Zavřít reklamu
iWant

Flash Player 10.2: konečně lepší přehrávání videa?

iWant

Adobe oficiálně uvedlo novou verzi svého Flash Playeru a ačkoliv Steve Jobs stejně jako většina jablečné komunity nemá Flash rádo, s verzí 10.2 se možná blýská na lepší časy. Nový Flash Player by měl totiž výrazně méně vytěžovat procesory a pracovat lépe. Podporovány však již nejsou Macy s Power PC.

Jednou z nejzásadnějších částí Flash Playeru 10.2 je Stage Video. To je postaveno na kódování H.264 a má zásadně zlepšit hardwarovou akceleraci videa a přinést jeho rychlejší a lepší přehrávání. Stage Video by tak mělo minimálně zatěžovat procesor.

Adobe svůj nový produkt testovalo na podporovaných systémech (Mac OS X 10.6.4 a novější s integrovanými grafickými kartami jako NVIDIA GeForce 9400M, GeForce 320M nebo GeForce GT 330M) a přišlo s výsledky, že je nový Flash Player 10.2 až o 34% úspornější.

Krátké testování provedl i server TUAW. Na MacBooku Pro 3.06GHz s grafickou kartou NVIDIA GeForce 9600M GT spustil Firefox 4, na YouTube nechal přehrát video v 720p a oproti Flash Playeru ve verzi 10.1 viděl zásadní změny. Vytížení CPU kleslo ze 60% až na méně než 20%. A to je skutečně rozdíl, který zaznamenáte.

Implementace Stage Videa však bude nějakou dobu trvat, protože developeři budou muset nejprve toto API do svých výrobků vložit. Nicméně Adobe tvrdí, že YouTube a Vimeo již na implementaci tvrdě pracují.

Abychom nezapomněli, další výbornou novinkou ve verzi 10.2 je podpora více displejů. Tzn., že na jednom monitoru si můžete ve full screenu přehrávat flash video, zatímco na druhém v klidu pracovat.

Všechny ostatní detaily se dozvíte na podpoře Adobe, stáhnout Flash Player 10.2 můžete zde.