iWant

iPhone 5c – nic než marketing

iWant

Keynote, která proběhla 10. září, byla ve skutečnosti vyzrazena dlouho dopředu. Navzdory prohlášení Tima Cooka, že Apple znásobí své tajnůstkářské snahy, jsme věděli o představených produktech měsíce dopředu. A díky tomu jsme si dokázali zformovat různé názory. Hlavním zdrojem kontroverzních názorů byl iPhone 5c. Pro ty, kteří vehementně tvrdili, že Apple nic takového nemůže představit, musí Steve Jobs v hrobě válet sudy. Realita je taková, že „levnější“ iPhone 5c je na světě a levný zrovna není.

iPhone 5c colors

Co je vlastně iPhone 5c zač? Prakticky se jedná o iPhone 5 přebalený do barevného polykarbonátového obalu s o 10 % větší baterií a o 100 dolarů nižší cenou. To zrovna nezapadá do představy budgetového iPhone pro trhy bez dotací operátorů, když je nedotovaná cena 549 dolarů za základní model. V čem je problém? V očekávání.

Všichni jsme čekali, že po keynote začne Apple prodávat tři telefony – iPhone 5s, iPhone 5 a iPhone 5c s tím, že poslední jmenovaný nahradí iPhone 4S, který by byl nabízen se smlouvou zdarma. Místo toho však nahradil iPhone 5, což čekal málokdo. Zde je onen problém s očekáváním – vzhledem k plastovému tělu iPhone měla většina z nás za to, že telefon prostě musí být levný. Plast je přece levný, ne? A levně také vypadá, že? Ne nezbytně, stačí zapátrat do nedávné minulosti, kdy iPhone 3G a iPhone 3GS měly podobný polykarbonátový zadní díl. A nikdo si tehdy na praskající kryty nestěžoval. Pak nás Apple zkazil svým kovovým designem, když představil iPhone 4. Nyní se koukněme ke konkurenci: Samsung má své nejdražší telefony plastové, telefony Nokia Lumia se za svá plastová těla vůbec nestydí a Moto X se za polykarbonátovou schránku rozhodně omlouvat nebude.

[do action=“citace“]Pokud by v portfoliu zůstal iPhone 5, 5s by zdaleka tak nevynikl.[/do]

Plast nemusí vypadat lacině, když se udělá dobře, a někteří výrobci, jmenovitě Nokia, ukázali, že to jde . Nejde však o plast, plastové tělo je součástí několika marketingových rozhodnutí, ke kterým se dostanu dále.

Když Apple vydal iPhone 4S, čelil jednomu problému – vypadal totiž naprosto shodně jako předchozí model. I přes značné interní změny v hardwaru se až na pár drobností na povrchu nic nezměnilo. Bylo potřeba vytvořit vizuální rozdíl, aby byl iPhone 5s více vidět. Pokud by v portfoliu zůstal iPhone 5, 5s by zdaleka tak nevynikl, proto musel jít, alespoň ve své původní podobě.

Zároveň s tím jsme se dočkali taky barev, a to u obou telefonů. Apple měl pravděpodobně barvy v plánu už delší dobu, ostatně při pohledu na iPody zjistíme, že mu rozhodně nejsou cizí. Jenže čekal, až podíl na trhu klesne pod určitou hranici, aby mohli prodeje zase nastartovat. Barvy mají na mysl člověka neuvěřitelný vliv a budí jeho pozornost. A nebude málo těch, kteří si jeden z nových iPhonů koupí právě kvůli barevnému provedení. Cenový rozdíl mezi 5s a 5c je pouze 100 dolarů, ale uživatelé uvidí přidanou hodnotu právě v barvách. Všimněte si, každý z telefonů má svůj unikátní rozdíl. Nemáme černý iPhone 5c a 5s, stejně tak 5s má spíše stříbrnou verzi, zatímco 5c je čistě bílý.

iPhone 5s vs iPhone 5c humaniPhone 5c se nesnaží vypadat elegantně jako jeho dražší protějšek. iPhone 5c chce vypadat cool a cílí tak na zcela jinou sortu zákazníků. Pro ilustraci si představte dva muže. Jeden je oblečený v krásném saku s kravatou, druhý má na sobě vycházkovou košili a džíny. Který z nich vám bude bližší? Barney Stinson nebo Justin Long v reklamě Get a Mac? Pokud volíte druhou možnost, pak možná volíte stejně jako zákazník 5c. Apple jednoduchým trikem vytvořil zcela nový segment svého telefonního byznysu. iPhone 5c cílí přesně na ty zákazníky, kteří vejdou do obchodu operátora a chtějí si koupit chytrý telefon. Ne přímo iPhone, Lumii nebo Droid, prostě telefon a ten, který ho zaujme, si nakonec pořídí. A k tomu barvy slouží skvěle.

Někteří se možná ptají, proč Apple zvolil tvrzený plast místo hliníkových zad, jako mají iPody touch. To je dobrá otázka a přesnou odpověď znají pravděpodobně jen v Cupertinu. Dá se odhadnout několik hlavních faktorů. Předně plast je mnohem jednodušší na zpracování, což znamená jak nižší náklady na výrobu, tak rychlejší produkci. Apple skoro pokaždé trpí nedostatkem telefonů v prvních měsících kvůli narůstajícím nárokům na výrobu, zvlášť iPhone 5 byl velice složitý k produkci. Ne nadarmo společnost upřednostňuje ve svém marketingu právě iPhone 5c. Je to první produkt, který uvidíte při návštěvě Apple.com, viděli jsme na něj první reklamu a byl také na keynote jako první představen.

Ostatně reklama, nebo spíš příležitost vůbec iPhone 5c inzerovat, je další důležitý faktor, proč nahradil iPhone 5. Apple by totiž těžko propagoval rok starý telefon vedle iPhone 5s, už jen kvůli shodnému vzhledu. Díky tomu, že je 5c po stránce designu výrazně odlišný a technicky nové zařízení, může společnost bez obav rozjet masivní reklamní kampaň pro oba telefony. A také že to udělá. Jak poznamenal na posledním oznámení finančních výsledků Tim Cook, nejvíce byl zájem o iPhone 4 a iPhone 5, tedy aktuální model a dva roky starý zlevněný model. Apple vymyslel skvělý způsob, jak prodat výrazně více kusů rok starého modelu, na které má nyní minimálně stejné marže jako na aktuálním 5s.

[youtube id=utUPth77L_o width=“620″ height=“360″]

Nemám pochyb o tom, že se iPhonu 5c prodají miliony, ani bych se nedivil, kdyby prodejní čísla překonala současný high-end Applu. Plastový iPhone není ten budgetový telefon pro masy, v jaký jsme možná doufali. Apple nic takového v plánu neměl. Svým zákazníkům a fanouškům jasně vzkázal, že nehodlá vydat levný telefon střední třídy, byť by v rámci podílu na trhu možná smysl dával. Místo toho například v Číně nabídne cenově dostupnější iPhone 4, tedy telefon představený před třemi lety, který však stále bude mít aktuální operační systém iOS 7 a disponuje lepším výkonem než většina aktuálních telefonů ve střední třídě.

iPhone 5c není symbolem bezradnosti Applu, ani zdaleka. Jedná se o ukázku prvotřídního marketingu, který Apple ovládá stejně dobře jako výrobu high-endových telefonů. iPhone 5c je možná přebalený iPhone 5, ale ruku na srdce, který výrobce telefonů nepodniká naprosto shodné kroky k uvedení levnějších zařízení bok po boku se svou vlajkovou lodí. Myslíte, že se střeva Samsung Galaxy S3 neobjeví v příštím cenově dostupném telefonu z řady Galaxy? Není nakonec jedno, jestli je zařízení papírově nové? Pro běžného zákazníka, který chce prostě fungující telefon s jeho oblíbenými aplikacemi, jistě ano.

Proto iPhone 5c, proto střeva iPhone 5, proto plastová barevná záda. Nic než marketing.

 • Ladislav Braier

  A to je tak dobře!

 • Martas

  Moc pěkně shrnuté! ;) Maximální souhlas..

 • Tomáš

  Kvalitní článek, dobré myšlení. Souhlas

 • Ondra Kandera

  Přesně tak. Ze začátku, když řekli cenu, jsem si říkal, že to je blbost. Ale čím víc o tom uvažuju, tím víc to dává smysl. A upřímně – radši bych si koupil bílý 5c, protože se mi líbí, je jiný. Podobně bude určitě uvažovat spousta lidí.

 • Vasek

  V zasade souhlasim a pro USA no problem o 100 USD levnejsi varianta proc ne, ale zpet do Evropy a konkretne k nam, absolutne nechapu politiku zvysovani ceny pro ČR a potazmo celou Evropu … Kdyz se kouknem do Nemecka 5C u nas bude stat okolo 15500 coz je prakticky stejna cena jako za rok starou petku tzn u nas zadne zlevneni o 100 USD a dalsi vec je cena 5S ktera presahne hranici 18000 za zakladni verzi i kdyz v USA stoji nova verze opet stejne jako driv (asi si amici mysli ze se mame lepe a lepe)

  • Jakub Bezděk

   Ono to spíš souvisí s jejich mentalitou … oni nechápu, že tady každý stát má jiný jazyk,jinou měnu atd. U nich je všechno všude stejný(kromě DPH to má každý stát v USA jiné)

   Spíš mě zaráží to, že nemají lepší konexe s operátory a ty jejich dotované ceny nepromítnou sem ikdyby to bylo s přepočtem Dolaru na Euro 1:1

   • Ceny jsou v US Store uváděny bez DPH, v ČR a dalších evropských státech s DPH. Připočítejte k tomu ještě 2 roky záruky a máte prakticky stejnou sumu.

    • Jakub Bezděk

     To s těma cenama chápu … jak jsem řekl v každým státě USA je dph jiné … ale s tím že apple by nadhazoval cenu kvůli dvoulété záruce nevím no … nehledě na to že apple care je mezinárodní :-) naše záruka se vztahuje pouze na ČR :-D

 • Patrik

  Upřímně, hned po uvedení 5C a 5S jsem nechápal, proč to udělali. Ale zároveň jsem to nechtěl označit jako chybu a podpořit myšlenky typu že Apple jde do kytek. Očekávat, že by takový gigant jako Apple, udělal chybu tohoto typu, se mi opravdu nezdálo na místě. Viděl jsem za tím něco víc, jen jsem nevěděl co. A od té doby jsem měl brouka v hlavě. A ten brouk se rozplynul po přečtení článku. Všechno mi začalo zapadat a dávat smysl. Myšlenka za myšlenkou. Cením skvělý nadhled a objektivnost autora nad celým tímhle tématem a obecně nad Applem samotným. Super.

 • PavelT

  Souhlas s clankem. Ale kdo ma iP5 vi, ze jsou velke problemy se signalem, kde to neustale pada na EDGE, s vydrzi a hlavne se zpracovanim, kdy bez obalu nosit iP5 je az moc velke riziko. Pocituju v posledni dobe limit velikost displeje u ip5 a naopak nizka kapacita zakladni verze se 16GB nedava prostor pro velke utraceni za apps/game a vetsi vyuziti kamery. Trochu divna strategie, ale budiz. Apple je si plne vedom, ze prechod ke konkurenci neni az tak jednoduche (vyzkouseno jak s WP, tak s Androidem), presto cervicek pochybnosti nad dalsim smerovanim jablecne firmy se natrvalo usadil.

 • Lukáš Valenta

  Vždyť to tskto bylo od začátku jasné. A dokonce i prezentované. Protože je výroba 5 drahá a složitá, udělají 5C a místo pětky ho budou prodávat. Za stejnou cenu jako by prodávali zlevněnou pětku, jen budou mít vyšší marži. To pak jen nějací blbci začali psát co kdyby a další blbci psali, že to tak bude. Levný iPhone byl od začátku nesmysl, ale lidi ho chtěli, protože by koenčně mohli mít iPhona, příp. za něj tolik neutratit

  • PavelT

   Jasny, ale prodavat rok stary hardware totalne beze zmen (i kdyz je v mnoha ohledech dostacujici) v podobne cenove relaci jako konkurence high-end modely je z meho pohledu docela riskantni krok. Za rok s iOS8 bude plastacek zastaraly, unaveny jako iPad Mini, ktery se s iOS7 GM chova vselijak, nikoliv dobre. No, iPhone 5 (ne)prekvapive s poslednim iOS7 GM taky obcas osklive skubne, pripadne se objevuji lagy, ktere v posledni bete nebyly. Uvidime casem, jak rozumne rozhodnuti to bylo pro Apple ;)

   • Lukáš Valenta

    Ale vždyť se nic nezměnilo. 4S se prodával za stejnou cenu co se teď prodává 5C. Prostě 4S zlevnili a místo, aby na jeho cenu dali 4, tak udělali 5C, na kterém mají vyšší marži kvůli nižší výrobní ceně, jinak je to stejný produkt s lepší baterkou. Pro mě je nevkusný, protože si myslím, že jedině bílá je hezká s barvami (iPod Touch 5G), ale příznivce si najde. Já zůstanu u hign-endu. Na druhou stranu 4S je za krásných 10k. Ano, HW nedostačující. iPad Mini nestačil HW ani s iOS 6, prostě A5 a 512MB RAM je moc málo.. A6 a 1GB je mnohem lepší, ale moc se těším na A8 a 2GB RAM. To bude dělo! :)

    • Jakub Bezděk

     Mě na ios 7 GM ipad mini docela běhá :-) sice se párkrát škubne nebo tak, ale to mě dělá i iphone 5 … osobně si myslím, že má apple málo času na optimalizaci pro ně tak moc nového systému :-) přece jenom to je od základu nový systém by se dalo říct :-) néé jenom překitovaný launcher :-)

    • leequaar

     osobne mam iPad 2 ( vnutro teda asi rovnake ako iPad mini ) a pri iOS 6 nemozem povedat skaredeho slova na rychlost…jedine nacitavanie nastavenia je dlhsie ale to na jednej strane mi robi aj jailbreak…v iPade mam zaplnenych 90% a mam 64GB verziu…co mam skusenosti s android mobilmi (mam aj teraz jeden) tak uz pri polovicnom zaplneni bolo citit pomerne vyrazne spomalenie

  • Tass

   Valenta je jediný, který leaky očividně trochu sledoval. Nikdo, kdo pročítal apple weby si nemohl myslet, že 5c bude mít hardware ze 4s, bylo jasné, že to bude defacto překrytovaná pětka. Už jen kvůli tomu názvu (!!!). Navíc tyhle zprávy kolovaly téměř 3/4 roku dopředu – výroba iphonu 5 byla příliš drahá a v applu si nemohli dovolit jej klasicky zlevnit, poněvadž by přišli o marži. Já osobně jsem cenou skutečně zaražen byl, očekával jsem, že díky plastovému krytu půjde cena dolů ne o klasických 100$, nýbrž o 200$ a 4s bude kompletně vyřazen z nabídky. Nuže, nakonec to je trošku jinak. Ze strany applu je to trochu podraz, ale co si budeme namlouvat, vždycky jim šlo hlavně o prachy.

   • Lukáš Valenta

    Ono na tom krytu a výrobě moc neušetří. Možná řádově maximálně desítky dolarů? SPíš jde o to, aby se jim zvedla marže a akcionáži byli spokojení.

    Počkejme ale na rok 2014. Pokud 5C klesne na cenu dnešní 4S (9990), 5S na cenu 5C a 6 za stejnou cenu, to bude teprve krása :) tohle je přechodnej – blbej – rok.

    • Jakub Bezděk

     Tak jsou dvě možnosti v marketingu, který by apple mohl použít – buď cílená na tržní podíl(což jsem čekal já při růstu androidu) a nebo orientovaná na zisk :-)

   • Michal Bobocký

    Podla mňa je cena v poriadku pokial sa bavíme o dotovaných telefónoch cez at&t a podone v USA, problém v cene u nás skôr robí operátor. Koniec koncov 16GB 5C stojí s viazanosťou 99$ tak ako po minulé roky stála vždy staršia generácia iPhone. Myslím, že Apple neurobil prešlap s cenou, oni proste len neberú do úvahy, že niekde sa telefón k paušálu, za ktorý platíme mesačne 40€ predáva za poplatok 320€…napr.

 • Krt

  Už nejde o to udělat nejlepší produkt, ale o to vydělat nejvíc peněz?

  • N2by

   Ne, firmy to delaji pro dobre srdce (obzvlaste akcionari :-D ).

 • rembaz

  Velmi dobre napisane. Situacia sa kazdy rok po keynote opakuje. Najskor to ludom nedava zmysel, Apple „ide do kytek“, kto si to len kupi atd.

  A nakoniec po nejakom tom tyzdni, dvoch to zacne ludom, novinarom davat zmysel.
  Len jednej veci nerozumiem, Apple je miliardova spolocnost, naozaj si ludia mozu mysliet, ze zamestnava neschopakov co nevedia co robia? Ze si neurobili dostatocny prieskum trhu, analyzy atd?

  • wla20

   Analyzy su blbost, ludia nevedia co chcu, ale ja im to poviem. SJ :)

 • Pavel Shooter

  Prosím vás, je přeci ztrátou času tady řešit plastový záda, když i já s iP5 mám gumový kryt a je mi to fuk, jde mi o to, aby telefon byl chráněn a stabilně fungoval když potřebuji! Nekochám se každý den nad tím jak je ten hliník nádhernéj jako že je, ale jde o praktičnost. A to že Apple nabídl nové 5c je spíše o cílení na další cool skupiny lidí a mladou generaci a jestli tomu někdo říká skvělý marketing, tak já tedy ne!

  • Jakub Bezděk

   Mě se spíš líbí, že našli způsob jak zatraktivnit starší model a přitom ještě více vidělat :-) přece jenom iphone 5C bude na výrobu mnohem levnější než Iphone 5 :-)

   • N2by

    Proc myslis, ze stejny HW bude kvuli jednomu plastovemu krytu levnejsi?

    • Jakub Bezděk

     výrobní náklady :-) hliník určitě bude víc dražší jak jako výrobní faktor tak jeho následná úprava :-)

     • N2by

      To ze je to o neco drazsi, ok, ale zajimalo by me kolik je to v procentech, nebo v penezich. Neco jako vnitrek stoji 6000,- a obal 2000,- a umelej obal 1000,-. Pri takovych cislech by tech 1000,- bylo uplne zanedbatelny a slo by spis o to komu je mobil cilenej.

    • leequaar

     jednoznacne od predstavenia iPhone 5 klesli podstatne naklady na vyrobu z dovodu ,ze zlacneli jednotlive komponenty… osobne sa velmi cudujem preco kapacita iPhonov uz od iP5 nezacina na 32GB…to je najvacsia tragedia pre mna…viem ,ze si mozem kupit aj ten ale doplatit 100e len kvoli flashke kde rozdiel realne je mozno 5e?

     • N2by

      Zalezi co chces s mobilem delat. Me by asi 16GB stacilo (V iPadu s 32GB bojuju ;-).

   • Pavel Shooter

    No já myslím, že o moc levnější to nebude, už jen to že museli udělat facelift a vybrat správný polykarbonát, vymyslet jak tam to tělo bude držet a jak poskládají vnitřnosti atd, za tím byla dost velká práce inženýrů a podle mě se to vyplatí až vydají a prodají iPhone 6C, spíš si myslím, že to apple udělal proto aby zatraktivnil ten model de-facto IP5 s novými zádama a ten se prodával, jelikož je pravda že barvičky dneska jsou cool :-)

  • m.

   naprosto s tebou souhlasím. 1. mám velkou ruku ip5 se mi bez krytu drží blbě. 2. věcí si vážím takže každý tel byl vždy v obalu 3. neřeším materiál ale celkový design. 4. hned bych obětoval hliník za řekněme o den větší výdrž.

  • Michael Pezda

   No vidis, a ja obal na nem nenosim, respektive mam pouze pouzdro, z ktereho ho musim v pripade, ze ho chci pouzit, vytahnout. Ten kov je proste v rukou na drzeni tak skvely, ma to proste takovy ten spravny „feeling“. Take jsem se pokousel mit ho v krytech, klasickem polykarbonovem (ale to razem o dost ztloustnul) a koupil jsem i Pinlo 0.3mm. Stejne jsem ho po par dnech z nej vyndal. Za ten pocit, kdy ho clovek drzi v ruce a citi prave ten kov, ta maximalni opatrnost pri pouzivani proste stoji. A kdyz se nahodou nekde objevi oderka…no boze, svet se nezbori =)

 • Makavelli

  Nie som marketingovy odbornik ale pozorujem vo svojom okoli jeden jav po vydani iph5 niekolko mojich znamych ktory malo iph3GS preslo na samsung galaxy 4 a su nadmieru spokojny aa som toho nazoru ze vela vela uzivatelov ktori zrovna nie su ultra apple fans namiesto iph5C pojde do samsung galaxy 4 … Neukamenujte ma je to len nazor ;)

  • Jakub Bezděk

   Tam jde spíš o to jestli za sebou zanechali v appstoru nakoupený aplikace za XX EU/CZK :-) pokud néé tak pak problém přejít na S4 nevidím tak neřešitelný … pro normální smrtelníky, kteří si vystačí s málo aplikacemi proč néé … Já mám v iphonu kolem 215 aplikací a z toho 85 procent nikdy nevidělo android a počítám ani nikdy neuvidí(zejména hudební,editační a fotografické aplikace, ale i nějaké hry)

   • N2by

    Oni si ty aplikace na Android nakradou (pokud existujou) :-).

    • Jakub Bezděk

     To nakradou je sice pěkná ideologie .. horší je ta, že kamarád má S3 a nahrál si tam crakclý sygic a celý mobil se mu seká … takže je to 50.50 že se ti rozseká celý mobil a nebo že ta aplikace vubec nebude na google play … Nehledě na to že druhý kamarád má Samsung galaxy grand duos … a má tak tak specifický čipset že mu google play ani nenabídne real racing 3 a apshalt 8 a ani apshalt 6 a 7 :-D prostě bych někdy android mobila hodil o zem :-D

     • N2by

      Tak ja v mobilu (S2) nemam vubec nic neoficialniho ani nelegalniho a seka se mi taky :-). Mozna to neni zpackanou nelegalni verzi, ale Androidem obecne ;-). Nedavno tady nekdo psal, ze si koupil S4 a seka se mu menu (to uz fakt nechapu, proc to pak lidi tak hodne kupujou).
      Kompatibilita, nevyvazeny vykon a spatna optimalizace na HW je celkovy problem.
      Chystam clanek na tema „Androidi uzivatel, aneb nervy v kýblu“ :-D.

      • Jakub Bezděk

       No to by klidně mohl :-D já ty nervy v kýblu po 3 roky s třema androidíma telefonovama měl :-D

       A proč lidi kupují androidy – jsou levnější … a proč kupují drahý androidy protože proti applu za stejně peněz více muziky … 4 jádra, 8 jáder – 2-3gb ram 5 a více displaj s fullhd

       • N2by

        Marketingove to zni dobre, ale kdyz nekdo s takovym super HW nema ani zakladni menu ktere by se neskubalo, tak je videt ze HW je az na druhem miste ;-).

  • salamoun

   Mam s4 nove pet dni a je to tragedie. Telefon se sam restartuje, trhana grafika a spatne se ovlada jednou rukou. Kdo z apple prejde na s4 bude zklamany…

   • N2by

    Proto vyslo srovnani, ze na Samsung z Applu prejde urcite procento lidi a obracene je to 3x tolik ;-).
    Ja jsem taky tezce nespokojen se Samsungem.
    Mozna ze je ale nejvetsi problem v operaku kterej si libovolne krade udaje a je priserne neoptimalozovanej vuci HW.

    • Olin

     Nevím, jak Samsung, ale já mám za sebou zkušenost se Sony, konkrétně Sony Xperia Sola s Androidem a něco tak strašnýho sem nezažil ani s tehdejšími Windows mobile před 6 lety. Odezva displeje mizerná, vše trvalo dlouho, po čase se zasekávala wifi a musel sem restartovat telefon, prostě běs.

 • Michael Pezda

  Padla mi brada, uprimne. Skvely clanek, pekne shrnuto a ta myslenka dava opravdu smysl. Diky za nej!

 • Look

  Mě se líbí, jak se opět mění názory k
  představeným iPhonům :) … nejdřív „Plastový iPhone? To by nemohli
  vypustit!“ pak „Ok, tak vypustily plastový iPhone, ale je hroznej, rozhodně si
  ho nekoupím!“ a nakonec „vlastně je docela cool, jdu si ho koupit…“ :))

 • Marty

  úsměvné.. když Samsung vyrobí plastový mobil, je terčem kritiky.. ale když plasťáka vyrobí apple, tak je to skvělý marketing :-) :-D

  • michal

   to je myšlení radikálních apple fanoušků. Ať udělá apple cokoliv, je to skvělé, přesně takhle to chtěli a ostatní jim nesahají ani po kolena :/ Já sám jsem velký fanoušek všeho jablečného, ale tohle mě fakt štve a už se ani nedivím, že si ostatní o nás myslí, že jsme jen tupé apple ovce :(

   • Marty

    nezbývá než plně souhlasit.. co bylo včera nepřijatelné je dnes úžasné.. a tím vůbec nemyslím že výrobky Apple jsou špatné, naopak, patří určitě na špičku, ale ta devótnost a nekritičnost vůči značce mi trochu vadí.. a zvláště u žurnalistů..

 • Josef

  Všechno je určitě v pořádku. Plast ,marketing, i barvy. Nikdo mi ale nenamluví to, že je cena v pořádku. Tím,že konkurece dokáže nabídnout výrazně levnější přístroje může se to applu dost vymstit. Jestli že je pravda, že má apple největší podíl přijmů z aplikací a hudby, měl by se snažit zvětšovat svůj podíl na trhu,i za cenu nižší marže za přístroje. Tohle jen pomůže androidu k další expanzi.

  • Tomas

   Pravdou je, ze apple ma nejvetsi podil prijmu z prodeje iPhone a iPad, az potom je AppStore a iTunes.

 • Peca

  Muj prvni iPhone byl 3G a plast mi vubec nevadil. Naopak jsem mel problem se ctyrkou, ktera sice vypadala dobre ale byla neprakticka – klouzala z ruky, sklo nachylne k poskrabani. Zkratka, u 4 a 4S jsem si neustale kladl otazku k cemu to je mit solo/kovovy mobil a nutnost porad pouzivat bumper nebo jiny ochrany obal.

  Nyni mame 5C a ja si znovu kladu otazku – proc zrovna takoveto barvy? Cerna chybi, bila vypada jak mini lednicka a ostatni barvy jsou nepouzitelny kdyz je vam vic nez 13 let.

  Pokud myslenka byla posilit prodej 5S na ukor slabsih modelu tak to snad jeste smysl dava.

 • Daniel Hruška

  Skvěle napsané, kolego ;-) Měl jsem iPhone 3GS z plastu a neměl jsem s tím problém. Vlastně proti plastu jako takovému vůbec nic nemám, pokud je kvalitní. Jde spíš o to, že už od dob Nokie 6300 jsem fanda hliníku a mám ten materiál v ruce raději než kdejaký jiný. O osud 5c se nebojím, prodávat se budou desítky milionů za kvartál.

 • RTs

  Mňa 5C nepresvedčí… Mám dať zaň 600,-€ – tak to doložím 100-vku a mám 5S. Osobne nemám čo riešiť…!!!

  • Pavel Shooter

   tady souhlas s cenouvou politikou v evropě: iPhone 5S 64GB měl stát max 19.000,- a iP5c 32 GB měl stát 12.000,- a konkurovat HTC a Samsungum a spousta lidí by po něm sáhla, takhle si Apple moc nepolepší nebo ne razantně což by potřeboval. A kecy, že nepotřebujou hýbat s cenami jsou teď offtopic, protože Androidisti podíl na trhu opravdu zvětšují a nastane brzy den kdy vývojáři budou Android upřednostnovat i přesto, že Appláci jsou lukrativnější skupina.

   • Marty

    Myslím že Apple evropský trh a natož český moc nezajímá.. pro ně je důležitý domácí a asijský trh.. a tam budou oba tyto telefony s úvazkem daleko levnější..

   • Janek Neumann

    Androidy zvětšují svůj podíl na trhu, ano. Ale je to opravdu pouze o tom?
    Ja myslím, že si BMW nebo Audi vede moc dobře, i když nemají podíl na trhu jako Toyota.

 • GilanCZ

  Vynikající článek, znám plno lidí, kteří by se rozhodně nebáli jít do barviček a iPhone 5C by si klidně koupili, designově rozhodně není špatný. Nemůžu se dočkat až ho uvidím na živo, bude mít úspěch :)

 • Jakub

  Mně se iPhone 5c libí i když jsem k němu přistupoval ze začátku dosti skepticky. Apple dělá zpracováním (myšleno kvalitou dílu, lícování apod) naprosto perfektní produkty, což uzná každý fanoušek techniky, nehledě na cenu. Věřím že i v „plastu“ šli správnou cestou.

 • Tom

  Co znamená to písmeno C? Vždyť to nikdo neví… To to fakt nikoho nezajímá? S vždycky znamenalo „speed“, ale C nikde nebylo vysvětleno a evidentně je to každému jedno.

  • Vladimír Trčka

   Delate si srandu??? Doufam ze jo :)

   • Vladimír Trčka

    Ale abych vas usetril zbytecneho psani tak C = Color/Colors cili barva… A receno to bylo mnohokrat…

  • Jiří

   Mýlíš se. ;)
   3GS – Speed
   4S – Siri
   5S – Security
   4C – Colours

  • Color

 • Pepan

  Chtěl jsem telefon levnejsi nez 5C, s výkonem alespon 5C a eleganci 5S. Proto jsem si prave koupil za 150000 Iphone 5 32 GB.

  • Pepan

   Oprava : 15 000 ,-

 • Naprosto jste to vystihl.. Přesně tak vidím 5C i já. 5C se svými barvami a plastem má IMHO také co dělat s faktem, že v době masového rozšíření iPhonů mezi nejrůznější skupiny lidí už prostě děti (rozumějte teenageři, nebo i klidně dospělí) nechtějí používat stejný telefon, jako jejich rodiče, chtějí se odlišit.

 • Dominik Lamonchek

  Co je Iphone? Marketing, Marketing a zase jenom Marketing. Miliony lidí po celým světě se nechali nachytat. Gratuluji a sobě taky, po dlouhý době chycen do pasti maspeoplemarketingu. Měl jsem v ruce už 250 a Iphone je další do počtu. Jediný co jsem udělal dobře je, že jsem šel do obchodu Aplu, řekl jim ať si ten Iphone 4S strčí někam a třískl jsem jim ho o zem. Strašně se mi ulevilo. Jen mi bylo smutno při pohledu na další zákazníky, kteří právě kupovali Iphone5S. Že by další marketingový tah?