iWant

Herní tip: Causality

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445

Logickými hrami App Store doslova přetéká. Čas od času si také nějakou stáhnu a strávím u ní pár hodin, ale často se jedná o jeden a ten samý koncept, jen oblečený v trochu jiném kabátku. Před pár týdny mě ovšem upoutala hra Causality a měla důvod. Na první pohled tradiční puzzle hra totiž nabízí prvky, jimž ani po několika hodinách hraní nemusíte tak úplně přijít na kloub.

Hlavním cílem je provést astronauta hracím polem k políčku ve stejné barvě, jakou má jeho skafandr. Po cestě na něj tradičně čekají různé překážky, kterým se můžete vyhnout změnou směru pomocí šipky nebo třeba přepínačem, který odstraní zeď.

Podobně jako v mnoha jiných hrách, i v Causality máte omezený počet tahů, v každé úrovni jinak, ale na druhou stranu se můžete snadno od začátku do konce pohybovat v tazích tam i zpět, pokud chcete změnit některé rozhodnutí. To je klíčové především vzhledem k hlavnímu prvku celé hry – manipulaci s časem.

V Causality totiž s astronauty můžete vstupovat do různých časových smyček, ať už přes speciální portály nebo mimo ně, a měnit historii svých rozhodnutí. Hlavní hrdinové tak najednou mohou na hracím poli potkat sebe sama z minulosti a vzájemně si pomáhat při řešení úkolů. Narazit dokonce při určité kombinaci kroků můžete také na časové paradoxy, které opět pomáhají řešit celé levely.

Problém (a zároveň zábava) ovšem může být, že minimálně zpočátku vám pohyby v čase budou hru spíše komplikovat. Jak všechny mechanismy fungují, totiž není jen složité popsat v tomto textu, ale upřímně řečeno není kolikrát snadné je vůbec pochopit. I v tom ovšem tkví velké kouzlo Causality, které tak dostává oproti jiným logickým hříčkám další náboj.

Jak postupujete úrovněmi, kterých je zatím celkem šedesát, odemykají se vám různé novinky, mezi nimiž je i právě cestování v čase, ale Causality nemá žádné vysvětlující poznámky či něco podobného. Na vše si musíte přijít sami a velmi často existuje jen jedna správná cesta k cíli, přestože variant se najednou objeví opravdu hodně. Ovládáte totiž samotné pole, pohyb astronautů a do toho pak vstupují třeba jejich kopie v jiné časové ose a tam začíná skutečná zábava.

Pokud máte logické hry rádi, pak by pro vás mělo být Causality jasnou volbou už jenom kvůli tomu, že nabízí něco nového. Navíc je celá hra skvělá i po grafické stránce a je radost ji hrát, i když se zrovna už dlouhé minuty trápíte s jediným levelem. Dvě eura jsou v tomto případě dobrou investicí.

Causality
Causality
Developer: Loju
Price: 49,00 Kč