iWant

iWant

Internet Archive nabízí ohlédnutí za softwarovými začátky Applu

iWant

Internet Archive je digitální knihovna obsahující potenciálně vše, od webových stránek přes dokumenty až po historické aplikace. Jedním z posledních přírůstků je soubor softwaru z prvních počítačů Applu s grafickým prostředím.

Nejen pamětníci jistě rozeznají uživatelské prostředí Macintoshe a dalších počítačů Applu, jež ho následovaly. Kdokoliv si ho nyní může připomenout nebo vyzkoušet poprvé prostřednictvím emlulátorů aplikací, které lze spustit přímo v prohlížeči.

Výběr je poměrně široký – prozkoumat lze revoluční aplikace jako MacWrite a MacPaint a další software určený pro práci, vzdělávání i zábavu nebo rovnou celý MacOS 6. Sekce zábavy pak nabízí nejvíce – k dispozici jsou hry jako Lemmings, Space Invaders, Dark Castle, Microsoft Flight Simulator, Frogger a další.

macpaint

Všechen software obsahuje informace o verzi a době vydání, výrobci, kompatibilitě a přítomny jsou i popisy účelu a funkcí aplikací. Snadno tak lze udělat si představu o kontextu, v jakém aplikace vznikly a jakou hrály roli v historii počítačů, jejíž jsou významnou a v mnoha ohledech (například nakolik jsou mnohdy podobné moderním podobám aplikací se stejným účelem) fascinující součástí.

Zdroj: The Verge