iWant

Jak a proč se natáčel krátký film Bubliny nelžou na iPhone 5

iWant

bubliny-plakat

Na letošním Febiofestu se v kategorii filmů natočených na chytrý telefon objevil také snímek Bubliny nelžou režiséra Štěpána Etrycha, který byl zajímavý jednak tím, že vznikl na námět jedné z povídek známého novináře Miloše Čermáka, ale také vzhledem k tomu, že byl natáčen dnes již starším iPhonem 5. Přesto to na výsledku prakticky nepoznáte.

Pětiminutový snímek, v pořadí desátý film Aquarius Pictures, byl kompletně snímán iPhonem 5. Natáčelo se všude, v exteriérech, interiérech a také bylo použito zelené plátno. Postprodukčně se jednalo o velice náročný projekt a ačkoliv si o něm můžete blíže přečíst tady, my jsme se s dalšími dotazy vydali přímo za režisérem Štěpánem Etrychem. Ještě před krátkým rozhovorem si můžete níže celý film Bubliny nelžou prohlédnout.

[vimeo id=“122890444″ width=“620″ height=“360″]

Začněme jednoduše – proč právě iPhone 5?
Telefon jsem si koupil na konci roku 2012 hlavně proto, abych na něj mohl točit filmy. Oproti jiným smartphonům byl pro filmařinu prostě nejlepší: existovaly pro něj nejlepší aplikace a také řada příslušenství. Navíc mám pro Apple slabost už dlouho, svůj první iPhone jsem si koupil v létě 2007. Loni na podzim jsem chvíli uvažoval, že bych si pořídil „šestku“ Plus, ale protože příslušenství, které pro natáčení mám – zejména objektivy –, nebylo s iPhonem 6 kompatibilní, zůstal jsem u „pětky“.

Co vás na iPhonu jako jediné kameře ve filmu lákalo?
Bubliny byly druhým filmem, který jsem na iPhone natočil. Tím prvním bylo Vykoupení, které se na Febiofestu promítalo před rokem a poté i na řadě festivalů ve světě. Na iPhonu mě ohromila obrazová kvalita, která z něj jde vymáčknout. Pokud je dost světla, je obraz naprosto skvělý – má neuvěřitelnou ostrost a kresbu, především v detailu. Záběry pomocí makroobjektivu vypadají neskutečně. Řada lidí po zhlédnutí Vykoupení nevěřila, že je to film natočený na mobilní telefon. Není to ovšem jen věc telefonu, ale i aplikace, kterou pro natáčení používám.

Bylo natáčení iPhonem snazší než s běžnou kamerou, nebo to naopak přineslo spíše více komplikací?
Točit na iPhone má svoje specifika, samozřejmě je třeba s ním zacházet jinak než s kamerou nebo zrcadlovkou. Oproti kameře má třeba dost špatný tvar, takže se člověk neobejde bez nějakého toho natáčecího držáku. A taky si nedokážu představit, že bych točil jen vestavěnou aplikací, to by prostě nešlo.

Ale aplikace Filmic Pro udělá z telefonu špičkovou kameru. Umožňuje třeba točit ve filmové snímkové frekvenci 24fps, zafixovat expozici či vyvážení bílé nebo ostrost. Také můžete zaznamenávat video ve výrazně vyšším datovém toku až 50 Mbps. Záběry z iPhonu s touhle aplikací dokonce ve slepých testech porazily i Canon C300, který stojí kolem 300 tisíc korun.

Při natáčení Bublin sloužil iPhone hlavně jako kamera, postprodukce a ostatní záležitosti probíhaly ve specializovaném softwaru na počítačích. Apple již nicméně v některých svých reklamách ukázal, že jde takřka kompletně fungovat jen na iPhonu nebo iPadu. Dokážete si něco takového představit? Zvládly by se jen třeba pomocí nejnovějších iPhonů a iPadů natočit i Bubliny?
Bubliny by se jen v iPhonu kompletně udělat rozhodně nedaly. Neexistuje aplikace, která by se vyrovnala Adobe After Effects, v němž jsme všechny bubliny animovali. V některých záběrech, jako třeba z hokejového stadionu, Staroměstského náměstí nebo Karlova mostu, jsme použili až padesát vrstev, řadu masek, sledování pohybu a tak dále. Ale pokud by šlo jen o čistý střih a spojení s hudbou, určitě by to nebyl problém. Lépe by se ale stříhalo na větším displeji tabletu než telefonu.

Jak s odstupem času točení filmu na mobilní telefon hodnotíte? Byla to pro vás zkušenosti, díky které plánujete i do budoucna při tvorbě využít mobilní zařízení, nebo vás to naopak odradilo a vrátíte se ke klasice?
Mobily podle mě mají ve filmařině budoucnost. Těším se, že na iPhone zase nějaký film natočím – třeba na anamorfní sklo, které jsem pro Bubliny nepoužil. Nejsem v tomhle konzervativní, baví mě zkoušet nové věci. Třeba v létě máme v plánu natočit melodrama, které připravujeme už hodně dlouho. Bude to velká výzva a bude to stát dost peněz. Všechny předchozí filmy jsem si platil z vlastní kapsy, teď na film zkusíme poprvé vybrat pomocí crowdfundingu, oslovením filmových fanoušků.

 • A1 A1ad33n

  je k dispozici seznam příslušenství, které při natáčení k iphonu 5 bylo používáno?

  • Samone

   Ten „film“/video je z 90% záležitost postprodukce. Na Note 4 apod. natočíš lepší obraz…

   • Jakub Komenda

    Důkaz prosím.. nejen o tom, že na Note 4 natočím lepší obraz, ale taky o tom, že 90% je postprodukce.

    Díky

    • Samone

     Jak to myslíš… důkazy? No to vidíš v tom filmu snad ne? :)

     • Carlos

      Každý film má v postprodukci, jeste jsem nevidel takový, který by ji neměl :)

      • A1 A1ad33n

       To snad přiznává sám autor, že výsledek filmu je značně ovlivněn efekty a střihem.
       Vygooglil jsem několik dalších článků o tomto filmu a o natáčení iphonem. Byla natočená dokonce i profi reklama na Bentley. K dispozici je na netu i film o filmu. Každopádně je třeba zdůraznit, že kromě samotného iphonu byla použita řada příslušenství (přídavné objektivy). Zkoumal jsem, jestli by nebyl výhodnější k natáčení iPad, ale disponuje pouze 5Mpix kamerou. Naproti tomu má ale silnější baterii, takže na jedno nabití pořídíte delší záznam. Vemuli v úvahu, jakou má výdrž na jedno nabití iphone, tak můžete natáčet nějaký delší snímek než timelapse videa pouze s použitím battery packu tj. mít iphone neustále připojený k externí baterii, a to je řešení které se mi nezdá.
       BTW iPady jsou mezi turisty dost oblíbené k pořizování fotografií, tak je trochu škoda, že mají jen 5Mpix foťák. Bylo by hezké, kdyby příští mini retina disponovala vyšší pamětí RAM a lepším senzorem k pořizování fotek a videí.

       • munchkin

        ak sa nemylim, tak aj postprodukcia reklamy na Bentley bola spracovana na iOS – konkretne na iPade (co tak trocha sluzi Apple ku cti).

       • Mirek H.

        iPad Air 2 má 8MPx iSight …

        • A1 A1ad33n

         Ano má, ale jen Air 2, ostatní 5MPix, když jsem mluvil o turistech, tak prakticky všichni nosí mini ipad. Těším se na novou retinu mini, snad jí nadělí 2 Gb ram. Senzor nejspíš zůstane stejný nebo to udělají obráceně dají 8MPix senzor a ramka se nezvýší. Necháme se překvapit.
         iPhone 6 Plus má navíc optickou stabilizaci.

   • Martin

    Tak si ho natoč ale to by jsi musel vzít Note 2 a né 4 abychom si rozuměli protože iP 5 je přes 2 roky starý model. pak mi pošli odkaz na ten tvůj film dík

   • munchkin

    a takisto ho aj spracujes? (je to uvedene na konci videa)
    http://reza.la/portfolio/bentley-intelligent-details/