Glosa »

Benchmarky telefonů? Skoro všichni výrobci podvádí

Michal Žďánský 3. Říjen, 2013 16

Server AnandTech.com přišel na skandální odhalení, u kterého nachytal mnoho výrobců telefonů s operačním systémem Android, jak podvádí při benchmarcích pomocí cíleného přetaktování čipsetu během testování:

S Výjimkou firem Apple a Motorola doslova každý OEM, se kterým jsme pracovali, prodává (nebo prodával) alespoň jedno zařízení, na kterém běží tato pošetilá optimalizace. Je možné, že starší zařízení Motoroly možná dělaly to samé, ale žádné z nových zařízení, které jsme měli při sobě, nevykazovalo toto chování. Je to systematický problém, který se zjevně dostal na povrch během posledních dvou let a netýká se zdaleka jen Samsungu.

Tomuto objevnému článku předcházelo i několik dalších usvědčení, jednak v případě Samsung Galaxy S4 a nejnovějšího Galaxy Note 3:

Rozdíl je úctyhodný. V testu Geekbech pro více jader měl v benchmarku Note 3 o 20 % lepší skóre, než by měl za „přirozených“ podmínek. Pokud se možnost zvýšení výkonů u benchmarků obejde, Note 3 klesne pod úroveň LG G2, což jsme původně očekávali vzhledem k identickému čipsetu. Takto velké navýšení jen znamená, že si Note 3 zahrává s CPU ve stavu nečinnosti; zpřístupněno je mnohem více výkonu, když je v tomto zařízení prováděn benchmark.

Samsung, HTC, LG, ASUS, všichni tito výrobci záměrně podvádí v benchmarcích tak, že cíleně přetaktovávají CPU a GPU, aby dosáhli papírově vyšších výsledků. Toto navýšení nicméně funguje pouze pro benchmarky zahrnuté v seznamu uvnitř systému, ke kterému není lehké se dopracovat. Mezi výrobci zjevně panuje přesvědčení, že „když podvádí ostatní, my musíme taky. Přece nebudeme v benchmarcích pozadu“.

Apple se nikdy u svých iOS zařízení nechlubil taktem procesoru nebo výsledky v benchmarcích (s výjimkou benchmarků internetových prohlížečů), nepotřeboval to. Pokud zařízení funguje zcela plynule, zákazníka nezajímá skóre z testů, jejichž jména pomalu ani nedokáže vyslovit, natož si zapamatovat.

Ve světě Androidu je vše jinak, výrobci zde bojují stejnými (či podobnými) zbraněmi a benchmarky jsou jedno z mála míst, kde mohou ukázat, že jejich zařízení je lepší než ta ostatní. Díky tomuto odhalení však přestane být většina benchmarků relevantní, recenzenti ani čtenáři si totiž již nemohou být jisti, kdo podvádí a kdo ne. Oblíbená technická záležitost sloužící výhradně recenzentům k prokázání toho, že přístroj skutečně otestovali důkladně, a geekům, kterým tyto čísla skutečně něco říkají, tak možná zcela vymizí z mobilní sféry a všichni se raději začnou poohlížet, zda je systém plynulý, stejně jako aplikace v něm. Ostatně tak to vždycky u iPhone bylo.

Možná dnes už nikoho nepřekvapí, že Samsung a další výrobci podvádí, aby vypadali lépe. Je to ale smutné a trapné zároveň. Velký obdiv naopak patří serveru AnandTech i ArsTechnica, která dokázala konkrétní seznamy „podporovaných“ benchmarků vyparsovat z kódu.

iOS 7 neudělá váš iPhone vodotěsným

Michal Žďánský 25. Září, 2013 5

Deník Indipendent.co.uk o falešné reklamě, která tvrdí, že aktualizací na iOS 7 se stane iPhone vodotěsným:

„Aktualizujte na iOS 7 a váš iPhone bude vodotěsný,“ tvrdí reklama. Podle ní „v případě nouze chytrý přepínač v iPhone vypne přívod elektřiny a související součástky, aby ochránil citlivý elektrický obvod vašeho iPhone.“

Uživatelé, kteří reklamě uvěřili, údajně aktualizovali své iPhony a ponořili telefony do vody, aby tuto funkci otestovali. Potom ale zjistili, že svoje drahé zařízení zničili.

Kdokoliv, kdo na tento falešný inzerát naletěl, má pravděpodobně telefon chytřejší, než je on sám. Stačí občas použít selský rozum.

Konec jedné ostružinové éry

Michal Žďánský 24. Září, 2013 15

The Globe And Mail informuje o potenciálním prodeji BlackBerry společnosti Fairfax:

Předčasná nabídka Fairfax Financial Holdings Ltd. koupit BlackBerry za 4,7 miliard dolarů představuje potenciální záchranný plán pro společnost, která prohrává boj o zákazníky chytrých telefonů.
[…]
Jeden ze zdrojů řekl, že společnost BlackBerry a jeho poradci dříve odmítali přijmout takto nízkou nabídku, ale představenstvo minulý pátek Fairfaxu naznačilo, že je připravené nabídku 9 dolarů za akci přijmout, aby se začalo jednat rychle a zabránilo se odchodu zákazníků po pátečních negativních zprávách. Nabídka nastavuje laťku pro budoucí potenciální nabízenou cenu a dává BlackBerry čas poohlédnout se po lukrativnější nabídce.

Ať už vyjednávání s Fairfax dopadne jakkoliv, pro BlackBerry to pravděpodobně znamená definitivní konec, alespoň v oblasti mobilních telefonů. Společnost bude nabízet jen služby a její patentové portfolio bude rozprodáno zájemcům, mezi kterými se objeví jistě Apple, Microsoft i Google. Je to smutný konec jedné velké éry. BlackBerry bylo průkopníkem na poli mobilní komunikace a trh chytrých telefonů, který společnost de facto definovala, ji nakonec zlomil vaz.

Kanadský výrobce si za danou situaci může sám, na revoluci v chytrých telefonech reagoval příliš pozdě a na nový operační dotykový systém, který by dokázal konkurovat iOS a Androidu, se zmohl až letos. Systém je však značně nedoladěný a nenabízí nic unikátního, čím by zlákal uživatele z jiných platforem. Zvlášť, když většina z nich dala najevo, že fyzickou klávesnici, která byla vždy dominantou BlackBerry, již nepotřebují. Pokus o oživení společnosti pod vedením Thorstena Heinse tak vyšel naprázdno.

Největší hráči na mobilním trhu před uvedením iPhone – BlackBerry, Nokia a Motorola – buď stojí před krachem, nebo byli koupeni jinými společnostmi s ambicí vyrábět vlastní hardware pro svůj software. Ve světě spotřební elektroniky platí heslo „Inovuj, nebo zemři“. A BlackBerry leží na smrtelné posteli.

Přátelské a veselé šťouchnutí za hranou vkusu

Libor Kubín 18. Září, 2013 2

Microsoft vytvořil sérii sedmi reklam, které se snaží parodovat Apple a jeho nové telefony. MacRumors.com k tomu podotýká:

Reklamy mají zobrazovat produktovou poradu týkající se iPhone 5s a 5c s postavami, které se výrazně podobají Stevu Jobsovi a Jonymu Ivovi, ačkoliv postava Jobse je několikrát nazývána „Tim“.

Pokud ředitel na videu má připomínat Steva Jobse, tak se zdá, že opravdu nemají vkus. Není jasné, jak videa – která vůbec nevysvětlují v čem je Windows Phone lepší než iOS – pomohou dosáhnout cíle, aby uživatelé přešli na jejich platformu.

Microsoft Jobs iPhone

„Tim“ aka „Jobs“ sleduje prezentaci zlatého iPhone 5s.

Reklamy se ale na YouTube kanálu Microsoftu příliš neohřály. Byly odstraněny. Tento krok firma vysvětlila pro The Next Web takto:

Video mělo být veselým šťouchnutím do našich přátel z Cupertina. Ale bylo to přes hranu, proto jsme se jej rozhodli stáhnout.

Parodovat lze dvěma způsoby: vtipně a trapně. Microsoft si ale zjevně vybral druhý způsob. Pokud se společnost z Redmondu domnívá, že takto vypadá přátelské a veselé šťouchnutí, má zřejmě větší problém, než jsme si mysleli.

Výměnný program iPadu za Surface RT

Michal Žďánský 13. Září, 2013 16

MacRumors.com o nové propagační akci Microsoftu na podporu prodeje Surface RT:

Microsoft nyní přijímá iPady na protiúčet ve svých maloobchodech. Při této propagační akci Microsoft dává poukázky na nejméně 200 dolarů za iPad 2 a novější, což znamená, že na koupi základního modelu tabletu Surface RT je třeba utratit pouze 149 dolarů.

Poslední zoufalý pokus Microsoftu prodat alespoň nějaký ten Surface na úkor iPadu. Na tuto akci se rozhodně velké fronty stát nebudou. Surface RT je propadák a nezmění to ani žádná výraznější sleva. Kdyby Microsoft nabídl své tablety pod cenou v rozvojových zemích, udělal by lépe, nejen pro svou image.

Mobilní oligopol se škorpí

Libor Kubín 30. Srpen, 2013 1

Když jsem na začátku jara napsal několik článků na téma mobilní operátoři, ceny a konkurence, mnozí mi vysvětlovali, že ceny nejdou srazit, jsme „specifický trh“ atp. Mezi tím se náš mobilní oligopol lehce poškorpil, vzniklo několik virtuálních operátorů a ceny za volání a mobilní data začaly klesat. Je sice kolec léta, ale dusno stoupá. Přetiskuji kompletní tiskovou zprávu (ano je opravdu takto nezvykle dlouhá!). Chybí pouze jméno a funkce odesílajícího.

Dobrý den,
posílám oficiální vyjádření Vodafonu k oznámení T-mobilu a O2 o sdílení mobilních sítí:
„Věříme, že výhradní spolupráce dvou nejsilnějších hráčů neprospěje soutěži na trhu,“ říká Muriel Anton, generální ředitelka Vodafonu Czech Republic a.s.
S přátelským pozdravem,

Předpověď počasí na podzimním mobilním trhu: prudké výkyvy teplot, bouřky. Kardiakům se nedoporučuje sledování informací týkajících se mobilního trhu.

Opravdu odešel Steve Ballmer dobrovolně?

Michal Žďánský 27. Srpen, 2013 1

Kara Swisher z All Things Digital o možných skutečných důvodech odchodu Steva Ballmera z Microsoftu:

Několik zdrojů uvnitř společnosti řekli, že po oznámení se Ballmer na schůzkách zdál nezvykle tichý, jako by ho někdo pokáral, v kontrastu s jeho obvykle sebevědomým a prudkým chováním.

„Rozhodně se nechystal odejít a najednou tomu tak bylo,“ řekl jeden ze zdrojů. „Dokonce i kdyby dnešní Steve toto rozhodnutí udělal, včerejší Steve by to nechtěl.“

Další zdroj blízký představenstvu to možná vysvětlil nejlépe: „Ballmer si konečně uvědomil, že když by se zástupce ValueAct [Jeden z největších akcionářů] dostal do předsednictva, začalo by to být hodně těžké, dokud by neodešel a to je něco, co si pro společnost, kterou miloval a byla celým jeho životem, nepřál.

Bylo by naivní si myslet, že Ballmer z Microsoftu odchází skutečně pouze z vlastní vůle ke smutku svých spolupracovníků a akcionářů. Člověk, který společnost převzal s kapitalizací 600 miliard a odevzdá ji na poloviční hodnotě. Ballmer byl bezesporu dobrý byznysman, dokázal výrazně zvýšit zisky Microsoftu a společnost hlásila vyšší meziroční zisky každé čtvrtletí, bez výjimky.

Jenže zejména u technologických společností není důležitý jen zisk, ale také jejich produkty a vize do budoucna. Ballmer zcela ignoroval trendy za posledních 10 let a nechal si několikrát ujet vlak, ať už to byly hudební přehrávače, dotykové chytré telefony, tablety nebo webové služby, které mu vyfoukl Google. Ačkoliv problém Microsoftu tkví hlouběji v jeho minulosti, Steve Ballmer přispěl také svou troškou do mlýna a dovedl společnost do stádia, kdy pro technologický svět přestala být relevantní. A to si uvědomilo i představenstvo, které Ballmera konečně vyštvalo, až je div, že jim to trvalo tak dlouho.

Vím, co by (ne)udělal Jobs…

Michal Žďánský 20. Srpen, 2013 6

Blogger Paul McKellar o oblíbené argumentaci, co by Steve Jobs udělal nebo neudělal:

Když někdo používá tu větu, podle mě si neuvědomují, jak to vyznívá. Zní to, jako by se snažili chvástat svým vkusem. Dovoláváním se na to, co by udělal Steve Jobs, je jako by říkali „Mám vkus jako Steve Jobs a po jeho smrti ho zastupuji tím, že si stěžuji na stejné věci, na které by si stěžoval on.“

Vy ale Steva Jobse nezastupujete. Takhle to nefunguje. Pokud si myslíte, že něco špatně navržené, tak to řekněte a podložte to lepším návrhem. Nezatahujte zesnulého člověka do konverzace jako vaši podporu a nemluvte za něj. To je pouze a jen špatný vkus.

Steve Jobs byl jedinečná osobnost s jedinečným vkusem. Většina z nás nemá ani ponětí, co by Steve skutečně udělal, sám dokázal své okolí nesčetněkrát překvapit. Tvrdit, že by něco Steve Jobs neudělal, je tvrzením, že byl Steve Jobs předvídatelný, což je ta poslední věc, co spoluzakladatel firmy Apple byl.

Microsoft Surface RT versus iPad

Michal Žďánský 9. Srpen, 2013 3

Microsoft vydal další ze série zavádějících reklam srovnávající tablety s Windows 8 s iPadem. Tentokrát se do boje s iPadem pustil se Surface RT. 9to5Mac.com komentuje:

Neomrzelo nás to už? Poslední reklama tvrdí, že Surface má stojánek a klávesnici, pouze titěrným šedivým písmem dodává, že klávesnice je volitelné příslušenství, navíc lze koupit klávesnici pro iPad za méně peněz. A opět poukazuje na absenci Office na iPadu, který Microsoft úmyslně nevydal, aby mohl toto tvrdit.

Microsoft stále nepochopil, že běžný uživatel tabletu ve skutečnosti natouží po plnohodnotném počítači, úspěch iPadu je postavený z velké části na tom, že osvobozuje své majitele od složitostí desktopových operačních systému a nestojí v cestě tomu, co po něm skutečně chtějí – konzumovat obsah. Microsoft se naproti tomu snaží zpátky vnutit kompletní operační systém na tablety a vyzdvihuje například používání Office, které se však vždy budou ovládat lépe na notebooku a kdokoliv, kdo potřebuje Office denně využívat, dá přednost ultrabooku před tabletem.

Fakt, že od Windows RT se distancují jak zákazníci, tak partneři Microsoftu, mluví za vše. Pokud je multitasking (mimochodem dobře vyvedený), Office (jež má na iOS alternativy) a integrovaný stojánek to jediné, čím dokáže Surface iPad předčít, pak se není čemu divit, že se jich Microsoft prodal za 8 měsíců tolik, co Apple iPadů za necelé dva dny a snížil cenu o 150 a 100 dolarů podle modelu, aby je alespoň vyprodal.

Jihokorejští analytici

Michal Žďánský 4. Srpen, 2013 2

Fortune o možnosti, že analytická firma Strategy Analytics je na výplatní pásce Samsungu:

Objektivita výzkumu trhu, o které se tyto zprávy opíraly – výzkum trhu, který byl často citován v technologickém tisku – je nyní zpochybňován. Dvakrát za poslední týden Daniel Eran Dilger z AppleInsider publikoval podrobnou analýzu dat Strategy Analytics, která silně naznačovala zaujatost ve prospěch Samsungu

  • Nejdříve byla zpochybněna zpráva, že Samsung svrhl Apple z trůnu ve výdělcích na mobilním trhu.
  • Druhá obvinila Strategy Analytics z „přepisování historie“. Analytici se snažili dokázat, že podíl iPadu na trhu tabletů se smrsknul na 28,3 %.

Druhá zpráva je obzvlášť průkazná, protože se zdá, že Strategy Analytics nafoukli svůj předchozí odhad prodaných tabletů s Androidem o více než 11 milionů jednotek.

Je tu cosi shnilého ve státě jihokorejském. Společnost Strategy Analytics mimo jiné sdílí se Samsungem stejnou budovu v Soulu pro své ústředí. Asi těžko lze dokázat, zda byly zprávy zmanipulované na objednávku Samsungu, nicméně analytici jsou podle všeho přinejmenším zaujatí proti Applu. Doufejme, že od nynějška tuto firmu již nebude brát nikdo vážně ani ji citovat. Zaujatost nemá v analýze co dělat. Opět se ukazuje, že tvrzení (samozvaných) analytiků mají pramalou váhu.