iWant

iOS 9.3 do České republiky přináší volání přes Wi-Fi

iWant

Uživatelé iPhonů 5C a novějších, jejichž operátorem je T-Mobile, mohou po nainstalování iOS 9.3 využít novou službu volání přes síť Wi-Fi.

Volání přes WiFi bylo poprvé uvedeno jako součást iOS 9, dosud ale bylo dostupné pouze v USA, Kanadě, Velké Británii, Švýcarsku, Saúdské Arábii a Hongkongu. iOS 9.3 ho přináší také do České republiky, prozatím pouze pro zákazníky operátora T-Mobile.

Využitelné je především v situacích, kdy není dostupný nebo dostatečně silný signál mobilní sítě, jako například v horských chatách nebo sklepech. Pokud je na takovém místě dostupný signál Wi-Fi s rychlostí stahování a odesílání dat alespoň 100kb/s, zařízení se z GSM automaticky přepne na Wi-Fi, jehož prostřednictvím pak uskutečňuje hovory a odesílá SMS a MMS zprávy.

wifi-calling

Nejedná se o FaceTime Audio, který také probíhá skrze Wi-Fi; tuto službu poskytuje přímo operátor a může být využita ke spojení s jakýmkoliv jiným telefonem, ne pouze iPhonem. Ceny hovorů a zpráv se řídí tarifem daného uživatele. Zároveň není volání přes Wi-Fi nijak spojeno s datovým balíčkem, jeho využití tedy neovlivní FUP.

Využívání volání přes WiFi nevyžaduje žádné zvláštní nastavování, stačí ho pouze na iPhonu 5C a novějším s nainstalovaným iOS 9.3 povolit v Nastavení > Telefon > Wi-Fi hovory. Pokud pak iPhone přejde z GSM sítě na Wi-Fi, je to indikováno v horní systémové liště iOS, kde se vedle operátora objeví „Wi-Fi“. Podrobný návod, jak Wi-Fi hovory nastavit, najdete na webu Applu.

 

iPhone je také schopen plynule (i při probíhajícím hovoru) přejít zpět z Wi-Fi na GSM, ale pouze na LTE. Pokud je dostupné pouze 3G nebo 2G, hovor se ukončí. Stejně tak lze plynule přejít z LTE na WiFi.

Pro fungování hovorů přes Wi-Fi je nutné po updatu na iOS 9.3 přijmout také nové nastavení operátora. Služba by se po aktivaci měla do pár desítek minut zprovoznit.

Zdroj: T-Mobile
 • Michal

  Aky je rozdiel medzi wifi hovormi a audio facetime?? Zacinam sa v tom stracat

  • jeenik

   Rozdíl je v tom, že face time se nepočítá jako hovor, ale jako data, takže přes free wifi je zdarma a přes edge/3g/lte ubere z dat (fup limitu). Zatimco VoWifi zřejmě se počítá jako volání. Jen pozor, teoreticky (moje domněnka), když se přes VPN přihlásíte pod čínskou IP adresou, tak vám hovor počítají jako z Číny, zase na druhou stranu, když se v cizině v místě se slabým signálem připojíte na wifi a dáte českou IP adresu, tak voláte jako doma.

   • Petr

    To sice ano ale jak zamezíš signálu místního operátora při roamingu ?

 • Daniel

  nebude rozdíl že ficetime je jen mezi „applisty“ ? a wifi hovor „kamkoliv“ ?

 • Viperiso

  Jednoduse wifi hovor je normal hovor se vsim vsudy tedy i beznym uctovanim minut operatorem apod. Jen misto bezne site a vysilacu operatora se do jeho site pripojite pres „internet“
  Facetime a jine jsou zdarma v ramci sveho spojeni s protistranou se stejnou aplikaci opet pres net.

 • Makavelli

  Iba do ceskej ci aj sr?ja to v nastaveniach nemam ani dalsie nivinky mi nejak nefunguju u poznamok sa da zapnut heslo aj nastavit ale neciem ako sa mi potom poznamky zamknu lebo nikde som tu volbu nenasiel

  • Lukyss

   V poznámkách klikneš na ikonku sdílení a tam se ti nabídne možnost zamknout poznámku…

 • Milan

  Nevite jak je na tom s touto sluzbou Vodafone? Planuji to take spustit?

  • Kuba

   Chystá, ale neví kdy přesně :)

 • Bouce

  No vetsinou to v dnesni dobe byva tak, ze internet na mistech jako hory je ziskavan prave pres mobilniho operatora. To znamena, aby tam byla wifi, tak vam bude router na sim kartu. Takze se vyuziti v takovych pripadech ke trochu zcestne. Leda, ze signal bude od jineho operatora, ale to uz dost krkolomne respektive se snizuje pravdepodobnost.

  • Nemusíš jezdit mimo civilizaci. Stačí zajít v centru Prahy někam do hospody, která je pod úrovní vozovky. WiFi mají skoro všechny, ale pro signál na mobil si lidi často běhají ven :-)

 • ondrejmirtes
 • Petr

  včera jsem volal do O2 a tam mi řekl technik, že cca do dvou měsíců by to měli nasadit taky

 • Milan

  By se v O2 meli domluvit jak to teda vlastne je :)

 • Petr Hvezda

  Zatím se zdá, že to spíše drainuje baterii. Během pár hodin mi uvedená funkcionalita zcela vydrainovala baterku, tak jsem to prozatím zase vypnul.