iWant

Díváte se na to špatně. iPady nenahrazují MacBooky, stávají se jimi

iWant

Ta hláška „You’re holding it wrong“, kterou Steve Jobs vtipkoval, když komentoval problémy iPhonu 4 se ztrátami signálu, se mi okamžitě vynořila na mysli. Co když se všichni díváme špatně na to, když hodnotíme, jestli dokáže iPad nahradit Mac?

Brouka do hlavy mi zasadil Fraser Spiers, jenž se mimo jiné zabývá iPady ve školství a který na svém blogu napsal text „Dokáže MacBook Pro nahradit váš iPad?“. A neméně důležitý je i původní nadpis, který článek měl a který Spiers uvádí na závěr: „Kdyby novináři recenzovali iPady jako Macy.“

Právě to je totiž hlavní poselství Spiersova textu, jenž se na celou věc dívá z druhé strany a neřeší to, jestli dokáže iPad nahradit MacBook. Naopak řeší, jestli to, co dnes umí iPady, umí také MacBooky a o co na nich přijdete. Spiers tím přitom poukazuje na optiku, jež musí rezonovat především u nejmladších generací a která bude postupem času stále platnější.

Logika uvažování novinářů, kteří se už několik let snaží srovnávat, v čem už je iPad stejně dobrý jako počítač a kde ještě významně ztrácí a nemá cenu o něm vůbec uvažovat, je pochopitelná, jenže zřejmě ne ani za deset let už se budeme na toto dilema dívat zcela jinak. iPady totiž nenahrazují MacBooky, iPady se jimi stávají.

Nejmladší generace: Co je to počítač?

Pro ty, kteří celý život fungovali s počítači, jsou iPady nyní něco nového, často neprobádaného, a proto k nim přistupují velmi obezřetně, komparativně a přes dilema počítač vs. tablet v jejich případě nejede vlak. Obvyklý střet takových dvou táborů je v tom, že jeden přinese problém s řešením, ale ten druhý mu za každou cenu potřebuje ukázat řešení na svém zařízení, a to ještě lepší a jednodušší.

Je ale pomalu potřeba se na celou věc začít dívat také trochu jinak. I zarytí zastánci počítačů potřebují trochu odstoupit a uvědomit si, kam se dnešní (nejen) technologický svět sune a jak se vyvíjí. U mnoha z nás dnes proklamace Applu, že s iPadem již pohodlně nahradíte počítač, vyvolává závratě, jenže pro nastupující generace – a pokud ne pro tu současnou, tak jistě pro tu další – už to bude něco naprosto přirozeného.

iPady tu nejsou od toho, aby nahrazovaly počítače. Ano, MacBook zvládne činnosti, jež prostě na iPadu zatím buď vůbec neuděláte, nebo se zbytečně zapotíte, jenže to samé platí i obráceně. Jak se navíc oba světy, konkrétně iOS a macOS – minimálně funkčně – přibližují, ty rozdíly se velmi rychle smazávají. A iPady začínají mít v mnoha ohledech navrch.

Nelze to pochopitelně paušalizovat, protože existuje celá řada uživatelů, kteří zkrátka bez počítače fungovat nemohou – potřebují výkon, periferie, displej, klávesnici, trackpad. Ale zevšeobecnit to pak můžeme alespoň tak, že pro tyto náročnější uživatele tu jsou (a do budoucna možná jako jediné zůstanou) stolní Macy. Souboj iPad vs. MacBook pak časem zcela ovládnou iPady. A ne tak, že by MacBooky porazily, jen je zkrátka logicky nahradí.

Proč bych měl používat něco s napevno přidělanou klávesnicí, což není příliš variabilní, a ještě je to třikrát tak těžší? Proč se nemohu dotknout displeje a proč si nemohu kreativně pomoct Pencilem? Proč si nemohu snadno oskenovat dokument, abych ho mohl podepsat a poslat dál? Proč se nemůžu připojit k internetu kdekoliv a musím hledat nespolehlivou Wi-Fi?

Tohle všechno jsou legitimní otázky, jež se budou v průběhu času pokládat stále častěji, a budou to právě ony, které budou opodstatňovat další nástup iPadů. Nejmladší uživatelé, klidně předškolní děti, nevyrůstají s počítačem, ale drží v ruce už od postýlky iPad nebo iPhone. Dotykové ovládání je pro ně tak přirozené, až jsme často fascinováni, když si poradí s některými úkony jednodušeji než dospělý člověk.

Proč by měl takový člověk o deset let později, když bude hledat technologického pomocníka při studiu nebo později při nástupu do práce, sahat po MacBooku? Vždyť iPad tu s ním byl celou dobu, zvládne na něm všechny úkony a nic jako počítač mu nebude dávat smysl.

MacBooky čeká těžký boj

Trend je to zřejmý a bude zajímavé sledovat, jakým způsobem ho bude kopírovat Apple. Již nyní jako jeden z mála (i proto, že tablety tu nikdo ve velkém neprodává) iPady jednoznačně prosazuje jako tzv. go-to „počítač“ pro většinu běžných uživatelů.

Tim Cook trvá na tom, že MacBooky a Macy obecně mají nadále v nabídce Applu své místo, o které jen tak nepřijdou, protože to jsou taktéž zcela esenciální nástroje, nicméně jejich pozice se bude proměňovat. Apple opět hledí o několik let dopředu a přesně na tuto situaci se připravuje, přesněji řečeno ji už stále agresivněji prosazuje.

Ani Apple nechce udělat revoluci a ze dne na den odstřihnout Macy a říct: Tady máte iPady, poraďte si. Takhle věc nestojí, i proto tu jsou nové MacBooky Pro nebo dvanáctipalcový MacBook a všichni ti, kteří na své počítače nedají dopustit a jichž je stále velká většina, mohou být v klidu.

Na iPady každopádně ve střednědobém horizontu nelze pohlížet tak, že nahradí MacBooky v rukou právě těch, kteří je používají už desítky let – ten proces bude pravděpodobněji vypadat trochu jinak. iPady si samy najdou cestu odspodu, od nejmladší generace, pro kterou bude počítač znamenat iPad.

Z konání Applu mohou mít nyní mnozí pocit, že kalifornská firma často tlačí iPady přes sílu a snaží se je nasadit každému do ruky, ale tak to není. Nástup iPadů je přesto nevyhnutelný. Nejsou tu, aby teď násilně vytlačily MacBooky, ale aby za deset let byly právě tím, čím jsou dnes MacBooky.