iWant

Jak urychlit nabíjení iPhonu

iWant

Ačkoliv iPhony není třeba nabíjet přes noc, uprostřed dne mohou dvě až tři hodiny, které k úplnému nabití potřebují, trvat příliš dlouho. Urychlit nabíjení lze následujícími způsoby:

Použití nabíječky s vyšším výkonem

Nejefektivnějším způsobem ke zvýšení rychlosti nabíjení iPhonu je použití nabíječky k iPadu, což je postup Applem schválený. Součástí balení iPhonů jsou nabíječky s napětím pěti voltů na jeden ampér proudu, mají tedy výkon 5 wattů. Nabíječky iPadů jsou ale schopné dodávat 5,1 voltu při 2,1 ampéru a mají výkon 10 nebo 12 wattů, tedy i více než dvojnásobný.

Neznamená to, že se iPhone bude nabíjet dvakrát rychleji, ale doba nabíjení se podstatně zkrátí – podle některých testů 12W nabíječka nabije iPhone v čase o více než třetinu nižším než 5 W nabíječka. Rychlost nabíjení se přitom odvíjí od toho, při jakém množství energie v baterii se začne nabíjet, jelikož čím více energie baterie už obsahuje, tím pomaleji je nutné dodávat další.

S výkonnější nabíječkou tak iPhone dosáhne 70 % nabité baterie v čase téměř o polovinu kratším než s nabíječkou sz balení, poté se ale rychlost nabíjení liší podstatně méně.

ipad-power-adapter-12W

Vypnutí iPhonu nebo přepnutím do letového režimu

Následující rady přinesou pouze velmi malé zrychlení nabíjení, ale v extrémních případech nedostatku času mohou být užitečné. I když se iPhone nabíjí a není používán, stále spotřebovává energii pro udržování připojení k Wi-Fi, telefonním sítím, aktualizování aplikací na pozadí, přijímání notifikací apod. Tato spotřeba samozřejmě zpomaluje nabíjení – tím více, čím je iPhone aktivnější.

Zapnutí režimu nízké spotřeby (Nastavení > Baterie) a letového režimu (Ovládací centrum nebo Nastavení) aktivitu omezí, vypnutí iPhonu ji pak naprosto minimalizuje. Efekty všech těchto akcí jsou ale spíš malé (rychlost nabíjení se zvýší o jednotky minut), takže ve většině případů může být užitečnější zůstat na příjmu.

Nabíjení v alespoň pokojové teplotě

Tato rada se týká spíše obecné péče o baterii (udržování její kapacity a spolehlivosti) než znatelného zrychlení jejího nabíjení. Baterie se při přijímání nebo vydávání energie zahřívají a při vyšších teplotách se jejich možný výkon snižuje. Proto je lepší zařízení při nabíjení (i kdykoliv jindy) nenechávat v létě na přímém slunci nebo v autě – v extrémních případech může dojít i k jejich explozi. Vhodné může být také při nabíjení iPhone vytáhnout z pouzdra, které může odvod tepla zadržovat.

Zdroje: 9to5Mac, Scrubly
 • Thor Stein

  Jak urychlit nabíjení iPhone? Koupit si nějakej čínskej šunt, kterej to zvládne za půl hodiny :-D V roce 2017 se nabíjí telefon 3 hodiny ha ha ha :-D

  • Pavel

   Tak určitě… Je zajímavé u Apple, jak často vydrží baterie několik let spolehlivě fungovat a naopak u konkurence po pár měsících nastávají problémy. Nemluvě o eko dopadech, ještě něco?

   • jozin

    Přesně tak, mám MBP early 2011 s původní baterií od Applu a při kancelářské práci vydrží klidně 3 hodiny nebo přehraje 2 filmy. O tomhle si ostatní můžou nechat zdát.

    • Martin Topinka

     Můj MacBook Air z 2011 (tuším) vydržel po 3 letech bez nabíječky asi 45 minut.

     • Host

      Můj Macbook Air 11,6″ z roku 2011 vydrží ještě i dnes 2-3 hodiny bez nabíječky.

     • Můj MBP 13″ mid2010 má stále původní baterku a vydrží cca. 90 minut..

     • Můj MBA 2011 vydrží cca dvě hodiny přehrávání videa z YouTube. Přišlo mi to málo, tak jsem si koupi nový MBP a MBA posílám do světa.

    • Robin Martinez

     Už několik let mají baterie relativně dost dobrou kvalitu a spíš než na tom, jak dlouho je baterie stará, záleží víc na faktu, kolikrát, jak často a jak rychle ji nabíjíte a vybíjíte.

     Mám třeba 11″ 2013 air, který je skoro pořád v nabíječce, takže nemá moc nabíjecích cyklů za sebou a baterie drží naprosto jako nová i když je 4 roky stará.

     to samé starý mbP 13″ 2011, celou dobu v kanclu na stole – v nabíječce a baterie taky ‚jako nová‘ – vydrží odhadem tak 4h, což na 6let starý notebook ujde.

   • Thor Stein

    A jak to souvisí s tím, že se telefon dodávanou nabíječkou nabíjí cca 3 hodiny? V době, kdy to konkurence u šmejdů za poloviční peníze zvládá do hodiny. Nehledě na to, že vydrží mnohem kratší dobu.

    Telefon je spotřební zboží. Nevím k čemu je mi životnost několik let. Ty máš telefon třeba pět a víc let? To mimochodem nevydrží ani baterie v ajfounu, o kterém je řeč. Navíc zrovna Apple by mohl o problémech s bateriemi napsat už knížku. Stačí trochu Google..

    https://www.letemsvetemapplem.eu/2016/12/02/apple-vypinani-iphonu-6s-zpusobuje-vyrobni-vada-ktera-opotrebovava-baterie/

    https://www.apple.com/cz/support/iphone5-battery/

    Chce bejt jen soudnej.
    Ještě něco?

  • Lukáš Severa 

   3 hodiny? Držel jsi vůbec  někdy v ruce?

   • Thor Stein

    Ano, měl jsem iP od 3 až doposud. A je to napsáno i v článku.

    —– uprostřed dne mohou dvě až tři hodiny ……

    Nauč se číst.

    • Lukáš Severa 

     Článek jsem nečetl, nemám důvod. Používám vždy silné nabíječky a nikdy jsem se s nabijením nedostal přes dvě hodiny.

     • Thor Stein

      Silné, asi myšleno výkonné že? Abychom začali alespoň trochu odbornější terminologiií. A to má být jako řešení? Že si koupím vlastně polotovar, kterej má úroveň tak Honor 8 za 10 000 a pak si jěště dokoupím nabíjčku, nějaký delší kabel, hlavně s kvalitnější izolací, protože originál se rozpadne za pár měsíců……

      Nechápu na co tedy reaguješ, když jsi to ani nečetl. Jo chtěl jsi se nechat ztrapnit. Tak gratuluju :-D Povedlo se.

      • Lukáš Severa 

       ???Ty jsi dobrej magor, jelikož jsem měl už několik iPadů a stále jich v rodině dost máme, nemám důvod si dokupovat nabíječky? Ale tvůj nick je všeobecně známý, každý ví, že jsi hovado a jakmile se někde objeví tvůj komentář tak vždy je stupidní. Ty odborný termíne???

 • Martin Topinka

  Kdysi někde vcelku důvěryhodně psali (možná to bylo i na tomhle serveru?), že nabíjení iPhonu z iPad nabíječky snižuje postupně výdrž (kapacitu) baterie.

  • Tomáš Chlebek

   Také jsem si to myslel, ale není to pravda. „Nabíječka“ se totiž stará pouze o samotný proces dodávání energie, regulaci jejího množství zajišťuje přímo iPhone.

   • Robin Martinez

    Je to tak, regulátor v zařízení má nastaveno, že může zařízení nabíjet proudem o maximální hodnotě třeba 2A, to, jestli tento proud dokáže zdroj dodat, je už věc jiná.

    Připojím li na iPhone nabíječku, která je třeba schopna dodat 16A, je to sice hezké, ale regulátor v zařízení takový přísun energie do baterie prostě nepovolí.

    Jediné, co musí sedět, je napájecí napětí.

  • Karlička Voprcálková

   Tady hlavně ještě nedávno psali, že u nabíječek si musíme hlídat výkon, aby vám ty maximální A neodpálily telefon. Najednou je to jinak…stačilo na to „jen“ 100x upozornit, že nemají psát blbosti a už to netvrdí.

 • Dalibor

  Tak tedy nevím jak vám, ale mně tedy nabíječka z iPadu určitě iPhone (6s) rychleji nenabije ani omylem. Čas je naprosto shodný. Tuto větu „S výkonnější nabíječkou tak iPhone dosáhne 70 % nabité baterie v čase téměř o polovinu kratším než s nabíječkou sz balení“ považuji DNES za naprostý nesmysl. Fungovalo to, ale už hodně dávno, potom to Apple ošetřil (z důvodu ochrany baterie). Formulka, co dnes přetrvává na jejich webu, a na co odkazujete, že se „některá zařízení mohou nabíjet rychleji“ je dost vágní a podle mne pouze ve stylu „kryjeme si záda, aby se někdo s nějakým starším zařízením třeba nedivil“. Rozhodně nejde o aktuální stav u nových iPhonů.

  Pokud připojíte iPhone do nabíječky iPadu, je evidentně mnohem chladnější, takřka studená, než když nabíjí iPad. Obvody obsluhující nabíjení v iPhonu si totiž na výkonnější nabíječce neřeknou o větší množství energie.

  • Nesouhlasím. iPhone 7 Plus se mi při připojení na nabíječku k iPadu opravdu nabíjí znatelně rychleji než při připojení na tu dodávanou v balení telefonu. Proto tu od iPadu taky všude na cestách tahám s sebou..

  • Lukáš Severa 

   Tak to je pěkná kravina, jelikož mám iPhone 7 Plus i o hodinu rychleji nabitý s iPad nabiječkou.. rozdvojka od PowerCube též nabije o hodinu rychleji.. nejdřív to zkus než se tu budeš vypisovat o nesmyslech. Pokud Ti nabijí každá pomalu máš vadný mobil.. ale nikdy nepoužívám slabší než 2.1A. Přibalená 1A je k ničemu.

 • Lukáš Severa 

  Trošku mimo téma, máte někdo problém se zvukem hovoru u iPhone 7 plus? První jsem dva dny po koupi vrátil a vzal si nový kus, jelikož mi všichni říkali, že jde zvuk nahoru dolu. No a teď se mi stává, že i další nový iP7+ občas blbne. Přes FaceTime audio zvuk super na obou stranách, ale GSM volání děs. Víte někdo co s tím? ??‍♂️

  • Jiří Brož

   Mě přijde že GSM je horší každý měsíc, s blízkými volám jsem přes FT. Na GSM kolikrát nerozumím co mi kdo říká a to máme oba 4G/LTE. Mám O2.

   • Lukáš Severa 

    Mám T-Mobile a zjišťuji, že čím dál více lidem začíná 7Plus na GSM zlobit. Též musím volat přes FT audio, abych neměl problém. Na podpoře mi řekli, že se s tím ještě nesetkali, ale už o tom vyšlo dost článků tak bych se divil kdyby o tom Apple neslyšel..

    • Jiří Brož

     Mám iPhone 6s ale ve svém okolí to pozoruji na hodně zařízeních, přičemž když mi kolega podal xperii abych něco vyřídil nerozuměl jsem vůbec. ?