iWant

iWant

Jablečný týden #15

iWant

Stejně jako každý týden pro vás máme další porci novinek z Jablečného světa. Blížící se aktualizace hardwaru i softwaru Applu, zajímavosti kolem bílého iPhonu 4 nebo třeba vydání očekávané hry Portal 2. To vše a mnoho dalšího se dočtete v dnešním Jablečném týdnu.

iPhone 4 zanedlouho nejpopulárnější foťákem na Flickru (17. 4.)

Pokud bude trend posledních měsíců pokračovat, stane se iPhone 4 zanedlouho nejpopulárnějším zařízením, ze kterého se sdílejí fotografie na Flickru. Prvenství dosud drží Nikon D90, jenže popularita jablečného telefonu strmě stoupá a fotoaparát od japonské firmy by mohl být už za měsíc překonán.

Ačkoliv je iPhone 4 na trhu teprve rok, je oproti Nikonu D90, který se prodává asi tři roky, mnohem levnější a v jeho prospěch hraje také velikost a mobilita. Jelikož může mít iPhone každý neustále po ruce, stává se oblíbenějším než klasické fotoaparáty. Co se týče mobilních telefonů, mezi nimi již první místo iPhone 4 v nahrávání fotek na Flickr má. Překonal své předchůdce iPhone 3G a 3GS, na čtvrtém místě je HTC Evo 4G, na pátém HTC Droid Incredible.

Zdroj: cultofmac.com

Novější MacBooky Air mají rychlejší SSD disk než ty ze začátku prodeje (17. 4.)

Fakt, že Apple v tichosti mění komponenty ve svých počítačích, není zas tak nic nového. Změna se tentokrát týká nejtenčího notebooku Applu – MacBooku Air. První verze, kterou rozebrali technici serveru Ifixit.com obsahovala SSD disk Blade-X Gail od Toshiby. Jak se ukázalo, Apple rozhodl pro změnu výrobce a Macbooky Air osadil NAND-flash disky od Samsungu.

Noví majitelé „vzdušného“ MacBooku pocítí změnu především v rychlosti čtení a zápisu, kde starší SSD od Toshiby dosahovalo hodnot 209,8 MB/s při čtení a 175,6 MB/s při zápisu. Samsung je na tom se svým SSD výrazně lépe s 261,1 MB/s při čtení a 209,6 MB/s při zápisu. Pokud si tedy MacBook Air pořídíte teď, měli byste se těšit o něco rychlejšího chodu počítače.

Zdroj:Modmyi.com

Videa bílého iPhonu 4 odhalila několik zajímavostí (18. 4.)

Nedávno oběhla jablečný svět dvě videa, kde jistý server odhalil předprodukční vzorek bílého iPhone. Při nahlédnutí do Nastavení se ukázalo, že se jedná o 64 GB model, čemuž nasvědčovalo označení XX na zadní straně telefonu. S bílým iPhonem se tedy možná nakonec objeví i varianta s dvojnásobně velkým úložištěm.

Zajímavější byl ovšem pohled do samotného systému, konkrétně na použití multitaskingu. Ten místo klasické vysouvací lišty zobrazil jakousi formu Exposé s vyhledávačem Spotlight v horní části. Začaly se tedy šířit zvěsti, že by se mohlo jednat o betaverzi připravovaného iOS 5. Nicméně se zdá, že se jedná pouze o upravenou GM verzi iOS 4 s označením 8A293. Nasvědčují tomu například starší verze ikonek Záznamníku a Kalkulačky.

Otazníkem ovšem zůstává, kde se vzalo ono Exposé. Možnost aplikace z Cydie server TUAW.com vyloučil, jelikož se v tomto neoficiálním iOS obchodě podobně vypadající aplikace momentálně nenachází. Je tedy možné, že jde o jakýsi experimentální prvek, který se možná dočká realizace v pozdější verzi systému anebo upadne v zapomnění. Samotný bílý iPhone 4 by se měl objevit v prodeji už 27. dubna.

Zdroj: TUAW.com

Apple pravděpodobně pozměnil algoritmus pro hodnocení aplikací (18. 4.)

V App Store lze nově prohlížet žebříček až 300 Top aplikací a podle serveru Inside Mobile Reports Apple zároveň pozměnil algoritmus právě pro určování žebříčku Top aplikací. Hodnotící systém by jíž prý nemusel záviset jen čistě na počtu stažení. Zatím jde sice jen o spekulace a je brzy cokoliv vyhodnocovat, ale algoritmus by již mohl zahrnovat také používání aplikace a uživatelské hodnocení, ačkoliv není zcela jasné, jak by Apple všechna data zpracovával.

Krok by to ovšem nebyl úplně zcestný. Apple se možná snaží z prvních příček sesadit kupříkladu oblíbenou hříčku Angry Birds, která se již v App Store vyskytuje v několika verzích a zaclání tak dalším titulům. Možná změna při hodnocení byla poprvé pozorována u aplikace Facebook, která najednou ze svého klasického místa ve druhé desítce vyskočila v americkém App Store až na samý vrchol žebříčku. To by mohlo znamenat, že se nový algoritmus skutečně zaměřuje na to, jak často uživatelé aplikaci používají. Facebook se rozhodně spouští několikrát denně, odpovídala by i pak druhá a třetí pozice, kde jsou těžce návykové hry The Impossible Test a Angry Birds.

Ve webovém rozhraní Gmailu přibylo tlačítko Undo (18. 4.)

Ačkoliv je v iOS k dispozici vestavěný mailový klient, mnoho uživatelů před ním – za předpokladu, že tuto službu využívá – upřednostňuje webové rozhraní Gmailu, které je pro iPhone a iPad skvěle optimalizované a fungování je často pohodlnější. Google navíc své služby stále vylepšuje a nyní uvedl další novinku, kterou je tlačítko Undo (zrušit/vrátit zpět). Uživatelé tak nyní mohou stornovat různé činnosti jako archivování, mazání nebo přesouvání zpráv. Pokud je funkce Undo možná, vyskočí vespodu prohlížeče žlutý panel. Optimalizované rozhraní Gmailu najdete na mail.google.com

Zdroj: 9to5mac.com

Vyšel untethered jailbreak pro iOS 4.3.2 (19. 4.)

iPhone Dev Team vydal nejnovější jailbreak pro iOS 4.3.2. Jedná se o untethered verzi, tedy tu, která v telefonu zůstane i po restartování zařízení. Jailbreak využívá starší díry, kterou Apple zatím neopravil a umožnil tak jailbreak bez odhalení jiných pracně hledaných děr v systému. Jediní, kteří si nově vydaného jailbreaku neužijí, jsou majitelé nového iPadu 2. Nástroj pro „osvobození“ vašeho zařízení, který je dostupný pro Mac i pro Windows, najdete na stránkách Dev Teamu.

Zdroj: TUAW.com

Blíží se aktualizace MobileMe a balíku iWork? (19. 4.)

Když pomineme hardware, jsou v portfóliu Apple nejočekávanější nové verze Mobile a iWork. Na aktualizaci webové služby a kancelářského balíku se čeká již poměrně dlouho a ačkoliv se již často spekulovalo o možném vypuštění nových verzí, zatím se stále nic neděje.

Apple nicméně podniká rozsáhlé kroky, které naznačují, že se něco chystá. V únoru již Apple z obchodů odstranil krabicové verze MobileMe a také zrušil možnost pořízení MobileMe se slevou při zakoupení nového počítače Mac. Podobné slevy Apple nabízel i kancelářského balíku iWork. Pokud si uživatel společně s novým Macem pořídil iWork, dostal třicetidolarovou slevu, stejnou částku ušetřil, pokud si k novému Macu či iPadu aktivoval MobileMe.

K 18. dubnu ovšem Apple oznámil, že slevové programy pro iWork a MobileMe končí a zároveň upozornil prodejce, aby již slevy nenabízeli. Mluví se o tom, že MobileMe chce Apple zcela přepracovat a dočká se několika nových funkcí, na aktualizaci iWork se zase čeká už více než dva roky. Poslední verze kancelářského balíku vyšla na začátku roku 2009. O uvedení iWork 11 se mluví již dlouho, původně se spekulovalo o vypuštění společně s Mac App Store, ale to se nepotvrdilo.

Zdroj: Macrumors.com

Applu se nelíbí propagování cizích aplikací v App Store (19. 4.)

S novým algoritmem pro žebříček v App Store se začal Apple zaobírat aplikacemi, které namísto In-App Purchase nabízí získání dodatečného obsahu instalací partnerské aplikace. Tento způsob propagace se Applu nelíbí a není se čemu divit. Vývojáři tak porušují jedno z nařízení „Guidelines“, které stanovují, že aplikace manipulující s hodnocením v žebříčku v App Store budou zamítnuty.

Přesvědčováním zákazníka, aby si výměnou na odměnu stáhnou jinou aplikaci, byť zdarma, tak vývojáři přímo porušují daná pravidla, jelikož vytváří zkreslené záznamy o počtu stažení aplikace. Apple už začal podnikat kroky proti těmto tzv. „Pay-Per-Install“ praktikám a příslušné aplikace začal ze svého App Store stahovat.

Zdroj: MacStories.net

Aktualizace iMaců se blíží (20. 4.)

Letos již Apple zvládl aktualizovat MacBook Pro a iPad, nyní by měl přijít na řadu iMac, jemuž rovněž končí tradiční životnost cyklus. Naznačují to tenčící se zásoby prodejců, kterým již Apple nové stroje nedodává a naopak se chystá oznámit další generaci. Nové iMacy by měly být osazeny procesory Sandy Bridge a chybět by neměl ani Thunderbolt, který se poprvé objevil právě v novém MacBooku Pro. Původní spekulace mluvily o uvedení nového iMacu na přelomu dubna a května, což by vycházelo.

Zprávy o velice omezeném množství stolních počítačů s logem jablíčka přichází ze všech částí světa, nedostatek iMaců hlásí v Americe i Asii, a tak je pravděpodobně jen otázkou týdnů, kdy se aktualizace dočkáme.

Zdroj: 9to5mac.com

Portal 2 je konečně tady. I pro Mac (20. 4.)

Dlouho očekávaná neobvyklá FPS akce Portal 2 od společnosti Valve konečně spatřila světlo světa i monitorů. Portal je unikátní hra z pohledu první osoby, kde musíte řešit hádanky spojené s průchodem každé místnosti pomocí portálů, které vytváříte pomocí speciální „zbraně“ a kterými můžete procházet skrz.

První díl vznikl v podstatě jako modifikace hry Half-Life 2 a získal si velký ohlas u hráčů a pozornost herních médií. Valve se tedy rozhodlo vyvinout druhý díl, který by měl obsahovat ještě komplexnější hádanky, delší dobu hraní a možnost kooperativní hry dvou hráčů. Portal 2 si lze zakoupit prostřednictvím aplikace pro digitální distribuci her Steam, která je dostupná jak pro Mac, tak pro Windows.

Apple se svým iPadem kontroluje 85% trhu s tablety (21. 4.)

O popularitě a oblíbenosti iPadu netřeba hovořit. První i druhá generace mizí z pultů závratnou rychlostí a konkurence může jen závidět. Podle posledního průzkumu newyorské společnosti ABI Research je dominance iPadu taková, že Apple s ním kontroluje 85 procent trhu s tablety.

Na druhém místě je se svými tablety Samsung, má 8 procent, což znamená, že pro zbytek trhu zbývá jen 7%, z čehož má ještě dvě procenta na svědomí evropský výrobce Archos. Sečteno podtrženo, dohromady jen tito tři výrobci zaujímají 95% tabletového trhu, zbytek ani nemá smysl zmiňovat. Analytici věří, že se v následujících měsících dočkáme spoustu nových modelů. „Očekáváme, že se v roce 2011 celosvětově prodá 40 až 50 milionů tabletů,“ říká Jeff Orr z ABI Research. Najde se však nějaký, který dokáže konkurovat iPadu?

Zdroj: cultofmac.com

OpenFeint odkoupila japonská společnost Gree (21. 4.)

Japonská společnost Gree provozující mobilní herní sociální síť koupila za 104 milionů dolarů OpenFeint, který vlastní velice podobnou síť. Součástí dohody však není vzájemné sloučení obou sítí do jedné služby. Gree s OpenFeintem pouze sjednotí své databáze a kódování, aby si mohli vývojáři vybrat, zda použijí Gree, OpenFeint, nebo Mig33, se kterým se Gree rovněž dohodlo. Vybírat budou vývojáři podle trhu, na který chtějí svou hru směřovat.

Gree má v Japonsku velký úspěch, disponuje více než 25 miliony uživatelů a tržní hodnota se pohybuje kolem třech miliard dolarů. OpenFeint má ovšem uživatelů trojnásobek a je již součástí více než 5000 her. Ředitel OpenFeintu Jason Citron, jenž zůstane ve své funkci, věří v celosvětovou expanzi a v dohodě s Gree vidí možnost velkých zisků. Zda-li se tato změna nějak dotkne koncových uživatelů zatím není jasné.

Zdroj: macstories.net

Nový MacBook Air se Sandy Bridge a Thunderboltem v červnu? (22. 4.)

Jak jsme již předpovídali, nová revize MacBooku Air by se s velkou pravděpodobností mohla objevit už v červnu tohoto roku. Ačkoliv se naposledy uvedený MacBook Air ani pořádně neohřál na pultech Apple Storů, Apple zřejmě chce uvést nové verze všech počítačů Mac ještě před začátkem letních prázdnin.

Nový MacBook Air bude obsahovat procesor od Intelu s označením Sandy Bridge, stejně jako nové MacBooky Pro představené v únoru. Dále se dočkáme vysokorychlostního portu Thunderbolt, který se teď bude Apple snažit tlačit dopředu. O grafické kartě se zatím neví, ale dá se předpokládat, že notebook bude disponovat pouze integrovanou Intel HD 3000.

Zdroj: Cultofmac.com


Jablečný týden připravili Ondřej Holzman a Michal Žďánský