iWant

Jak se mi po čtyřech dnech vrátil ukradený iPhone 5

iWant

Rád bych se s vámi podělil o svůj příběh, který snad dodá trochu optimismu v tom, že přeci jenom dobří lidé také existují a dobrý konec může přijít, i když to vůbec nečekáte…

Blesková krádež

Minulý čtvrtek večer (19. 6.) jsem pracovně trávil na jazzovém koncertu v Divadle Hybernia. Bylo před úplně posledním přídavkem a já seděl ve třetí řadě. Kontroloval jsem zprávy na iPhonu a telefon hned poté vracel do kapsy. Jenže zřejmě špatně a v průběhu poslední skladby mi z ní iPhone vypadl.

jan-maly-kradez-1
Představení skončilo, já se zvedl ze židle, scházím jedno poschodí dolů a po necelé minutě zjišťuji, že nemám iPhone. Hned se vracím na místo, kde jsem seděl, ale telefon nikde. Chvíle paniky, není přece možné, aby na koncertu se vstupným okolo tisícovky někdo kradl. Ptám se na baru, u personálu… Nikde nic. Telefon nikdo nenašel. K mému zděšení žádný z kolegů, kdo má iPhone, nemá nainstalovanou aplikaci Find My iPhone aplikaci.

Na pokusy o dovolání se a SMS nikdo nereaguje. Po cca 20–25 minutách s pomocí rodiny přes iCloud.com telefon zamykám a zjišťuji, že už je kdesi v Nádražní ulici na Andělu. Následuje noční zběsilá jízda Prahou, ale než jsem se dostal na místo, telefon je vypnutý (ale v režimu ztráty). Díky bohu mi téměř nefunguje horní Power tlačítko a kdo neví jak, vypnout telefon je velký oříšek.

Druhý den je telefon stále mrtvý a odpoledne vzdávám veškeré naděje. Zařizuji si novou SIM a s nemilostí kupuji nový telefon.

Přes víkend jsem se s celou situací smířil a snažím se na to zapomenout…

Konec dobrý, všechno dobré

V pondělí (23. 6.) večer okolo osmé hodiny volá na zadané číslo přes iCloud.com starší paní (dle hlasu 60+) s tím, že můj telefon našla a přečetla si zprávu na displeji. Hned se vydávám na cestu a s květinou v ruce očekávám, že se mi vrátí zničený telefon s rozbitým displejem. K mému údivu je iPhone 5 i obal zcela nepoškozený a ještě zbývá 36 % baterie. Ležel prý v oddělení zeleniny v Tescu na zemi.

Neuvěřitelné zakončení s opravdu šťastným koncem, ve které by snad nikdo nedoufal. Co se s ním celé čtyři dny dělo, to už asi nikdy nezjistím.

jan-maly-kradez-2

Pár poznatků, rad a tipů ze života

 • Nemít zapnutý číselný zámek a rozbité ON/OFF tlačítko, asi by se ke mně telefon už nikdy nedostal.
 • Pořiďte si originální kožené Apple pouzdro. Po několik dnech u zloděje a válení se po zemi jsou jak telefon, tak kůže na pouzdru naprosto nepoškozené.
 • Nevzdávejte ani tu poslední naději a v tom nejhorším případě si nový iPhone kupte alespoň po pěti dnech od doby, co ztratíte ten starý.
 • Hodně lidí o službě Find My iPhone pořád neví a už vůbec nemá příslušnou aplikaci nainstalovanou.

Za příběh se šťastným koncem děkujeme Honzovi Malému.

 • „není přece možné, aby na koncertu se vstupným okolo tisícovky někdo kradl.“ Co je tohle za blbost :)
  Jinak samozřejmě gratuluji k nalezení.

  • Jakub Komenda

   Co je na tom blbost? Člověk očekává, že když vyplázneš litr za koncert a zrovna jazzový a ještě v divadle, tak tam nebude nula, která krade, ale lidi, kteří mají nějakou úroveň..

   Napsal bych to stejně.

   • Jasně :) Protože to, že člověk poslouchá jazz, z něj automaticky dělá světce :) Pobavils.

    • Zdenek

     A co světoví diktátoři a ostatní „horní“ spodina, která poslouchala klasiku a přitom vyvraždila půlku civilizace? Opakovaně..
     Hudba je na nic, poslouchej instinkt. A nechoď přes silnici se sluchátky na sluchu..

    • TomasH

     Tam nejde o to, jestli to je světec nebo ne, jestli boháč nebo „chudák“, ale na jazz do divadla za litr za lístek bych také čekal, že jdou převážně slušný lidi, kteří by takový telefon předali perzonálu divadla. Alespoň to bych já udělal nebo pokud by byl odemčený, volám na poslední volané čísla případně na kontakt „máma“ „táta“ a podobně ….

     • elkacz

      Hodně zkreslené uvažování :)

      • Petr Šourek

       Přiznám se, že bych to také byl býval čekal, ale jsem realista, takže to bohužel nečekám ani kdyby ten koncert byl za 10k/lupen…

   • Jan Matějka

    Samozřejmě jsem tímto prohlášením uražen – protože neposlouchám jazz a navíc bych asi nikdy nešel na koncert za tisíc korun, čímž si nyní připadám jako podřadný druh a potenciální zloděj:-(
    Nicméně asi chápu logiku: poslech jazzu = záruka bezpečí
    Sériový vrah zvaný „Sekerník z New Orleans“ přece na počátku dvacátého století prohlásil, že nevstoupí do domu, odkud bude hrát jazz;-)

    • Jakub Komenda

     Ne.. jde o to, že když jdeš někam, kde čekáš nějakou úroven hostů, tak nečekáš, že tam někdo bude krást.
     nikde jsem nenapsal, že se to nemůže stát, ani že tam jsou jen slušní lidé, ale že nečekáš, že tam nějaký zloději budou. Ale chápu… vytrhnout jednu informaci z kontextu aniž by se člověk snažil pochopit celek je snadnější.

   • Vy jste naivní, jako koťátko.

  • Marek Sipos

   U narodu, jehoz president krade propisky na sluzebnich zahranicnich cestach, bych take na nic moc nespolehal :)

  • sejrus

   Trochu na tom neco je. Ztratit mobil na hlavnim nadrazi mezi bezdakama a v Narodnim asi rozdil bude. V tom prvnim pripade je temer jistota, ze telefon zmizi v nektere ze zastavaren v nejakem ghetu. Ale na druhou stranu, v samoobsluze kradou cokoladu i milionari.

 • Radoslav Tomeček

  „Hodně lidí o službě Find My iPhone pořád neví a už vůbec nemá příslušnou aplikaci nainstalovanou.”
  Find my iPhone nemá s aplikáciou nič spoločné. Na to aby daná služba fungovala treba to mať povolené v Nastaveniach, iCloud, Nájsť môj iPhone. Až potom sa dá iPhone nájsť buď cez aplikáciu alebo web stránku icloud.com

  • Jan Souček

   Ano, ale když nemáš aplikaci nainstalovanou, nemůžeš z mobilu trackovat/zamykat svá ostatní zařízení, případně urkadené telefony kolegů :)

   • Radoslav Tomeček

    No to je jasné, tak som to aj napísal. Ale z článku mi to vyšlo tak, že ak nemám aplikáciu nainštalovanú nebude to fungovať.

 • Klokan

  Ano, bohužel, i když čtečka na otisk, zámek, FMI,…. vše super …. jen bych ještě potřeboval, aby když je telefon zamčený tak aby nešel vypnout a tím pádem zůstal „na příjmu“ ještě pár hodin.

  • Petr

   Naprosto souhlasím, tato funkce mi tam chybí. Když ho někdo vypne, a o pár ulic dál ho vyhodí do popelnice, tak už jej nikdy nenajdu. Doufám, že to Apple vyřeší.

   • kralik

    jailbreak umožňuje :)

    • Lukáš

     Jailbreak a pak mám udělat co? Díky za radu :-)

 • Pedelescent

  Telefon stačí najít přes icloud.com – autor textu zjevně ani tuto základní věc nezná. Za tisícovku jde na jazz a den po ztrátě kupuje nový mobil za 15-20 tisíc, finance mu zjevně nechybí, ale rozum ano – věta „není přece možné, aby na koncertu se vstupným okolo tisícovky někdo kradl“ je jasným důkazem lidské blbosti.

  • Pedelscent

   A ještě má na twitteru napsáno „Apple enthusiast“, tak to je výsměch a drzost.

   • Jan Souček

    Primitive ty se nejdřív nauč číst a pak kritizuj ostatní…

    • Pedelescent

     Debílku ty se nauč číst: „K mému zděšení žádný z kolegů, kdo má iPhone, nemá nainstalovanou aplikaci Find My iPhone aplikaci“

     • Jan Souček

      Popros maminku, aby ti to ještě jednou a pomalu přečetla. Třeba pak pochopiš, v jakém kontextu byla věta myšlena :)

  • Anonym

   Hned 4. odstavec se o tom zmiňuje. To, že to nepoužil hned je logický, kdo s sebou nosí notebook na koncert?

   • Pedelescent

    K mému zděšení žádný z kolegů, kdo má iPhone, nemá nainstalovanou aplikaci Find My iPhone aplikaci

  • sejrus

   To take asi udelal, jak pise “ s pomocí rodiny přes iCloud.com telefon zamykám a zjišťuji, že už je kdesi v Nádražní ulici na Anděl“. Potom, uz v tom Tescu uz byl asi mobil vyplej a ta pani ho znova zapnula. JInak by si prece pro nej dosel sam, ne?

   • Pedelscent

    K mému zděšení žádný z kolegů, kdo má iPhone, nemá nainstalovanou aplikaci Find My iPhone aplikaci

  • Martin Topinka

   Co si budeme nalhavat, je to stresova situace. Se soudem bych nebyl tak prisny. Telefon = cena za hw + pristup k mailum, kontaktum, poznamkam, data storage, hesla.. Find My phone aplikaci si kazdy z kolegu mohl na pozadani stahnout, ale staci browser k icloudu. Ale ta appka je jen interface k te sluzbe, ktera se zapina v nastaveni icloudu (aspon myslim)

 • Lukyn

  No.. podle mě by bylo dobré taky mít tlačítko ON/OFF na číselný kód aby ho taky jen tak někdo nevypnul.. hledaní by bylo jednoduší.. ;) neví někdo jak tohle praktikovat? :)

 • Pepe

  Já používám appku, která se jmenuje „preyproject“ a nemá na ní ani nějakej icloud.com!!!

 • Adam

  Taky jsem stratil iphon a rady, jako mít pokažené tlačítko on/off, nemít zaplý číselný zámek, nosit telefon v obalu jsou bullshit, stejně jako kecy o tom, že se na jazzovém koncertě nekrade! Díky službě Find My iPhone mi přišla po 3 dnech GPS poloha na email, ihned jsem kontaktoval policii, (mimochodem GPS poloha mi sdělila, že se nachází na Slovensku, v Žilině na náměstí) a slovenská policie ihned vyrazila a našla ho v jedné ze dvou zastaváren. Nyní jen čekám, kdy mi jej pošlou zpět. Takže! služba Find My iPhone = neverending like!!!

 • Štěpán

  Když jsem policii řekl, že si můžu ztracený lokalizovat telefon podle GPS sám, tak jim to bylo úplně fuk a pomoci nechtěli…

 • Martin Topinka

  Se divim, ze to zlodej rovnou nestrelil za 20% ceny v bazaru ve Spaleny. Maji (bohuzel) otevreno nonstop. Autora, myslim, dokonce znam osobne, pribeh sedi jako prdel na hrnec. Jsem rad, ze nestrada a ze vsechno dobre dopadlo :-)

 • Petr

  Když jsem na koncertě, tak si zprávy nečtu, ale poslouchám ;-))

  Ne vážně, klika! Je fakt, že tohle řešení jak najít ztracený/ukradený přístroj, a na dálku zlikvidovat data, je praktické. Mě se čas od času stane, že nechám telefon někde válet. Najít si přes iPad kde leží, je docela dobré. Tedy v tom malém prostoru samozřejmě ne podle mapy, ale podle toho randálu, co se n dálku dá spustit, aby přístroj vydával.