iWant

GBA4iOS je emulátor Gameboy Advance bez nutnosti jailbreaku

iWant

Emulátory to mají v App Store těžké a není se čemu divit. Apple považuje emulátory herních systémů za nelegální, jelikož na nich lze provozovat pirátské kopie her, ačkoliv se drtivá většina z těchto titulů již neprodává. Někteří vývojáři zkoušejí emulátory propašovat jako skrytou funkci v nenápadné aplikaci, nicméně takové počiny vydrží v App Store sotva den. Jediným řešením tak byl doposud jailbreak.

GBA4iOS iPhone

GBA4iOS toto omezení obchází prostřednictvím firemního certifikátu, který umožňuje distribuci aplikací mimo App Store. Stačí pouze z iOS zařízení zabrousit na stránky projektu a stáhnout aplikaci, která si vyžádá instalaci certifikátu. Několik hodin po uveřejnění Apple nicméně certifikát zrušil a pro úspěšnou instalaci je tak třeba nastavit datum na 18. února 2014 ještě před stahováním. Poté můžete nastavit správné datum zpět.

Emulátor, který podporuje hry z Gameboy Advance i Gameboy Color, je vcelku povedený a ve verzi 2.0 je dostupný i pro iPad. Umožňuje nahrání vlastních skinů pro virtuální ovladač a stejně tak podporuje i fyzické herní ovladače pro iOS 7. Hry lze do něj dostat třemi způsoby – přenosem dat přes iTunes, prostřednictvím Dropboxu, který GBA4iOS integruje, nebo přímo z vestavěného prohlížeče, který vás zavede na stránku pro stažení ROM souborů.

Aplikace má také několik příjemných bonusových funkcí, například ukládání stavu hry bez ohledu na ukládání přímo ve hře nebo tzv. Event Distribution, což je funkce, která otevírá možnosti, které ve hře normálně dostupné nejsou, například obchod mezi dvěma Gameboyi ve hře Pokémon, díky čemu lze získat speciální útoky nebo nové Pokémony.

Na Gameboy Advance vyšlo mnoho zajímavých titulů, které v App Store nenajdete, jmenovitě například několik edic Pokémon, Super Mario Advance nebo pár dílů Legend of Zelda. Mějte však na paměti, že je legální stahovat jen ty hry, které fyzicky vlastníte. V opačném případě se jedná o pirátství, které Jablíčkář nepodporuje.

Zdroj: MacRumors