iWant

iPhone se mohl ovládat i kolečkem z iPodů aneb začátky iOS

iWant

V souvislosti s desátým výročím představení prvního iPhonu mnozí vzpomínají na jeho začátky. Blogger Sonny Dickson nyní zveřejnil video předvádějící dva z nejranějších prototypů operačního systému, z něhož se později vyvinul dnešní iOS.

Tehdy nesl název Acorn OS a při spouštění obou prototypů se na displeji nejdříve zobrazí obrázek žaludu (anglicky acorn). Následuje ho obrázek click wheelu u prototypu P1 a chobotnice u prototypu P2. Video prototypu P1 se objevilo už před několika dny a stejně jako to nejnovější ukazuje systém, jehož ovládání je založeno na click wheelu, hlavním ovládacím prvku iPodu.

Vývoj tohoto softwaru vedl Tony Fadell, který je považován za jednoho z otců iPodu. Dnes se tato verze jeví poněkud směšně, je ovšem třeba přihlížet k faktu, že smartphony v té době se spoléhaly na nepříliš pohodlné ovládání dotykových displejů stylusy, kdežto click wheel u iPodu byl nejen velmi oblíbený, ale také ikonický a jednoznačně spojovaný s Applem.

img_7004-1-1100x919

Tony Fadell na Twitteru v reakci na zveřejněné video píše: „Měli jsme mnoho soupeřících nápadů na uživatelská rozhraní, fyzické i virtuální click wheely. Click wheel byl velmi ikonický a my jsme se snažili to využít.“ Dodává, že ve fázích vývoje softwaru, které video ukazuje, ještě zdaleka neměli hotový hardware iPhonu: „Tehdy jsme neměli žádné multitouch displeje. Obě rozhraní běžela na Macu a na iPhone je někdo převedl dlouho po tom, co jsme ho vytvořili.“

Fadel také píše, že týmy vytvářející jednotlivé podoby uživatelských rozhraní mezi sebou nesoupeřily, všichni společně hledali nejlepší řešení a Steve Jobs žádal vyzkoušení všech možností. Přesto prý bylo zřejmé, která cesta byla správná a rozhraní založené na tom z iPodu bylo odsouzeno ke zkáze.

Neuspělo proti rozhraní vytvořeném týmem, který vedl Scott Forstall. Ve videu sice na první pohled působí mnohem primitivněji, ale obsahuje základ konceptu ovládání založeném na přímé interakci s velkými ikonami prostřednictvím dotykového displeje.

Vývoj iPhonu původně započal dva a půl roku před jeho představením, jako rozvedení myšlenky iPodu. Ten uměl nejen přehrávat hudbu, ale také video. V té době si podle Tonyho Fadela v Applu řekli: „Moment, přicházejí datové sítě. Měli bychom na to pohlížet jako na platformu s obecnějším účelem.“ Od tohoto prozření byl prý Apple na jasné cestě k překračování hranic. Zatímco se totiž jeho konkurence snažila smrštit PC do telefonu, Apple rozvíjel iPod do něčeho sofistikovanějšího.

Mezi alternativy ovládání iPhonu patřil click wheel ve stejné podobě jako na iPodu, dotykový displej i klasická klávesnice. Po čtyřech měsících bojů mezi zastánci klávesnice a dotykového displeje byla fyzická tlačítka zavržena Jobsem. Svolal všechny do jedné místnosti a zastáncům klávesnice řekl: „Dokud s námi nebudete souhlasit, nevracejte se do této místnosti. Pokud nechcete být v týmu, nebuďte v týmu.“

Myšlenky na klávesnici nebo třeba stylus samozřejmě z hlav těch, co se na vývoji iPhonu podíleli, nezmizely ještě dlouho, ale revolučnost smartphonu od Applu nakonec z velké části spočívala v kombinaci velkého dotykového displeje, ikon a prstů.

 

Zdroj: Sonny Dickson, BBC