iWant

Jablečný týden #48

iWant

Pokračující válka se Samsungem, nové hry a aplikace v App Store, rozšíření možnosti Siri nebo hudební program Applu Logic Pro v Mac App Store. Chcete vědět víc? V tom případě si nenechte ujít ani dnešní Jablečný týden.

Apple nabídl Samsungu alternativní design pro jejich produkty (4. 12.)

Soudní spory se Samsungem i ostatními společnosti se kolem Applu táhnout snad co je iPhone iPhonem. Apple nyní nabídl Samsungu možnost smíru, ovšem za přinejmenším zvláštních podmínek. Připravil totiž pro korejskou společnost seznam úprav, které by měl na svých přístrojích provést, aby nepřipomínaly iOS zařízení a tudíž by Apple neměl důvod nadále Samsung soudit. Následující seznam se konkrétně týká Galaxy Tabu:

 • Přední strana nebude černá
 • Přístroj nebude mít kulaté rohy
 • Přístroj nebude mít obdélníkový tvar
 • Přední strana nebude placatá
 • Přístroj bude mít různou tloušťku rámečku
 • Zařízení nebude tenké
 • Na přední straně bude více tlačítek či jiných ovládacích prvků
 • Přístroj bude působit přeplácaným dojmem
Těžko říct, zda máme brát seznam jako vtip nebo zda to s ním Apple myslí vážně, nicméně pravdou zůstává, že Galaxy Tab ve velké míře kopíruje design iPadu, s kterým si společnost z Cupertina získala majoritní podíl na trhu.
 
Zdroj: AppleInsider.com 

Také jednotlivé verze iOS mají v Applu krycí jména (5. 12.)

O tom, že každá verze operačního systému OS X má nějakou přezdívku, již dávno víme. Apple svůj počítačový systém pojmenovává vždy podle některé z velkých masožravých koček. Google zase svému mobilnímu operačnímu systému Android dává jména podle různých sladkých dezertů jako Gingerbread, Honeycomb nebo Ice Cream Sandwich.

U iOS nic takového Apple nedělá, jenže pouze navenek, interně má prý každá verze toho systému rovněž svůj přídomek. Na Twitteru se o ně podělil vývojář Steve Troughton-Smith.

1.0 Alpine (1.0.0 – 1.0.2 Heavenly)
1.1 Little Bear (1.1.1 Snowbird, 1.1.2 Oktoberfest)
2.0 Big Bear
2.1 Sugarbowl
2.2 Timberline
3.0 Kirkwood
3.1 Northstar
3.2 Wildcat (pouze iPad)
4.0 Apex
4.1 Baker
4.2 Jasper (4.2.5 – 4.2.10 Phoenix)
4.3 Durango
5.0 Telluride
5.1 Hoodoo

Zdroj: CultOfMac.com

iPhone jako mikroskop (6. 12.)

Společnost SkyLight představila zajímavé příslušenství pro iPhone, které umožňuje použít stávající mikroskop a připojit jej k telefonu tak, že je poté schopný mnohonásobně zvětšený obraz zachytit pomocí systémového fotoaparátu. Po zaznamenání lze pak obrázky například okamžitě poslat doktorovi na e-mail. Toto řešení má pomoct především rozvojovým oblastem, kde na nové vybavení, například mikroskopy s možností zaznamenávání obrazu, prostě peníze nejsou.  Příslušenství nevyžaduje žádný speciální přístroj a teoreticky je možné jej využít i s jinými telefony. Velký potenciál má SkyLight Scope i ve školách.

Zdroj: CultOfMac.com

Nejprodávanější knihou na Amazonu je Steve Jobs (6. 12.)

Jak v Amazonu předpokládali, tak se také stalo. Autorizovaná biografie Steva Jobse psaná Walterem Isaacsonem se stala nejprodávanějším titulem roku 2011. Tento milník je o to cennější, že kniha vyšla až na konci října. Přesto se okamžitě stala hitem. Daří se jí i v českém iBookstore, kde je na prvním místě nejprodávanějších knih její český překlad, v těsném závěsu pak je Steve Jobs v originálním znění.

Zdroj: MacRumors.com

Grand Theft Auto 3 pro iOS vyjde 15. prosince (6. 12.)

Dnes již legendární díl ještě legendárnější série Grand Theft Auto vyjde na iOS a Android. GTA 3 bylo prvním dílem, který nabídl kompletní 3D prostředí oproti předchozím dvěma dílům, jež nabízel pouze 2D pohled seshora. Rockstar již pro iOS vydal GTA s názvem Chinatown Wars, jež byl port hry, která se původně objevila pro Nintendo DS a Sony PSP, nejvíce se podobala staršímu druhému dílu série. Pokud jste si chtěli zahrát hru, jež by se co nejvíce podobala současnému trendu Grand Theft Auto, nejlepší možností byl Gangstar od Gameloft. Nyní se však dočkáme plnohodnotného GTA 3 Anniversary Edition, která pravděpodobně nabídne i decentně přepracovanou grafiku. Hra vyjde 15. prosince a bude ji možné koupit za přívětivou cenu 3,99 €.

Zdroj: TUAW.com

Čínský soud odmítl nárok Applu na obchodní značku „iPad“ (6. 12.)

Čínský soud v Shenzenu prý zamítl žalobu Apple týkající se porušení trademarku na název „iPad“ firmou Proview Technology. Tato společnost vlastní práva na název od roku 2000. Apple má sice práva na podobné trademarky už velmi dlouho, ty ale očividně v Číně neplatí. Preview Technology tak plánují vznést žalobu požadující 1, 5 miliardy dolarů za porušení trademarku prodejem iPado v Číně. Ta je nyní, po zamítnutí žaloby Apple, ještě reálnější, než v říjnu 2010, kdy se k situaci poprvé vyjádřil předseda Proview Technology, Yang Rongshan prohlašujíc, že krok Apple je arogantní a společnost se bude bránit. Kromě toho je ve finančních problémech a trademarky jsou tím, co jim z těchto problémů může pomoct.

Zdroj: TUAW.com 

Apple hledá nové lidi pro rozšíření možností Siri (7. 12.)

V seznamu inzerátů Apple se objevila poptávka na dvě nové pozice inženýrů, kteří budou mít na starosti uživatelské rozhraní Siri. Text inzerátů je následující:

Hledáme inženýra, který by se připojil k našemu týmu, jež implementuje uživatelské rozhraní Siri. Primárně budete zodpovědní za implementaci obrazovky konverzace a mnoha souvisejících akcí. To zahrnuje charakterizaci systému, který umožní, aby dialog vypadal intuitivně, k tomu patří také propracované chováni uživatelského rozhraní v dynamickém komplexním systému. Budete mít k dispozici několik klientů vašeho kódu, takže je třeba, abyste uměli formulovat a podporovat čisté API.

Hledáme inženýra, který by se připojil k našemu týmu, jež implementuje uživatelské rozhraní Siri. Primárně budete zodpovědní za implementaci obsahu obrazovky konverzace. To je úkol v širokém pojetí – vezmeme každou aplikaci, se kterou Siri spolupracuje, rozložíme ji do základu a implementujeme uživatelské rozhraní této aplikace do šablony, která bude k Siri sedět. Považujte to za celkový mini operační systém uvnitř dalšího operačního systému, tak lépe problematice porozumíte!

Apple chce podle všeho rozšířit funkčnost Siri a díky API možná bude tento hlasový asistent schopen interagovat i s aplikacemi třetích stran. Doufejme, že rozšíření se bude také týkat palety jazyků, která je nyní omezena na angličtinu, němčinu a francouzštinu.

Zdroj: CultOfMac.com

Nové procesory Ivy Bridge od Intelu jsou připravené pro Macbooky (7. 12.)

Procesory Ivy Bridge od Intelu by v MacBoocích měly nahradit ty současné, Sandy Bridge, v příštím roce. Známy jsou následující specifikace:

v základním MacBooku Pro 13 by se měl objevit dvoujádrový Core i5 procesor s takty 2,6 a 2,8 GHz (současné jsou 2,4 a 2,6 GHz) a Core i7 s 2,9 GHz; všechny dvoujádrové procesory budou podporovat pamět 1600 MHz DDR3 a objeví se i nový graficky čip, Intel HD 4000, schopný zvládnout tři nezávislé monitory (včetně laptopového). Vyššího taktu se dočkají také MacBooky Air a MacBooky Pro 15“ a 17“. U prvních to bude Core i5 1,8 GHz a Core i7 2 GHz, u druhých pak čtyřjádrové Core i7 2,6 GHz a 2,9 GHz.

Procesory Ivy Bridge mají TDP pohybující se mezi hodnotami 17 a 55 Wattů. TDP je programovatelné, což umožní Apple větši flexibilitu při konstrukci těla a užití procesorů a dovolí umístit výkonnější procesor do tenčího šasi. Nové procerory by si měly odbýt premiéru v květnu 2012, v podobném čase můžeme tedy očekávat také nové modely notebooků Apple.

 
Zdroj: TUAW.com  

Microsoft vydal aplikaci My Xbox Live pro iOS (7. 12.)

Microsoft do App Store vypustil aplikaci My Xbox Live, která poslouží uživatelům vlastnícím herní konzoli Xbox a herní účet Xbox Live. V aplikaci, která je k dispozici zdarma, mají hráči možnost prohlídnout si svůj profil, upravovat své informace, číst zprávy, prohlížet aktivitu přátel a měnit avatar. Nejde tedy o žádné hraní, pouze správu Xbox Live účtu.

My Xbox Live je dostupný pro iPhone i iPad, ale bohužel se nenachází v českém App Store. Pokud však vlastníte americký účet, můžete aplikaci stáhnout zde.

Zdroj: 9to5Mac.com

Evernote vydal dvě nové aplikace (8. 12.)

Ačkoliv je firma Evernote tvůrcem úspěšné stejnojmenné poznámkové aplikace, nespí na vavřínech a nedávno vydala dvě nové aplikace, které jsou, stejně jako Evernote, zdarma. První aplikace se nazývá Evernote Hello a má vám pomoct se zapamatováním si lidí, které potkáte. Jednoduše danému člověku půjčíte svůj telefon a on vám v aplikaci může vytvořit svůj vlastní profil včetně jména nebo svého zaměstnání (což může pomoct při obchodních schůzkách) a pro vizuální pomoc se ještě může vyfotit.

Druhá aplikace se jmenuje Evernote Food a funguje na podobném principu jako první zmiňovaná, pouze je zaměřená na gastronomii. S aplikací si můžete zaznamenat, v jaké jste byli restauraci, vyfotit si svůj oběd a třeba si připsat poznámku, jak jste si pochutnali. Pokud rádi navštěvujete restaurace a chcete mít přehled, ve kterých vám dobře uvařili, může být tato aplikace pro vás ideální. Výhodou obou aplikací je možnost synchronizace s vaším Evernote účtem a tedy provázanost i s desktopovou aplikací.

Zdroj: CultofMac.com

Logic Pro a MainStage k dostání už jen v Mac App Store (8. 12.)

Apple se rozhodl pro zrušení dalšího krabicového softwaru a nové verze profesionálních hudebních programů – Logic Pro a Mainstage – už vydal pouze v Mac App Store. Logic Pro je k dispozici za 149,99 eur, Mainstage pořídíte za 23,99 eur.

Logic Pro 9 je kompletním řešením pro všechny hudebníky, kteří chtějí psát, nahrávat, upravovat a mixovat muziku. Verze 9.1.6, která se objevila v Mac App Store a má 413 MB, nabízí opravu několika chyb. MainStage 2 pomůže s připojením různých periferií a správou a ovládáním hudby přímo na pódiu. Verze 2.2, která má v Mac App Store 303 MB, mimo jiné nabízí aktualizované uživatelské rozhraní.

Zdroj: CultOfMac.com

Tweetdeck v Mac App Store představil HTML5 klienta (8. 12.)

Tweetdeck reagoval na nový Twitter 4.0 a představil zcela novou HTML5 verzi svého klienta pro Mac. Na rozdíl od předchozích aplikací, které byly postaveny na Adobe Air, je nový Tweetdeck čistě webovým klientem a je zdarma ke stažení v Mac App Store. Vedle Twitteru umí Tweetdeck ve svém klasickém sloupcovitém rozvržení spravovat také Facebook.

Zdroj: CultOfMac.com

Patentové války se Samsungem pokračují (9. 12.)

Nejintenzivněji se válčí na frontě se Samsungem, Motorola však v posledních měsících zmobilizovala právnická vojska a nedávno zasadila Applu dobře mířenou ránu. Australský soud zrušil zákaz prodeje Samsungu Galaxy Tab 10.1 v Austrálii a nařídil Apple zaplacení soudních výloh. Ve čtvrtek soud ve Francii zamítl požadavek Samsungu zakázat prodej iPhonu 4S s tím, že musí také zaplatit soudní výdaje Apple. Ránu od Motoroly Apple dostal v Německu v pátek. Tamější soud jí dal za pravdu ve věci porušování Evropských patentů na použití technologie pro 3G.

Zdroj: CultofMac.com

Aperture 3.2.2 opravuje problém s Photo Streamem (9. 12.)

Apple vydal update pro Aperture, který opravuje problém s Photo Streamem, kdy se po nahrání tisíce fotografií začaly ty nové automaticky kopírovat do knihovny. Přestože jde o nenápadnou opravu, má aktualizace 551 MB. Apple pochopitelně doporučuje update 3.2.2 pro všechny uživatele Aperture 3 a těm, kteří mají problém s mizením fotografií z knihovny, radí následující:

 1. Aktualizujte na Aperture 3.3.2.
 2. Poté, co je aktualizace dokončena, otevřete Aperture a držte klávesy Command a Option, dokud se nezobrazí okno Library First-Aid.
 3. Zvolte Repair Database a klikněte na tlačítko Repair.
 4. Až Aperture poté opět spustíte, ztracené obrázky se opět zobrazí.

Zdroj: CultOfMac.com 

 

Jablečný týden připravili Ondřej HolzmanMichal Žďánský a Tomáš Chlebek