatků vykázala v loňském roce při výnosech 7,6 miliardy dolarů nezdaněný zisk 6,5 miliardy dolarů, u čipů dokázal Qualcomm vydělat „pouze“ 1,8 miliardy dolarů z výnosů přesahujících 15 miliard.

qualcomm-apple-intel

Qualcomm se brání, že jeho praktiky Apple pouze překrucuje, aby mohl platit méně za jeho cennou technologii. Právní zástupce Qualcommu Don Rosenberg dokonce Apple obvinil z toho, že proti jeho firmě podněcuje regulatorní vyšetřování po celém světě. FTC se nyní mimo jiné nelíbí, že Qualcomm odmítl Intel, Samsung a další, kteří se s ním snažili přímo dohodnout na licenčních podmínkách, aby také mohli mobilní čipy vyrábět.

To je ostatně taktika, kterou Qualcomm využívá dosud i například ve vztazích s Applem, kdy o licenčních poplatcích nevyjednává přímo s ním, ale s jeho dodavateli (například Foxconn). Apple až následně vyjednává s Qualcommem vedlejší smlouvy, kdy mu je vyplácen zmíněný rabat jako kompenzace za poplatky, které Apple Qualcommu vyplatí přes Foxconn a další dodavatele.

MacBook s LTE by byl dražší

Výkonný ředitel Applu Tim Cook uvedl, že sice podobné soudní spory rozhodně nevyhledává, ale v případě Qualcommu už prý jeho firma neviděla žádný jiný způsob, než žalobu podat. Podle Cooka se to nyní s licenčními poplatky má tak, jako kdyby vám v obchodě za gauč naúčtovali částku podle toho, do jakého domu ji umístíte.

Jak se bude celá kauza dále vyvíjet a zda to bude mít nějaký významnější dopad na celé odvětví s mobilními čipy a technologiemi, není jasné. Problematika licenčních poplatků ovšem dobře demonstruje jeden důvod, proč například Apple ještě nezkusil osadit své MacBooky mobilními čipy pro příjem LTE. Vzhledem k tomu, že poplatky Qualcomm vypočítává z celkové ceny produktu, znamenalo by to k již nyní vysokým cenám MacBooků další přirážku, kterou by jistě minimálně zčásti musel zaplatit zákazník.

O MacBoocích se slotem na SIM kartu (a nebo dnes již s integrovanou virtuální kartou) se mluví průběžně několik let. Apple sice nabízí velmi jednoduchou cestu, jak nasdílet mobilní data do Macu z iPhonu nebo iPadu, ale nemuset nic takového podstupovat by bylo pro mnoho uživatelů často ještě praktičtější.

Je otázka, jak vysoká by po takovém modelu byla poptávka, ale na trhu se začínají podobné počítače či hybridy (tablet/notebook) s mobilním připojením objevovat a bude zajímavé sledovat, jestli se prosadí. Například pro lidi, co jsou neustále na cestách a potřebují k práci internet, by mohlo být takové řešení výhodnější, než pořád vybíjet iPhone osobním hotspotem.

Zdroj: Fortune, MacBreak Weekly
Ilustrace: TheCountryCaller