iWant

Díváte se na to špatně. iPady nenahrazují MacBooky, stávají se jimi

iWant

Ta hláška „You’re holding it wrong“, kterou Steve Jobs vtipkoval, když komentoval problémy iPhonu 4 se ztrátami signálu, se mi okamžitě vynořila na mysli. Co když se všichni díváme špatně na to, když hodnotíme, jestli dokáže iPad nahradit Mac?

Brouka do hlavy mi zasadil Fraser Spiers, jenž se mimo jiné zabývá iPady ve školství a který na svém blogu napsal text „Dokáže MacBook Pro nahradit váš iPad?“. A neméně důležitý je i původní nadpis, který článek měl a který Spiers uvádí na závěr: „Kdyby novináři recenzovali iPady jako Macy.“

Právě to je totiž hlavní poselství Spiersova textu, jenž se na celou věc dívá z druhé strany a neřeší to, jestli dokáže iPad nahradit MacBook. Naopak řeší, jestli to, co dnes umí iPady, umí také MacBooky a o co na nich přijdete. Spiers tím přitom poukazuje na optiku, jež musí rezonovat především u nejmladších generací a která bude postupem času stále platnější.

Logika uvažování novinářů, kteří se už několik let snaží srovnávat, v čem už je iPad stejně dobrý jako počítač a kde ještě významně ztrácí a nemá cenu o něm vůbec uvažovat, je pochopitelná, jenže zřejmě ne ani za deset let už se budeme na toto dilema dívat zcela jinak. iPady totiž nenahrazují MacBooky, iPady se jimi stávají.

Nejmladší generace: Co je to počítač?

Pro ty, kteří celý život fungovali s počítači, jsou iPady nyní něco nového, často neprobádaného, a proto k nim přistupují velmi obezřetně, komparativně a přes dilema počítač vs. tablet v jejich případě nejede vlak. Obvyklý střet takových dvou táborů je v tom, že jeden přinese problém s řešením, ale ten druhý mu za každou cenu potřebuje ukázat řešení na svém zařízení, a to ještě lepší a jednodušší.

Je ale pomalu potřeba se na celou věc začít dívat také trochu jinak. I zarytí zastánci počítačů potřebují trochu odstoupit a uvědomit si, kam se dnešní (nejen) technologický svět sune a jak se vyvíjí. U mnoha z nás dnes proklamace Applu, že s iPadem již pohodlně nahradíte počítač, vyvolává závratě, jenže pro nastupující generace – a pokud ne pro tu současnou, tak jistě pro tu další – už to bude něco naprosto přirozeného.

iPady tu nejsou od toho, aby nahrazovaly počítače. Ano, MacBook zvládne činnosti, jež prostě na iPadu zatím buď vůbec neuděláte, nebo se zbytečně zapotíte, jenže to samé platí i obráceně. Jak se navíc oba světy, konkrétně iOS a macOS – minimálně funkčně – přibližují, ty rozdíly se velmi rychle smazávají. A iPady začínají mít v mnoha ohledech navrch.

Nelze to pochopitelně paušalizovat, protože existuje celá řada uživatelů, kteří zkrátka bez počítače fungovat nemohou – potřebují výkon, periferie, displej, klávesnici, trackpad. Ale zevšeobecnit to pak můžeme alespoň tak, že pro tyto náročnější uživatele tu jsou (a do budoucna možná jako jediné zůstanou) stolní Macy. Souboj iPad vs. MacBook pak časem zcela ovládnou iPady. A ne tak, že by MacBooky porazily, jen je zkrátka logicky nahradí.

Proč bych měl používat něco s napevno přidělanou klávesnicí, což není příliš variabilní, a ještě je to třikrát tak těžší? Proč se nemohu dotknout displeje a proč si nemohu kreativně pomoct Pencilem? Proč si nemohu snadno oskenovat dokument, abych ho mohl podepsat a poslat dál? Proč se nemůžu připojit k internetu kdekoliv a musím hledat nespolehlivou Wi-Fi?

Tohle všechno jsou legitimní otázky, jež se budou v průběhu času pokládat stále častěji, a budou to právě ony, které budou opodstatňovat další nástup iPadů. Nejmladší uživatelé, klidně předškolní děti, nevyrůstají s počítačem, ale drží v ruce už od postýlky iPad nebo iPhone. Dotykové ovládání je pro ně tak přirozené, až jsme často fascinováni, když si poradí s některými úkony jednodušeji než dospělý člověk.

Proč by měl takový člověk o deset let později, když bude hledat technologického pomocníka při studiu nebo později při nástupu do práce, sahat po MacBooku? Vždyť iPad tu s ním byl celou dobu, zvládne na něm všechny úkony a nic jako počítač mu nebude dávat smysl.

MacBooky čeká těžký boj

Trend je to zřejmý a bude zajímavé sledovat, jakým způsobem ho bude kopírovat Apple. Již nyní jako jeden z mála (i proto, že tablety tu nikdo ve velkém neprodává) iPady jednoznačně prosazuje jako tzv. go-to „počítač“ pro většinu běžných uživatelů.

Tim Cook trvá na tom, že MacBooky a Macy obecně mají nadále v nabídce Applu své místo, o které jen tak nepřijdou, protože to jsou taktéž zcela esenciální nástroje, nicméně jejich pozice se bude proměňovat. Apple opět hledí o několik let dopředu a přesně na tuto situaci se připravuje, přesněji řečeno ji už stále agresivněji prosazuje.

Ani Apple nechce udělat revoluci a ze dne na den odstřihnout Macy a říct: Tady máte iPady, poraďte si. Takhle věc nestojí, i proto tu jsou nové MacBooky Pro nebo dvanáctipalcový MacBook a všichni ti, kteří na své počítače nedají dopustit a jichž je stále velká většina, mohou být v klidu.

Na iPady každopádně ve střednědobém horizontu nelze pohlížet tak, že nahradí MacBooky v rukou právě těch, kteří je používají už desítky let – ten proces bude pravděpodobněji vypadat trochu jinak. iPady si samy najdou cestu odspodu, od nejmladší generace, pro kterou bude počítač znamenat iPad.

Z konání Applu mohou mít nyní mnozí pocit, že kalifornská firma často tlačí iPady přes sílu a snaží se je nasadit každému do ruky, ale tak to není. Nástup iPadů je přesto nevyhnutelný. Nejsou tu, aby teď násilně vytlačily MacBooky, ale aby za deset let byly právě tím, čím jsou dnes MacBooky.

 • lucason

  Zajímavý pohled na věc a dává dle mého smysl, děkuji za podnět k zamyšlení.

 • dfx

  O 10 rokov to mozno bude realne pre konzumentov obsahu ak vyrazne vylepsia multitasking v iOS a bude sa dat pripojit externy monitor, klavesnica a touchpad k iPadu. V sucasnosti je iOS prilis obmedzeny.

  • Host

   Plácáš nesmysly a protiřečíš si. Zbytečný post.

  • Petr Hlavička

   proč bych měl mít možnost k ipadu připojovat externí periferie? Profíci budou používat vždy stroje desktovým systémem který toto umožňuje. iPad bude vždy nástroj pro základní uživatele a možná pro hobíky fotografy,….. a hlavně jako nástroj na cesty. Myslím že v budoucnu ipad zasáhne nejvíc skupinu dnešních uživatelů macbooku air a drtivá většina těchto uživatelů svůj macbook nepřipojije k externím periferiím…

 • Martin1254

  Velmi pekný článok :) už sa mi pár krát stalo že niekde na kávičke sedel človek s ipadom pro a mal pripojenu k tomu klávesnicu od applu – vyzeralo to zaujimavo, ale súhlasím s článkom že taký človek vobec nebude potrebovať notebook. To platí pre bežných užívatelov, nemyslím si všad že to odstaví nejak macbooky – stále nás je vela ktorý macbook potrebuju (ja ako študent IT nemožem mat iMac kedže macbook stále musím ťahať zo sebou)

 • Tyhle články typu „za chvíli se obejdeme bez počítačů… a nahradí je tablet/mobily/3D brýle/ whatever“ mne pokaždé velmi pobaví. Na konzumaci obsahuje je samozřejmě iPad fajn, sám má Air 2 a jsem spokojen, ale zádrhel nastává jak se jenom trošičku dostanete k úloze která není „tupá“ a zahrnuje něco víc, než prosté čtení/prohlížení již vytvořeného. V podstatě jakákoliv tvorba. Od psaní textového souboru delšího než řekněme A5+, přes tabulky (to vůbec!), po domácí poloprofesionální tvorbu (domácí videa, editace fotek, dokumentů). Jistě, je časem možné, že k nějakému tomu zařízení budoucnosti připojíme myš a klávesnici, jen si nemyslím, že tenhle fyzický vjem někdy něco nahradí. Rozhodně ne v blízké budoucnosti. Ostatně myš je tu nějakých 50 let. iPady 10.

 • Prax_1

  Ale tlačí… a hodně.

 • TRAVELER in TIME

  Nieviem, mne osobne pride iPad len na kozumaciu obsahu, pracovat na tom dajme tomu kodovat v ziadnom pripade nehrozi. Chapem, ze sa najdu nejaky nadsenci ale pochybujem, ze toto bude cielovy trend.

 • ccrash

  Teda to byl zase adorační/tendenční nesmysl…
  Autorovi bych doporučil knížku Digitální demence od Manfreda Spitzera.

  Proč bych měl používat něco s napevno přidělanou klávesnicí, což není příliš variabilní, a ještě je to třikrát tak těžší?

  Ipad pro 12.9 váží 0.7kg, ipad váží 0.47kg, macbook 0.9kg. To není trojnásobek.
  a k ipadům ještě přičtěte klávesnici.
  * proč já bych měl používat něco, na čem se nedá pohodlně napsat (a opravit) ani tenhle komentář?

  Proč se nemohu dotknout displeje a proč si nemohu kreativně pomoct Pencilem?

  Protože má apple špatnou produktovou politiku a uměle nedává dotykový displeje do notebooků. U jiných výrobců tohle dávno jde.

  Proč si nemohu snadno oskenovat dokument, abych ho mohl podepsat a poslat dál?
  ok, vemu v potaz jako validní argument (jak často to většina potřebuje? já tak jendou za měsíc a v pohodě vyřeším foťákem v telefonu)

  Proč se nemůžu připojit k internetu kdekoliv a musím hledat nespolehlivou Wi-Fi?
  Jak tohle řeší ipad bez sim karty?
  Je tedy wifi ipad jen zařízzení určené pro nespolehlivé wifi?

  Autor (a jeho souhlasy) by si mohli uvědomit, že nás jablíčkáře posune dál ke spokojenosti konstruktivní kritika odražená v reaálných recenzích (a případně ne-nákupech). Jestli necháte tuhle firmu dělat jednu blbost za druhou a ještě tupě budete tyhle nesmysly adorovat, tak je možný, že za pár let už nebude adorovat co.

  Otázka je, jestli celá generace uživatelů opravdu ocení jen tupou konzumaci obsahu s minimální možností upravení a nové emotikony v systému.
  Pokud ano, pak je vše v pořádku.
  Pokud ne, je lehce možné, že za 10 let bude Apple jen prodej gadget blbostí a reaálné pracovní stroje, na kterých vyrostl budeme kupovat úplně někde jinde.

  Já si nedokážu představit ani jednu kancelářskou profesi, kde má ipad lepší uplatnění než počítač.

  ps: sám mám mac pro/iphone/ipad

  • Vaclav

   Chtěl jsem napsat něco podobného + bych dodal – autor článku asi chtěl vyvolat cíleně „flame“, což se podobným výkřikem očividně povedlo (zahoďte notebooky jsou tady iPady) nebo Apple přispěl tomuto článku/autorovi (snaží se tenhle „progresivní“ styl tlačit) nebo to nepoužívá na seriózní práci – jináč tohle by rozumný člověk nemohl napsat.

 • Jan Šalomoun

  Spoustu lidí tu buď nerozumí psanému textu, nebo se nedokáže přenést přes své vidění světa. Vyzkouším to odjinud. Máme v jedné naší aktivitě klíčovou skupinu mládeže od 13 let výše. Upozorňuji vás, že 80% z oblastní jako je Jižní Amerika či Indie nikdy nepracovala s počítačem. Jejich jediná gadgetová periferie je mobil pokud možno s hodně velkým screenem. Tihle lidé mění způsob práce například s webovými stránkami už nyní. Ty nekonečně skrolující stránky – ano to jsou přesně výtvory ovlivněné touto generací. Na těch mobilech dělají vše, co my jsme zvyklí dělat na počítači, ale jinak. Co je to e-mail vědí jenom díky tomu, že si musí založit k registraci na účtu na nějako sociální síti, pak už ho v životě nevidí. Komunikují prostřednictvím obrázků a videí. Myslet si, že tyhle miliony mladých lidí někdy v budoucnu budou měnit svoje návyky je naivní. Oni budou tvořit budoucí standardy. A pokud dokáží ze svých levných Androidů vyždímat to co umí nyní, tak si dokáži vývoj nastínění v článku dost představit. Akorát to nebudou iPady – tady se Apple sakra plete a podceňuje situaci. iPad maximálně ukáže směr, který Android na svých levných zařízeních dotáhne také k použitelnosti a díky lepší dostupnosti bude tato generace pokračovat na platformě, kterou bude znát už od dětských let, jako naše generace pokračovala na PC, na kterém kdysi pařila Prince of Persia. Btw. bez notebooku si svou práci představit nedokáži, ale na porady a přednášky už chodím jenom s iPadem Pro. Čtení podkladů, poznámky do pdf, myšlenkové mapy a psaní zápisů z porady – jsem v tom o dost flexibilnější a rychlejší, než mí kolegové s notebooky. Prostě jsou činnosti, které už dnes iPad zvládá lépe a kreativněji. Jo a úpravu fotek už si bez iPadu vůbec představit nedokážu :-)

 • Petr

  Již nějakou dobu používám iPad Pro a Pencil ve spojení s Macbookem Pro. Pokud bude program pro iPad který mi nahradí program v Macu nebudu muset Mac používat. Tabulky dělám na iPadu. Takže pro mne tento článek není až takove sci-fi jak tady mnozí píšou. Je to jen otázka pohledu, a to na co zřízení využívám. Budou li programy na iPad ktré nahradí programy na Macu proč ne? Je jasné že na všechno to nebude.
  Dnes již nemám kalkulačku, budík, navigaci ….protože mi to nahradil telefon.
  Mí rodiče používají notebook jen na internet a emaily na to stačí iPad. Je to opravdu jen úhel pohledu – ty věci se dají v mnoha směrech zaměnit a ty co v současné době ne, možná časem. Přijdou nové věci jako VR na které nebude Mac vhodný. Třeba až bude mít Ikea katalog který Vám ukáže jak bude vypadat stůl u Vás v obýváku. Dnes to ještě není ale zítra?……
  Jen malá poznámka: to že někdo bude namítat že se klávesnice nedá nahradit. Ten člověk se musí podívat na děti. V době tlačítkových telefonů byli schopné psát SMS aniž by se dívali na klávesnici. Přizpůsobili se velmi rychle. To že to neumím já neznamená že to nejde.

  Pro ccrash : promiň ale tvoje představivost je opravdu malá. Záleží co je podle tebe kancelářská práce (napsat email a udělat tabulku proč ne? to co se dělá v balíčku office to se taky zvládne) 12″iPad pro je opravdu veliký -zkus ho.

  • Lukáš Kostelný

   Nesouhlasím. Každý den se brodím rozpočty, které jsou vytvořené v excelu a nedokážu si představit, že bych to dělal bez kurzoru a přídavného monitoru. Zrovna v tuhle chvíli připravuji soupis výkonů na zakázku, který má cca 6000 řádků. K tomu mám otevřeno několik nabídek od subdodavatelů. Bez kurzoru bych se možná i obešel. V tomhle směru to bude chtít cvik, ale bez přídavného monitoru, kde bych to všechno viděl najednou. Nevím, nevím..

   • Tomáš Čech

    Už teď jde na iPadu spustit např. aplikaci pro prezentace, kde využijete AirPlay jako externí přídavný monitor. Pak je na iPadu něco jiného než na připojeném monitoru. Dovedu si představit, že Apple časem přijde s možností připojit z iPadu AirPlay monitor tak, aby v celém systému fungoval jako rozšířená plocha, podobně jako na macu. Myslím si, že je to jen otázka času. Zajímavé bude sledovat, jaké designové řešení ovládání Apple zapracuje, jak píšete, ten kurzor, pokud připojený monitor nebude dotykový. Jestli to bude něco jako virtualizovaný track pad z iPadu…?

    • ccrash

     Ale to je zase ono! Ipad tu slouží jen jako jakýsi přehrávač obsahu. Ne plnohodnotné zařízení, kde tu prezentaci kompletně vytvořím.

     • Tomáš Čech

      Informace, že iPad je jen přehrávač obsahu, není pravdivá.
      Na iPadu lze prezentace (a spoustu dalších věcí) i vytvářet.
      Jde hlavně o ten princip. Už nyní lze na iPadu přehrávat či vytvářet nějaký obsah a současně lze na displeji iPadu zobrazovat něco jiného než na připojeném monitoru. Přes iPad pak lze ovládat zvlášť to, co je na iPadu, a zvlášť to, co je na připojeném monitoru.

  • ccrash

   To že něco sedí Tobě neznamená, že to bude sedět dalším milionům lidí.
   Já během práce a „práce“ hodně používám klávesové zkratky, mám běžně otevřených cca 5 oken/aplikací a mám rád přehled o nich.
   I kvůli tomu mám monitor acer 34 predator. Ios je pro tohle naprosto nepoužitelnej. Nevím co děláš, ale chtěl bych tě vidět připravovat přednášku bez klávesnice. vsadím se s tebou o tvůj ipad, že vždy budu rychlejší na svým počítači.

   Kalkulačka, budík, navigace: jednoúčelné lehké aplikace, které nahradíš v podstatě čímkoliv kdekoliv. To není argument pro ipad/ios.

   Katalog Ikea: tahle rozšířená realita se už cellkem dlouho používá.
   A opět: ipad zde slouží jen jako konzument/zobrazovač obsahu.
   Ti kdo, ten katalog připraví to tam budou dávat na počítači.
   Ne na ipadu přes ios.

   Tvým rodičům by asi ipad stačil, můj táta si vystačí i bez počítače.
   Z toho nemůžeme ani jeden vyvodit žádný závěr pro ostatní.

   Záleží co je podle tebe kancelářská práce (napsat email a udělat tabulku proč ne? to co se dělá v balíčku office to se taky zvládne)
   Samozřejmě že ano. To se zvládne i na telefonu. Ale s jakým úsilím a za jak dlouho?

   Promiň, ale jestli chceš argumentovat malýma dětma, tak to neberu.
   Přizpůsobili se možná tak rychle v „hlazení skla“, ale zároveň s tímdramaticky rostou poruchy osobnosti. Například děti do cca 3 let by vůbec k tv/chytrým telefonům apod vůbec neměli mít přístup (boří to identickou pamět).

   Jasně, že se tomu děti nejlíp přizpůsobí. Kdo sakra jinej, když ne tihle ve věku, kdy se učí „nejlíp“ a „nejvíc“. Otázka je, jeslti je chceš místo kritickýho myšlení učit používat osekaný věci, závislot na mobilu a na neoveřených datech a znalostech „tam někde venku“.

   Myslím, že moje představivost je naprosto v pořádku.
   Nehápu tohle omlouvání zbytečných omezení a nesmyslů na úkor nás uživatelů. Apple prostě tápe a místo konstruktivních řešení nabízí marketingový blbosti a vy to ješte obhajujete.

   Já neříkám, že Ipad je špatný. Vím, že má třeba super uplatnění např. ve zdravotnictví, kde si doktoři můžou hned stáhout rentgen v dobrý kvalitě pacienta, se kterým zrovna něco řeší. Ale není žádný přínos si dobrovolně nechat osekat systém, dělat věci delší dobu, míň efektivně, ale opájet se tím, že je to „přece jednodušší“.

   Mám nějakou představu o tom, jak chci pracovat s elektronikou. A apple ji pořád (i když čím dál tím hůř) splňuje nejlíp.
   Rozhodně nehodlám akceptovat princip, že si apple udělá představu o tom, jak já mám pracovat a já se tomu mám přizpůsobovat.

   • Tomáš Čech

    Ta první věta se dá aplikovat i opačně: „To, že něco NEsedí Tobě neznamená, že to NEbude sedět dalším milionům lidí.“

    Samozřejmě, že počítače jsou pořád schopnější než tablety. Jenže je tolik situací, kdy ty vyšší schopnosti počítače nepotřebuješ. Pak je zbytečné tahat všude s sebou počítač.

    Např. katalog Ikea. To je zrovna něco, co by šlo řešit i z iPadu. Jen je potřeba k tomuto účelu řádně připravená aplikace*. Nevím, třeba už ji mají a používají. Jak víš, že ten katalog (jeho obsah) byl jistojistě vytvořen na počítači a ne na iPadu? To je jen plnění databáze fotografiemi a textacemi. To může klidně jenom někdo chodit s iPhonem, fotit zboží a u nich nalepené čárové kódy, a na tlačítko to odeslat do veřejné databáze.

    *Ano. Tu aplikaci vytvořili na počítači. Ovšem s nástupem iPad Pro a iOS 11 už je podle mě jen otázka času, kdy bude možné na iPadu i naprogramovat iOS aplikaci. Už po tomhle volá hodně vývojářů. S čím dál vyšším výkonem těchto zařízení a čím dál lepší přehledností a prací s více aplikacemi je to stále blíže realitě.

    Jinak, klávesnici připojíš k iPadu taky a můžeš využívat i různé klávesové zkratky. Výhodou iPadu je to, že pokud klávesnici poliješ pivem, není to taková tragédie, jako u klávesnice na noťasu, vystačíš si i s tou virtualní. A stroj pořád funguje.

    Tím neobhajuji veškeré kroky Apple.
    Ale tento krok, existenci tabletu, jehož prostřednictvím mohu (ač ne nejpohodlněji, ale přece) udělat úplně všechno*, co na počítači, ten obhajuji.

    *To je nezpochybnitelný fakt. Pro ty náročnější úkoly stačí mít k dispozici vzdálené připojení na svůj domácí počítač nebo na nějakou virtuální stanici.

    A jestli je odpovědí: „Ale musíš mít někde i ten počítač“, tak bych mohl říct, že „na počítači neuděláš žádnou práci“. Protože třeba astrofyzik potřebuje super-počítač. A ten taky nemá doma, ani ho nemůže tahat všude s sebou, ale připojuje se na něj vzdáleně ze svého noťasu nebo třeba z iPadu.

    • ccrash

     Ta první věta se dá aplikovat i opačně: „To, že něco NEsedí Tobě neznamená, že to NEbude sedět dalším milionům lidí.“

     To přece netvrdím. Ale říkám, ať se nám tyhle bludy jedním nebo druhým směrem nesnaží protlačit apple/autor článku. A zároveň jsem hned dodal, že místo hádání se tady o těch nesmyslech je potřeba tlačit na apple, aby zase začal vyrábět solidní počítače odpovídající dnešní době (např. dotykový notebook). Nějaký svítící nesmysl mezi klávesnicí a displejem neberu.

     Externí klávesnice:
     Když už klávesnici k ipadu připojím, tak si v podstatě vytvořím dotykový notebook s očesaným systémem.
     Ale už v prvním příspěvku píšu, že apple má jen špatnou politiku a notebook s dotykovou obrazovkou nenabízí.
     Ostatní výrobci už dávno jo. Ano, zatím je mac prostředí nedostižený, ale vzhledem k tomu, že místo zásadních inovací ohledně zlepšení stability vidím jen „nový smailíky“ tak to asi zase tak dlouho trvat nebude.
     Argument typu polité klávesnice vůbec nemá co dočinení s naší diskuzí. Pokud začneš řešit, že polít si externí klávesnici u ipada je levnější, než u macbooku, tak já můžu rovnou napsat, že polít si tablet na adndroidu tě může vyjít ještě levněji.

     Ten nezpochybnitelný fakt k trvalýmu připojení získává první trhliny hned jak budeš potřebovat solidní multitasking a přehled ve více oknech.

     To ohledně ikey a rozsšířené reality vím, protože jsem jako jeden z prvních v čechách tohle užití aplikoval komerčně.
     Působil jsem přes 15 let v médiích a reklamě.

     btw. chtěl bych tě vidět, jak na ipadu přes vzdálený přístup:
     připravíš pěknou prezentaci a kvalitní prezentaci
     zalomíš katalog, nebo brožuru
     uděláš plakát pro tisk
     nastříháš profi video

     ipad je jen na konzumování a vytváření jednoduchýho obsahu. A dokud bude existovat omezení ios vůči os, tak tomu i dál bude.

     Opět: neříkám, že ipad je něco špatnýho. Sám doma jeden mám. Ale přestaňte lidem tlačit do hlavy z principu omezený věci s tím, že jim to přece „stačí“. Fakt nehcápu, proč dělat věci složitě na jednoduchém zařízení, když to jde pořád o dost jednodušejí na složitém zařízení.

     • Tomáš Čech

      Jo. V hodně věcech s tebou souhlasím. Taky píšu, že počítač je samozřejmě schopnější. Jde o to, že dnes je doba, kdy čím dál více lidí vykonává řekněme jednodušší práci. Těch profesí či pozic, kde stačí iPad je nepřeberně. Nesouhlasím ale s tím tvrzením, že by iPad byl jen ke konzumaci obsahu a nelze na něm tvořit. Lze. A to dokonce v mnoha případech i pohodlněji než na počítači.

 • Elder Master

  Kdy se začne vyvýjet pro iOS na iOS ? Pak nahradí iPad MacBook.

 • Martin Topinka

  Appku pro iPad na iPadu nenapíšeš. Není v čem. A když napíšeš, nezkompiluješ. Není čím. Pořád nechápu, proč iOS nemá appku Terminál.

  • Pokud to potřebuješ na SSH a ne na lokální mangement, tak používám Termius.

 • Denis Ruskin

  Ano, stane se jim ale v tu chvíli, až uvidím na obrazovce čtvereček a pod ním magické slovo „Finder“.

  To, co je v iOS 11, není totéž.