iWant

Herní tip: Stagehand: A Reverse Platformer

iWant

Máte rádi nekonečné běhací hry? Patříte mezi fanoušky starých konzolí typu Game Boy? Ulítáváte na Super Mariovi? Pak rozhodně zbystřete, jelikož mám pro vás dobrý tip na novou hru Stagehand: A Reverse Platformer od vývojářů Big Bucket Software. Ti mají za sebou úspěšné tituly v čele se Space Age: A Cosmic Adventure nebo The Incident. Na poli iOS her tak nejde o žádná béčka, ale už studio samo o sobě zaručuje s novým titulem skvělou zábavu, což mohu jednoznačně potvrdit.

Hra Stagehand sází na ověřené herní zážitky, avšak s ojedinělým ovládáním a principem hry. Ve hře totiž neovládáte hlavní postavu, nýbrž okolní terén. S lehkou nadsázkou by se tak dalo říct, že hru si v podstatě sami vytváříte. Postavička neustále běží a vaším úkolem je hýbat jednotlivými plošinami do takové úrovně, aby byly pro postavu dosažitelné a mohla po nich lehce přeběhnout či na ně vyskočit.

Automaticky probíhá i samotný výskok, přičemž pokud chcete, můžete ho jednoduchým klepnutím sami vyvolat. V praxi to však moc nedoporučuji, jelikož se tím akorát zpomalíte. Mnohem jednoduší je vzít kopec, který je před vámi, a švihnutím nahoru/dolů ho zvýšit/snížit. Aby to však nebylo tak jednoduché, vývojáři připravili velmi členitý terén, který se v každé hře neustále proměňuje. Čím déle poběžíte, tím bude i okolní prostředí více náročné na vaši pozornost a postřeh. Jednotlivé plošinky budou rozsekané na menší kousky, mezi nimiž je například příkop, voda či hořící oheň.

Během hraní také narazíte na různé zrychlovací/zpomalovací plošiny a nechybí ani trčící překážky z nebes. Zkrátka, ve Stagehand můžete hýbat naprosto se vším, kromě postavy. Rychlost hlavního hrdiny nelze ovlivnit, a jakmile mu správně nepřipravíte cestu, narazí a musíte začít znovu od začátku. Hra se neustále proměňuje, takže nečekejte, že si cestu předem nacvičíte. S panáčkem také musíte sbírat mince, za které můžete po nějaké době získat odměnu v podobě nových postav, například holčičky, kosmonauta či černošského hipstera.

Ve Stagehand se také můžete těšit na pořádnou retro hudbu a design. Hra je již od první chvíle dost návyková, stále máte potřebu vylepšovat své skóre, které si můžete navýšit různými kombinacemi a výskoky. To je také jediný a vlastně i nekonečný úkol, jenž na vás čeká. Výsledky můžete porovnávat i s přáteli, ale nic víc nečekejte. Retro pařba je koncipována jako nekonečná běhačka. Pokud ji zcela propadnete, tak jediné, co vás zastaví, je vybitá baterie na iPhonu.

Na konci každého kola si můžete nechat vytvořit jednoduchý GIF své smrti, který lze sdílet například na Twitteru či si ho uložit do telefonu na památku. Když jsem hru hrál vůbec poprvé, pamatuji si, že jsem nedoběhl ani k druhé překážce, takže to chce trochu cviku a praxe. Doporučuji používat obě ruce, nejlépe palce a již dopředu upravovat terén. Vyplatí se také postavu vždy doslova vykopnout společně s terénní nerovností vzhůru, když vidíte, že před vámi je nějaká propast. Dvoueurová investice do Stagehand: A Reverse Platformer slibuje kvalitní porci zábavy, jež vám nedá spát.

Stagehand: A Reverse Platformer
Stagehand: A Reverse Platformer