iWant

Jak Drake popularizuje Apple Music

iWant

More Life, nový hudební projekt Drakea, byl na Apple Music mnohem úspěšnější, než kdekoliv jinde. Jak je to možné?

Drake označuje More Life za playlist, ačkoliv v praxi se pravděpodobně jedná o kolekci písní, které se nevešly na studiové album Views z předchozího roku. Na to album měl Apple po určitou dobu exkluzivní práva a počet přehrání u něj za týden přesáhl 250 milionů.

Na More Life Apple exkluzivní práva neměl, přesto ale nahrávací společnost Republic Records oznámila, že za týden na Apple Music překročilo 300 milionů přehrání. Největší počet přehrání (375 milionů) za první týden na jedné streamovací službě má v současnosti album Eda Sheerana Divide ve spolupráci se Spotify.

Jenže zatímco Spotify má 100 milionů uživatelů, Apple Music jich má pouze 20 milionů. Navíc, v prvních 24 hodinách nasbíraly skladby z More Life na Apple Music téměř 90 milionů přehrání oproti 33 milionům přehrání Divide za stejný časový úsek.

Drake před navázáním spolupráce s Applem jako hlavní distribuční platformu pro singly využíval SoundCloud – ten se po Drakeově přechodu na rádio Applu, Beats 1, potýká s finančními problémy. Beats 1 se naproti tomu stalo nejpopulárnějším rádiem na světě a získalo velmi důležitou pozici jako bezplatně dostupná součást Apple Music.

Drake tam má už od spuštění rádia vlastní pořad OVO Sound Radio, kde představuje nové singly a alba. Stejným způsobem bylo představeno i More Life, přičemž Jimmy Iovine, jeden z hlavních lidí pracujících na Apple Music, řekl, že publikum daného dílu pořadu bylo odpovídající americkým televizním stanicím.

drake-ovo-sound-radio-ep-39

Z této popularity pak výrazně těží i placená streamovací služba. Viceprezident aplikací a obsahu Applu, Robert Kondrk, přirovnal vztah mezi Beats 1 a Apple Music k zábavnímu parku – když už má uživatel spuštěnou aplikaci Apple Music a poslouchá pořad na Beats 1, přirozeně pak přejde k další atrakci ve formě placeného obsahu streamovací služby. Drake k tomuto přirozenému stavu udržování konstantní zvukové plochy navíc přispívá kompozicí a produkcí svých posledních hudebních projektů, které jsou spíše než na hity zaměřené na poskytování zajímavé hudební kulisy.

Hlavní moderátor Beats 1, Zane Lowe, řekl, že Drake byl schopen v OVO Sound Radio z vydávání nové hudby opět učinit kulturní události: „Když slyším vydání alba [More Life] takovým způsobem, jsem transportován na stejné místo, kam, doufám, miliony dalších lidí, což znamená, že ho poslouchám a zároveň sleduju reakce na sociálních médiích a dostávám zprávy od mých přátel z celého světa.“

Jimmy Iovine dodal, že pro Apple Music je esenciální, aby nebyla pouhou utilitou (aplikací zjednodušující poslech hudby) a práce s umělci jako Drake jim pomáhá se tomu vyhýbat: „Tyhle služby nemůžou být utilitami, to nestačí. Musí být – vlastně musí z hudby učinit sloveso – prostě se to musí hýbat. A to je to, o co se snažíme.“

Zdroj: The Verge
 • Donald

  Nemuzu si pomoct ale tenhle filmovy rozhovor dvou klasiku je prvni vec co me napada pri cteni podobnych jablecnych PRek posledni doby.
  D: „Vite co to znamena? To znamena ze jsme zase o krok pred nimi.“
  P: „Bude to stacit myslis?“

  • Tomáš Chlebek

   Pokusil jsem se ze zdrojového článku co nejvíce „PR“ vypustit a zaměřit se spíše na identifikaci důvodů, proč je Apple Music schopné generovat tak vysoké počty přehrání. Myslím, že vliv bezplatného Beats 1 jako vstupní brány do prémiové streamovací služby je legitimně zajímavý fenomén, ve světě streamovacích služeb ojedinělý.

   • Donald

    A nebude duvedem toho vysokeho poctu prehrani fakt ze nikde jinde se to v prvnim tydnu prehrat nedalo nez nejaka radio stanice Beats 1? A kdyz uz to davate k porovnani s „E.S. – Divide“. Nepodarilo se mi tu informaci najit tak se zeptam: „E.S.-Divide bylo prvni tyden(den) streamovano pouze na Spotify?“
    Mozna je to pro nekoho zajimavy fenomen(Beats1) ale bezplatne Spotify jako vstupni brana do
    premiove streamovaci sluzby je dle meho mnohem zajimavejsi. Cimz se vracim k puvodni otazce: „More Life, nový hudební projekt Drakea, byl na Apple Music mnohem úspěšnější, než kdekoliv jinde. Jak je to možné?“

    • Tomáš Chlebek

     More Life bylo vskutku poprvé možné slyšet na Beats 1, ale poté bylo ve stejnou dobu dostupné na Apple Music i Spotify. Na Spotify za první den vygenerovalo cca 61 milionů přehrání, na Apple Music 90 (viz https://www.macrumors.com/2017/03/20/drake-more-life-apple-music-record/)
     Ne, Divide nebylo na Spotify dostupné exkluzivně.
     Pointa s Beats 1 spočívá v tom, že jako živé rádio může fungovat (a funguje) jako prostor pro přímé oslovení publika umělcem a má potenciál vytvářet kulturní události, kdy všichni posluchači rádia slyší totéž ve stejném kontextu.

 • Jiří Brož

  Já si nemůžu pomoci ale tohle umělé protěžování konkrétního umělce mi prostě nesedí, hudba je tak neskutečně specifická záležitost pro každého jedince. Já sám používám Apple Music protože mi byl blízký sám Apple. Osobně hysterii okolo tohoto interpreta vůbec nechápu a vsadím se že za pět let po něm neštěkne ano pes. Okolo Apple Music to navenek vypadá že je to distribuce daného pana a možná nějaké ty ostatní umělce.

 • DusanK

  Kto to je Drake?