iWant

iPhone 5c – nic než marketing

iWant

Keynote, která proběhla 10. září, byla ve skutečnosti vyzrazena dlouho dopředu. Navzdory prohlášení Tima Cooka, že Apple znásobí své tajnůstkářské snahy, jsme věděli o představených produktech měsíce dopředu. A díky tomu jsme si dokázali zformovat různé názory. Hlavním zdrojem kontroverzních názorů byl iPhone 5c. Pro ty, kteří vehementně tvrdili, že Apple nic takového nemůže představit, musí Steve Jobs v hrobě válet sudy. Realita je taková, že „levnější“ iPhone 5c je na světě a levný zrovna není.

iPhone 5c colors

Co je vlastně iPhone 5c zač? Prakticky se jedná o iPhone 5 přebalený do barevného polykarbonátového obalu s o 10 % větší baterií a o 100 dolarů nižší cenou. To zrovna nezapadá do představy budgetového iPhone pro trhy bez dotací operátorů, když je nedotovaná cena 549 dolarů za základní model. V čem je problém? V očekávání.

Všichni jsme čekali, že po keynote začne Apple prodávat tři telefony – iPhone 5s, iPhone 5 a iPhone 5c s tím, že poslední jmenovaný nahradí iPhone 4S, který by byl nabízen se smlouvou zdarma. Místo toho však nahradil iPhone 5, což čekal málokdo. Zde je onen problém s očekáváním – vzhledem k plastovému tělu iPhone měla většina z nás za to, že telefon prostě musí být levný. Plast je přece levný, ne? A levně také vypadá, že? Ne nezbytně, stačí zapátrat do nedávné minulosti, kdy iPhone 3G a iPhone 3GS měly podobný polykarbonátový zadní díl. A nikdo si tehdy na praskající kryty nestěžoval. Pak nás Apple zkazil svým kovovým designem, když představil iPhone 4. Nyní se koukněme ke konkurenci: Samsung má své nejdražší telefony plastové, telefony Nokia Lumia se za svá plastová těla vůbec nestydí a Moto X se za polykarbonátovou schránku rozhodně omlouvat nebude.

[do action=“citace“]Pokud by v portfoliu zůstal iPhone 5, 5s by zdaleka tak nevynikl.[/do]

Plast nemusí vypadat lacině, když se udělá dobře, a někteří výrobci, jmenovitě Nokia, ukázali, že to jde . Nejde však o plast, plastové tělo je součástí několika marketingových rozhodnutí, ke kterým se dostanu dále.

Když Apple vydal iPhone 4S, čelil jednomu problému – vypadal totiž naprosto shodně jako předchozí model. I přes značné interní změny v hardwaru se až na pár drobností na povrchu nic nezměnilo. Bylo potřeba vytvořit vizuální rozdíl, aby byl iPhone 5s více vidět. Pokud by v portfoliu zůstal iPhone 5, 5s by zdaleka tak nevynikl, proto musel jít, alespoň ve své původní podobě.

Zároveň s tím jsme se dočkali taky barev, a to u obou telefonů. Apple měl pravděpodobně barvy v plánu už delší dobu, ostatně při pohledu na iPody zjistíme, že mu rozhodně nejsou cizí. Jenže čekal, až podíl na trhu klesne pod určitou hranici, aby mohli prodeje zase nastartovat. Barvy mají na mysl člověka neuvěřitelný vliv a budí jeho pozornost. A nebude málo těch, kteří si jeden z nových iPhonů koupí právě kvůli barevnému provedení. Cenový rozdíl mezi 5s a 5c je pouze 100 dolarů, ale uživatelé uvidí přidanou hodnotu právě v barvách. Všimněte si, každý z telefonů má svůj unikátní rozdíl. Nemáme černý iPhone 5c a 5s, stejně tak 5s má spíše stříbrnou verzi, zatímco 5c je čistě bílý.

iPhone 5s vs iPhone 5c humaniPhone 5c se nesnaží vypadat elegantně jako jeho dražší protějšek. iPhone 5c chce vypadat cool a cílí tak na zcela jinou sortu zákazníků. Pro ilustraci si představte dva muže. Jeden je oblečený v krásném saku s kravatou, druhý má na sobě vycházkovou košili a džíny. Který z nich vám bude bližší? Barney Stinson nebo Justin Long v reklamě Get a Mac? Pokud volíte druhou možnost, pak možná volíte stejně jako zákazník 5c. Apple jednoduchým trikem vytvořil zcela nový segment svého telefonního byznysu. iPhone 5c cílí přesně na ty zákazníky, kteří vejdou do obchodu operátora a chtějí si koupit chytrý telefon. Ne přímo iPhone, Lumii nebo Droid, prostě telefon a ten, který ho zaujme, si nakonec pořídí. A k tomu barvy slouží skvěle.

Někteří se možná ptají, proč Apple zvolil tvrzený plast místo hliníkových zad, jako mají iPody touch. To je dobrá otázka a přesnou odpověď znají pravděpodobně jen v Cupertinu. Dá se odhadnout několik hlavních faktorů. Předně plast je mnohem jednodušší na zpracování, což znamená jak nižší náklady na výrobu, tak rychlejší produkci. Apple skoro pokaždé trpí nedostatkem telefonů v prvních měsících kvůli narůstajícím nárokům na výrobu, zvlášť iPhone 5 byl velice složitý k produkci. Ne nadarmo společnost upřednostňuje ve svém marketingu právě iPhone 5c. Je to první produkt, který uvidíte při návštěvě Apple.com, viděli jsme na něj první reklamu a byl také na keynote jako první představen.

Ostatně reklama, nebo spíš příležitost vůbec iPhone 5c inzerovat, je další důležitý faktor, proč nahradil iPhone 5. Apple by totiž těžko propagoval rok starý telefon vedle iPhone 5s, už jen kvůli shodnému vzhledu. Díky tomu, že je 5c po stránce designu výrazně odlišný a technicky nové zařízení, může společnost bez obav rozjet masivní reklamní kampaň pro oba telefony. A také že to udělá. Jak poznamenal na posledním oznámení finančních výsledků Tim Cook, nejvíce byl zájem o iPhone 4 a iPhone 5, tedy aktuální model a dva roky starý zlevněný model. Apple vymyslel skvělý způsob, jak prodat výrazně více kusů rok starého modelu, na které má nyní minimálně stejné marže jako na aktuálním 5s.

[youtube id=utUPth77L_o width=“620″ height=“360″]

Nemám pochyb o tom, že se iPhonu 5c prodají miliony, ani bych se nedivil, kdyby prodejní čísla překonala současný high-end Applu. Plastový iPhone není ten budgetový telefon pro masy, v jaký jsme možná doufali. Apple nic takového v plánu neměl. Svým zákazníkům a fanouškům jasně vzkázal, že nehodlá vydat levný telefon střední třídy, byť by v rámci podílu na trhu možná smysl dával. Místo toho například v Číně nabídne cenově dostupnější iPhone 4, tedy telefon představený před třemi lety, který však stále bude mít aktuální operační systém iOS 7 a disponuje lepším výkonem než většina aktuálních telefonů ve střední třídě.

iPhone 5c není symbolem bezradnosti Applu, ani zdaleka. Jedná se o ukázku prvotřídního marketingu, který Apple ovládá stejně dobře jako výrobu high-endových telefonů. iPhone 5c je možná přebalený iPhone 5, ale ruku na srdce, který výrobce telefonů nepodniká naprosto shodné kroky k uvedení levnějších zařízení bok po boku se svou vlajkovou lodí. Myslíte, že se střeva Samsung Galaxy S3 neobjeví v příštím cenově dostupném telefonu z řady Galaxy? Není nakonec jedno, jestli je zařízení papírově nové? Pro běžného zákazníka, který chce prostě fungující telefon s jeho oblíbenými aplikacemi, jistě ano.

Proto iPhone 5c, proto střeva iPhone 5, proto plastová barevná záda. Nic než marketing.