iWant

Google se svou nativní aplikací pro Gmail zklamal

iWant

V posledních dnech se šuškalo o tom, že Google chystá nativní iOS aplikaci pro svůj mail a včera ji skutečně představil. Na App Store se objevila jeho první oficiální Gmail aplikace, která je zdarma a běží na iPhonech i iPadech. Není ovšem tak úžasná, jak si všichni přáli. Alespoň zatím ne.

Prakticky jediné, co Google udělal, totiž bylo, že vzal již optimalizované webové rozhraní, přidal mu pár kudrlinek a vypustil ho jako aplikaci pro jablečná zařízení. Aplikace Gmail tak podporuje notifikace, zprávy řazené do konverzací nebo tzv. Priority Inbox, jenže oproti webovému rozhraní toho o mnoho víc nenabízí.

V nativní aplikaci sice nechybí automatické doplňování jmen či integrace vestavěného fotoaparátu, ovšem postrádáme kupříkladu možnost správy více účtů, což může být zásadní důvod, proč říci oficiální aplikaci ne, a zůstat u Mail.app od Applu. Jelikož jde víceméně o port webového rozhraní, není tu možnost ani žádného dalšího nastavení. Jediné, co můžete udělat, je zresetovat aplikaci do “tovární” podoby, což znamená, že se vám odhlásí účet.

Výhodou oproti webové verzi Gmailu je v nativní aplikaci alespoň to, že je rozhraní o něco svižnější, ovšem neplatí to tak všude. Dost prvků totiž nebylo úplně ideálně optimalizována.

Prozatím tak nemůže Gmail pro iOS ani náhodou uspokojit náročné uživatele mailových schránek, kteří raději upřednostní řešení přímo od Applu, a ani průměrní uživatelé zřejmě nebudou mít důvod přecházet. Alespoň nyní jim nativní Gmail aplikace nenabízí nic navíc.

A aby toho nebylo málo, musel Google svou aplikaci krátce po vypuštění z App Store zase stáhnout, protože obsahovala problém s přijímáním notifikací. Pokud jste tedy mezi těmi, kterým notifikace nefungují, vyčkejte na novou aktualizaci.

Až Google chybu opraví, můžete Gmail opět stahovat z App Store.

 • Ladislav Soukup

  Tak jsem si stáhl, podíval se a … fakt ne… nevidím důvod… Nativní mail je mnohem lepší… Jediné plus pro gmail app je prioritní inbox, ale bez něj mohu žít… resp. na iPhonu nebo iPadu čtu jen novou poštu případně píšu.
  btw: někde jsem zahlédl, že velké plus pro tuto aplikaci má být „direct push“… což je trošku blbost, když push funguje luxusně i přes IMAP / Exchange protokol přímo v iOS.

  Osobně jsem velmi zklamán a nemožnost přepínat mezi více učty tuto aplikaci zatím posílá úplně na dno :(

 • Tankista

  Pod pojmom „nativni“ sa chape naprogramovana v objective-c, cize v nativnom jazyku pre iOS. Tato aplikacia je iba wrapper okolo WebView a teda to ani zdaleka nie je nativna aplikacia..

 • Franta

  Me vyhovuje klasicky apple mail. Jediny (dost podstatny) problem je vyhledavani v poste. To je oproti gmailu zoufale.

  • PeHr

   Hej, hej. Keby Apple na tomto trocha zamakal nebol by najmenší dôvod hľadať alternatívu.

 • pixy

  Nechápu. To opravdu nikdo z vás na GMailu nepoužívá archiv a štítky, které v applovském mailu chybí nejvíc a kvůli kterým dává vlastní GMailová aplikace převážně smysl?