iWant

Google se svou nativní aplikací pro Gmail zklamal

iWant

V posledních dnech se šuškalo o tom, že Google chystá nativní iOS aplikaci pro svůj mail a včera ji skutečně představil. Na App Store se objevila jeho první oficiální Gmail aplikace, která je zdarma a běží na iPhonech i iPadech. Není ovšem tak úžasná, jak si všichni přáli. Alespoň zatím ne.

Prakticky jediné, co Google udělal, totiž bylo, že vzal již optimalizované webové rozhraní, přidal mu pár kudrlinek a vypustil ho jako aplikaci pro jablečná zařízení. Aplikace Gmail tak podporuje notifikace, zprávy řazené do konverzací nebo tzv. Priority Inbox, jenže oproti webovému rozhraní toho o mnoho víc nenabízí.

V nativní aplikaci sice nechybí automatické doplňování jmen či integrace vestavěného fotoaparátu, ovšem postrádáme kupříkladu možnost správy více účtů, což může být zásadní důvod, proč říci oficiální aplikaci ne, a zůstat u Mail.app od Applu. Jelikož jde víceméně o port webového rozhraní, není tu možnost ani žádného dalšího nastavení. Jediné, co můžete udělat, je zresetovat aplikaci do “tovární” podoby, což znamená, že se vám odhlásí účet.

Výhodou oproti webové verzi Gmailu je v nativní aplikaci alespoň to, že je rozhraní o něco svižnější, ovšem neplatí to tak všude. Dost prvků totiž nebylo úplně ideálně optimalizována.

Prozatím tak nemůže Gmail pro iOS ani náhodou uspokojit náročné uživatele mailových schránek, kteří raději upřednostní řešení přímo od Applu, a ani průměrní uživatelé zřejmě nebudou mít důvod přecházet. Alespoň nyní jim nativní Gmail aplikace nenabízí nic navíc.

A aby toho nebylo málo, musel Google svou aplikaci krátce po vypuštění z App Store zase stáhnout, protože obsahovala problém s přijímáním notifikací. Pokud jste tedy mezi těmi, kterým notifikace nefungují, vyčkejte na novou aktualizaci.

Až Google chybu opraví, můžete Gmail opět stahovat z App Store.