Zavřít reklamu
iWant

Jak nechali vývojáři ochutnat piráty vlastní medicínu

iWant

Pirátství je zhoubou herních vývojářů. Zatímco někteří se obrací na DRM ochranu, jiní sázejí na nižší cenu a hrstka s piráty bojuje vlastním kuriózním způsobem. Greenheart Games nedávno zveřejnili na svém blogu poutavý příběh, jak nechali piráty ochutnat vlastní medicínu, a to v nově vydané hře Game Dev Tycoon.

Game Dev Tycoon

Hned po vydání učinili nezvyklý krok. Sami zveřejnili cracklou verzi, kterou distribuovali pomocí torrentů. Brzy po zveřejnění zaznamenali obrovský traffic, tedy enormní zájem o pirátskou verzi hry. Původně vývojáři zvažovali, že do hry zakomponují obyčejné hlášení o nelegálnosti dané kopie, nakonec však zvolili mnohem kurióznější způsob, jak se pirátům „pomstít“ způsobem jim vlastním.

Game Dev Tycoon je hra, ve které budujete od píky vlastní společnost vyvíjející hry. Jak úspěch vydaných her pro různé platformy roste, roste i vaše společnost, najímáte více programátorů a designérů a vymýšlíte různé marketingové triky jak vaši hru distribuovat. Hra je dostupná pro platformy Mac, Windows a Linux, na iOS před několika lety vyšel velice podobný titul Game Dev Story.

V cracklé verzi nechají vývojáři piráty odehrát několik herních hodin, aby se jejich společnost stihla rozvinout. Po několika hodinách se ve hře objeví oznámení vyhlížející jako součást hry:

Šéfe, zdá se, že i když naši novou hru hraje spousta hráčů. Mnozí si ji pořídili tak, že si stáhli cracklou verzi, místo aby si ji koupili legálně.
Pokud si hráči nebudou kupovat hry, které je baví, dříve či později zbankrotujeme.

Game Dev Tycoon

Nedlouho poté začnou peníze na účtu herní společnosti vysychat a každá nová hra má větší šanci, že jejich hru budou stahovat především piráti. Nakonec vždy herní společnost zbankrotuje. Zoufalí piráti brzy na to začali hledat pomoc online na fórech:

„Je nějaká možnost se tomu vyhnout? Jestli jde udělat výzkum DRM nebo tak něco…“

„Proč je tam tolik lidí, co kradou hry? Ničí mě to!“

Neuvěřitelná ironie. Hráči, kteří ukradli hru, si najednou stěžují, že jim krade hry někdo jiný, byť jen virtuálně. Ačkoliv je situace úsměvná, pro vývojáře to v konečném důsledku tak veselé není, jelikož v době zveřejnění článku mnoho peněz hra nevygenerovala. Pomocí sledovacího kódu obsaženého ve hře (pouze anonymní sledování pro obecné sledování aktivity sloužící k vylepšování hry) v Greenheart Games zjistili, že den po vydání že si hru stáhlo necelých 3500 hráčů, z toho celých 93, 6 % nelegálně, což je i vzhledem k nízké ceně hry (6,49 eur) tristní.

Game Dev Tycoon prodeje

A co z toho plyne? Pokud nechcete trpět stinnou stránku DRM ochran a jste už unavení z pay-to-play her, které se převážně snaží z vás vysát co nejvíce peněz, podporujte nezávislé vývojáře a podpořte je mnohdy nízkou investicí do hry, která vás baví. Jinak totiž vývojáři dopadnou stejně jako v cracklé verzi Game Dev Tycoon – zbankrotují a už se od nich nikdy nedočkáme dalších skvělých her.

Pokud vás hra zmíněná v článku zaujala, můžete ji koupit za 6,49 eur (DRM-free) zde. Demoverzi pak najdete na tomto odkazu.

Zdroj: GreenheartGames.com