iWant

iWant

Jablečný týden ’12 #28

iWant

Prázdninové dovolené bohužel postihly i naší redakci, proto vychází Jablečný týden i Týden aplikací až dnes, přesto se můžete dočíst spoustu zajímavostí, třeba o soudních sporech se Samsungem, novinkách v App Store, telefonu Amazonu a další.

Tablety Samsungu podle soudu neporušují patenty Applu (9. 7.)

Patentových válek je kolem firmy Apple hodně, nicméně výsledek té poslední stojí za zmínku – britský soud totiž rozhodl, že Galaxy Tab od Samsungu nijak nekoliduje s designem iPadu, podle soudce Galaxy tablety „nejsou tak cool“ jako iPad.
Galaxy tablety nepoužívají design registrovaný společností Apple, uvedl v Londýně soudce Colin Birss s tím, že zákazníci si tyto dva tablety nepletli.
Galaxy tablety „nemají tak extrémně jednoduchý design, jaký má Apple,“ vysvětloval Birss a neodpustil si poměrně peprnou poznámku: „Nejsou tak cool.“

Birss takto rozhodl zejména kvůli užším profilům a neobvyklým detailům na zadní části Galaxy tabletů, které je odlišují od iPadu. Apple má nyní 21 dní pro odvolání.

Zdroj: MacRumors.com

Apple má za mořem 74 miliard dolarů v hotovosti (9. 7.)

Barron’s píše, že Apple si nadále uchovává obrovské množství peněz v hotovosti v zámoří. Moody’s Investor Services spočítal, že kalifornská společnost má mimo své území prostředky ve výši 74 miliard dolarů, což je o 10 miliard více než loni.
Apple pochopitelně není jediným, kdo posílá hotovost do zahraničí – druhý Microsoft má za mořem 50 miliard dolarů a Cisco s Oraclem mají mít 42,3, respektive 25,1 miliardy dolarů.

Barron’s dále reportuje, že americké společnosti s více než 2 miliardami dolarů v hotovosti (nebo k dispozici k okamžitému použití) mají v zámoří celkem 227,5 miliardy dolarů. Finanční rezervy navíc stále rostou – bez Applu to je o 15 procent, s jablečnou firmou dokonce o 31 procent.

Zdroj: CultOfMac.com

Nový iPad se v Číně začne prodávat 20. července (10. 7.)

iPad třetí generace se nakonec dostane do Číny ještě o něco dříve, než se předpokládalo. Apple oznámil, že se tak stane v pátek 20. července. Vše probíhá krátce poté, co se Apple vyrovnal se společností Proview ve sporu o značku iPad.

V Číně bude nový iPad dostupný přes Apple Online Store, vybrané Apple autorizované prodejce (AAR) a rezervace v Apple Storech. Rezervace pro vyzvednutí příští den budou přijímány od čtvrtka 19. Července, denně od 9 do 24 hodin.

Zdroj: MacRumors.com

Google platí vysokou pokutu za své počínání v Safari (10. 7.)

V únoru bylo objeveno, že Google obchází soukromé nastavení uživatelů v mobilním Safari na iOS. Pomocí kódu obelstil Safari, které mohlo při návštěvě webu Googlu odeslat hned několik cookies, a Google tak vydělával na reklamě. Federal Trade Commission (FTC) však nyní Googlu vyměřila největší pokutu, kterou kdy jediná společnost dostala. Google bude muset zaplatit 22,5 milionu dolarů (necelých půl miliardy korun). Kód, který Google využíval, byl v Safari již pochopitelně zablokován.

Google sice svým počínáním nijak neohrožoval uživatele, ovšem zároveň tím porušil předešlé závazky Applu, že se mohou uživatelé spolehnout na nastavení soukromí v Safari, tedy že nebudou nevědomě sledováni. Až Google pokutu zaplatí, FTC celou záležitost definitivně uzavře.

Zdroj: CultOfMac.com

Amazon prý testuje smartphone, který by se mohl už letos vyrábět (11. 7.)

Na konci září loňského roku představil Amazon svůj první tablet Kindle Fire. Ten se v USA těší velké oblíbenosti, proto je na tamním trhu dvojkou – za iPadem. Nicméně po půl roce prodeje začaly jeho prodeje klesat, navíc mu nedávno přibyl vážný konkurent v podobě Google Nexus 7. Nicméně Amazon chce své teritorium rozšířit i do dalších vod a údajně již podle The Wall Street Journal (WSJ) testuje svůj první smartphone.

Ten by měl obsahovat upravenou verzi OS Android, stejně jako větší bráška Fire. WSJ dále tvrdí, že se přístroj momentálně nachází ve fázi testovaní u některého z výrobců elektroniky v Asii. Displej by měl dosahovat velikosti mezi čtyřmi a pěti palci, ostatní specifikace jako frekvence a počet jader procesoru či velikost operační paměti zatím nejsou známy. Telefon by měl být na trhu dostupný na konci tohoto roku za příznivou cenu (po vzoru Kindle Fire).

Zdroj: CultOfMac.com

Hvězda NBA podepsala smlouvu pomocí iPadu (11. 7.)

Zámořská basketbalová sezona 2012/2013 ještě nezačala a tým Brooklyn Nets si už připsal jedno prvenství. Jako jediný dokázal s novým hráčem podepsat smlouvu pomocí iPadu. Deron Williams tentokráte nemusel pro přestup do jiného klubu použít propisovací pero. Vystačil si pouze se svými prsty, jimiž se na displej iPadu jednoduše podepsal. Pro tento účel byla použita aplikace SignNow, která je zdarma dostupná v App Store. Podepsat umí dokumenty z Wordu nebo libovolné PDF.

Zdroj: TUAW.com

V App Store přibyla kategorie „Food & Drink“ (12. 7.)

Již nějakou dobu nazpět upozornil Apple vývojáře na chystanou kategorii v App Store. Na konci tohoto týdne se nový „chlíveček“ skutečně objevil v iTunes a v současné chvíli čítá zhruba 3000 placených a 4000 neplacených aplikací pro iPhone. Uživatelé iPadu si mohou vybrat 2000 aplikací, z nichž je půlka zdarma. Objevit zde můžete software související s vařením, pečením, mícháním nápojů, restauracemi, bary apod.

Zdroj: AppleInsider.com

Autoři: Ondřej Holzman, Daniel Hruška