iWant

Čím dříve bude mít iPhone USB-C, tím lépe

iWant

Je to něco málo přes čtyři roky, kdy Apple způsobil rozruch tím, když ve svých iPhonech vyměnil 30pinový konektor za nový Lightning. Těch pár let je obvykle v technologickém světě dlouhá doba, během níž se mnoho změní, což platí i v případě konektorů a kabelů. Nastala tak nyní chvíle, aby Apple opět změnil konektor u přístroje, který používají stamiliony lidí po celém světě?

Otázka to rozhodně není jen teoretická, protože na scéně je skutečně technologie, jež má potenciál Lightning nahradit. Jmenuje se USB-C a od Applu ji již známe – najdeme ji v MacBooku i nejnovějším MacBooku Pro. Proto se nabízí stále více důvodů, proč by se mohlo USB-C objevit také na iPhonech a posléze, logicky, i na iPadech.

Kdo používal iPhony už kolem roku 2012, jistě si na ten humbuk pamatuje. Zpočátku uživatelé při pohledu na nový port vespodu iPhonu 5 řešili hlavně to, že mohou zahodit všechny dosavadní doplňky a příslušenství, které počítaly s 30pinovým konektorem. Apple ovšem tuto zásadní změnu provedl z dobrého důvodu – Lightning byl zkrátka ve všech ohledech lepší než tzv. 30pin a uživatelé si nakonec rychle zvykli.

Lightning je stále velice dobré řešení

Apple vsadil na proprietární řešení z více důvodů, ale jeden z nich byl rozhodně ten, že obecný standard v mobilních zařízeních – tehdy microUSB – zkrátka nebyl dostatečně dobrý. Lightning měl celou řadu výhod, z nichž byly nejdůležitější jeho malá velikost a možnost zapojení jakoukoliv stranou.

Druhý důvod, proč Apple vsadil na proprietární řešení, byla maximální kontrola nad zařízeními jako takovými a také připojovanými periferiemi. Kdo Applu v rámci programu „Made for iPhone“ neodvedl desátek, nemohl příslušenství s Lightningem vyrábět. A pokud tak přesto činil, iPhony necertifikované produkty odmítaly. Pro Apple tedy vlastní konektor představoval také zdroj příjmů.

Diskuzi o tom, zda by mělo Lightning na iPhonech nahradit USB-C, rozhodně není možné rozvíjet na základě toho, že by snad Lightning nedostačoval. Situace je poněkud odlišná od té z před pár let, kdy 30pinový konektor nahrazovala jednoznačně lepší technologie. Lightning skvěle funguje i v nejnovějších iPhonech 7, Apple má díky němu kontrolu i peníze a důvod měnit nemusí být tolik atraktivní.

usbc-lightning

Na celou věc je třeba se podívat z trochu širší perspektivy, která nezahrnuje jen iPhony, ale také ostatní produkty Applu a dokonce i zbytek trhu. USB-C se totiž dříve či později stane jednohlasným standardem ve většině počítačů i mobilních zařízení, s nímž bude možné připojit a propojit úplně všechno. Ostatně sám Apple tuto tezi nemohl potvrdit víc, než když nasadil do nového MacBooku Pro USB-C rovnou čtyřikrát a k tomu (až na 3,5mm jack) už nic jiného.

USB-C možná nemá proti Lightningu tak výrazné výhody, jako měl Lightning proti 30pinovému konektoru, ale přesto tu jsou a přehlédnout nejdou. Na druhou stranu je třeba hned na začátku zmínit jednu potenciální překážku v nasazení USB-C do iPhonů.

Rozměrově je totiž USB-C paradoxně o něco větší než Lightning, což by mohlo představovat největší problém pro designový tým Applu, jenž se snaží vytvářet čím dál tím tenčí produkty. O něco větší je zdířka a robustnější je také samotný konektor, nicméně pokud položíte kabely USB-C a Lightning vedle sebe, je rozdíl spíše minimální a neměl by uvnitř iPhonu působit zásadní změny a problémy. A pak už přicházejí víceméně jen pozitivita.

Jeden kabel vládne všem

Také USB-C lze (konečně) zapojit oboustranně, přenášet skrze něj můžete prakticky cokoliv a navíc spolupracuje s USB 3.1 i Thunderboltem 3, takže je ideálním univerzálním konektorem i pro počítače (viz nové MacBooky Pro). Přes USB-C tak můžete vysokorychlostně přenášet data, připojovat monitory nebo externí disky.

Budoucnost může mít USB-C také v oblasti audia, protože má lepší podporu pro přenos digitálního zvuku a zároveň při tom spotřebuje méně energie, a jeví se jako možná náhrada za 3,5mm jack, který ze svých produktů nezačíná odstraňovat pouze Apple. A také je důležité zmínit, že je USB-C obousměrné, takže nabíjet například můžete jak MacBookem iPhone, tak také powerbankou samotný MacBook.

Co je z toho celého nejdůležitější, je, že USB-C je unifikovaný konektor, který se postupně stane standardem v rámci většiny počítačů i mobilních zařízení. Tím bychom se mohli přiblížit ideálnímu scénáři, kdy jeden port a kabel vládnou všemu, což je v případě USB-C realita, nikoliv jen zbožné přání.

Bylo by mnohem jednodušší, kdyby nám stačil opravdu jen jediný kabel, se kterým by šly nabíjet iPhony, iPady, MacBooky, ale také tyto zařízení vzájemně propojovat, nebo k nim připojovat disky, monitory a další. Vzhledem k rozšíření USB-C u dalších výrobců by pak také nebylo tak těžké sehnat nabíječku, pokud jste si ji někde zapomněli, jelikož by měl potřebný kabel i váš kolega s nejablečným telefonem. Výhledově by to také znamenalo odstranění drtivé většiny adaptérů, které dnes tolik uživatelů trápí.

macbook-usbc

MagSafe se také zdál být nesmrtelný

Pokud by nemělo USB-C nahrazovat proprietární řešení, nebylo by patrně o čem diskutovat, ale vzhledem k tomu, kolik již Apple do Lightningu investoval a jaké benefity mu přináší, rozhodně není jeho odstranění v nejbližší době jisté. Co se týče peněz z licencování, podobné možnosti nabízí také USB-C, a tak by minimálně v nějaké podobě mohl být zachován i princip programu Made for iPhone.

Že pro Apple není USB-C nic vzdáleného, nám už potvrdily poslední MacBooky. Stejně jako to, že se Apple dokáže zbavit vlastního řešení, i když to málokdo čeká. MagSafe byla jedna z nejlepších konektorových inovací, jaké Apple ve svých noteboocích světu dal, přesto se ji loni zřejmě definitivně zbavil. Lightning by ho mohl následovat, protože minimálně zvenčí se zdát být USB-C velmi lákavým řešením.

Pro uživatele by byla tato změna vzhledem k benefitům a především univerzálnosti USB-C jistě příjemná, byť by to na začátku opět znamenalo výměnu celé řady příslušenství. Budou ale tyto důvody stejně pádné i pro Apple, aby něco takového provedl už třeba v roce 2017?