iWant

Beoplay A1 od B&O je reproduktor, co popírá fyziku

iWant

Bezdrátové reproduktory nabývají na čím dál větší oblibě. Ne snad proto, že bychom s nimi museli nutně chodit po zahradě, svou velikostí a současně drobnými rozměry v řadě případů totiž mohou solidně nahradit v pokojích mikrosystémy. Bezpochyby toto platí o řadě reproduktorů z kategorie B&O PLAY dánské legendární značky Bang & Olufsen.

Kousky opatřené kouzelným B&O patří už několik desetiletí mezi ty, které reprezentují skloubení vysoce kvalitní zvukové reprodukce s nadčasovým a stylovým designem. Současně se s nimi pojí (vlastně zcela logicky) ukazatel luxusu a pro jejich nemalou cenu se stávají prakticky nedostižitelnými pro běžného posluchače.

Ve Dánsku se to ale rozhodli před časem změnit a nejen u sluchátek, ale právě také u bezdrátových reproduktorů navrhli nové modely, které by poplatkem za krásu/kvalitu nemusely naše platební karty zalomit v půlce. Mezi takové patří i A1. Nejmenší Bluetooth reproduktor, a také ten nejlevnější. Dáte-li mu na chvíli šanci, zjistíte, že „ústupek“ u B&O nastal vlastně jen právě u částky. Kvalitou zpracování a reprodukce vám totiž dost možná vezme dech.

beoplaya1_4

Rozhodně by nebylo fér tvrdit, že jsem si odzkoušel celou sadu konkurenčních výrobků a mohl bych proto A1 bez šrámu na svědomí porovnávat s ostatními značkami. Okusil jsem pouze některé z nich (JBL Xtreme, Bose SoundLink Mini Bluetooth Speaker II), které by i cenově mohly s A1 soupeřit. A v žádném případě co do kvality reprodukce nehodlám tvrdit, že Bang & Olufsen jednoznačně vítězí. S odhlédnutím od papírových specifikací mi zůstává pouze subjektivní dojem, který – na rozdíl od mého porovnávání Bang & Olufsen sluchátek H8 s konkurencí – tak jednohlasně pro A1 nevolá. Respektive, cítil jsem, že právě A1 mi zní nejlépe, přesto takové tvrzení nedokáži srozumitelně vyargumentovat.

Půjdu tedy na recenzi odjinud…

První dojem u A1 byl totiž neskutečný. Vážně. Když jsem si jej propojil a v pracovně mu dal možnost začít hrát, zůstal jsem (nadšeně) sedět a koukat. Až se mi chce říci, že Bang & Olufsen zde dokázal nějak ošálit fyzikální zákony. Vždyť šedý „kotouč“ o průměru 13,3 cm na mě vylil takovou míru energie! Zkoušel jsem reproduktor přenášet do různě velkých místností a spolehlivě pokryje i velkou učebnu, jeho hlasitost má obří rozměry. A to aniž bych pocítil, že se A1 nějak „zachrchlává“ či přebytečně duní. Prostě čirá magie.

Až poté jsem se začal více soustředit na samotný způsob reprodukce. U B&O mi je sympatické, že to s basy tolik nepřehání jako jeho konkurence, byť základní nastavení má o poznání „vytuněnější“ zvuk, nežli má Harman Kardon soustava nebo sluchátka od Bowers & Wilkins. Například při poslechu mluveného slova mi hloubky přišly už zbytečně znatelné. Pokud si však do telefonu nainstalujete originální aplikaci, můžete si pomocí tažení kolečka po displeji upravit zvuk dle svých představ. Přednastavených je pár konfigurací, právě i taková, která sluší poslechu podcastů či audioknih.

beoplaya1_03

Zvuk a jeho intenzita mi padly do oka, ucha… Prostě jsem se zamiloval. Ale byl jsem pochopitelně zvědavý, jak moc se mi bude dařit či nedařit užívat jeden reproduktor v komunikaci s více zařízeními. Kupříkladu v pracovně mám počítač já i manželka, poté si jej beru do obýváku, pouštím přes iPhone, občas iPad. Již zmíněná souprava od Harman Kardon mi v tomto směru dělala spíše vrásky na tváři než radost z poslechu. Pokud jsem totiž soupravu připojil přes Bluetooth ke svému Macbooku a poté si chtěla manželka pustit něco z iMacu, musel jsem jít k notebooku a manuálně reproduktory odpojit, aby se „chytly“ s iMacem.

U A1 to funguje (díkybohu) jinak. Reproduktor vidí všechna zařízení v domácnosti a i když si právě přehrávám něco z Macbooku, jsem schopen přesvědčit, aby A1 začal hrát další skladbu z telefonu. Nicméně nebudu úplně slepě chválit. Vypozoroval jsem za dobu několikatýdenního testování, že občas dojde k drobnému „sekání“ při přehrávání – a opraví to až ono manuální odpojení původního zdroje. Je zajímavé však, že se tak neděje vždy. Každopádně dosah je dostatečně velký, pár metrů.

Mimochodem, když padla zmínka o aplikaci, tak Bang & Olufsen aktualizuje nejen ji, ale i firmware samotného reproduktoru, dost možná tak i uvedený neduh vyřeší. A aplikace otevírá dvířka ještě další možnosti – v případě nákupu dalšího reproduktoru je můžete spojit a mít coby stereo soupravu.

Když jsem tedy zjistil, že reproduktor skvěle hraje a více méně bez potíží se pojí, s čím jen to jde, začal jsem si všímat dílenského zpracování. Ne, dělám si legraci. Tohle bylo vlastně na samém začátku. Máte to podobně jako s vybalováním nových produktů od Applu. Hezká krabice, decentní design a balení, vůně. A1 sice není moc velký, vlastně je docela maličký, dosahuje však váhy 600 gramů, což může při první komunikaci překvapit. (A proto bych si dával pozor, kam jej za kožené poutko zavěšuji.)

beoplaya1_01

Pochopitelně váhu ovlivňuje přítomnost hliníkové části a dostatečně pevná konstrukce „spodku“, pokrytého polymerem, gumou, která je příjemná na dotyk, současně však zabezpečuje, aby reproduktor neklouzal – a mohli jste jej i dávat venku na hrubší povrch. Moc jsem tohle netestoval, ale věřím, že by mohl vydržet kdejaký pád a šrám. Nicméně (prý) s vodou nekamarádí. Tak pozor. Těch „dírek“ v hliníku, skrze které prochází zvuk, se totiž na povrchu nachází hodně.

Ještě jsem to neřekl, ale A1 je prostě krásný. Ve všech barevných variacích. Vlastně jsem takhle sympatický reproduktor v dané kategorii ještě neviděl. Už proto mám pocit, že prostě hraje lépe než ostatní… (Já vím, jsem „estét“ a nemusí to být praktické se vzhledem tolik nechat unést.)

Ještě pár dovětků, abych recenzi stočil zpět k argumentům. Bang & Olufsen vybavil svůj A1 2 200 mAh baterií, která na jedno nabití (o délce zhruba dvou a půl hodiny) vydrží hrát bez ustání i celý den. V rámci srovnání tak A1 vítězí. Frekvenční rozsah má pro mě dostačující rozptyl 60 Hz až 24 000 Hz, nabíjí se pomocí USB-C a na vkusně vyvedeném pásu obsahuje i zdířku pro 3,5mm jack. Když nějakou dobu nic nepřehrává, sám se vypne, a při spuštění pomocí speciálního tlačítka (jako všechny ostatní je schováno za gumovým pásem) se napojí na poslední spárované zařízení a pokračuje v přehrávání tam, kde skončil.

Zkraje jsem uvedl, že mohou být tyto přenositelné reproduktory svým způsobem i alternativou menším repro soustavám. Vím, že už se pohybuji na minovém poli a nechci se dotknout audiofilů, přesto vyřknu v závěru domněnku, že A1 dokazuje, jak všestranné může být jeho užití. Já jej mám doma v pracovně, kam jsem původně zamýšlel zakoupit právě nějaký systém reproduktorů. A1 na takový poslech postačuje více než dost. (A na párty, pokud vás to zajímá, je jak dělaný.) Samozřejmě, že pokud si hodláte pouštět vinylové desky, nemůžete A1 vnímat mimo jeho kategorii, přesto se na něj lze dívat skrze prsty jen obtížně. Bang & Olufsen totiž vytvořil něco velmi vkusného a energického, co v rámci své ceny (něco málo pod sedm tisíc) na sebe v každé domácnosti upozorní.

Reproduktory A1 jsou k odzkoušení a k sehnání v obchodu BeoSTORE.