iWant

Jak Drake popularizuje Apple Music

iWant

More Life, nový hudební projekt Drakea, byl na Apple Music mnohem úspěšnější, než kdekoliv jinde. Jak je to možné?

Drake označuje More Life za playlist, ačkoliv v praxi se pravděpodobně jedná o kolekci písní, které se nevešly na studiové album Views z předchozího roku. Na to album měl Apple po určitou dobu exkluzivní práva a počet přehrání u něj za týden přesáhl 250 milionů.

Na More Life Apple exkluzivní práva neměl, přesto ale nahrávací společnost Republic Records oznámila, že za týden na Apple Music překročilo 300 milionů přehrání. Největší počet přehrání (375 milionů) za první týden na jedné streamovací službě má v současnosti album Eda Sheerana Divide ve spolupráci se Spotify.

Jenže zatímco Spotify má 100 milionů uživatelů, Apple Music jich má pouze 20 milionů. Navíc, v prvních 24 hodinách nasbíraly skladby z More Life na Apple Music téměř 90 milionů přehrání oproti 33 milionům přehrání Divide za stejný časový úsek.

Drake před navázáním spolupráce s Applem jako hlavní distribuční platformu pro singly využíval SoundCloud – ten se po Drakeově přechodu na rádio Applu, Beats 1, potýká s finančními problémy. Beats 1 se naproti tomu stalo nejpopulárnějším rádiem na světě a získalo velmi důležitou pozici jako bezplatně dostupná součást Apple Music.

Drake tam má už od spuštění rádia vlastní pořad OVO Sound Radio, kde představuje nové singly a alba. Stejným způsobem bylo představeno i More Life, přičemž Jimmy Iovine, jeden z hlavních lidí pracujících na Apple Music, řekl, že publikum daného dílu pořadu bylo odpovídající americkým televizním stanicím.

drake-ovo-sound-radio-ep-39

Z této popularity pak výrazně těží i placená streamovací služba. Viceprezident aplikací a obsahu Applu, Robert Kondrk, přirovnal vztah mezi Beats 1 a Apple Music k zábavnímu parku – když už má uživatel spuštěnou aplikaci Apple Music a poslouchá pořad na Beats 1, přirozeně pak přejde k další atrakci ve formě placeného obsahu streamovací služby. Drake k tomuto přirozenému stavu udržování konstantní zvukové plochy navíc přispívá kompozicí a produkcí svých posledních hudebních projektů, které jsou spíše než na hity zaměřené na poskytování zajímavé hudební kulisy.

Hlavní moderátor Beats 1, Zane Lowe, řekl, že Drake byl schopen v OVO Sound Radio z vydávání nové hudby opět učinit kulturní události: „Když slyším vydání alba [More Life] takovým způsobem, jsem transportován na stejné místo, kam, doufám, miliony dalších lidí, což znamená, že ho poslouchám a zároveň sleduju reakce na sociálních médiích a dostávám zprávy od mých přátel z celého světa.“

Jimmy Iovine dodal, že pro Apple Music je esenciální, aby nebyla pouhou utilitou (aplikací zjednodušující poslech hudby) a práce s umělci jako Drake jim pomáhá se tomu vyhýbat: „Tyhle služby nemůžou být utilitami, to nestačí. Musí být – vlastně musí z hudby učinit sloveso – prostě se to musí hýbat. A to je to, o co se snažíme.“

Zdroj: The Verge