iWant

Emulátor Delta přinese na iPhone legendární hry od Nintenda

iWant

Pokud nepočítám tradiční Tetris, tak můj první kontakt s hrami proběhl díky společnosti Nintendo a jejich kapesní konzoli Game Boy. Dodnes si pamatuji na propařené večery ve společnosti Super Maria, Zeldy, Pokémonů či střílečky Contry. Postupem času jsem v devadesátých letech vystřídal hned několik těchto přístrojů, až jsem zakotvil u první generace PlayStationu. Game Boy šel rázem stranou.

Vrátil jsem se k němu až díky emulátoru pro iPhone GBA4iOS, který vyvinul Riley Testut. GBA4iOS se stal hitem, jelikož jste nepotřebovali jailbreak a rázem jste mohli do iPhonu stahovat stovky her. Součástí byl i vestavěný prohlížeč, který umožňoval snadné stahování her nových. Nintendo však v roce 2014 požádalo vývojáře o stažení a vypnutí emulátoru. Testut nicméně nelenil a připravil zcela nový a vylepšený emulátor Delta, který se v současné době nachází ve fázi beta testování.

Testujeme jako první

Do testování se mohl zapojit kdokoliv, nicméně jste pak ještě museli projít ručním výběrem vývojářů. Za Jablíčkáře jsem to zkusil a k mému překvapení jsem byl i jako novinář vybrán. Nutné je podotknout, že během jednoho týdne se přihlásilo neuvěřitelných deset tisíc lidí, kteří měli o testování Delty zájem. Testut nakonec vybral 80 lidí z řad veřejnosti a 40 novinářů z celého světa. Z České republiky podle všeho nikdo jiný to štěstí neměl.

delta-games

Aplikace Delta funguje jako emulátor her pro konzole Game Boy Advance, Super Nintendo, Game Boy, Game Boy Colour a Nintendo 64. Osobně mám nejvíce v oblibě hry z Game Boy Advance, takže výběr her byl již od začátku jasný. Po instalaci skrze TestFlight jsem však zjistil, že oproti GBA4iOS je Delta zcela prázdná. Žádný vestavěný prohlížeč tam není, ale hry je potřeba samostatně stáhnout a do aplikace nahrát.

Způsobů je přitom hned několik. Můžete využít cloudové služby typu Dropbox, iCloud Drive, Google Drive či DS Cloud nebo pomocí kabelu skrze iTunes. Během několikatýdenního testování jsem zkusil všechny způsoby a osobně mi nejvíce vyhovuje Dropbox. Na internetu stačí nalézt nějakou vhodnou stránku, kde lze stáhnout GBA (Game Boy Advance) hry, které následně hodím na Dropbox a stáhnu do Delty. V případě, že používáte iOS aplikace typu GoodReader, můžete hry stahovat přímo na iPhonu – v Safari vyhledáte hru, otevřete v GoodReader a nahrajete na Dropbox.

Jednoduchý proces, který nezabere ani minutu. Kdykoliv a kdekoliv si tak můžete stáhnout do Delty novou hru, přičemž jejich počet není nijak omezen.

Podpora 3D Touch

Stažené hry jsou v Deltě řazeny podle typu konzole s pomocným náhledovým obrázkem. Pokud máte iPhone s 3D Touchem, můžete v menu hru například rychle vymazat, uložit herní postup či se podívat na krátkou ukázku. V nastavení si dokonce můžete vybrat ze čtyřech skinů, jak bude váš Game Boy vypadat. Samotné hraní her totiž věrně odpovídá legendárním konzolím, takže zapomeňte na nějaké „moderní“ švihání prstem po displeji. Ovládání probíhá pomocí virtuálních tlačítek.

delta-nintendo-landscape

Pomocí Delty jsem vyzkoušel hned několik desítek her. Nostalgicky jsem zavzpomínal na původního Maria, zastřílel si v Metroidu, zmlátil pár lidí v Grand Theft Auto a proběhl několik světů s Crashem. Nechybělo ani chytání a hledání Pokémonů či fantastické prostředí Zeldy – tedy retro se vším všudy. Každá hra zcela věrně odpovídá původní předloze, včetně ukládání herních postupů, zvuků či příběhů. V každé hře dokonce můžete použít cheaty. Stačí jen vyvolat pomocí tlačítka Start menu, kde naleznete i další uživatelská nastavení.

Je také vidět, že vývojář Testut přizpůsobil Deltu nejnovějším sedmičkovým iPhonům. Všechny hry bez výjimky totiž podporují Taptic Engine, a tak při každém zmáčknutí tlačítka cítíte v prstech zpětnou vibrační odezvu, což ve výsledku umocňuje herní zážitek. Také se mi líbí, že každou hru si můžete v menu zrychlit a rychleji tak přeskočit nejen herní dialogy, ale i výrazně navýšit plynulost hry. Postavičky se rázem rychleji pohybují a vše je svižnější.

Nekonečná zábava, ale s otazníkem

Jak již bylo řečeno, Delta je ve fázi testování a oficiálně by se pro všechny uživatele měla objevit někdy v průběhu letošního roku, a to nejen ve verzi pro iPhone, ale i iPad. Zda se aplikace objeví přímo v App Storu, však není jisté. Apple po třech týdnech zatrhl testování Delty přes jeho vývojářský nástroj TestFlight a vývojáři teď hledají cestu, jak nové aktualizace distribuovat uživatelům.

Jisté je ale to, že se díky Deltě rázem vrátíte do devadesátých let a k nostalgickým hrám, které nevyžadovaly žádné in-app nákupy a neobsahovaly protivné reklamy. Na internetu pak lze stáhnout všechny hry, které existovaly, což zaručuje stovky hodin nekonečné zábavy. Fanoušci Nintenda se tak rozhodně mají na co těšit, byť zatím není zcela jasné, jakým způsobem by se měla hra na iPhony a iPady oficiálně dostat.

Více informací o emulátoru najdete na deltaemulator.com.