iWant

Do App Storu přiběhl Super Mario Run. Fanoušky nezklame

iWant

Zavalitý, italský instalatér a zachránce princezny Peach se konečně dočkal své slávy na mobilní platformě. Společnost Nintendo do světa vypustila dlouho očekávanou hru Super Mario Run, která se přednostně objevila na iPhonech a iPadech. Po prvních minutách hry jsem byl sice trochu rozčarovaný, ale stačila hodinka a horko těžko jsem se odtrhával od iPhonu.

To, že jsem nebyl hrou okouzlen takzvaně hned na první dobrou, bylo zapříčiněno trochu jiným ovládáním, než jsme byli u Maria dosud zvyklí, a také tím, že jsem hrál zadarmo. Super Mario Run nabízí ihned po stažení jen jeden svět o třech úrovních a pět vstupenek do multiplayeru. Až s odemčením celé hry, což stojí jednorázově 10 eur (270 korun), dostává Super Mario Run smysl.

Hned po zaplacení obdržíte několik bonusů a odemkne se vám všech šest světů, každý se čtyřmi úrovněmi. Super Mario Run vlastně ani pro hraní zdarma vytvářen nebyl, jen se vývojáři rozhodli, že dají hráčům možnost nejprve si mobilní svět Maria osahat.

super-mario-run

Hra není vůbec jednoduchá

Před samotným uvedením hodně lidí, kteří zažili a hráli původního Maria na konzoli Nintendo, tvrdili, že hra bude velmi jednoduchá, jelikož Mario sám poběží a dokonce i přeleze nebo přeskočí menší překážky. Podle mě se tím však náročnost příliš nesnížila. Dokončit všechny levely sice zabere zkušenému hráči jednu až dvě hodinky, ale tím se nekončí. Na první pokus totiž rozhodně neseberete všechny mince, nezabijete všechny nepřátele a neobjevíte skryté bonusy a lokace.

Sympatického Itala zvládnete ovládat jednou rukou a jedním prstem. Ve hře se nenachází žádná akční tlačítka a vystačíte si jen s klepnutím prstu pro výskok a delším podržením pro větší skok. V každém kole na vás čeká jiné herní prostředí, a tak se projdete strašidelným domem, podzemím, pirátskou lodí či vzdušnými oblaky. Na konci každého světa je hrad či pirátská loď, v níž se ukrývá boss, jehož je třeba porazit. Důležité je také zmínit, že v každém kole máte pouhé tři životy.

Prakticky ale nemáte šanci projít jedno kolo dvakrát za sebou stejně. Na trase na vás čekají různé nástrahy a vychytávky, které Mariovi a jeho kumpánům různě pomáhají nebo naopak škodí. Vedle toho, že se ze startu musíte prokousat až ke známé vlajce na konci, máte v každém levelu také za úkol sebrat pět stejně barevných mincích. Jakmile se vám podaří sebrat pět růžových mincí, objeví se fialové a pak tmavě zelené. A ano, předpokládáte správně – každá sada mincí je hůře dosažitelná a více skryta.

Pokud se vám ale podaří v jednom běhu všech pět mincí posbírat, získáte dvě vstupenky do multiplayeru a navíc bonusové body. Ty pochopitelně získáváte také za sbírání mincí, které jsou rozesety všude, a za ničení nepřátel. Pokud navíc například ropuch zneškodníte určitý počet, dostáváte pak za další více bodů. Nepřátelé jsou rozmanití – některé zničíte tím, že přes ně přejdete, na jiné musíte vyskočit nebo je přejet, když jedete dolů po zadku.

Jelikož můžete Mariovi dávat jediný povel, kterým je výskok, je jeho načasování velmi důležité. Budete skákat po zdech, kdy vždy skáčete z jedné stěny na protilehlou, a výskokem také můžete rozbíjet cihly, za kterými se skrývají různé bonusy. Když vyskočíte na šipkách ležících na zemi, katapultujete se podle jejich směru buď o kousek vzad, nebo rychleji vpřed. Když se zase dotknete šipek ve vzduchu, objeví se bonusové mince.

Vedle šipek pak můžete narazit ještě na cihličku s pauzou, která vás zastaví (i čas, za který jinak musíte doběhnout až k vlajce) a dá vám čas na rozmyšlenou, jak budete pokračovat dál – obvykle se můžete rozhodnout mezi dvěma trasami nebo naplánovat složitější kombinaci skoků. Často vás pak při plnění úkolů zachrání bubliny, kterými se můžete přesunout v cestě zpět, když jste například zapomněli sebrat nějakou minci. A také vás bubliny zachrání, když spadnete do propasti. Každé kolo začínáte se dvěma a pod cihličkami můžete najít další. Nakonec pak ještě potkáváte kouzelné houby, jež Maria zvětší, a hvězdy, díky nimž sesbíráte všechny mince kolem.

Skoky a různé kreace

Super Mario Run ovšem není pouze o příběhu v singleplayerové Tour. Ta je sice stěžejním bodem, ale doplňuje ji atraktivní multiplayer, ve kterém soupeříte proti reálným hráčům z celého světa. Není to však soutěžení v reálném čase a navíc ani na stejné trati. Respektive vy i duch vašeho soupeře má na trati vlastní sadu mincí a bonusů, které si tak navzájem nemůžete vzít. To jde pouze u bonusové vlajky uprostřed trati.

V Rally, jak se multiplayer jmenuje, nicméně není cílem doběhnout jako první, ale naopak předvést co nejvíce efektivních skoků a kombinací. Samozřejmostí je i posbírat co nejvíce mincí a pokud možno ani jednou nezemřít. Jakmile vám skončí časový limit, porovná se skóre a určí se vítěz. Ten získá cenné různě barevné houby, které jsou důležité pro obnovu království.

super-mario-run2

Tím se dostáváme ke třetímu hernímu módu. Dva hrací režimy doplňuje jeden budovatelský, v němž si za posbírané peníze a vyhrané houby stavíte království. Nakupujete do něj budovy, dekorace a snažíte se dát dohromady to, co bylo zbořeno. Klíčem k rychlému rozkvětu království je vyhrávat v rámci Rally houby všech pěti barev, přičemž s každým hráčem vždy soupeříte o různou kombinaci barev.

S přáteli se pak můžete porovnávat i v rámci Tour, kde vždy vidíte, kdo má v dané úrovni nejvyšší skóre. Postupem času navíc nemusíte do zbláznění běhat jen s Mariem. Vyměnit ho lze například za věrného přítele Luigiho, princeznu Peach či ropuchu – každá postava má své přednosti a slabiny.

Slušná porce zábavy

Myslím si, že Nintendo vsadilo na správnou kartu a z Maria se rychle stane fenomén, což má na svědomí i masivní reklamní kampaň a propagace ze strany Applu. Jsem rád, že jednorázový nákup vše odemkl a mám jistotu, že už nebudu muset kvůli čemukoliv utratit ani korunu, což v podobných plošinovkách nebývá pravidlem. Na druhou stranu by se jistě nikdo nezlobil, kdy připravilo Nintendo celou Tour trochu delší. Přeci jen 24 dostupných levelů dokáže omrzet.

Snad jedinou větší vadou na kráse je nutné připojení k internetu, které během cestování hromadnými prostředky může vlivem signálu klesat. Snadno se tak může stát, že hru vůbec nespustíte.

Pokud si chcete zahrát Maria na více zařízeních, aniž byste ztratili herní postupy, musíte si vytvořit Nintendo účet. Vtip je však v tom, že nelze hrát hru na dvou zařízeních současně. Jakmile se přihlásíte jinde, automaticky budete odhlášeni. Herní postupy se však synchronizují. Je vidět, že Nintendo nechce podporovat jakoukoliv formu pirátství. Díky účtu u Nintenda také získáte řadu bonusů, mincí a dalších vylepšení pro své království.

Na iPhonu sice nedostanete úplně stejného Maria, jako jste kdysi hráli na konzolích Nintenda, už jen kvůli tomu, že mobilní Super Mario Run je vytvořen pro ovládání jediným prstem, ale přesto italský instalatér ani na iPhonech a iPadech své fanoušky nezklame.

Super Mario Run
Super Mario Run
Price: Free+