iWant

Čím dříve bude mít iPhone USB-C, tím lépe

iWant

Je to něco málo přes čtyři roky, kdy Apple způsobil rozruch tím, když ve svých iPhonech vyměnil 30pinový konektor za nový Lightning. Těch pár let je obvykle v technologickém světě dlouhá doba, během níž se mnoho změní, což platí i v případě konektorů a kabelů. Nastala tak nyní chvíle, aby Apple opět změnil konektor u přístroje, který používají stamiliony lidí po celém světě?

Otázka to rozhodně není jen teoretická, protože na scéně je skutečně technologie, jež má potenciál Lightning nahradit. Jmenuje se USB-C a od Applu ji již známe – najdeme ji v MacBooku i nejnovějším MacBooku Pro. Proto se nabízí stále více důvodů, proč by se mohlo USB-C objevit také na iPhonech a posléze, logicky, i na iPadech.

Kdo používal iPhony už kolem roku 2012, jistě si na ten humbuk pamatuje. Zpočátku uživatelé při pohledu na nový port vespodu iPhonu 5 řešili hlavně to, že mohou zahodit všechny dosavadní doplňky a příslušenství, které počítaly s 30pinovým konektorem. Apple ovšem tuto zásadní změnu provedl z dobrého důvodu – Lightning byl zkrátka ve všech ohledech lepší než tzv. 30pin a uživatelé si nakonec rychle zvykli.

Lightning je stále velice dobré řešení

Apple vsadil na proprietární řešení z více důvodů, ale jeden z nich byl rozhodně ten, že obecný standard v mobilních zařízeních – tehdy microUSB – zkrátka nebyl dostatečně dobrý. Lightning měl celou řadu výhod, z nichž byly nejdůležitější jeho malá velikost a možnost zapojení jakoukoliv stranou.

Druhý důvod, proč Apple vsadil na proprietární řešení, byla maximální kontrola nad zařízeními jako takovými a také připojovanými periferiemi. Kdo Applu v rámci programu „Made for iPhone“ neodvedl desátek, nemohl příslušenství s Lightningem vyrábět. A pokud tak přesto činil, iPhony necertifikované produkty odmítaly. Pro Apple tedy vlastní konektor představoval také zdroj příjmů.

Diskuzi o tom, zda by mělo Lightning na iPhonech nahradit USB-C, rozhodně není možné rozvíjet na základě toho, že by snad Lightning nedostačoval. Situace je poněkud odlišná od té z před pár let, kdy 30pinový konektor nahrazovala jednoznačně lepší technologie. Lightning skvěle funguje i v nejnovějších iPhonech 7, Apple má díky němu kontrolu i peníze a důvod měnit nemusí být tolik atraktivní.

usbc-lightning

Na celou věc je třeba se podívat z trochu širší perspektivy, která nezahrnuje jen iPhony, ale také ostatní produkty Applu a dokonce i zbytek trhu. USB-C se totiž dříve či později stane jednohlasným standardem ve většině počítačů i mobilních zařízení, s nímž bude možné připojit a propojit úplně všechno. Ostatně sám Apple tuto tezi nemohl potvrdit víc, než když nasadil do nového MacBooku Pro USB-C rovnou čtyřikrát a k tomu (až na 3,5mm jack) už nic jiného.

USB-C možná nemá proti Lightningu tak výrazné výhody, jako měl Lightning proti 30pinovému konektoru, ale přesto tu jsou a přehlédnout nejdou. Na druhou stranu je třeba hned na začátku zmínit jednu potenciální překážku v nasazení USB-C do iPhonů.

Rozměrově je totiž USB-C paradoxně o něco větší než Lightning, což by mohlo představovat největší problém pro designový tým Applu, jenž se snaží vytvářet čím dál tím tenčí produkty. O něco větší je zdířka a robustnější je také samotný konektor, nicméně pokud položíte kabely USB-C a Lightning vedle sebe, je rozdíl spíše minimální a neměl by uvnitř iPhonu působit zásadní změny a problémy. A pak už přicházejí víceméně jen pozitivita.

Jeden kabel vládne všem

Také USB-C lze (konečně) zapojit oboustranně, přenášet skrze něj můžete prakticky cokoliv a navíc spolupracuje s USB 3.1 i Thunderboltem 3, takže je ideálním univerzálním konektorem i pro počítače (viz nové MacBooky Pro). Přes USB-C tak můžete vysokorychlostně přenášet data, připojovat monitory nebo externí disky.

Budoucnost může mít USB-C také v oblasti audia, protože má lepší podporu pro přenos digitálního zvuku a zároveň při tom spotřebuje méně energie, a jeví se jako možná náhrada za 3,5mm jack, který ze svých produktů nezačíná odstraňovat pouze Apple. A také je důležité zmínit, že je USB-C obousměrné, takže nabíjet například můžete jak MacBookem iPhone, tak také powerbankou samotný MacBook.

Co je z toho celého nejdůležitější, je, že USB-C je unifikovaný konektor, který se postupně stane standardem v rámci většiny počítačů i mobilních zařízení. Tím bychom se mohli přiblížit ideálnímu scénáři, kdy jeden port a kabel vládnou všemu, což je v případě USB-C realita, nikoliv jen zbožné přání.

Bylo by mnohem jednodušší, kdyby nám stačil opravdu jen jediný kabel, se kterým by šly nabíjet iPhony, iPady, MacBooky, ale také tyto zařízení vzájemně propojovat, nebo k nim připojovat disky, monitory a další. Vzhledem k rozšíření USB-C u dalších výrobců by pak také nebylo tak těžké sehnat nabíječku, pokud jste si ji někde zapomněli, jelikož by měl potřebný kabel i váš kolega s nejablečným telefonem. Výhledově by to také znamenalo odstranění drtivé většiny adaptérů, které dnes tolik uživatelů trápí.

macbook-usbc

MagSafe se také zdál být nesmrtelný

Pokud by nemělo USB-C nahrazovat proprietární řešení, nebylo by patrně o čem diskutovat, ale vzhledem k tomu, kolik již Apple do Lightningu investoval a jaké benefity mu přináší, rozhodně není jeho odstranění v nejbližší době jisté. Co se týče peněz z licencování, podobné možnosti nabízí také USB-C, a tak by minimálně v nějaké podobě mohl být zachován i princip programu Made for iPhone.

Že pro Apple není USB-C nic vzdáleného, nám už potvrdily poslední MacBooky. Stejně jako to, že se Apple dokáže zbavit vlastního řešení, i když to málokdo čeká. MagSafe byla jedna z nejlepších konektorových inovací, jaké Apple ve svých noteboocích světu dal, přesto se ji loni zřejmě definitivně zbavil. Lightning by ho mohl následovat, protože minimálně zvenčí se zdát být USB-C velmi lákavým řešením.

Pro uživatele by byla tato změna vzhledem k benefitům a především univerzálnosti USB-C jistě příjemná, byť by to na začátku opět znamenalo výměnu celé řady příslušenství. Budou ale tyto důvody stejně pádné i pro Apple, aby něco takového provedl už třeba v roce 2017?

 • Petr Hlavička

  Naprosto souhlasím. Dokonale by to splývalo i s filosofií applu tzn maximální jednoduchost. Bohužel si nemyslím že je tento krok moc pravděpodobný jelikož by apple již usbc nasadil. Neustálé přidávání do příslušenyství je věc co to jen potvrzuje (airpods, pencil…). Je pravda že lightning má pár výhod jako menší velikost či lepší nebo spíše byténější konstrukci, ale rád tyto věci obětuji ve prospěch sjednocení konektorů. Také by to výrezně prospělo iPadům pro a jejich potenciálu nahradit pc když už to Cook pořád omýlá.

  • inoxxs3

   Taky souhlasím. S čím už nesouhlasím je přechod z MagSafe na USB-C co se nabíjení týče. To je podle mě downgrade jako kráva a rád bych nabijel přes MagSafe. Mockrát mi zachránil MacBook a kdyby tam bylo USB-C už je chudák dávno po smrti..

   • Robin Martinez

    Já osobně si taky myslel, že je to downgrade. Ale podle mého je to rozumný krok do budoucna. Vždy se vám najde firma, která udělá nějakej ten jakože-usb-c-magnetickej-konektor. Existuje to i pro iPhony.

    MagSafe je super věc, ale kolikrát už jsem měnil u nabíječek kabel s novým konektorem jen proto, že ten pružinkovej mechanizmus u kontaktů v něm prostě odešel.

    • Petr Hlavička

     Ono pokud by macbooky skutečně dávaly těch 10 hodin tak by to nebyl problém a nabíjel bych jen doma přes noc takhle je to trochu nepříjemnost no, ale i tak magnetický port oželím. aspoň si budu moct vybrat stranu ze které budu moct noťas nabíjet. Co mě ale štve je absence diody..

     • Robin Martinez

      jo, ta dioda je hodně super.

    • Nevýhoda těch magnetických redukcí je že trčí ven a jsou hnusné.

     • Robin Martinez

      tojo, no…

  • uni

   Ono ti to nemá nahradit PC (a už vůbec ne desktop ježící se kabeláží;) ), ale činnost.
   Laptop za 20k (cena iPadu) je svým zaměřením takový ten domácí přenosný komp, kde se žvýká u netu, videa nebo IM. A co si budeme nalhávat, to iPad umí velmi dobře (řekl bych že dnes v době džunhle kolem SW výbavy a technologií v Windows reálně pro mnohé i lépe).
   To že ti někdo řekne, aby jsi užil motocykl místo vozu, že ti nahradí, bude to jistě v kontextu např. cesty do práce, kdy ano, tak to bude (se svými výhodami a zápory). Ale ne, automobil ti to před barákem nenahradí:)

 • Salko

  Suhlasim, ale mam vyhradu voci USB-C. Lightning je podla mna mechanicky jednoduchsi, odolnejsi voci mechanickemu poskodeniu. Ked zapajam USB-C do pocitaca, tak obcas mam pocit, ze dokazem zlomit ten stred, ktory je v pocitaci. Ale da sa na to zvyknut.

  • dfx

   Presne tak. Lighting konektor je mechanicky odolnejsi ako USB-C konektor.

  • uni

   Jj, však také si Apple dovolí prodávat kolíbku s Lightningem jako jediným styčným bodem pro iPhone. Na iPad už tedy nemají koule:) Nevybavuji si alternativu u USB-C (tedy pravda, u všeho schopných číňanů jsem to nehledal.

 • Oldřich Mládek

  V USB-C jsem viděl jistou kabelovou spásu, než vyšly na povrch informace, že jeden USB-C kabel podporuje jen USB 2.0, ale plnou nabíjecí propustnost, další Thunderbolt 3, jiný USB-C 3.1, ale nedokáže napájet 100W. Takže opět to není jeden kabel, jen jeden konektor. Dokud toto vyrobci nevyřeší, budeme tam, kde jsme dosud. Takže za mě zatím rozhodně Lightning kabel.

  • Robin Martinez

   Už jen konektor je poměrně dobrý zarátek :D

  • Petr Hlavička

   Tak upřímě nám to může být jedno. Prostě pokud zapojíme t3 periferii do usbc tak bude jen pomalejší a obráceně. Prostě dám požadovanou věc do díry do které chci a pokud budu připojovat větší pole nebo displayi ohlídám si do jaké to strkám

   • dfx

    Ale to nie je pravda. Neda sa kazda Thunderbolt 3 periferia zapojit do kazdeho USB-C konektora. Napriklad 12″ macbook ma iba USB-C vo verzii 1.0 ( 5GB/s ) bez Thunderbolt portu a preto ziadne zariadenie s Thunderbolt portom s nim nefunguje.

    • Petr Hlavička

     Aha myslel jsem že disk jen zpomalý svou propustnost a display „downgradne“ rozlišení.

     • uni

      Pokud máš TB disk a připojíš to do něčeho, co nemá TB řadič, tak si nemá po tom kabelu co povídat. Pokud ten disk bude mít zároveň i USB rozhraní, bude to jak říkáš, nevyužije se teoretických 20GB/s přenosového pásma co umí TB, ale 10 či 5GB/s (dle verze USB řadiče, samo i příp. USB 2.0).
      Tedy, ta periferie musí umět oba řadiče, TB i USB, aby to mělo možnost využívat jak max. teoretickou propustnost, tak co nejuniverzálnější možnost komunikace.

   • uni

    Navíc to není ani pravda (viz dfx) přímo out of box u Apple:) Napájecí kabel u MBPro je USB 2.0, tedy ano, připojená věc bude komunikovat případně pomaluji (např. přenosný přehrávač), ale taky třeba vůbec, viz propojení MBPro-MBPro pro migraci.

  • dfx

   Presne tak. USB-C je stale kabelove peklo. Nie je mozne zarucit, ze konkretny kabel bude fungovat s dvomi konkretnymi zariadeniami. Radsej nech ma Apple Linghtning konektor pre iPhony a iPady a jeden alebo dva Lightning kable budem nosit aby som mal istotu, ze si iPhone nabijem kdekolvek cez USB 2 alebo USB-C port.

 • Jenda Pepé Pajda

  usb-c v iphonech je dle mého kvůli velikosti nereálné, už teď by se sotva vešlo a předpokládám další ztenčení nadcházejících zařízení..

  • uni

   Tak ztenčování je jen takový oblíbený urban legend, zvláště u Apple (rozhodně není ten, který by to hnal do krajností, na to tu jsou opravdu jiní).
   Ale musíš si uvědomit, že se i vnitřně mění konstrukce. U iPhone 7 např. zvětšení Taptic Engine a posun k Home (následná kolize s jackem).
   Také zvýšená odolnost proti vniknutí nečistot a vlhkosti potřebuje nějakou svůj prostor. Atd.
   V telefonech je více a více věcí (např. ona haptica, IR kamera, atd.) a zároveň je tlak na efektivnější poměr displej:tělo. To jde proti sobě a padají oběti. První na ráně jsou vnější „díry“, tedy sloty a konektory. Přitom se tloušťka přístroje nemusela hnout ani o píď.

   • Jenda Pepé Pajda

    Souzním asi se vším uvedeným, přesto tlak na ztenčení je, což neznamená, že bych mu fandil na úkor např. baterie, která je konečně u ip7 použitelnější (jakc mi opravdu nechybí). Nejsem expert, ale předpokládám, že další ztenčení umožní oled displáj… (?)

    • uni

     Ono je třeba vnímat ztenčování a ztenčování:) Pokud roste plocha (v minulosti, kdy jsme rostli z 3,5″ přístrojů do dnešních řekněme 5,7″), bylo ztenčování potřeba z důvodu snižování objemu přístroje. Ostatně, dnešní 5,5″ pádlo/placka se v kapse nosí lépe než tehdejší 4″ kvádr (například Desire Z s klávesnicí).
     To samozřejmě vyvolalo potřebu změn v rozvržení komponent a designu. Za oběť něco padlo (staré napájecí konektory, sloty, výměnný aku, apod.). V této dikci postupovali defakto všichni.

     Pak je ztenčování jako design prvek, které je dnes občas vidět. Kde se pak naráží na další potíže, viz třeba jack už některým vysloveně layloutem nevyhovoval. Dle mě ale dnes ztenčování už není na pořadu dne. I ten Apple myslím naposledy ztenčoval před třemi lety ne? (iVěci).

    • uni

     Ad OLED displeje. Já nevím. Nepřijde mi, že by telefony s OLED displejem, byly nějak tenčí než ty s LCD. Tobě ano? I u TV je to jen pseudo ztenčování, protože se stejně musí někam dát elektronika, takže vznikají různé obezličky, kam ji umístit, nicméně výsledek je ten, že stejně nemáš pidi placu na zdi. Ono je to taky třeba chladit….. Čemuž jde naproti aktuální vývoj, HDR, tedy vyšší vyzařovací výkon, tedy i vyšší odpadní teplo.

 • uni

  S článkem se dá z daného úhlu pohledu souhlasit, jsou tu ale nějaká ale.
  Ještě bych se pozastavil na „Lightning nad 30pin ve všem“, což není pravda, 30pin uměl LineOut, Lightning neumí. Pravda, dnes s vynuceným externím DAC je to vlastně „vyřešeno“.

  Ale USB-C jako konektor ano, plný souhlas, jako komunikace ne. Jak ukazuje kauza s napájením (do které šije např. Google), věc rozhodně není vyřešena (reálně). A to je věc, kterou Apple zaměřený na UX nemá zrovna rád.
  S tím se pojí téma MFi, které se zde jednobarevně popsalo jako zdroj financí. Což je samozřejmě nesmysl. Právě s ohledem na výše uvedené téma.
  Vzniká tak otázka, nakolik je možné ono certifikování USB-C. Domnívám se, že je možné na úrovni „zajišťuje nějakou technologii“, ne „je to dobré pro danou společnost“. Divil bych se, kdyby USB Consortium dovolilo v USB nějaký MFi program, který by vlastně vyčleňoval z onoho standardu.

  Jinými slovy, vyjma „jeden konektor vládne všem“ nemá Apple důvod si komplikovat život přechodem.

 • Minatory

  USB-C dle mého není ideální konektor pro věci do kapsy, protože má piny na pacičce uprostřed, a tak je mnohem obtížnější pro čištění. Apple naopak tlačí lightning do více zařízení (AirPods, Apple Pencil, Magic Mouse, Apple Keyboard) a tak bych se naopak nedivil, kdyby právě Apple, jako obvykle, dělal největšího trolla a jako jediný si zase jel se svým konektorem kde se mu zachce. Už teď třeba ty Beats Solo 3, které pro mě z nepochopitelných důvodů mají MicroUSB (WTF??) – všechno je to jenom zbožné přání, ale Apple je známý tím, že na zbožná přání… hází bobek.

 • Pavel Průcha

  Doufám, že aspoň v Applu jsou při smyslech a do iPhonů USB-C rvát nebudou.