iWant

Co osobně čekám od Apple Watch 2

iWant

Již ve středu by měl Apple kromě nového iPhonu pravděpodobně představit nové Apple Watch. Nasvědčuje tomu řada indícií, počínaje úniky informací, videi s komponentami a změnami v iOS 10, macOS Sierra a watchOS 3 konče. Po skoro roce a půl a prodeji kolem 13 milionů chytrých hodinek první generace nás čeká dlouho diskutovaná generace druhá. Co od ní čekám já osobně?

Apple Watch vs. konkurence

Minulý týden probíhal veletrh IFA 2016 v Berlíně a většina konkurentů si dala tu práci, aby včas představila své nové chytré hodinky dřív, než na sebe všechnu pozornost strhne Apple. A co tedy IFA ukázala? Z mého osobního pohledu zejména to, že i Apple Watch první generace mají stále slušný náskok před konkurencí a tudíž, ať budou Apple Watch 2 jakékoli, nebudou špatné.

Osobně spatřuji největší výhodu Watch v tom, že Applu se podařilo zatím ze všech výrobců nejlépe zkombinovat různé potřeby uživatelů do jednoho zařízení. Na trhu je řada chytrých hodinek, které jsou v jedné funkci lepší než ty od Applu, ale v celkovém pohledu na funkčnost prohrávají.

Garmin dělá lepší běžecké hodinky, Casio má odolnější outdoor hodinky, Xaiomi má delší výdrž na baterku a třeba Alcatel a Withings jsou víc hodinkově elegantní. Ale ani jeden z těchto produktů se celkovou funkčností neblíží Apple Watch. Nejblíže jsou samozřejmě chytré hodinky od Samsungu či Sony, ale ty zase trpí roztříštěností vývoje aplikací pro Android Wear.

Vyzkoušel jsem asi dvě desítky chytrých hodinek a Apple Watch bych neměnil.

Co čekám od Apple Watch 2

Hodně se hovoří o větší kapacitě baterie. Na tu se těším, a to paradoxně ne kvůli delší výdrži, ale protože umožní více funkcí, rychlejší reakci hodinek a třeba GPS při zachování stávajícího nabíjecího cyklu. Každý večer dávám Apple Watch do nabíječky, kde se mění na budík a vyhovuje mi to. Jestli bude výdrž 1,5 nebo 3 dny, je celkem jedno. Změnu by znamenal řekněme měsíc, ale pro to nemáme technologie. Ale pokud vyšší kapacita baterie bude znamenat více energie pro procesor a senzory a tudíž víc funkcí, budu spokojený.

Poslední rok a půl ukázal, že asi nejvíce používanou funkcí mezi uživateli je měření osobní aktivity a využití při sportu. Apple Watch první generace mají své limity v oblasti sportu, ale pokud druhá generace přinese alespoň základní vodotěsnost pro plavání a GPS, stanou se Apple Watch 2 skvělým sportovním příslušenství pro většinu rekreačních sportovců.

Třetí oblast, ve které čekám novou funkčnost, je senzorová výbava. Ať už půjde o senzory přímo v hodinkách nebo využití potenciálu chytrých náramků, je zde obrovský prostor v oblasti monitoringu zdraví, bezpečnosti, přesnější lokalizace pro mapy apod. Mimochodem právě tyto oblasti považuji za nejperspektivnější, co se týče vývoje aplikací.

apple-watch-iphone1

Poslední oblast, ve kterém čekám přínos Apple Watch 2, je užší zapojení do ekosystému Applu. Nemyslím si, že Apple odpoutá hodinky od iPhonu, spíš je využije pro ještě těsnější propojení svých produktů a služeb. Už od WWDC víme, že pomocí hodinek půjde nově odemykat Mac. S výkonnějším procesorem a baterií se mohou Watch stát skvělým přehrávačem hudby pro Apple Music, mohou pomáhat nejen v oblasti bezpečnosti, ale mohou být úžasným doplňkem celého HomeKitu a tak dále.

Baví vás Apple watch?

Ať už Apple Watch 2 budou jakékoli a přijdou kdykoli, je zřejmé, že chytré hodinky si postupně získávají své místo na trhu. Po počátečních rozpacích se začíná ukazovat, kde všude se mohou uplatnit. Pokud vás Apple Watch baví a chcete se o jejich praktickém využití dozvědět víc, přijďte 15. září na konferenci Digital Future Apple Watch! Bližší informace o akci najdete na digitalfuture.cz.

Autor: Honza Březina