iWant

iTunes nekončí. Jejich příchod do Windows Storu potvrzuje novou mobilní strategii Microsoftu

iWant

Naše nedávná premisa, že by iTunes mohly odejít do důchodu, vzala vcelku rychle za své. A trochu nečekaně se to dozvídáme od Microsoftu, který oznámil, že aplikace iTunes míří do jeho Windows Storu. Majitelé PC se tak k aplikaci mimo jiné pro správu iOS zařízení dostanou ještě jednodušeji než dosud.

Příchod iTunes do Windows Storu, což je PC alternativa pro Mac App Store, se nemusí zdá být tak velkou událostí, ale je třeba se na celou věc podívat trochu více zeširoka. iTunes ve Windows Storu totiž jen potvrzují novou mobilní strategii Microsoftu, kterou firma oznámila minulý týden na vývojářské konferenci Build. iTunes v ní budou hrát svoji roli.

Windows PC miluje iPhone i Android

O úspěchu, či přesněji řečeno neúspěchu Microsoftu na mobilním trhu je obecně známo. Po konci mobilních telefonů s logem Microsoftu (které se však možná jednou vrátí) a především jeho operačním systému firma z Redmondu přehodnotila své působení v mobilní oblasti a rozhodla se, že učiní krok jiným směrem. Začne „milovat“ všechny zařízení, nehledě na jejich vyznání, ať už v sobě mají iOS nebo Android.

Od nástupu nového výkonného ředitele Satya Nadelly se Microsoft netají tím, že pro něj není nezbytně nutné, aby uživatelé používali výhradně jeho železo, ale že chce především dosáhnout toho, aby byl v různých podobách přítomný všude, kde je to jen možné. Ať už je to přes jeho služby, cloud nebo třeba hlasovou asistentku Cortanu, jež lze používat nejen na Windows, ale také právě na konkurenčních platformách.

Microsoft si již dříve uvědomil, že iPhony a konkurenci s Androidem nedožene, a tak to zkouší jinak – chce, aby s těmito telefony dokázaly co nejlépe komunikovat jeho Windows, což dosud neprobíhalo vždy zdaleka tak lehce. Zejména třeba s iPhony. Podzimní update pro Windows 10 má proto dorazit s novými funkcemi, díky kterým propojíte iPhone s PC velmi podobně, jako to umí iOS a macOS.

windows10-timeline

Právě z této spolupráce, tzv. Continuity, si Microsoft bere v mnohém příklad, ale není to překvapivé. Bezproblémové propojení počítače a mobilního telefonu, a to především co se týče přechodu mezi nimi například během pracovního nasazení, je dnes pro mnoho uživatelů zcela klíčové. Proto Apple boduje s v tomto ohledu téměř bezchybným ekosystémem.

Začnete ve Wordu na iPhonu, dopíšete na PC

V září vyjde Windows 10 Fall Creators Update a jeho hlavní zaměření se bude týkat právě spolupráce s iOS a Androidem. Jedna z největších novinek je funkce Timeline, díky niž bude velmi snadné přecházet s rozdělanou prací mezi více zařízeními. V Timeline vždy uvidíte, jaké aplikace právě používáte nebo jste nedávno používali na Windows 10, iOS i Androidu a v rozdělané práci budete moci snadno pokračovat právě na PC.

V celé zkušenosti bude hrát svou roli Cortana, která umožní podobné propojení také v některých aplikací Microsoftu na iOS a Androidu, a výsledkem má být plynulé přecházení, jako to je v rámci iOS a macOS. Jako komunikační brána k tomu všemu slouží cloudová služba Microsoft Graph, s níž když vývojáři prolinkují své aplikace, budou moci jednoduše přenášet obsah mezi různými zařízeními a operačními systémy.

Microsoft přichystal také vlastní univerzální schránku (clipboard), se kterou zkopírovaný text z Windows 10 snadno obratem vložíte na iOS nebo Androidu a obráceně. K tomu pro změnu Microsoft využije mimo jiné klávesnici SwiftKey, již na začátku roku koupil a která se i na konkurenčních platformách těší značné popularitě.

itunes-windowsstore

Odvážný tah

Od Microsoftu se jednoznačně jedná o vcelku odvážný tah, s nímž nemusí uspět, určitě ne hned, ale pro některé majitele iPhonů může být do budoucna alternativa, že nemusí pro dokonalé fungování nutně používat Mac, velmi zajímavá. Důvody mohou být různé. Zároveň však velmi záleží na tom, jakým způsobem dokáže Microsoft zmíněné funkce nasadit a zda se bude ve finále skutečně jednat o tak dokonalou kontinuitu jako v jablečném ekosystému.

Právě k němu se Microsoft v určitých ohledech přibližuje, zároveň se v mnoha jiných velmi vzdaluje. Apple chce být hlavně na Applu a kontrolovat vše, co může, Microsoft tuto šanci propásl, a tak chce být všudypřítomný aspoň nějakým způsobem. V této souvislosti je tak příchod iTunes do Windows Storu slušným úspěchem Microsoftu, i vzhledem ke strategii Applu.

Přestože Apple na webu již dlouho iTunes pro Windows ke stažení má, byla právě tato aplikace jednou z nejvyhledávanějších ve Windows Storu, kde se nyní konečně objeví. Do softwarového obchodu navíc míří i další důležitý hráč Spotify, což je pro přilákání uživatelů k vlastní platformě pro Microsoft důležité. Potřebuje ještě získat další velké aplikace od Adobe či prohlížeč Chrome od Googlu, ač u něj se spekuluje, zda na tom bude mít vůbec Google zájem.

U Windows Store je možné, že se Microsoft časem vydá cestou Applu a (volitelně) omezí ve Windows stahování aplikací právě jen na vlastní obchod. V tu chvíli je pak přítomnost nejen iTunes klíčová, protože potenciální překážka pro práci s iPhonem bude překonána. V rámci verze Windows 10 S pro školy již Microsoft něco podobného naznačil.