iWant

Týden aplikací #43 2016

iWant
Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445 Warning: tempnam(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 419 Warning: unlink(): open_basedir restriction in effect. File() is not within the allowed path(s): (/srv/www/jablickar.cz/:/srv/www/jablickar.cz/:/usr/share/php:/usr/share/pear:/srv/www//user-upload:/srv/www/user-upload) in /srv/www/jablickar.cz/www/wp-content/plugins/wp-appbox/inc/getappinfo.class.php on line 445

Týden aplikací č. 43 roku 2016 se nese hlavně ve znamení nových MacBooků Pro s Touch Barem. Aplikace jim přizpůsobené představili Microsoft, Adobe, Apple a AgileBits. Dále například vyšla strategie Civilization VI pro macOS a Microsoft ohlásil Minecraft pro Apple TV.

Novinky ze světa aplikací

Microsoft vydal Skype pro firmy pro Mac a aktualizoval verzi pro iOS (28.10.)

Aplikace „Skype pro firmy“ se na Macu objevuje poprvé a přináší zejména funkce jako celoobrazovkové video, sdílení kompletní obrazovky a připojení jedním kliknutím. Na rozdíl od klasického Skypu je používání Skypu pro firmy placené – předplatné vyjde na 1,70 eura (46 korun) měsíčně za uživatele. Dostupná je z webu Skypu.

Aktualizována bude aplikace „Skype for Business“ pro iOS, která dostane podporu pro prezentování PowerPointových prezentací a nové funkce spojené se sdílením obsahu. Při sdílení PowerPointových souborů uložených v daném telefonu se tyto stanou dostupné všem účastníkům konference, kteří si je mohou prohlížet nebo rovnou prezentovat. Umožněno bude také sdílení obrazovky.

Zdroj: 9to5Mac

Microsoft Office je připraven pro příchod MacBooků Pro s Touch Barem (28.10.)

Ve čtvrtek byly představeny nové MacBooky Pro s dotykovým displejem nahrazujícím horní řadu funkčních kláves. Jeho hlavní devízou má být přizpůsobitelnost, kterou Phil Schiller na pódiu demonstroval mimo jiné na aplikacích Microsoft Office.

Microsoft posléze na svém blogu zveřejnil příspěvek s bližšími informacemi. Například Word bude mnohem více uzpůsoben pro práci v celoobrazovkovém režimu – na displeji bude pouze vytvářený dokument a nástroje pro úpravy textu formátování se zobrazí v Touch Baru. Podobný koncept nabídne PowerPoint, který ale Touch Bar využije i pro zobrazení „grafické mapy“ vrstev jednotlivých snímků.

Uživatelům Excelu by Touch Bar měl usnadnit vkládání často používaných funkcí, uživatelům Outlooku pak připojování příloh k e-mailům nebo práci se schránkou. Zobrazí také například stručný přehled nadcházejících událostí v kalendáři bez nutnosti pracovat s hlavním oknem aplikace.

Zdroj: 9to5Mac

Photoshop by měl být na nových MacBoocích Pro jako doma (27.10.)

Také Adobe se snaží demonstrovat, jak skvělou novinkou je Touch Bar. „MacBook Pro a Photoshop jsou pro sebe jako stvoření,“ řekl na čtvrteční prezentaci zástupce Adobe. Předváděl při tom Photoshop ve spolupráci s novým ovládacím prvkem MacBooků Pro. Ten například zobrazí některé posuvníky, které tak nezabírají místo na displeji a uživatel může pracovat třeba jednou rukou s trackpadem a druhou s Touch Barem.

Dotykový panel v horní části klávesnice bude také schopen zobrazit historii verzí, jíž půjde tažením prstu snadno procházet.

photoshop-touch-bar

Zdroj: 9to5Mac

Minecraft půjde hrát i na Apple TV (27.10.)

Na čtvrteční prezentaci se kromě MacBooků Pro mluvilo také o Apple TV. Mimo jiné zazněla informace, že Microsoft pro ni chystá Minecraft. Nic dalšího vlastně zmíněno nebylo, ale z krátké ukázky vyplývá, že na Apple TV bude Minecraft vypadat (a fungovat) velmi podobně jako na iOS.

p1010034-x3-980x420

Zdroj: The Verge

Vine končí (27.10.)

Vine, sociální síť založená na tvorbě a sdílení šestisekundových videí, byl spuštěna v roce 2012 Twitterem a měla být jakousi obrazovou obdobou textového Twitteru. Stal se celkem populárním, nikdy ale tak, jak si Twitter představoval. Postupně se tak zpomaloval jeho vývoj a snižovaly investice do něj, až se nyní Twitter rozhodl, že Vine zruší.

Zatím nebylo stanoveno přesné datum, existence mobilní aplikace má být ukončena v „následujících měsících“. Twitter slíbil, že minimálně prozatím zůstanou všechna videa uložená na jeho serverech a půjde je prohlížet a stahovat.

Zdroj: The Verge

1Password předvedl návrhy využití Touch Baru a Touch ID u nových MacBooků Pro

MacBooky Pro v letošním roce mají kromě své skladnosti, výkonu a efektivity práce zlepšit také bezpečnost. Hned vedle Touch Baru se u nich nachází Touch ID, čtečka otisků prstů. Její funkcionalitu do svého workflow okamžitě zahrnul také 1Password, Touch Bar samozřejmě také nebyl opomenut.

Zatím se stále jedná o počáteční návrhy, které se před vydáním nové verze 1Password (a nových MacBooků Pro) pravděpodobně změní, ale uživatelé se mohou těšit na mnoho ovládacích prvků dostupných přímo na klávesnici. Z Touch Baru by mohlo jít např. procházet mezi klíčenkami, vytvářet nová hesla i spravovat ta již existující.

touch-bar-agilebits-1password

Zdroj: 9to5Mac

Nové aplikace

Apple spustil aplikaci TV, jednotné místo pro všechen obsah na Apple TV

Nová aplikace TV, kterou Apple představil v rámci své říjnové keynote, je koncepčně velice jednoduchá: sdružuje filmy, seriály a další televizní obsah přímo do jediné aplikace. Uživatel bude mít možnost se ke svým oblíbeným snímkům kdykoliv dostat, aniž by musel navštěvovat speciální aplikace ostatních služeb.

Užitečná je i návaznost mezi iPhonem či iPadem, kdy je možné rozkoukat film nebo seriál na Apple TV a pokračovat na mobilním zařízení. Aplikace TV dokáže rozpoznat, zdali například vyšla nové epizoda vybraného seriálu a automaticky ji navrhne ke spuštění. Bohužel ale v aplikaci TV nebude integrován Netflix, navíc dorazí až v prosinci a zatím jen pro americké uživatele.

screen-shot-2016-10-27-at-19-17-53

Zdroj: The Next Web

Strategická hra Civilization VI vychází na macOS

Civilization VI, nejnovější díl strategické herní série z dílen legendárního designera Sida Meiera, se po třech letech vývoje dostává i na operační systém macOS. Na základě použitých technologií má slibovat lepší herní požitek především z hlediska rozšiřování impéria po celé mapě s propracovanějším posilováním kultury. Vylepšena je i umělá inteligence celé hry.

Civilization VI je možné zakoupit na Steamu za 60 dolarů (cca 1 440 korun), ovšem je zapotřebí fungovat na zařízení s macOS Sierra/OS X 10.11 El Capitan, které má minimálně procesor s frekvencí 2,7 GHz, 16GB paměť RAM a 15 GB volného místa.

Civilization® VI
Civilization® VI
Price: 1 590,00 Kč+
Zdroj: AppleInsider

Kalendář Timepage nově podporuje iPad

Aplikace Timepage od Moleskinu, která slouží jako kalendář, přichází s novou aktualizací i na iPad. Opět v sobě skrývá minimalistické pojetí, jež je pro iPad doplněno o dva panely: týdenní a měsíční výhled. Není tedy nutné swipovat jako u iPhonu. Timepage je také doplněn o funkci, která zobrazí celý měsíc a jednotlivé dny s případnými událostmi. Zahrnuta je i podpora multitaskingu (rozdělení obrazovky na dvě plochy). Cena za Timepage pro iPad je 7 eur (cca 190 korun).

timepageipadmonthheatmap

Timepage for iPad
Timepage for iPad
Developer: Moleskine Srl
Price: Free
Zdroj: MacStories

Důležité aktualizace

Apple připravil řadu aplikací na integraci s dotykovým panelem Touch Bar

Nově představený MacBook Pro přichází se speciální dotykovou lištou Touch Bar, která se má stát doplňkem pro používání různých aplikací. S ohledem na tuto skutečnost společnost aktualizovala řadu svých aplikací. Nechybí Xcode, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers nebo nový Final Cut Pro 10.3. Update se pohybuje v rámci stovek megabajtů. Pouze iMovie si žádá další 2 GB volného místa.

Do budoucna se dá očekávat, že s podporou Touch Baru bude přicházet čím dál větší množství aplikací třetích stran.

Zdroj: AppleInsider, 9to5Mac

Aplikace iThoughts nyní podporuje Markdown

iThoughts, aplikace na tvorbu myšlenkových map, přichází s novou aktualizací 4.0, která podporuje formátování Markdown přímo v mapovém rozhraní. Pro uživatele se tedy otevírá možnost formátovat text uvnitř buněk například v podobě odrážek, nadpisů nebo seznamů.

Zdroj: MacStories

Duet Display mění iPad Pro na profesionální grafický nástroj

Aplikace Duet Display je ideálním prvkem pro každého uživatele, který potřebuje svou pracovní stanici rozšířit o externí monitor. Umožňuje totiž propojení iPadu s počítačem. Tím nejzajímavějším je však podpora Apple Pencil u verze Duet Display Pro, pomocí které je možné nakreslit něco na iPadu Pro a promítnout to na displeji počítače, ať už funguje na macOS nebo Windows. Kreslení je v rámci tohoto rozhraní ještě přesnější s lepším rozpětím barev.

Duet Display je možné zakoupit na App Store za 10 eur (cca 270 korun).

Zdroj: The Next Web

Slevy

Aktuální slevy vždy naleznete v pravém bočním panelu a na našem speciálním Twitter kanálu @JablickarSlevy.

Autoři: Tomáš Chlebek, Filip Houska