iWant

Fitbit kupuje za 40 milionů dolarů Pebble. Jeho produkty včetně Time 2 a Core se ruší

iWant

Fitbit, specialista na fitness náramky, sjednal akvizici startupu Pebble, zabývajícího se chytrými hodinkami, který před čtyřmi lety debutoval na Kickstarteru. Vynaložená částka se podle magazínu Bloomberg pohybovala pod hranicí 40 milionů dolarů (1 miliarda korun). Fitbit si od takového obchodu slibuje integraci softwarových prvků Pebblu do svého ekosystému a zvýšení prodejů. Ty totiž postupně uvadají, podobně jako celý trh s chytrými hodinkami.

Touto akvizicí získává Fitbit na svou stranu nejen duševní vlastnictví v podobě operačního systému, specifických aplikací a cloudových služeb, ale také tým softwarových inženýrů a testerů. Uvedené aspekty by se měly stát klíčové pro další rozvoj celé společnosti. O hardware ovšem Fitbit zájem neměl, což znamená, že všechny chytré hodinky z dílny Pebblu končí.

„Jak začínají být základní nositelná zařízení chytřejší a do chytrých hodinek se přidávají zdravotní a fitness funkce, tak vidíme příležitost stavět na našich silných stránkách a rozšířit naší vedoucí pozici na trhu s nositelnými zařízeními. S touto akvizicí máme dobré postavení k rozšíření naší platformy a celého ekosystému a udělat tak Fitbit běžnou součástí života širší skupiny zákazníků,“ řekl James Park, výkonný ředitel a spoluzakladatel Fitbitu.

Dále se již ale nebudou šířit žádné produkty pod značkou Pebble. Z letos představených modelů Pebble 2, Time 2 a Core se začal přispěvatelům na Kickstarteru zatím posílat pouze první zmíněný. Projekty Time 2 a Core budou nyní zrušeny a peníze vráceny zákazníkům.

Fitbit vidí v akvizici Pebblu příležitost, jak být ještě silnější v konkurenčním boji na trhu s wearables, na němž se prodeje ve třetím čtvrtletí letošního roku podle IDC meziročně snížily o 52 procent. V podílu na trhu i počtu prodaných zařízení je Fitbit nadále v čele, ale situaci intenzivně vnímá a nákup Pebblu dokazuje, že si je vědom slabin. Ostatně vedení Fitbitu snížilo svou předpověď prodejů pro tradičně velice silné vánoční čtvrtletí.

Horší výsledky podle již zmíněných dat IDC zažívají všichni hráči na trhu. Apple Watch ve třetím čtvrtletí zaznamenaly meziročně více než 70% propad v prodejích, ovšem při bližším pohledu to není tolik překvapivé. Mnoho zákazníků totiž během těchto měsíců očekávalo novou generaci jablečných hodinek a její prodeje jsou podle výkonného ředitele Applu Tima Cooka dobré. První týden v novém čtvrtletí byl prý u Watch vůbec nejlepší a kalifornská firma očekává, že letošní prázdninová sezona přinese prodejní rekord hodinek.

Zdroj: The Verge, Bloomberg
 • Jenda Pepé Pajda

  zatrsakr Time2 jsem měl vyhlídnuté jako jediné potencionálně použitelné „chytré“ hodinky :-/ Tak teď snad zbývá jen čekat, než Apple vylepší tu svou srandu co nic nevydrží…

 • Mr.Crow

  No, technicky vzato ho nekoupil, pouze „vytuneloval“ :)

 • radosto

  Koupili pouze závod, nikoliv společnost Pebble.

 • Petr Hlavička

  Ono se není moc čemu divit. Levné Pebbly vypdaly hrozné a ty dražší s cenou okolo 7k atakovaly cenu aw s1 nebo androidí konkurence. Oproti těmto hodinkám i dražší pebbly nevypadaly dobře (kor díky prťavému displayi) a funkcionalitou výrazně zaostávaly. Jedinou výhodou zůstávala dlouhá výdrž baterie. Původni. pebbly byly úspěšné protože v té době nic takového nebylo a tak to spousta geeků koupila. Dnes se dost těchto zákazníků přesunulo k aw či android wear.