iWant

Google představil konkurenci pro iPad, tablet Nexus 7

iWant

27. června 2012 dnem začala pravidelná konference Google I/O, prakticky ekvivalent WWDC pro Android. Hned první den společnost odstartovala prezentací, na které představila novou verzi operačního systému, ale především nový tablet z rodiny Nexus a zajímavé příslušenství Google Q.

Nyní můžeme říci, že všechny tři vedoucí společnosti v informačních technologiích mají svůj tablet. Apple má iPad, Microsoft má Surface a Google Nexus 7 (a Ema mámu). O možném představení tabletu se spekulovalo už delší dobu, jeho odhalení proto nebylo žádným překvapením, naopak je to od Googlu velice logický krok. Aktuálně nabízí společnost každý rok nový model referenčního telefonu z řady Nexus, který má prezentovat Android v jeho čisté podobě a v nejlepším světle. Nutno podotknout, že Google přístroje přímo nevyrábí. O produkci se stará vždy jeden z partnerů. Posledním partnerem pro výrobu telefonů byl Samsung, aktuálně největší rival Apple na poli smartphonů.

První tablet z rodiny Nexus

Nexus 7 vyrobil na zakázku Asus, který sám nabízí několik tabletů s Androidem, kde mezi nejúspěšnější modely patří řada Transfromer. Jedná se o sedmipalcový tablet s IPS displejem o rozlišení 1280 x 800 (shodný s 13″ MacBookem Pro) s poměrem stran 16:10. Pohání ho čipset Nvidia Tegra 3 se čtyřmi výpočetními jádry a dvanácti grafickými jádry. Pro srovnání nejnovější iPad je dvoujádrový se čtyřmi grafickými jádry, doplní ho 1 GB RAM. Tablet dále nabídne klasickou konektivitu, byť zcela chybí mobilní připojení, což u společnosti, která propaguje cloud jako budoucnost počítačů, je přinejmenším zvláštní.

Výdrž baterie je o něco nižší než u iPadu, zhruba 8–9 hodin. Zařízení váží příjemných 340 gramů a tloušťka dosahuje necelých 10,5 mm. Nexus 7 bude nabízen ve dvou variantách: 8 GB a 16 GB. Nejzajímavější na celém zařízení je však jeho cena. 8 GB model přijde na 199 dolarů, 16 GB model pak o 50 dolarů víc. Cenovou politikou dal Google jasně najevo, kdo je jeho hlavní soupeř, a to Kindle Fire. Amazon svůj tablet nabízí za stejnou cenu se shodnou kapacitou, nicméně Nexus 7 nabízí mnohem lepší specifikace a především plnohodnotný Android oproti zcela upravené verzi Androidu 2.3, jež je k nalezení v Kindle.

Amazon tak bude mít velké problémy, protože se zařízením od Google bude jen těžko bojovat. Ani ekosystém, na kterém tablet od Amazonu stojí, nezabrání prudkému poklesu prodejů. Google kromě tabletu představil také nový Android 4.1 Jelly Bean, jež přináší zcela nový obsah do Google Play. Jsou to zejména nákupy filmů (doteď bylo možné filmy pouze půjčovat), obchod s časopisy nebo nová nabídka televizních seriálů, kterou znají Američané například z iTunes nebo Amazon Store.

Android 4.1 Jelly Bean

Samotný Android 4.1 nepřináší nic revolučního, v podstatě se jedná o příjemná vylepšení stávajících funkcí, něco jako iOS 6. Výrazně se má zlepšit rychlost přístroje, notifikace získaly plno nových funkci, kdy spoustu úloh uděláte přímo z notifikační lišty, widgety se nyní chovají rozumně při umisťování, tedy ostatní prvky na ploše uhýbají, aby udělaly pro widget dostatek místa. Google představil i jakousi vlastní verzi Siri, hlasového asistenta, který rozumí přirozené řeči a dokáže prezentovat odpovědi pomocí různých karet. Zde se nebojím říct, že Google od Applu docela opisoval.

Poměrně zajímavě však vypadá nová funkce Google Now. Jedná se o celoobrazovou nabídku karet, které se dynamicky vytvářejí podle vaší polohy, denní doby, kalendáře a ostatních vašich návyků, které telefon postupně zachytává. Například vám kolem poledne doporučí restaurace ve vašem okolí, poskytne informace o nadcházejícím utkání vašeho oblíbeného sportovního týmu, jelikož o něm ví z výsledků vašeho hledání a podobně. Na jednu stranu se jedná o skvělý hub na míru šitých informací (trochu idea z Minority Report), na druhou stranu je trochu strašidelné, co o vás váš telefon nebo tablet může vědět a jak se tyto informace dají zneužít (pro reklamu).

Nexus Q aneb Apple TV podle Google

Společně s tabletem odhalil Google také záhadné zařízení s jednoduchým názvem Nexus Q. Toto příslušenství ve tvaru koule (nebo Hvězdy smrti, chcete-li) se svítícím proužkem s LED diodami a několika konektory v zadní části slouží k bezdrátovému streamování hudby a videa. Zatímco se Apple TV opírá zejména o protokol AirPlay, Nexus Q využívá cloud a propojení s Google Play, ostatně běží na něm upravená verze Androidu 4.1.

Zařízení s Androidem se připojí pomocí Wi-Fi nebo bluetooth, přičemž propojení lze provést jednoduše pomocí NFC a poté je možné černou kouli ovládat přímo z telefonu nebo z Androidu. Idea je taková, že si v zařízení zvolíte například píseň nebo celý playlist a Nexus Q ji začne přehrávat. Píseň se však nestreamuje ze zařízení, ale z Google Play v cloudu. Nicméně není zcela jasné, zda přehrávaná hudba musí být zakoupená přes tuto službu nebo být propojená s hudební cloudovou službou Googlu, nebo se může jednat o jakoukoliv MP3, kterou si zařízení v Google Play vyhledá. Pokud se však píseň v databázi nenabízí, patrně máte smůlu.

Podobné je to s videem, filmy a seriály se také streamují z Google Play a vůbec není jasné, jak to bude s videem, které v této službě nebylo vypůjčené nebo zakoupené. Teoreticky by přehrávání mohlo fungovat na bázi metadat, podle kterých by si Nexus Q našel daný film v databázi, ale například domácí video z dovolené si prostě nepřehrajete.

Nejzajímavější funkcí je však vytváření sociálních playlistů. Pokud se kolem Nexus Q sejde více lidí s Androidem, každý z nich může přidávat do hrajícího playlistu svoje oblíbené písničky a každý se tak trochu stává DJem na párty. Písničky lze řadit do fronty, na konec a nebo je nechat přehrát rovnou, což ale ve výsledku může přerůst v boj o to, čí písnička se bude zrovna přehrávat. Ne všichni přátelé s vámi budou sdílet stejný vkus.

Nexus Q umí spolupracovat i s aplikací pro YouTube, nicméně oblíbené služby v USA, jako je například Netflix, jež je k nalezení na Apple TV, zcela chybí. Zařízení obsahuje vestavěný zesilovač, ke kterému je možné připojit repro soustavu, k televizi se pak připojí pomocí HDMI. Trochu zarážející je cena, která činí 299 dolarů, což je trojnásobek proti ceně Apple TV, přitom ve výsledku nabízí mnohem méně funkcí než řešení od Applu.

[youtube id=s1Y5dDQW4TY width=“600″ height=“350″]

Závěrem

Nexus je poměrně logickým tahem, kterým chce společnost zlepšit pozici tabletů s Androidem na trhu, kterým se aktuálně zatím tolik nedaří. Jde do přímé konkurence s druhým nejúspěšnějším tabletem Kindle Fire, který si získal uživatele především svou cenou a Google hodlá bojovat stejnými prostředky. 199 dolarů za relativně slušný tablet je pro mnohé lidi koupě, nad kterou nemusí moc přemýšlet. Určitě si ukousne i trochu z podílu iPadů, nicméně tablet od Applu výrazně neohrozí, ani si tyto ambice neklade.

Aby tablety s Androidem uspěly, potřebují však jednu zásadní věc a tou jsou kvalitní aplikace přizpůsobené pro velký displej, kterých je v Google Play žalostně málo. Google alespoň přispěchal s aplikací Google+ určenou pro tablety, která bude dostupná jak pro Android, tak pro iOS, nicméně stále je to málo. Proto bude iPad ještě dlouho na trhu dominovat, alespoň do doby, než Android nabídne stejnou kolekci aplikací, jakou můžeme nalézt v App Store. Podle Googlu dosáhl počet aplikací mezníku 600 000 kusů (App Store se blíží k 700 000), ale je mezi nimi jen hrstka dobrých aplikací pro tablety.

Nexusu Q nedávám velkou šanci na úspěch, především díky omezenému využití a vysoké ceně. Google se bezesporu snaží prosadit v obýváku, kde aktuálně vládne především Microsoft se svým Xboxem, nicméně záhadná černá Hvězda smrti nebude tím produktem, která v této oblasti dostane Google na výslunní. Ani chytré televize Google TV se zatím moc neprosadily, přitom podle tvrzení představitelů společnosti jsme se měli dočkat velkého boomu těchto přístrojů. Uvidíme, zda se prosadí alespoň speciální brýle Project Glass, jejichž nejnovější prototyp Sergey Bryn na I/O také ukázal.

Na článku se podílel Filip Novotný

Zdroj: TheVerge.com