iWant

iPhone nano: chystá Apple nový telefon?

iWant

Největší pozornost v posledních týdnech měly bezesporu iPady a MacBooky, u nichž se v nejbližší době čekají nové verze. O jablečném tabletu se mluví už hodně dlouho a spekulace o nové řadě notebooků s logem Apple jsou také již poměrně obsáhlé. V posledních hodinách je ale přeci jen tématem číslo jedna někdo jiný – iPhone nano. Nová verze iPhonu, na níž údajně v Cupertinu pracují, by měla přijít v polovině letošního roku. O co vůbec jde?

O malém iPhonu se mluví už léta. Často se objevovaly návrhy, jak by zmenšený jablečný telefon mohl vypadat a kolik by stál. Dosud se však Apple všechny tyto snahy popíral a novináři končili pouze u výplodů svých fantazií. Jenže nyní stojaté vody rozvířil zpravodajský magazín Bloomberg, který tvrdí, že Apple na menším a levnějším telefonu skutečně pracuje. Informaci mu měla potvrdit osoba, která prototyp přístroje viděla, ale nepřála si býti jmenována, protože projekt dosud není veřejně přístupný. Vyvstává tedy otázka, jak moc je tato informace věrohodná, ale podle množství dostupných (neověřených) informací se pravděpodobně nevaří z čisté vody.

iPhone nano

Pracovní název prvního malého telefonu by měl být podle The Wall Street Journal “N97”, ale mnoho fanoušků už má jasno, jak by Apple nový přístroj pojmenoval. Přímo se nabízí iPhone nano. Ten by měl být až o polovinu menší a tenčí než současný iPhone 4. U rozměrů se sice spekulace různí. Některé zdroje uvádí velikost o jednu třetinu menší, nicméně to není v tuto chvíli až tak podstatné. Mnohem zajímavější je informace hovořící o tzv. edge-to-edge displeji. Do češtiny volně přeloženo “displej od okraje k okraji”. Znamená to snad, že by iPhone nano přišel o charakteristický Home button? To je zatím velká neznámá, ale nedávno jsme o budoucnosti jednoho z mála hardwarových tlačítek jablečného telefonu spekulovali.

Nové MobileMe a iOS v cloudu

Co se týče designu, příliš by se iPhone nano lišit neměl. Zásadní rozdíl se však možná bude skrývat uvnitř. Anonymní zdroj, jenž by měl mít s tajně střeženým prototypem rovněž co dočinění, totiž pro Cult of Mac uvedl, že nové zařízení bude postrádat vnitřní paměť. A to kompletně. iPhone nano by disponoval pouze takovou pamětí, aby dokázal streamovat média z cloudu. Veškerý obsah by byl uložen na serverech MobileMe a systém byl z většiny založen cloudové synchronizaci.

Současná podoba MobileMe však k takovému účelu nedostačuje. Proto Apple na léto plánuje velkou inovaci. MobileMe by po “přestavbě” mělo sloužit jako úložiště fotografií, hudby nebo videa, čímž by se výrazně snížila potřeba iPhonu na velkou paměť. Apple zároveň zvažuje, že by MobileMe poskytl zcela zdarma (aktuálně stojí 99 dolarů na rok) a vedle klasických médií a souborů by služba fungovala i jako nový hudební online server, na němž kalifornská společnost po koupi serveru LaLa.com pracuje.

Ale zpět k iPhonu nano. Je totiž vůbec možné, že by se takové zařízení obešlo bez vnitřní paměti? Vždyť na něčem musí běžet operační systém a nejdůležitější data. Fotografie pořízené iPhonem by se musely v reálném čase uploadovat na web, vyřešit by se musely i mailové přílohy a ostatní dokumenty. A jelikož v celosvětovém měřítku není internetové připojení všude dobře dostupné, mohl by to být zásadní problém. Proto je reálnější, že by Apple zvolil spíše jakýsi kompromis mezi vnitřní pamětí a cloudem.

Jedním z důvodů, proč by se Apple k umazání vnitřní paměti telefonu uchýlil, je bezesporu cena. Právě paměť je totiž jednou z nejdražších komponent celého iPhonu, stát by měla až jednu čtvrtinu celkové ceny.

Nižší cena a vyzyvatel Androidu

Proč by se ale vůbec Apple do takového přístroje pouštěl, když nyní s iPhonem 4 (stejně jako předchozími modely) sklízí obrovský úspěch? Důvod je prostý, na trh se totiž začíná dostávat stále více a více smartphonů a jejich cena klesá a klesá. Především chytré telefony poháněné Androidem se dostávají na uživatelsky velice zajímavé ceny. Těm prostě Apple v současnosti nemůže konkurovat. V Cupertinu si to moc dobře uvědomují, a proto na zmenšeném modelu svého telefonu pracují.

iPhone nano by měl být mnohem dostupnější, odhadovaná cena se pohybuje kolem 200 dolarů. Uživatel by nemusel podepisovat smlouvu s operátorem a Apple pracuje na nové technologii, která by umožňovala přepínat mezi různými GSM i CDMA sítěmi. Uživatel by tak měl s koupí telefonu zcela svobodnou volbu operátora, který mu nabídne nejlepší podmínky. Tím by Apple v USA výrazně prolomil ledy, protože donedávna nabízel iPhone výhradně u AT&T, ke kterému se před pár týdny přidal Verizon. V případě nové Universal SIM, jak je technologie označována, by již zákazník nemusel řešit, u jakého operátora je a zda-li si může iPhone pořídit.

Přístroj pro každého

Apple bude chtít zmenšeným iPhonem konkurovat velkému přílivu levných smartphonů s operačním systémem Android od Googlu a zároveň oslovit i ty, kteří o koupi iPhonu uvažovali, ale odrazovala je cena. Na zmiňovaných 200 dolarů už dnes uslyší skoro každý a pokud by měl iPhone Nano stejný úspěch jako jeho větší předchůdci, mohl by výrazně zahýbat segmentem střední třídy smartphonů. Malý iPhone by však neměl být určen pouze nováčky, své uživatele si najde i mezi současnými uživateli ať už iPhonů, či iPadů. Zejména pro iPad by se tento menší přístroj jevil jako ideální doplněk. V současné podobě se totiž iPhone 4 iPadu ve všech směrech výrazně přibližuje a mnoho lidí nenajde pro oba přístroje zároveň využití, ačkoliv každé zařízení slouží k trochu něčemu jinému.

Případný iPhone Nano by se však nabízel jako vynikající doplněk právě k iPadu, kde by byl jablečný tablet tím “hlavním” strojem a iPhone Nano by obstarával zejména telefonování a komunikaci. Pokud by navíc Apple svou cloudovou synchronizaci dotáhl, mohla by být obě zařízení výborně propojená a všechno by bylo jednodušší. Další rozměr by pak všemu přidával MacBook nebo jiný jablečný počítač.

Celou kauzu můžeme uzavřít konstatováním, že Apple i sám Steve Jobs odmítl spekulace komentovat. Apple ale pravděpodobně iPhone nano testuje. V Cupertinu se totiž pravidelně zkouší několik prototypů, které nakonec veřejnost nikdy nespatří. Nezbývá než čekat do léta, kdy by se měl údajně nový telefon společně s přepracovanou službou MobileMe objevit.