iWant

iWant

Jak na veřejné testování betaverzí iOS a úskalí, které to přináší

iWant

V poslední době se na mě obrátilo hned několik čtenářů, kteří chtěli opustit program testování betaverzí nejnovějšího iOS na iPhonu či iPadu. Využít lze dnes již i veřejný program, a tak se k němu může dostat skutečně úplně každý. Vždy lidem rád pomůžu, zaráží mě však, že si spoustu uživatelů do iPhonu nebo iPadu okamžitě nahraje testovací verzi operačního systému, aniž by měli ponětí, o co se vlastně jedná a jak všechno funguje…

Výjimkou nejsou ani uživatelé, kteří si koupí první iPhone, někde si přečtou, že v nové betě jsou nové emoji, a tak ji hned do svého telefonu nahrají. Přitom nemají ani ponětí o tom, jak se telefon zálohuje nebo jak se provádí restart či restore. V tu chvíli vždy trochu proklínám Apple, že otevřené betatestování umožnil, protože takových případů není vůbec málo. Na druhou stranu zvídavost uživatelů chápu – když tu ta možnost je, je jednoduché ji využít. A také Apple tím chce získat především cenný feedback.

Všichni si však musí dopředu uvědomit, co může betaverze jakéhokoliv operačního systému přinést za úskalí: nemusejí korektně fungovat základní aplikace; iPhone se seká, samovolně restartuje; výrazné problémy mohou být také s výdrží baterie. Když to pak neznalý uživatel zažije, okamžitě chce přejít zpět na stabilní verzi iOS, jenže narazí na problém, že to není tak jednoduché. Většina si totiž neudělá pevnou zálohu do počítače a má ji jen v iCloudu, pokud vůbec.

public-beta

V případě, že se rozhodnete do testování beta verzí zapojit, zkuste před samotnou instalací myslet na několik následujících kroků a doporučení. Mohou vám ušetřit spoustu problémů.

Příprava zařízení před aktualizací

Před instalací rozhodně udělejte kompletní zálohu do počítače – iPhone připojte přes kabel a zálohujte přes iTunes. Testovací verze chystaných iOS mohou být plné chyb a není vyloučeno, že klidně můžete o některá svá data přijít, i s tím betu instalujete. V takovém případě se pak vždy můžete vrátit alespoň k této záloze. Tu je pochopitelně možné provést také do iCloudu, nicméně fyzická záloha do počítače je v tomto případě jistota, kterou doporučujeme provést.

Úplně nejlepší řešení pak představuje šifrovaná záloha do iTunes, u které máte jistotu, že z ní obnovíte veškerá data. Šifrovaná záloha vám totiž navíc zaručí, že se přenesou také veškeré údaje o aktivitě a zdravotní data z iOS a Apple Watch. Pokud tato data nepotřebujete, stačí provést klasickou nešifrovanou zálohu.

Jakmile máte zařízení zálohované a zálohu uloženou na disku počítače (nebo kdekoliv jinde), máte jistotu, že se kdykoliv a relativně snadno můžete vrátit z bety zpět na ostrou verzi.

Jak nainstalovat veřejnou betu

Obecně se doporučuje, aby se betaverze iOS neinstalovaly na vaše primární zařízení, tedy to, které denně používáte a potřebujete plně funkční, ať už jde o iPhone nebo iPad, protože často mohou různé chyby práci se zařízením výrazně znepříjemnit. Nejlepší řešení je pro tyto účely využít například nějaký starší iPhone, který nepoužíváte.

Pokud jste plně rozhodnutí, že betaverzi iOS na své zařízení chcete a máte provedenou zálohu, postupujte dle návodu níže.

 1. Na iPhonu/iPadu, na kterém chcete iOS testovat, otevřete tento odkaz.
 2. Klikněte na tlačítko Sign Up nebo Sign In (záleží, zda jste v minulosti již něco testovali, nebo ne).
 3. Pokud se do programu hlásíte poprvé, zaregistrujte se se svým Apple ID.
 4. Odsouhlaste smluvní podmínky.
 5. Klikněte na záložku iOS.
 6. Klikněte na Enroll your iOS device a Download profile.
 7. Následně budete přesměrováni do Nastavení > Profily, kde nainstalujete příslušný profil.
 8. Klikněte na instalovat a následně na restart.
 9. Jakmile se zařízení znovu zapne, přejděte do Nastavení > Obecné > Aktualizace softwaru, kde se již objeví veřejná beta.
 10. Tu následně klasicky nainstalujete a můžete začít testovat.

Jakmile tento proces absolvujete, v Nastavení > Obecné > Profily se vám uloží „iOS Beta Software Profile“, díky němuž se vám bude do iPhonu nebo iPadu automaticky stahovat vždy ta nejnovější veřejná betaverze namísto ostrých verzí iOS. A to včetně všech setinových updatů, jež obvykle přicházejí po dvou týdnech. Pokud byste chtěli testovací program opustit, je smazání softwarového profilu prvním krokem…

beta-profil

Jak opustit testovací program iOS

Jakmile smažete zmíněný testovací profil (Nastavení > Obecné > Profily > iOS Beta Software Profile > Smazat profil), jste na půli cesty k tomu, abyste se vrátili zpět na ostré verze iOS. A nyní máte na výběr ze dvou možností. Buď si můžete počkat na jakoukoliv následující ostrou verzi operačního systému, kterou Apple vypustí pro širokou veřejnost. V tu chvíli váš iPhone/iPad pozná, že již nemáte testovací profil a v aktualizacích softwaru se vám objeví čistý a oficiální update iOS.

Pokud však nechcete čekat, což někdy může být i otázka několika týdnů až měsíců, přichází na řadu obnova zařízení ze zálohy, kterou jste si vytvořili v iTunes (viz výše).

 1. Otevřete iTunes na Macu nebo PC, na kterém jste si zařízení zazálohovali.
 2. Připojte iPhone/iPad přes USB k počítači.
 3. Zvolte možnost Obnovit ze zálohy iTunes a vyberte příslušnou zálohu.
 4. Klikněte na volbu Obnovit a počkejte, až se obnovení dokončí. Budete-li k tomu vyzváni, zadejte heslo k zašifrované záloze.
 5. Nechte zařízení připojené i po restartu a počkejte, než se synchronizuje s počítačem. Po dokončení synchronizace ho můžete odpojit.

macos-sierra-itunes-welcome-restore-from-backup

Je potřeba si však uvědomit, že přijdete o některá data, která jste nasbírali a získali během beta testování. Bohužel to je daň, kterou musíte zaplatit za možnost testovat nejnovější operační systémy. Z toho důvodu se spíše vyplatí pouze smazat profil a vyčkat, dokud se neobjeví nová a ostrá aktualizace. Tento postup jsem provedl již několikrát a nikdy jsem o žádná data nepřišel.

Než však cokoliv z tohoto uděláte, dobře si vše rozmyslete. Mějte na paměti, že vývojářské verze nejsou stabilní a mnohdy vám mohou přestat fungovat aplikace, které denně potřebujete třeba v práci nebo ve škole. Spolehnout se nemůžete ani na baterii, která se často vybíjí o něco rychleji. Samozřejmě s příchodem nových updatů se systém čím dál více stabilizuje a finální verze jsou pak totožné jako ty určené pro širokou veřejnost.